101 hororů, které musíte vidět, než umřete

101 hororů, které musíte vidět, než umřete https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30537/bmid_101-hororu-ktere-musite-videt-nez-u-pZA-30537.jpg 4 78 16

Publikace představuje století trvale populárního žánru: filmového hororu. Otvírá se klasickými snímky Roberta Wieneho a F. W. Murnaua, postupuje přes krvavé spektákly Toba Hoopera a Davida Cronenberga a končí se realizacemi Guillerma del Tora. Hororové filmy fascinují i zneklidňují, protože právě v nich hledíme do tváře těm nejzákladnějším obavám: svým nočním můrám a úzkostem, vlastní zranitelnosti i hnusu, hrůzám z neznámého a strachu z nejrůznějších podob sexu, smrti nebo ztráty identity. Hrozba vtělená do monstra, které se náhle objeví na opuštěné silnici, nebo přízraku ve strašidelném domě diváka vzrušuje stejně jako děsí. Přičemž děs k nám ze stříbrného plátna či televizní obrazovky přichází nejrůznějšími cestami a mnohá z jeho ztvárnění jsou dnes ikonická: Boris Karloff v roli Frankensteina, Béla Lugosi jako Dracula, ale i Leatherface, Carrie, Candyman nebo Hannibal Lecter. A jedno mají společné: ve stejné chvíli vábí a odpuzují. Pro publikaci 101 hororů, které musíte vidět, než umřete spojili své síly filmoví kritici, historici a jiné veličiny akademické půdy a jejich znalosti i míra zaujetí bezmála stoletím filmových upírů, zombies, kanibalů a zabijáckých maniaků kladou před čtenáře otázku: Zvládneme i dneska usnout při zhasnutém světle?... celý text

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Slovart (ČR)

101 Horror Movies You Must See Before You Die , 2009

fanous21
16.01.2024 4 z 5

Další kusovka z této 101/1001 řady. Výběr filmů zdařilý. Publikování originálních dobových plakátů chvályhodné. Synopse jednotlivých přispěvovatelů velmi pestré - od těch velmi povedených, až po ty na facku: považte, některé z příspěvků jsou v podstatě převyprávěný děj (naštěstí značná menšina), nebo určitá část (větší polovina); ovšem přispěvovatel RH to je k popukání: filmy z 30. let nesou "jasné poselství antikolonialismu, dekolonialismu, antirasismu, feminismu" a do toho čtenáři vyjeví "perfektní" výkladovou psychoanalýzu, co filmem chtěl autor (scénarista?, režisér?, autor předlohy?) říct a co neřekl "tak vám řeknu já, všeználek"... no běs.

Velislav
25.04.2022 4 z 5

Kniha začína klasikou nemej éry „Kabinet doktora Caligariho“ a končí výborným „Sirotincom“ zo španielskej produkcie. Horory sú analyzované odborníkmi zo spoločenského, psychologického, či dokonca politického hľadiska, čo tomu dodáva iný rozmer, než len ten prvoplánový, zábavný. S reprezentatívnym výberom som celkom spokojný. Pár filmov by sa dalo nahradiť, napr. taký japonský „Kruh“ by som bez problémov vymenil za, podľa mňa vydarenejší americký remake, alebo niektorú z verzií Invázii lupičov tiel (verzia z roku 56 je v knihe 101 sci-fi filmov.., rovnako ako Vec, pôvodný Neviditeľný muž, či Votrelec...), možno Horor z Amityville, zabudnutú kanadskú „ducharinu“ The Changeling, taliansku Phenomenu, ak berieme „Mlčanie jahniat“, alebo „Diabolské ženy“ ako horor, potom tu chýba aj Misery. Možno by v rámci istej legendárnosti niekomu chýbal aj Chucky z Detskej hry, Leprechaun, či kultový Stopár, alebo viac Cushinga, Prica... Nechýbajú menej známe underground skvosty ako „Neviniatka“, „Karneval duší“, „Mláďatá“, „Prútený muž“, „Phantasm“, či talianska tvorba „Maska démona“, „Suspiria“, „Brána do záhrobia“ a samozrejme všetky známe komerčné kulty („Texaský masaker..“, „Piatok trinásteho“, „Nočná mora..“, „Poltergeist“, „Hellraiser“, „Mucha“, „Šiesty zmysel“), ani najlepšie horory histórie („Vyháňač diabla“, „Omen“, „Osvietenie“). Problém je trochu preklad u názvov filmov, kde napr. určite „Saw“ nebol nikdy prekladaný ako Píla, či u „Halloween“ je snáď zbytočné písať „Predvečer sviatku všetkých svätých“... Inak, nielen výber filmov, ale aj fotografie sú ukážkové.

