Žánr "Pro ženy"


dave0135
dave0135 09.12.2018 v 20:44

Ahoj všem, po delší době si vybírám seznam detektivek / thrillerů ke čtení a často narážím na označení žánru "Thriller", "Pro ženy".

Můžete mi někdo prosím vysvětlit, co si pod tím mám představit? Vidím to například u Bryndzy a netuším, jak se u thrilleru rozlišuje tento štítek.

Pelapania
Pelapania 09.12.2018 v 21:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.12.2018 v 21:42

Ano Bryndza píše thrillery pro ženy.

Nebo Sandra Brown. Je tam ten thrill, ale taky je tam ta lásečka pro ženy. Jenom si ty chlapy, co četli spočítejte:
https://www.databazeknih.cz/knihy/podraz-389780

Nebo série:
https://www.databazeknih.cz/serie/jane-rizzoliova-a-maura-islesova-3485

Jsem.taky baba, ale tohle na mě bylo až moc pro ženy.

Možná proto je dobře, že je zde štítek "thriller pro ženy", protože tyto knihy mají prvky, které chlapy většinou neoceni.
Samotné "pro ženy" je hodně široký pojem, protože do toho spadá fakt hodně knih (nejenom romantika), takže dobře za ten upravující štítek. Od toho ty štítky jsou. Možná bych volila variantu než opravovat žánry, tak přidat štítek.

Text příspěvku byl upraven 09.12.18 v 21:43

Eicherik
Eicherik 09.12.2018 v 21:58

Teď jsem zrovna dočetl jeden thriller pro ženy. Dívka se sněhem ve vlasech. V jedné lince hlavní hrdinka novinářka Magdalena Hanssonová řeší vraždu jedné dívky a zmizení druhé a v jiné lince se současně vyrovnává s rozvodem. Tohle je učebnicový příklad thrilleru pro ženy.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.12.2018 v 22:05

Přesně, děkuji Eicheniku. Pokud navíxc ta "domácí" linka skoro převálí tu vyšetřovací, je jasný znak. Třeba toto:
https://www.databazeknih.cz/knihy/alex-morrowova-stale-pulnoc-193462
Vyšetřovatelka má sice mimčo na cestě, ale mě to tak skoro nepřišlo. Prostě hutné vyšetřování, drsný příběh a emoce ohledně mateřství nehráli hlavní roli.
Možná proto mám raději vyšetřovatele, ale vždy jsem mile překvapena ženou vyšetřovazelkou, která neřeší "blbosti".
Výjimkou je pro mě asi série:
https://www.databazeknih.cz/serie/sebastian-bergman-3910
Tam je toho tolik, že buď milujete nebo nenávidite....

Eicherik
Eicherik 09.12.2018 v 22:09

Sebastiana Bergmana mám mezi vytipovanými, takže jsem zvědavej.


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.12.2018 v 22:15

Doporučuji. Řekla bych, že moje top série. Sice tam jsou ty rozbory postav, ale dobře napsané. Autoři tam rohlíky rozeberou na strouhanku a potom na chvilku poskladaji, aby v dalším momentě zase přišla strouhanka. Epic ;)
A vraždičky a jejich pointy a pozadí luxusní :)

Eicherik
Eicherik 09.12.2018 v 22:20

Lenka.Vílka: Přesunu to v seznamu vejš. ;-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.12.2018 v 22:22

Eicherik: ok. Sebevědomí mi stouplo o trochu vejš :D
Fakt to stojí za to :)

woodward
woodward 10.12.2018 v 14:14

Řekl bych, že dokud je žánr specifikován jako "thriller pro ženy" nebo třeba, co já vím, "detektivka pro ženy", případně "historický román pro ženy", nepřipadá mi to nijak nesrozumitelné. Muž a žena vnímají svět různě, liší se zejména řazením priorit a i když se v úvahách o téže problematice dokážou dobrat týchž konkrétních výsledků, logické postupy, které je k tomu výsledku dovedou, nebývají stejné. Z toho nejspíš vyplývá i to, že u rozličných literárních žánrů oceňují každý něco jiného, tedy detektivka, thriller, historický nebo humoristický román může být autorem koncipován tak, aby vyhovoval hlavně čtenářkám. Zajímavé je, že jsem si ještě u žádné anotace nevšiml označení "román pro muže" - a kdybych něco takového viděl, asi by mě napadlo, že to bude nejspíš nějaká sprosťárna, která se jako čtení pro dámy nehodí... ;)

