Xenofobie a předsudky


Venezia
Venezia 29.06.2014 v 17:18

Tiež ste si všimli, že niektorí čitatelia trpia xenofóbiou alebo predsudkami?
Citujem časť jedného komentára: Je sice z Německa, ale její knížky jsou něco dokonalého!
Toto ma vie poriadne nahnevať.

Koka
Koka 29.06.2014 v 19:22

Ano, Venezia, všimla som si toho a iste aj mnohí ďalší. Len málokto a málokedy sa voči tomu ohradí, pretože ľudia šíriaci xenofóbne názory sú pre širokú komunitu prijateľnejší, než tí, ktorí "rozdúchajú konflikt".
Takých či podobných výrokov, aký si citovala, je na DK veľa (ale našťastie oveľa menej, než na iných weboch), ale čo už? Spustiť hádku s niekým, koho si v živote nevidela a nevieš, či to myslí vážne alebo je iba platený za "testovanie" ne/prijateľnosti istých názorov prostredníctvom internetu (počula som, že aj také povolanie existuje) ?
Všimla si si, koľko ľudí tu "ohovára" napr. ruskú literatúru a - obrazne povedané - prostredníctvom Puškina alebo Bulgakova si vyrovnávajú účty s Brežnevom? Také úbohosti sa nájdu všade, netráp sa preto.

Alix
Alix 29.06.2014 v 19:41

Chvilku jsem přemýšlela, co vlastně napsat, ale musím říct, že Koka to vystihla perfektně. Nemá smysl se hádat, pokud budeme mít rádi knihy, ať už autor byl kdokoliv, není asi třeba se bát....

zlovlk
zlovlk 29.06.2014 v 20:43

Podobné výplody jsou arci úděsné. Snad lze vysvětlit jejich přítomnost i tím, že jedinci, jejichž sčetlost je přinejmenším chabá (jakkoliv to na Databázi knih působí paradoxně), mají notnou potíž s vybudováním věty - a přesto by tak rádi budovali sentence hodné Isokrata! Pak jim zbývá jen jediná, poměrně dost klatá možnost: penetrovat souvětí spojkami zcela náhodnými. Spojka "ale" žel patří mezi nejoblíbenější.

Viděl jsem například už toto:
"Tuto knížku sice napsal muž, ale je kvalitní."
"Kniha je dlouhá, ale zajímavá."
"Knížku jsem četla loni, ale líbila se mi."

A tak dále. A tak vůbec. Brr.

eraserhead
eraserhead 29.06.2014 v 21:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

nightlybird
nightlybird 29.06.2014 v 22:31

Ono citované projevy možná nejsou ani tak projevem klasické xenofobie, ale spíš podléhnutí buď do jisté míry "společenským tlakům" nebo naopak reakce na jistý druh genderového či multikulti masírování. První možnost přichází v úvahu u jedinců s ne zcela vyzrálou osobností, druhá varianta naopak u kohokoliv ( kdo nesnáší tzv. "tlučení klínů do hlavy").
Nepokládal bych ale tenhle problém za bůhvíjak palčivý, myslím, že všechno podstatné už bylo řečeno.
A hlavně na skutečnosti, že se zase objeví někdo s problematickým intelektem, diskutováním nic nezměníme.


Koka
Koka 29.06.2014 v 23:01

zlovlku, k tvé sbírce přidávám také jeden hezký úlovek ze zdejší DK:
" nebila to špatná knížka ale nějak mě moc nenatchla ....... "

Naias
Naias 30.06.2014 v 08:12

Tak to nemá chibu!

Lector
Lector 30.06.2014 v 13:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Valyk
Valyk 30.06.2014 v 14:07

Lectore, a je to tak správně. Protože kdyby se to tady mělo stát jakýmsi VIP klubem, bude z DK uzavřená, snobská a elitářská společnost, jejímž členem bych tedy osobně být nechtěl. Podle mě je třeba v kritice způsobu vyjadřování myslet i na to, že sem prostě přispívají lidé z různých sociálních vrstev a různého věku. Opravdu poslední co mi zde vadí je, když někdo napíše: "Kniha je dlouhá, ale zajímavá".

Venezia
Venezia 30.06.2014 v 19:54

Príspevok som napísala preto, lebo mám akosi šťastie na komentáre typu „kniha/film/seriál/pesnička je dobrá/ý, hoci je nemecká/ý“. Veľa ľudí nemá rado nemčinu a nemeckú tvorbu, hoci ich nepoznajú, ale o to radšej ich kritizujú.
Niekedy mám pocit, že pre veľa ľudí je Nemecko len Najslávnejší Nemec, Ktorý Je Vlastne Rakúšan a šlus.

Autorka komentára nie je Nemka a pri písaní tohto komentára nebolo ublížené žiadnemu Židovi, Slovanovi, komunistovi ani homosexuálovi.

