12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448323/bmid_12-pravidel-pro-zivot-protilatka-pr-645d690cd7444.jpg 4 328 74

Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď na tuto nesnadnou otázku v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Peterson dokáže být vtipný a překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, který je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha; pouští se do překvapivých odboček a zase se vrací a destiluje poznání o lidském charakteru a osudu do dvanácti navenek jednoduchých pouček, za kterými se skrývají hluboké poznatky a dalekosáhlá poučení o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů. Autor bývá vnímán jako protivník soudobé genderové agendy, ale mnohem spíš než něčí odpůrce je Peterson obhájcem: zastáncem těch nejtradičnějších hodnot – zodpovědnosti za vlastní život i svět kolem sebe, víry v lidské společenství, zodpovědnosti vůči nadosobním hodnotám a vůči Bohu. Jordan B. Peterson vyrostl a dospěl v muže v promrzlých pustinách severní Alberty; létal s akrobatickým letadlem; zkoumal s astronauty meteorický kráter v Arizoně; vyučoval mytologii právníky, lékaře a obchodníky; byl konzultantem generálního tajemníka OSN; pomáhal svým pacientům zvládat deprese, obsesivně-kompulzivní poruchu, úzkost či schizofrenii; byl poradcem v nejvyšším vedení velkých kanadských firem a hojně přednášel po celé severní Americe i Evropě. Působil na Harvardu a v současnosti na Torontské univerzitě, je autorem či spoluautorem více než stovky odborných článků, které proměnily moderní chápání osobnosti; jeho kniha Maps of Meaning: The Architecture of Belief od základu proměnila psychologii náboženství. Ohlasy ze zahraničních médií: „Nekompromisní kniha, která vám bez servítků křičí do obličeje, abyste se nechovali jako malí, ale především je to pokus dovést nás zpět k tomu, co Peterson považuje za pravdivé, krásné a dobré – tj. k Bohu.“ Bryan Appleyard, The Times „Autorovi není vlastní jen lidskost a humor, ale taky skutečná hloubka a závažnost. Petersonův intelekt je skutečně kosmopolitní a všežravý, ale je si vědom toho, že věci musí být ukotveny ve známé půdě, aby se daly smysluplně uchopit. Krom toho, že je zábavný, má v sobě i vroucí upřímnost, kterou by zpochybňoval jen ten nejokoralejší cynik.“ The Spectator. „Nebuď jako malé dítě, postav se na vlastní nohy, vzkazuje nám Peterson. V tom, jak zdůrazňuje potřebu soběstačnosti, slušného chování, sebezdokonalování a individualismu se možná odráží jeho dětství prožité na kanadském venkově v 60. letech. Autor si uchovává stopu této kovbojské filozofie, i když byl profesorem na Harvardu a nyní působí na Torontské univerzitě.“ Melanie Reid, The Times Pokud by svět psychologie měl svoje rockové hvězdy, byl by Jordan B. Peterson bezpochyby jednou z nich. Jeho youtubový kanál Jordan Peterson Videos má téměř dva miliony sledujících, a milionové publikum mají i záznamy Petersonových veřejných vystoupení.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: ekniha , Argo