Apache
04.09.2021 4 z 5

Pro lidi, kteří svět filmového horroru teprve objevují, je tato kniha asi tím nejlepším průvodcem, jaký se dá v češtině sehnat. Co se týče výběru filmů, je rozhodně nutno spíš chválit než hanět. Najdete tu většinu toho opravdu důležitého a kniha neopomíjí ani novější (u nás často až nepochopitelně podceňované) majstrštyky jako např. Haute Tension. Znalce jistě potěší zařazení lahůdek undergroundovějšího rázu jako Henry: Portrait of a Serial Killer nebo Dellamorte Dellamore, či japonských pecek jako třeba Audition. Na spočítání vysoce kvalitních a významných horrorů, které nebyly zastoupeny, by člověku stačily možná i prsty na obou rukou. A to je rozhodně potěšující. Kniha (poměrně překvapivě) není ani žádnou komerční jednohubkou - naopak, dá se pokládat za seriózní zdroj, k němuž se mohou vracet i zběhlí horroroví diváci.

Ivan Kučera
25.11.2016 3 z 5

Horory sú asi môj najobľúbenejší filmový žáner a po klasike 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete som si "musel" zohnať aj jej sestru. Je rozmerovo podstatne menšia, ale aj tak je to pekný kilový macek. Super obálka, parádny papier, dobré fotky. Zaujímavý prehľad "najdôležitejších" hororov. Občas som zaznamenal chybnú info, ale bolo toho iba minimum. Nejako extra veľa mi to do života nedalo a keďže horory pozerám od útleho detstva, neupozornilo ma to takmer na žiadne, ktoré by som dovtedy nevidel a mal by som (ale niečo by sa našlo). Texty sú k jednotlivým filmom sú vcelku zaujímavé a pútavé. Taká príjemná jednohubka.

Hejtmy
18.05.2016 3 z 5

Kniha obsahuje spíše hororovou klasiku, takže pro mě jako pro fanouška žánru zde v podstatě nebylo nic nového, ale pokud budu hodnotit kvalitu zpracování publikace, tak je to docela dobré. I český překlad je ucházející, a to zejména v porovnání s tragickým českým vydáním 1001 filmů.

anna2449
24.01.2016 5 z 5

Já byla vždy na horory.a jakmile kniha vyšla okamžitě jsem ji musela mít a měla jsem ohromnou radost.

Captain
23.11.2015 4 z 5

Dnes jsem dokoukal posledni film, takze aspon co se tyce horroru, muzu uz v klidu zemrit. Knizka je to v pohode, seznam se sice da najit na netu, informace k filmum taky nejsou zadnej narez a fotky jsou zase moc prtovoucky, ale jako publikace celkove je to pekny. Samotny vyber filmu je podle me v poradku, sice me obcas nastvalo, ze dali prednost spis mysterioznimu filmu pred normalnim horrorem (Jakubuv zebrik - mega sracka), ale co se da delat. Snad jenom Troll 2 mohli pridat... Hele, dobry, kup to.

Cryptkeeper
05.08.2015 4 z 5

Pěkný výběr,celkem i zajímavý obsah doprovázející ilustrací k daným filmům :)
Pro hororového fanouška téměř povinnost :)

M.Rodriguez
22.04.2014 5 z 5

Pro hororové fanoušky je tato kniha naprostou nezbytností!!! Z 80% už sem filmy viděl a schází mě převážně ráná tvorba Hollywoodu 30. a 40.let.