Lector
Lector 30.06.2014 v 20:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Valyk
Valyk 01.07.2014 v 09:14

Venezia: Nemá smysl někomu vyčítat, že nemá rád německou tvorbu. Nemít rád konkrétní tvorbu (pokud za tím není nějaký hloupý předsudek) je přeci zcela legitimní postoj.

Valyk
Valyk 01.07.2014 v 18:47

binysku, pod to bych se podepsal.

Venezia
Venezia 01.07.2014 v 19:21

Je smutné sa dočítať, že je v poriadku nemať rád nejaký jazyk alebo tvorbu, aj keď ju človek nepozná. A ináč ako predsudok (a v radikálnom prípade ako xenofóbia) to nazvať neviem.

A zase som pri tej nemčine. Spomenula som si na vtip: Ktorý cudzí jazyk neznášaš a prečo práve nemčinu? Kuknite si na youtube videá Proč lidé nesnáší nemčinu.

eraserhead
eraserhead 01.07.2014 v 21:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 02.07.2014 v 12:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 02.07.2014 v 14:59

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Venezia
Venezia 02.07.2014 v 16:59

Presne to som mala na mysli: Nemčinu a nemeckú kultúru ignorujme kvôli druhej svetovej vojne, ruskú kultúru za časy po nej, maďarskú za ten útlak v 19. storočí, tureckú za 16. a 17. storočie, americkú kvôli Indiánom a africkým otrokom, japonskú za to, čo urobili v Číne, čínsku za to, čo urobili kresťanským misionárom, taliansku za Benita, portugalskú a španielsku za inkvizíciu, Maurov a Židov, austrálsku za Maorov, francúzsku za to, čo urobili hugenotom, anglickú za všetky kolónie, poľskú za Tatry, atď. atď. atď. a neostane nám na čítanie / pozeranie / počúvanie nič.

Venezia
Venezia 02.07.2014 v 18:25

binysek, citujem ťa, takže ten problém je.

Pokud se němčiny týká, tu vážně ráda nemám, pokoušela jsem ji začít učit, ale mám k ní skutečně odpor, Asi to bude tím, že jsem kdysi v časném dětství vyslechla podrobné zážitky jedné vězeňkyně koncentračního tábora, ...

Gnomo
Gnomo 02.07.2014 v 19:07

Doporučuji, postavit se tomu čelem. Strávit určitou dobu někde v cizině (prac. pobyt, hodně cestovat, poznávat), například v Paříži, Barceloně, Londýně... Člověk se tak zbaví xenofobie, předsudků a na vše pak hledí trochu víc s nadhledem... Síla je v poznání, ne v uhýbání... :-)

Richie1
Richie1 02.07.2014 v 19:23

Síla je v poznání .. s tím souhlasím. Někdo poznává cestováním, jiný četbou, studiem. Ti, co skutečně získají dostatečné poznání a dokážou se v něm orientovat, získají také nadhled.
Já sice moc necestuji, ale hodně čtu historii, a tak jsem lety získal nadhled nad podobnými problémy. Vše je ovlivněné časem.
Např. hodně Čechů nesnáší Rusy za 68. rok. Ale asi málokdo je naštvaný na Švédy za to, co u nás prováděli v době 30.leté války. Na 30.letou válku už nejsou pamětníci a následující generace zapomněly. Na 68. rok jsou pamětníci a stále to ještě bolí. Za 100 let to bude nejspíše úplně jiné.
V historii lidstva se odehrálo bezpočet nespravedlností a špatností, ale čas vše srovnává.
Chápu, že lidé mají předsudky (či trpí xenofobií) vůči některým národům. Je to dáno tím, co se v době jejich života stalo (nebo se stalo jejich rodičům, prarodičům). S podobnými předsudky se setkávám dost často. Ale jako historik jsem nad věcí :-)

Gnomo
Gnomo 02.07.2014 v 19:28

Richie1 : přesně tak!

Koka
Koka 02.07.2014 v 19:38

Diskusní příspěvek sem už raději nenapíšu, ale podělím se s vámi, co dneska čtu. Snad se pousmějete také:
"…. Arthur Brown byl detektiv 2. třídy a byl známý svým sklonem k netrpělivosti. Snad byl netrpělivý proto, že se jmenoval Brown a že jeho kůže byla už od narození náhodou také hnědá. Dost za to od svých amerických spoluobčanů za ta léta zkusil a jednou dokonce uvažoval o tom, že si dá změnit jméno na Lipschitz, aby si rasističtí štváči užili."
Ed McBain: Profesionál

binysek
binysek 02.07.2014 v 20:56

venezia - a? jak souvisí to, že já nemám ráda němčinu s německou literaturou, kterou bez problémů čtu (samozřejmě v překladu?) . Prostě nemám ráda němčinu, snad to není povinné mít ráda nějaký jazyk? Vyjeď do Francie, a pohovoř tam německy, prostě to tak je a důvodem je, jak se tady správně píše, historická paměť, možná vyhasne, jednou.



Vložit příspěvek