1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984-tOZ-283.png 5 11692 11692

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Teenka
30.11.-0001 3 z 5

abych pravdu rekla tohle asi neni muj salek kavy...

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejlepších, nejděsivějších a nejstrhujících knížek, které jsem kdy četl. Svět, ve kterém je měněna minulost, popírána individualita, svoboda a jakákoliv logika. Jsem rád, že mám "1984" ve své knihovně a v nejbližší době si tento mrazivý antiutopický román s šokujícím koncem znovu přečtu. Naprosto skvělé! - nebo by stačilo podle Newspeaku "veledobré"?

A teď mě omluvte, musím se dostavit na Dvě minuty nenávisti.

iarro
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejděsivějších knih, kterou jsem kdy četl. Děsivá právě proto, jak moc je pravdivá. Dodnes si pamatuju tři pilíře moci Strany ve světě 1984: Svoboda je otroctví, Válka je mír a Nevědomost je síla. I naše doba jako by se někdy snažila tato hesla naplnit.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Tak brilatní závěr, jako má tahle kniha, skrznaskrz prosycená chladem a beznadějí, má málokteré dílo světové literatury.

Rentigo
30.11.-0001 5 z 5

Není to první antiutopie, není ani zcela originální, ale má své chladné kouzlo. George Orwell má totiž zvláštní schopnost vytvořit "dokonalý" totalitní systém. Pár věcí mám stále v hlavě - A ti dole, ti mají možnost uplatnit svoji intelektuální svobodu, protože nemají intelekt.
Kniha o tom, proč 2+2=5.

mareq
30.11.-0001 3 z 5

Pro mě je to "pouze" kniha s dobrým nápadem. Bohužel časem mě začala nudit. Postupně se děj propadá do stereotypu a vytušil jsem, co bude následovat.

Monkey
30.11.-0001 4 z 5

Jedna z vůbec nejzvláštnějších knížek co jsem kdy četl, rozhodně doporučuji - je to prostě klasika, kterou by měl mít přečtenou každý (já to četl v originále, ale i překlady určitě ujdou).