A proto skáču

A proto skáču https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280283/bmid_a-proto-skacu-0Fk-280283.jpg 4 624 163

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem. Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus? Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem. Přeloženo z japonského originálu s přihlédnutím k anglickému překladu The Reason I Jump (2014), který pořídili David Mitchell a K.A. Yoshida.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Paseka , Pasparta

Jiheishō no boku ga tobihaneru riyū , 2007

viki77
10.10.2020 5 z 5

Zajímavá kniha o tom jak se chová a cítí chlapec s autismem

Marryzlis
15.09.2020 5 z 5

Unikátní projekt hodný pozornosti.

osman111
15.09.2020 4 z 5

Moc pěkně napsána knížka, kterou přečtete na jeden zátah. Není vhodná pro ty, kteří se o tuto problematiku zajímají. Hodila by se třeba pro babičku, která má autistické vnouče. Zkrátka pro někoho, kdo o tom ještě nic moc neví a pěknou, milou formou se díky této knize mnoho dozví. Bylo by fajn, kdyby si ji přečetla široká veřejnost. Mnoho pochopíte, budete shovívavější. Třeba se v nějakých situacích i jinak zachováte a o to podle mě autorovi šlo.

palladium
13.07.2020 5 z 5

Napsaná jednoduchým jazykem a přitom se dotkla hlubokých věcí ve mě. Knížka ukazuje, že lidé s autismem mají zcela stejné nitro jako "normální" lidé, jen mají určitou indispozici. Je to vynikající četba jednak pro celkový náhled na hendikepované lidi, ale například pro uvědomění si hodnot v životě člověka. Autor píše velice krásným jazykem a v knížce jsou i krátké povídky k zamyšlení.

jana1199
03.07.2020 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha o PAS. Myslím, že lidem může pomoci pochopit svět autistů. Čekala jsem, že se dozvím trošičku více, protože již jsem se dříve s autisty setkala, ale rozhodně má kniha co nabídnout. Moc doporučuji.

dendishek
02.06.2020 3 z 5

Kniha je pohledem do světa autistického chlapce. Doporučila bych ji všem, kteří se těmto dětem věnují, žijí s nimi, nebo jakkoli jinak stýkají.

zuzu8480
18.05.2020 3 z 5

Kniha se mi četla trochu těžce, ještěže byly "kapitoly" krátké. Vybráno do čtenářské výzvy. Povídka na konci byla krásná.

lenkaabooks
28.03.2020

Nebudu hodnotit hvězdami, to se u podobných knih pro mne dá těžko. Osobně žádného autistu neznám, přesto mi kniha dala hodně. Odpovědi třináctiletého autisty na otázky na své chování a jednání mě tak překvapovaly. Nemoci ovládat své tělo, pocity, nemožnost vyjádřit se. Na konci knihy chlapec vyjadřuje myšlenku že se autisté liší jakoby přicestovali časem, no kdo ví.

allebra
22.03.2020 5 z 5

Konečně jsem se dozvěděla, proč má můj osmiletý autistický vnuk takovou radost, vždycky když udělá něco, o čem dobře ví, že dělat nemá. Přehrávala jsem si podle jednotlivých odpovědí různé situace a porovnávala. Každý autista je jiný, mají toho však i hodně společného. Takže jsem na některé otázky už odpověď znala. Dost věcí mi bylo ale objasněno až prostřednictvím této knížky, za což autorovi děkuji. Pro mě velmi přínosná kniha, povídka na konci mě dostala.

baty
11.02.2020 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je obdivuhodné, jak svět vnímá třináctiletý autistický chlapec a že o tom dokáže napsat. Povídka se mi líbila, nahnala mi i slzičky do očí.

ersilika
05.02.2020 1 z 5

Čekala že se dozvím více o PAS , takže za trochu zklamání.

swixl
01.02.2020 5 z 5

Velice krásná a hloubavá kniha.....

