Váš systém na rozdělení knih podle rozsahu?


bamba
bamba 07.03.2016 v 15:05

k Turner - tak inak. Môžu sa k téme vyjadriť aj čitatelia, ktorým je bola a vždy bude štatistika ukradnutá ?
k woodward - A na ktorej strane zapadá slnko v Duchovi L.Estacada ? Pochybujem, že kniha má vrchol, keď sa príbeh odohráva na púšti.

Ikkju
Ikkju 07.03.2016 v 15:20

Osobně mě zajímá spíš formát knihy než rozsah, kvůli uložení v knihovně. Jinak je to pro mě trochu okrajový jev. Nicméně zjevně se tím někdo zabývá, i když jen v rozlišení na slova, viz https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_longest_novels (F.L.Věk jede první ligu!)

Richie1
Richie1 07.03.2016 v 15:54

Když jsem viděl nové téma, tak mě také napadlo: co to je za ptákovinu. Uvažoval jsem z pozice čtenáře, který upřednostňuje papírové knihy.
Ale pak jsem se zamyslel a uvědomil si, že někdo, kdo používá pouze čtečku nebo jiný elektronický způsob četby, může počet znaků knihy skutečně využívat jako zajímavou informaci.
Já se podívám na knihu a podle tloušťky odhadnu: budu to číst dlouho nebo bude to krátké čtení. Čtenář na čtečce se podívá na počet znaků - a odhadne to podobně jako já. Pro člověka, který má navíc rád statistiku (i já k nim ostatně patřím) to může třeba znamenat doprovodnou zábavu při čtení knih.

Tedy, po úvaze nevidím důvod pro nějaký výsměch čtenáři, který se o tyto údaje zajímá.

Co se týče rozdělení knih - už jsem slyšel spoustu variant. Včetně té varianty podle barev - znám jednu vysoce inteligentní čtenářku, která svých cca 2000 knih má srovnáno skutečně podle barev. A protože vím, jak velmi má ráda estetiku a krásno, chápu, že pro ni taková knihovna má neobyčejné kouzlo. Usmívám se nad tím, ale rozhodně bych si nedovolil vysmívat.

Statistika je všude kolem nás. Ani DK se tomu nebrání, woodwarde. Stačí se podívat na příslušnou záložku Statistika - najdeš tam plno čísel ve vztahu k databázi a ke knihám. A jsou to docela zajímavá čísla ... hm, statistiku mám rád.

Jestli jednou začnu dávat přednost čtečkám, kdoví - třeba mě začne počet znaků také zajímat. Zatím to však je údaj, který nepotřebuji.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 15:58

Uživatel Richie1 to trefil vcelku přesně...

woodward
woodward 07.03.2016 v 16:10

pořád mi tu chybí vysvětlení, k čemu je dobrý vědět, jak je to velký a jak dlouho to budu číst. číst knihu není totéž jako stavět dům nebo jako vařit kohouta na víně. dokud není dům, není kde bydlet, dokud není kohout, není co jíst - ale dokud nemám přečtenou knihu, tak...co vlastně?

Richie1
Richie1 07.03.2016 v 16:18

Tak třeba se chystám na delší cestu - řekněme, že pojedu 10 hodin vlakem. Já si vyberu knihu podle tloušťky - aby mi vystačila na celých deset hodin(strašná je představa, že bych třeba v půlce cesty už knihu dočetl a neměl co číst).
Ale čtenář z elektronických přístrojů si vybere knihu podle počtu znaků - aby také měl jistotu, že mu její čtení vydrží po celou cestu.
Nevím, třeba to není nejlepší příklad ... ale myslím, že ten údaj se může občas hodit.


EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 16:19

woodward: Čistě pro zajímavost jako určitý doplněk k četbě, který se může hodit.

Jaké já podle tebe důvody ta čtenářka jak popisuje Richie1 k třídění knih podle barev? :-)

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 16:19

woodward
woodward 07.03.2016 v 16:25

estetické. a pokud se nevyptává svých spoluobčanů, kterou barvu dávají nalevo a kterou napravo, je mi to fuk.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 16:35

Já celkem chápu, že pro lidi, kteří čtou pouze tištěné knihy, může toto připadat trochu jako z jiné planety. Já jako "e-čtenářka" to ale vidím jinak! :)

woodward
woodward 07.03.2016 v 16:41

jak to souvisí s tištěnými knihami? já mám spoustu knih uložených v pdf nebo ve wordu, takže chápu, že mašinka umí písmena spočítat. mě furt rozum nebere, proč by měl člověk ty knihy podle počtu písmen kategorizovat. co na tom záleží, jestli je tlustá nebo tenká?

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 16:43

Ale já je přeci nijak principiálně nekategorizuji, pouze si u každé knihy zapíšu počet znaků jako určitý doprovodný údaj vedle názvu, žánru a jména autora.

woodward
woodward 07.03.2016 v 16:49

Tímhle celá ta diskuse začala:
EvaTurner včera v 17:42:14
Jak rozdělujete knihy podle rozsahu? Jako nejlepší údaj mi přijde počet znaků, pokud je tedy k dispozici (u eknih to samozřejmě k dispozici je vždy)

Sama to vidím takto
300 000 a méně znaků – krátká kniha
300 000 – 600 000 znaků – středně rozsáhlá kniha
600 000 – 1 000 000 znaků – rozsáhlá kniha
1 000 000 a více znaků – velmi rozsáhlá kniha

K čemu, prokristapána, může komukoliv posloužit, když podle počtu písmenek zařadí knihu do kategorie "rozsáhlá kniha"? A proč si myslíš, že to zajímá kohokoliv jiného než osoby postižené statistickou mánií? Připadá mi to, jako kdyby si člověk třídil kopce podle toho, jak hodně musí zaklonit hlavu, aby viděl až nahoru.