12 Rules For Life – An Antidote to Chaos , 2018

Eldar80
02.03.2021 3 z 5

Vůbec nevím, jak to hodnotit. Ani co to vlastně je. Sekulární návod pro život? Působí to jako nějaký manifest zdravého rozumu. Ale nerozumím tomu nadšení. Zdravý rozum považuju za něco normálního. A - nebo už ne?!
Díky popularitě autora jsem čekal víc. O osobní růst se zajímám a tak mi to nepřineslo moc nového. Některé rady byly rozepsány až působily příliš banálně. Nedokážu tak posoudit přínos pro ostatní.
Možná je to užitečné pro ujasnění myšlenek. Člověk často něco ví, ale neuvědomuje si to, dokud to nemusí říct nebo to neuvidí napsané na papíře. Teprve až to uvidíme černé na bílém, tak to pronikne do vědomí. A náhle - aha!
Peterson logickými argumenty vysvětluje, že žít ctnostně se zkrátka vyplácí. Mluvit pravdu a snažit se být lepším je užitečné. Je docela vtipné, že bez Boha a křesťanství dochází k podobným mravním hodnotám.
Peterson tak nepřímo dává za pravdu křesťanskému poselství. Navíc často používá text Bible pro vysvětlení některých archetypálních jevů. Zároveň bylo fascinující, že to napsal tak, že nejde poznat jestli je věřící nebo ne.
Aspoň mě to nedošlo a ono je to vlastně jedno. Je úplně fuk, jestli je věřící nebo ne. Zdravý rozum nemá náboženskou příslušnost. A dál, že přes časté výklady z Bible se vůbec nedotkl duchovní problematiky.
Je to vlastně taková přirozená psychologie. Na mě to bylo příliš samozřejmé. Knihu bych doporučil spíš mladým lidem mezi střední a vysokou školou. Jenže je to napsané takovou formou, že to asi ocení až starší čtenáři.
Může být poučné vidět, jak lze interpretovat texty v Bibli nebo jak přistupovat k alegorii. Mě se jeho interpretace nelíbily. Kdyby byly jeho vlastní, tak možná, ale ovlivněné křesťanstvím mi nedávají smysl.
Däniken našel v SZ mimozemšťany, křesťané tam našli příchod Ježíše. Já mezi tím nevidím rozdíl. SZ chápu jen v kontextu judaismu. Křesťanství respektuju pro jeho civilizační přínos, ale tohle je zpátečnictví.
Koukám se do kalendáře. Píše se rok 2021. Výzkum psychedelik, mindfulness se učí na školách. Blíží se technologická singularita. Do toho změna paradigmatu. Kde byl Peterson posledních 30 let? Prvotní hřích v Ráji? Cože?!
Tady to nějak nechytám. Pro koho to Peterson psal? Působí to jako z 80. let. Beru to tak, že jen shrnul, co by měl každý bezpečně znát. Nevzal to od podlahy, ale rovnou od sklepa, takže některé věci jsou už na vyhození.
Aby bylo jasno. Ve výsledku s ním prakticky ve všem souhlasím. Jsem rád, že odmítá některá tvrzení z gender studies. Mohl zkritizovat víc neomarxistických nesmyslů. Ale ta forma jak to pojal, mě úplně míjí. Asi jsem očekával moc.
Ten úspěch si vysvětluju tak, že na Západě jsou lidi čím dál víc zpitomělí. Kdybych hlasoval hodnocením, tak bych dal jasně 5 hvězd. Jenže se snažím hodnotit obsah. Na to, že jsem přečetl téměř 400 stran to bylo jen dobrý. Takže za tři. 75% 3,5*

reillycarty
05.02.2021 3 z 5

"Kniha začíná: Pokud jste jako většina lidí, nepřemýšlíte často o humrech, ledaže nějakého právě jíte. Kniha končí: Věci jsou dobré, prozatím." (blog)
Toto jediné jsem si zapsala do poznámek o této knize, vedle obrázku humra. Člověk aby z toho byl moudrý. Ale ano, hodnotím tuto, jako zlatý střed = jistě v ní něco najdete, co Vás zaujme.

jordys
23.01.2021 4 z 5

Věřím, že si každý v knize najde něco pro sebe. Ten, kdo je věřící a četl Bibli si tam toho najde rozhodně více. Občas jsou ta přirovnání trefná, ale souvislosti lze hledat všude, nejen v Bibli. Také se musím přiznat, že nejednou jsem musel přelistovat, abych věděl, u jakého pravidla vlastně jsem.
Některými částmi jsem se musel opravdu prokousávat, ale jsem rád, že jsem tak udělal, stálo to za to, i když Kain a Ábel mi už opravdu začínali lézt na nervy.

Randyz1986
23.01.2021 4 z 5

Z knihy jsem byl po většinu času velmi nadšen a přímý, upřímný styl provázaný s příběhy z reálného života a bible mi vcelku vyhovoval, protože mi přišlo, že to do sebe relativně všechno pěkně zapadá a nic nelakuje na růžovo. Postupem času mi to však začalo i trošku vadit, zejména ke konci jsem už měl celkem pocit, že pokud člověk nežije klasickou formou rodinného života a nevěří v Boha, tak je to špatně. Ale i tak mě kniha vnitřně velmi obohatila a s určitou střízlivostí bych ji doporučil i ostatním.

ZlýJabko
22.01.2021 5 z 5

Pro člověka z řekněme dobré, úplné rodiny, vychovaného v řádného člověka, je tohle víceméně ztráta času.

Pro nás ostatní s dysfunkčními rodinnými vztahy, šikanované, uťápnuté, nesebevědomé, deprivované, problematické až destruktivní, je tahle kniha lístkem do stanice Normální život.
Někomu se nemusí pozdávat meandry Petersonových asociací, někdy zbytečně dlouhé odbočky, vedlejší ramena a spodní proudy jsou spíš pro dumavější/vzdělanější publikum, ale stejnou měrou je do kapitol zasazený příklad z jeho klinické praxe nebo ze života, kde se chytá i blbé spadlé ovoce jako já.