zuzulique
19.01.2020 4 z 5

Opäť raz budem veľmi subjektívna. Knihu som začala čítať deň po tom, ako som v kine videla film Výnimoční. Hlboko ma zasiahol a akosi som podvedome siahla po tejto knihe. Je úplne jedno, koľko hviezdičiek dám alebo nedám, no knihy ako táto ma vždy vytrhnú z vlastných neexistujúcich problémov a dajú mi peknú facku.
13 ročný chalan píše o tom, ako lepšie porozumieť ľuďom so špeciálnymi potrebami, autistom. Možno niekto môže nadobudnúť pocit, že sa dookola opakuje. Autisti milujú opakovanie. O čom inom je aj náš bežný život, ak nie o opakovaní? Nahovárame si, že žijeme nejaké výnimočné životy a pritom na konci to bude aj tak jedno. Výnimoční sú práve oni.

David Mitchell napísal dojímavý predslov o tom, ako mu kniha pomohla priblížiť sa k svojmu autistickému synovi. Jeho žena KA Yošida stojí za prekladom knihy z originálu.

Terez9119
04.01.2020 4 z 5

Krátká, zvláštní, obohacující kniha. Myslím, že by si ji měl přečíst každý. Jasně že to není vhled do duše každého autisty, ale určité porozumění to člověku přinese. I kdyby se člověk s někým takovým setkal jenom jednou v životě, podle mě tahle knížka změní jeho vnímání toho konkrétního člověka, kterého má před sebou, i samotné chování k němu. A proto myslím, že je tahle knížka velmi důležitá. Upřímně se přiznám, že jsem z povídky úplně nepochopila, co tím chtěl autor říct, ale nevadí.

hellena1523
02.01.2020 2 z 5

Kniha mě neoslovila, protože mi připadá, že text, byť naivní, určitě neodpovídá 13 letému chlapci, ještě k tomu s autismem. Já nevím, jaké povědomí zde panuje o autistech, ale ne každý je zrovna Rain man. Ano, je více forem autismus a taky každý autista nemlátí hlavou do radiátoru a slintá si do klína, to vůbec netvrdím. Ale za mě totálně nevěrohodné, a tudíž nepřesvědčivé. Neurazí, nenadchne, znovu bych peníze do této knihy neinvestovala.

IsobelleFarbs
25.12.2019 5 z 5

Velice krásná kniha, která vám ukáže jaký je svět autistů, ale ne zprostředkovaně, ale přímo z rukou a pohledu třináctiletého autistického chlapce... Knihu bych doporučila všem, nejenom těm, kdo se o autismus zajímají, protože skrývá mnohá životní poučení (něco jako Malý princ) a člověk si při čtení uvědomí, že některé věci nejsou vůbec důležité.

asam
13.12.2019 5 z 5

Pohled na svět očima autisty.
Skvělé, přitom smutné čtení.
Toto by měla být povinná četba pro všechny osoby, které přijdou do styku s dětmi. Jejich pohled na autisty by byl chápající .

Skřítek77
05.12.2019 5 z 5

Zcela unikátní kniha v níž 13letý chlapec, který trpí těžkou formou autismu, odpovídá na důležité otázky o tomto onemocnění, aneb všechno, co jste chtěli vědět o autismu, ale neměli jste se koho zeptat.

mandari
26.10.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, kterou by si měl přečíst každý z nás. Rozhodně doporučuji!!!

Alena_S
14.10.2019 4 z 5

Ano, je to krásný a citlivý vhled a autorovi patří dík za to, že se s námi o své nitro dělí. Přesto musím souhlasit i s názorem pana Losa. Proč? Při editaci textu museli ve skladbě něco podstatného opomenout. Když totiž napíšu "Dělám problémy. Y-krát tytéž dokola. Určitě jsem z toho smutnější než vy, tak laskavě neremcejte." - tak za to prostě nemůžu (!) napsat: "No nejsme skvělí?" To pak fakt nevyzní v souladu s tím, co se kniha snaží sdělit.

autismus zfilmováno japonská literatura otázky a odpovědi

Část díla

Naoki Higašida
japonská, 1992
2016  85%A proto skáču
2018  84%Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát

Kniha A proto skáču je v