OldaB
23.02.2014 5 z 5

Pro milovníky hororů exkurz do historie děsivého žánru. Považuji se za znalce, ale přesto jsem objevil v knize několik zajímavých tipů. Opravdu děsivé fotografie.

edith79
16.10.2013 4 z 5

Jsem milovnice hororového žánru a tato knížka je průřezem opravdu mistrovských hororových děl, takže jsem knihu přečetla jedním dechem. Navíc mě příjemně potěšil malý bonus, když jsem zde objevila i poetický horor Jaromila Jireše Valerie a týden divů.

minirock
24.07.2013 4 z 5

U knížek tohoto typu mám problém s tím, že jsou v nich filmy, které bych tam sám nedal a naopak, ty které bych tam uvedl, tam nejsou. Ale s tím prostě nic nenadělám. Další věc je ta, že za pár let nebude už takový seznam úplně aktuální, filmy přibývají a určitě se najde další, který si zaslouží zde být uveden. Ale jako základní přehled nejdůležitějších hororových filmů to není špatné.

doktorking
23.03.2013 4 z 5

Když se mi dostal do ruky a já ho otevřel,říkám si sakra je tady vubec něco co jsem neviděl?Opravdu skvělý pruvodce pruřezu hororových žánru..jasně že spousta hororu zde chyběla ale i přesto se jedná o dílo do kterého stojí nahlednout.....

Daxie L. Jesus
23.03.2013 5 z 5

Dřve jsem se díval jen na horory, k čemuž mi napomáhal tento kapesný kamarád.

Thrasher1991
09.05.2012 4 z 5

Ako zarputilí fanúšik horového žánru som si túto knižku zaobstaral hned ako som o nej započul. Knižka prináša pohľad do hororových dejín etapovite zoradených podľa desaťročí. Prirodzene mám nejaké výhrady k výberu filmov ale je jasné že stotožňovať sa s počtom toľkých názorov je proste nemožné. Napríklad mi tam chýbali filmy ako Hackfordov geniálny thriller Diablov advokát, praotec hororov Invisible Man, prvotný slasher Čierne Vianoce alebo legendárny Votrelec. Grafická a obsahová časť knihy ma mierne sklamala ale nie tak veľmi aby mi čítanie knižky znechutila. Viacero filmov ma inšpirovalo k ich pozretiu a väčšinou som neľutoval. Aj napriek istým výhradám hodnotím knižku kladne a v najbližšej dobe si pravdepodobne zaobstarám aj jej Sci-fi pokračovanie. 75 %