Neslibuje (a nemůže dát) Nebe, ale proklatě velkou šanci na život bez Pekla jo.

MikySkjaera
28.12.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Popisuje život bez příkras takový, jaký je a vede člověka přijmutí zodpovědnosti za sebe a svůj osud.

Klamm
26.12.2020 3 z 5

Autor se svým pojetím životních postojů vymyká dnešním přemnoženým, přeslazeným ezo koučům, a u zástupu ,,sluníčkářů", asi nebude příliš oblíben. Nebrání se faktu, že život je oproti hezkým chvilkám také utrpením s patřičnou dávkou chaosu a nepředvídatelnosti. Prostě dvě strany, jedné mince. Prostřednictvím dvanácti tipů, nás pak nabádá, že nic není nihilisticky ztraceno a že je možné vidět světlo na konci tunelu. Zda nám jeho argumenty pomohou, je na každém z nás.

,,Utrpení je veliké zlo, a my máme dělat vše proto, abychom ho odstranili, nebo alespoň zmírnili..."
Karel Kopfrkingl

Palorizek85
30.09.2020 5 z 5

Bravo! Pan Psycholog s velkým P. Rád sleduji jeho přednášky a podle mě je to jeden z předních psychologů západního světa. Jeden z mála, který se nebojí říct pravdu do očí a říct ji takovou jaká je, bez toho, aniž by se snažil podlézat současným trendům a postmodernímu populicionalismu, který vede k degradaci všech základních hodnot naší společnosti. Jistě, ne všem se musí líbit...není jednoduché podívat se pravdě do očí.

MikulášV
27.09.2020 5 z 5

Skvělé. J. B. Petersona sleduji již delší dobu, takže jsem tušil co od knihy čekat. I tak mě dokázal překvapit. Kniha je to skutečně důležitá. Něco co by si měl pro vlastní rozvoj přečíst každý mladý člověk. Série pravidel obohacená o životní zkušenosti z dětství, studíí, klinické praxe, univerzitní kariéry a otcovství. Peterson nepřichází s nějakým ezoterickým novým lékem na naše životní strati, ale se souborem pravidel, která všichni alespoň podvědomně známe, ale nikdy je nedokážeme takhle souhrně formulovat.
Peterson není člověk, kterého si naše společnost a generace zaslouží, ale člověk, kterého potřebuje.
Škoda, že můžu dát jen 5*

DreamerX9
03.09.2020 2 z 5

Souhlasím že to není kniha na oddech ale skutečně k zamyšlení a na další dobu. V něčem s autorem souhlasím a v něčem naopak vůbec. Nepřišlo mi to až tak přínosné jako spíš k zamyšlení nad chováním lidstva a společností jako takovou. Zajímavé

Betyska
18.08.2020 5 z 5

Přečteno v el.podobě, doporučuji přečíst zejména pravidlo 10, s autorem naprosto souhlasím, Jordan zveřejňuje na internetu svoje velmi zajímavé přednášky - stojí za shlédnutí!

Blaník8
05.08.2020 4 z 5

Musela jsem se do toho trochu ,,zabrat,, a k pár kapitolám a odstavcům se vracet, abych myšlence dobře porozumněla, možná za čas dám knížku ještě jednou:-),. Ale líbily se mi velmi možná podrobné, ale vysvětlující souvislosti a odkazy na Bibli a historii národů, které myšlenky autora podpoří ?doplní ?hezky se to pospojovalo. To mám ráda, když věci ,,doklapnou,, Některé věci vidím jinak, něco se mnou rezonovalo hodně a něco se ke mně dostalo už dřív odjinud. I tak prima zamyšlení nad životem...jak bylo....a jak bude...a jak by mohlo být....když budeme chtít....:-)

DeathTheKid
30.07.2020 5 z 5

Knihu jsem si koupil jen díky "slávě", které se Petersonovi v nedavné době dostalo. Baví mě filosofovat a přemýšlet nad různými věcmi z různých pohledů (ne že bych v tom byl dobrý) a tato kniha přesně tohle nabízí.