Richie1
Richie1 07.03.2016 v 16:53

Mám jednu partu čtenářů, s kterými si vždy na konci roku píšeme statistiku o tom, jak jsme za celý rok četli. Jeden z obvyklých údajů je počet stránek, které jsme za rok přečetli. Bývá to 10, 15, 30 i 50 tisíc stran. Přepočítáváme to i na počet stran denně, průměr přečtených knih měsíčně, průměr stran na knihu, nejslabší kniha, nejsilnější ... a spoustu jiné statistiky. Může to znít jako ptákovina (někomu to nemusí jít na rozum) - ale nás to prostě baví. :-)

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 16:54

Mně to slouží k vedení mé statistiky. Asi mám statistickou mánii.

woodward
woodward 07.03.2016 v 17:07

koukám, že nejsi sama. parta čtenářů sestavující výroční zprávu o počtu přečtených stránek.... sodoma gomorra. pak se člověk diví, že na téhle drbárně většina lidí vůbec nemá pojem o literatuře.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 17:11

To se navzájem vůbec nevylučuje, naopak se to dobře doplňuje. Jako velkého literárního fajnšmerka mě to baví jako určitý vedlejší doplněk. Časově to u každé knihy zabere řádově pár vteřin, takže žádná zdržovačka od četby ani od analýzy děje a knihy.

siena
siena 07.03.2016 v 17:13

Pozor woodwarde, to zavání dalším elitářstvím...
Richie1, promiňte, ale nad Váším příspěvkem jsem se musela pousmát (dnes v 16:18:21). Nepsal náhodou to samé woodward dopoledne? Pravda, v lehkém tónu, ale podstata sdělení je stejná...

woodward
woodward 07.03.2016 v 17:17

to přece není o "zdržovačce" nebo o uspořeném času... ale co, počítejte si stránky a písmenka, ale jedno je jistý - pokud jde o porozumění tomu, co je v těch knihách napsáno, tomu žádná statistika nepomůže. a pokud člověk přistupuje ke knize jako k položce v nějakém výkazu, je to celé špatně už od začátku - vlastně už před začátkem. Howgh, s touhle debatou končím.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 17:20

Já rozhodně ke knize nepřistupuji jako k nějaké položce. Jak říkám, statistika je určitá věc navíc, která z mého pohledu má svůj smysl a nijak mě při čtení a analýze knih neomezuje.

siena
siena 07.03.2016 v 17:23

EvaTurner, vidíte. Pro vás to je statistika, pro někoho jiného komentáře. Že jsou komentáře zbytečná věc napsat můžete, to je v pořádku. Ovšem, když někdo napíše, že na počtu znaků nevidí nic smysluplného, ocitne se tu pod palbou...zajímavé...ale nijak v poslední době překvapivé...

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 17:23

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 17:32

Příslovečná "jablka a hrušky"

Richie1
Richie1 07.03.2016 v 17:39

Woodwarde, to že někoho baví statistika, neznamená, že nemá schopnost porozumět knihám. Pokud si myslíš opak, je to tvůj problém, já ti to vyvracet nebudu.

Sieno, ano, woodward něco podobného napsal - ale vzápětí se zase nesmyslně ptal, na co ten údaj je. Tak jsem mu to popsal podobně, jen v serióznějším duchu. Ovšem nejspíše to byla zbytečná snaha.

EvaTurner
EvaTurner 07.03.2016 v 19:04

Přesně tak

nightlybird
nightlybird 08.03.2016 v 01:22

Opět se potvrdil můj dojem, že je DK zdrojem informací, co zdrojem, doslova inspirativní fontánou. Skutečně nechápu, jak jsem mohl celá ta léta do současnosti vůbec číst knihy a zajímat se jen zpozdile o myšlenky v nich obsažené, formu, kterou se je autor nám čtenářům snaží zprostředkovat a zcela přehlížet, kolik že slov či dokonce znaků na to potřebuje, aby to nám hňupům nacpal do děravých palic.
Škoda jen, že je mi to vzhledem k chatrnému zdraví a pokročilému věku nejspíš k ničemu (starého psa novým kouskům nenaučíš - jak by se mnou snad souhlasila binýsek) a navíc bych se asi při své počínající skleróze asi konce knihy nedopočítal (i když metoda zmíněná kokou je mi v podstatě - vzhledem k častým návštěvám pohostinských zařízení v mladších letech - velice sympatická a blízká).
Ale nešť, už to nějak doklepu i bez té statistiky, stejně už statisticky přesluhuju (a to je vlastně jediná statistika, která by mne měla zajímat).

Text příspěvku byl upraven 08.03.16 v 01:25

EvaTurner
EvaTurner 08.03.2016 v 09:46

Proč tak hodně zbytečné ironie a tak málo respektu...



Vložit příspěvek