eraserhead
06.12.2010 4 z 5

Chronologický průřez nejzásadnější filmovou hororovou tvorbou od jejích počátků až po současnost.
Na 39 autorů a autorek jednotlivých krátkých glos k daným dílům nás provede výběrem stovky a jednoho hororového filmu posledních devíti desetiletí. Nalezneme zde tedy více než stovku údajných zástupců toho nejlepšího, co nám bezmála století hororové kinematografie přineslo, počínaje Kabinetem Dr. Caligariho (1920) a Sirotčincem (2007) konče.
Hned na úvod je třeba říci, že nemá vůbec smysl a cenu s daným výběrem nějak polemizovat, schvalovat jej nebo být rozmrzelý/á z toho, že (a proč) se zde ne/objevil ten který film. Můžeme s tímto výběrem čistě subjektivně souhlasit nebo ne, ale to je asi tak to jediné, co s tím můžeme dělat. Stejně jako se, čistě subjektivně, rozhodli/y autoři/ky a editoři knihy, že do ní zařadí zrovna tyto filmy. Podobných žebříčků a seznamů koluje plno a každý/á z nás by asi dokázal nejeden podobný také vytvořit. Tento měl prostě to štěstí, že vyšel knižně.
Ale když už jsme u toho. Mě osobně např. mrzí, že kniha zcela opomíjí Amityvillskou sérii (minimálně Amityville II: Possession z roku 1982 by si tu pozornost zasloužil), nebo italskou nechutnost Antropophagus (1980). Na druhou stranu kvituji, že u tak výrazných a zásadních snímků jako je Kruh a Nenávist dala přednost méně známým (v případě Kruhu hodně méně známému) japonským originálním verzím před známějšími hollywoodskými remaky.
Stejně zbytečné je knihu považovat za nějaký obsáhlý pramenný zdroj informací a zákulisních novinek. Na daném prostoru to ani není možné. Každému filmu jsou věnovány pouze čtyři strany, z nichž dvě zabírají obrázky (filmový plakát a foto z filmu). Zbylé dvě strany zhruba v pěti odstavcích načrtnou děj filmu, jeho krátký výklad či odkaz (pokud nějaký má) a tu a tam nějakou zajímavost.
Aktivnějším a dlouhodobějším fandům a fanynkám hororu zdejší informace zpravidla neposkytnou mnoho, co by ještě nevěděli/y nebo co by při troše píle a trpělivosti nesehnali/y na internetu během několika málo kliknutí myší. Přesto však u méně známých (nebo úplně neznámých) filmů mohou být minimálně prvotní pohnutkou většího zájmu o popisované dílo.
Některá hesla jsou informačně poměrně strohá (Kabinet Dr. Caligariho), u jiných zase mohou seznámit s čímsi novým (Blacula - blaxploation verze upírské klasiky) či poskytnout zajímavé a jinak opomíjené či nezmiňované stránky a odkazy filmů (Whaleův Frankenstein [1931], Peeping Tom nebo The Haunting [1963]).
Výrazný přínos knihy vidím ve dvou věcech, od nichž se také hlavně odvíjí mé hodnocení.
Tou první je její obrazová část. Stává se tak takřka unikátní (na české poměry zcela určitě) sbírkou stovky a jednoho filmového plakátu v barvě, což zcela jistě musí potěšit každého fanouška a každou fanynku. Je opravdu na co koukat. Ani fotografie filmových momentek z filmů nejsou k zahození. Sice zpravidla jde o již notně profláklé a okoukané záběry (např. Poltergeist, Psycho, Konkurz, Kubrickovo Osvícení), najde se ale i pár zajímavých záběrů a hlavně záběrů z málo známých filmů (Smrtelné zlo II., Re-Animator, Hlad, Karneval duší, Deathdream nebo československý zástupce v knize Valerie a týden divů).
Druhou potěšující stránkou knihy je již její samotný základ, samotná idea - seznam 101 hororů. pochybuji, že se v Česku najde někdo, kdo je viděl všechny. A tak si čtenář a čtenářka mohou (ale nemusí, samozřejmě) vytyčit za cíl splnit název knihy, začít se pídit po dosud neviděných hororech (mě osobně na pár z nich kniha vyloženě nalákala, o několika z nich jsem neměl ani potuchy) a postupně si z daného seznamu odškrtávat již viděné položky. Mé současné skóre v době psaní recenze je: 48 filmů viděl, 6 filmů mám doma, ale ještě jsem je neviděl a 47 filmů jsem ještě neviděl.
Co se týče negativ knihy, za nejzávažnější bych označil nezmínění originálního názvu filmu u jednotlivých článků. ono sice ve valné většině lze originální název filmu vyčíst z přiloženého filmového plakátu, ale např. u některých japonských filmů (Kruh, Nenávist, Konkurz) to vyčíst nelze. Obzvláště, pokud je zmíněný český název trochu zavádějící - např. japonský film Oodishon byl u nás uváděn jak pod názvem Konkurz na smrt, tak pod zkráceným Konkurz a první díl Saw snad nikdy nebyl česky přeložen jako Pila, já se k němu dostal jako k Saw: Hra na utrpení.
Za negativum by rovněž mohlo být považováno i časté spoilerování u mnoha příspěvků, které mnohdy závěr i pointu celého filmu. Mě osobně to nijak nevadí, ale věřím, že se najde hodně lidí, kterým to vadit může.
Trochu mi také vadilo až úpěnlivé lpění na prvních částech sérií, výjimkou je snad jen Smrtelné zlo II, u něhož je však sporné, zda jde o pokračování nebo předělávku prvního Smrtelného zla, a svým způsobem i japonská Nenávist. Je sice pravdou, že jde zpravidla o nejlepší části daných sérií, ale já osobně bych u některých (Halloween, Noční můra v Elm Street a možná i Hellraiser) asi volil jinak.
Celkově vzato svou psanou částí kniha nepřináší nic převratného, na to je jí věnováno málo prostoru, ale i tak se určitě dozvíte něco nového a zajímavého. Obrazová část je bez debat, z ní jsem doslova nadšen. Na české poměry je kniha zajímavý a dá se říci, že ojedinělý počin, podobnou, takto specificky a úzce zaměřenou najdete asi těžko. I proto si vaši pozornost (už jen v rámci obsah/cena) jistě zaslouží.

film hororové filmy

Kniha 101 hororů, které musíte vidět, než umřete je v