Autor vám nic nevnucuje, prostě jen píše a co vy si z toho vezmete, je čistě na vás. Všechny pravidla rozebírá do niterných podrobností, což mi mnohdy činilo problémy textu plně porozumět. Je to místy hutné, či složité čtení a vágní popis, který Peterson tu a tam používá, čtenářovi v porozumnění taky moc nepomůže. Ale stále je v knize spousta pochopitelné moudrosti. Ať už historické, univerzální nebo nabyté z osobní zkušenosti. Pokud byste se rozhodli řídit se těmito pravidly za cestou ke smysloplnému životu, určitě bych většinu pravidel doporučil a ke čtení bych vám přihodil i tužku a sešit, protože kniha je zajímavými poznatky nasáklá a pojmout vše najednou je nemyslitelné. I pro místní borce.

Není to tak, že by člověk byl hloupý a mnoho těchto zřejmých pravd nevěděl, sám Peterson to píše na konci, něco ve stylu "spousta věcí víte, jen nevíte, že je víte". Třešničkou na dortu této knihy je fakt, kde Peterson zmiňuje, že cílem konfliktu nemá být vítězství, ale mír. Komentující s úmyslem ponížit jeho knihu a prokázat svou pravdu jen sami poukazují na své nedostatky. Ačkoli to pro mě bylo místy složité čtení, tak jsem se mnohdy zamyslel nad, ať už známými nebo nově získanými, myšlenkami.

Uterox
01.07.2020 5 z 5

Na tuto knihu musí mít člověk vyloženě chuť. Obsahově je to opravdu dosti výživné. Byť autor redukuje 12 základních pravidel pro život do jednotlivých kapitol, a tak člověk má příležitost, nasát dané pravidlo do hloubky v několika kapitolách dle libosti, proto se lze k této knize vracet. Doporučuji i jako audioknihu. Jsou to filozofické úvahy o stavu dnešního světa, kdy si člověk může též nad tím zapřemýšlet. Knížka určitě vyčnívá-takovéto literatury se příliš nepíše. Ale jak jsem říkal, člověk na ni musí mít hlavně chuť, jinak to nemá význam ani smysl.

ikul
17.05.2020 5 z 5

Tak tohle opravdu není čtení pro sobotní večer pod lampičkou. Každá kapitola mě donutila zamyslet se nad sebou a nad svým životem. Úžasně popsané stavy a jevy, se kterými se člověk potýká, které vnitřně zná, ale nedokáže je správně uspořádat. Srovnání s Biblí pro mě ateistu bylo velmi poučné. Chvílemi jsem měla pocit, že si musím běžet pro tužku a zatrhávat si některé pasáže knihy. Ke knize se určitě budu vracet.

Tpober
10.05.2020 5 z 5

Kanadský psycholog objasňuje na téměř 400 stránkách dvanáct principů pro spokojenější, protože plnější a samostatnější, život, jak je vypozoroval sám na sobě a ve své práci s lidmi. Jeho pravidla jsou pro mě srozumitelná, i když někdy zavede čtenáře na delší dobu do filozofie nebo Starého zákona, daří se mu vrátit k původní myšlence a na konci kapitoly ji hezky shrne. Pragmatický a přemýšlivý obsah jeho knihy se mi dost líbil.

maygirl
06.04.2020 4 z 5

Není to jednoduchá kniha, ale myšlenky, které jsem si z ní odnesla, stojí za to. Rozhodně doporučuji a mám v plánu se k ní vrátit.

jakub2199
21.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha, jedna z rozhodně nutných knih pro přečtení každým, kdo si neví rady v dnešním světě, kdo hledá cestu, kdo chce jak by řekl autor sám Dospět.
Autor je silně ovlivně tvorbou C.G. Junga, pravidla sama se mohou jevit poněkud neortodoxní, ale je za nimi hluboká propracovanost a rozhodně dávají smysl pokud se nad nimi člověk alespoň na okamžik zamyslí

Leona333
14.03.2020 5 z 5

Tleskám! Tuhle knihu napsal fakt chlap! Tedy v tom dobrém slova smyslu...Hodně věcí mě v knize nakoplo a donutilo se zamyslet. Asi nemá cenu z toho něco extra citovat, vypisovat. Jistě si v tom každý najde to své sám...

KarolínaK.
23.01.2020 5 z 5

Kdo rád čte motivační knížky alá "kupte si sexy spoďáry a váš život se změní", ruce pryč od Petersona. Asi byste se chytali za nos u biblických pasáží, asi byste se rozčilovali, co má s vámi co společného nějaký humr. Kdo se chce ale zahloubat do problematiky místa člověka v současném světě, ten je na správné adrese. A nemusíte s Petersonem zrovna souhlasit. Stačí pozorně číst a čas od času zvednout oči od textu a popřemýšlet si o svém pohledu na věc. Možná to ten náš život změní víc než krajkový spodky.