Eicherik
Eicherik 10.12.2018 v 14:43

Taky už mě napadla otázka, co by obsahovala ta druhá linka příběhu v thrilleru pro muže. A taky mě napadla nějaká sprosťárna. :-D Nakonec přeci existuje označení pánský časopis. ;-)

Eicherik
Eicherik 10.12.2018 v 21:07

Teď čtu Zimní oběť a oškatulkoval bych to jako krimi pro ženy. A zatím dobrý. :-)

encyklopedie
encyklopedie 12.12.2018 v 18:49

....jo, a Knoflíková válka je válečný román....pro ženy

eva-lupen
eva-lupen 13.12.2018 v 14:38

Někde jsem kdysi četla úvahu, že muži se nedokážou vžít do ženské hrdinky, proto takové knihy moc nečtou. Ženy prý s mužským hlavním hrdinou problém nemají. No a většina knih tzv. pro ženy má ženské hrdinky...

Eicherik
Eicherik 13.12.2018 v 15:05

Já s ženskou hlavní hrdinkou problém nemám. Teď jsem dočetl Zimní oběť, kde je hlavní hrdinkou žena Malin Forsová, která má navíc dost ženských problémů a je to bezva počteníčko. :-)

Text příspěvku byl upraven 13.12.18 v 15:06

Adhara
Adhara 13.12.2018 v 16:22

eva-lupen: Som žena a tiež sa neviem vcítiť do ženských hlavných hrdiniek. :-) Teda aspoň nie po celú dobu príbehu. Väčšinu kníh s týmito hrdinkami mám tak, že čítam, chápem, súcitím, chápem, súcitím... a potom ona zrazu spraví nejakú vec idúcu proti logike aj emóciám a ja sa nestačím diviť.

Marika Vanova
Marika Vanova 13.12.2018 v 17:28

Do spousty žen hrdinek se, podle mého, nedá vcítit. Přijdou mi z jiné planety.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.12.2018 v 17:43

Nepřijde mi, že je účelem, aby se čtenář vcítil do hrdinky pokud čte třeba klasickou červenou knihovnu. Což je za mě jediná literatura, u které vím na 100%, že je "pro ženy". Je to o tom, aby se vám zalíbil hlavní hrdina. Protože když tam je chlap, kterej tvrdí, že chce i přes to všechno hysterku, dá to naděj čtenářkam. I mě někdo bude chtít přes moje vady a nedostatky. Ale pokud se trochu zněním jako hrdinka na konci, tak budu mít šanci větší v realitě, protože tohle je kniha.

Ale má to dvě fáze, řekla bych. Když jsme mladší čteme to v naději, že možná něco takového i přijde. Jako starší už jenom proto, že je prostě zábava. Ale toho Pepu vedle v posteli po dvaceti letech stejně nechceme vyměnit za Rodericka, protože ten má čas zábavy tu půl hodiny před usnutím, protože tohle stačí...

bamba
bamba 13.12.2018 v 19:12

encyklopedie - gombíková vojna je podľa mňa príšerný román z pohľadu ženského - nočná mora prišívania gombíkov na všetko možné.

Armin1984
Armin1984 13.12.2018 v 22:00

Žánr "pro ženy" = žánr "Ulice". Na zatápění v krbu ideální. Takový Bryndza je lepší než pepo.

Marika Vanova
Marika Vanova 14.12.2018 v 08:44

Armine neodsuzuj něco jen proto, že to nemusíš.

intelektuálka
intelektuálka 14.12.2018 v 10:01

Musím tu napsat - potěšily mne komentáře dvou mužů u knihy Eleanor se má skvěle ...
I já se naopak snažím vcítit do pocitů mých oblíbených mužských hrdinů. O tom přece život je - o porozumění.

bamba
bamba 14.12.2018 v 10:10

k woodward nemyslím si, že by koncentrácia sprostých slov určovala zaradenie. Ale množstvo nebožtíkov, ich spôsob popravy a krv potokmi asi áno. Ale aj tak má asi Nesbo aj pár čitateliek.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.12.2018 v 10:21

Víc než pár, bamba, víc než pár ;) a každý, kdo Nesba čte, ví proč. Ví to i ženy. Ví to i ten, kdo čte jenom anotace jeho knih :)

Eicherik
Eicherik 14.12.2018 v 10:26

Možná by se dal románem pro muže označit Mlýn na mumie, protože hlavní hrdina komisař Durman je oplzlý milovník, jedlík, slušný hulvát a sympatický prasák, jak uvádí jeden z komentářů.



Vložit příspěvek