Váš systém na rozdělení knih podle rozsahu?


EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 17:42

Jak rozdělujete knihy podle rozsahu? Jako nejlepší údaj mi přijde počet znaků, pokud je tedy k dispozici (u eknih to samozřejmě k dispozici je vždy)

Sama to vidím takto
300 000 a méně znaků – krátká kniha
300 000 – 600 000 znaků – středně rozsáhlá kniha
600 000 – 1 000 000 znaků – rozsáhlá kniha
1 000 000 a více znaků – velmi rozsáhlá kniha

Naias
Naias 06.03.2016 v 17:57

Akosi mi nikdy nenapadlo deliť knihy podľa rozsahu. Ak sa smiem spýtať, na čo je to dobré?

EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 18:02

Například se před začátkem četby juknout na rozsah, a z toho odhadnout, jak dlouho mi zhruba četba bude trvat.
Dalším důvodem může být čistá zvědavost :)

Naias
Naias 06.03.2016 v 18:34

Tiež sa niekedy mrknem, koľko to má strán a aká je veľkosť písma, aby som odhadla, ako dlho to budem čítať, ale nikdy som to nijak neklasifikovala.

Koka
Koka 06.03.2016 v 18:38

Ano. Tak nejdřív popadnu knihu, láhev udržující pitný režim, ořezané tužtičky (nejlepší jsou ty malinkaté, co zadarmo dávají v IKEA), sednu si na dva týdny a podtrhuji si každý znak, který knížka obnáší. Nebo si jej- jak to dělají hostinští s čárkami u piva - přeškrtnu, abych se při dalším počítánín nepopletla. Pak, až těch 784 596 znaků mám spočteno, zamyslím se, jestli se mi to chce číst, nebo raději ani ne.
A pak knihy podle toho rozdělím, čili vyselektuji - když je dostatečně tlustá, alespoň jako já, je to kámoška a pustím se do ní;ale ty hubené, které mají málo znaků, jistě budou chudokrevné, na ty kašlu, a když ten můj kašel přežijí, tak je za odměnu brávám na okružní jízdu tramvají. Ty chudokrevné - tenké, které však mají odolný krunýř ve formě tvrdé vazby a snesou hodně, beru někdy i do metra, ty tu tlačenici ustojí.
A až tou dopravou dojedu domů, těším se, jak zas budu moci počítat znaky. Počítání znaků - projev odpovědného čtenáře!

EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 18:41

Na trollující děti asi nemá smysl reagovat.

Je jasně řečeno, že se systém přes počet znaků týká elektronických knih, kde je tento údaj vždy uveden.

Text příspěvku byl upraven 06.03.16 v 18:59


Aiwa
Aiwa 06.03.2016 v 19:07

Koka: :-D připomínáš mi mé trauma z dob studií. Děsivá normostrana obsahující 1800 znaků s mezerami, písmo Times new roman, Calibri nebo Arial (podle preferencí přednášejícího), velikost písma 12, řádkování 1,5, zarovnání do bloku, odstavce s předsazením prvního řádku 1,25. Povětšinou mi to spočítal Word, ale jeden z jejich upgradů, který záhy skončil v propadlišti dějin, znaky nepočítal, tak jsem se to snažila počítat sama, pak odhadovat, nakonec jsem prostě sepsala 5 normálních stran a díky překročenému rozsahu získala pověst šprta. Navíc mi vedoucí semináře na FF tvrdil, že počet znaků v tom programu určitě je. Nebyl.
Znaky v knihách nepočítám. Po svém zážitku bych musela být padlá na hlavu, abych se tím zaobírala. Při počtu cca 1400 knih k přečtení bych do smrti jen a jen počítala. Pokud má někdo zájem o propočet času, nechť využívá čtečku. Kindle mi čas vždy vypočítá, občas se netrefí. Autorce diskuze doporučuji vytvořit algoritmus či co, který by bral v potaz nejen počet, ale i velikost znaků, řádkování a náročnost textu - moderní detektivka se čte rychleji než třeba Quo vadis? Pak by snad doba čtení mohla být objektivně spočtena.

EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 19:13

Jasně že rychlost přečtení knihy se neodvíjí jen podle jejího rozsahu. Zároveň je jasné, že u tištěných knih nějaký přepočet na počet znaků nepřipadá v úvahu.
U elektronických knih to ale již považuji za standard.

bamba
bamba 06.03.2016 v 19:13

domácu knižnicu mám roztriediť podľa hrúbky kníh ?nestačí podľa farby a veľkosti ?

Koka
Koka 06.03.2016 v 19:17

Aiwa - nejvíce legrace s počítáním znaků si užije člověk, co se uchází o nějakou vedoucí pozici a součástí přihlášky do výběrového řízení je i nástin koncepce v objemu maximálně xx znaků. To sepíšeš své nadšené plány a představy, květnaté, výmluvně, přesvědčivo, pak zjistíš, že si překročila o dvojnásobek počet povolených znaků a začneš škrtat. A tak škrtáš, škrtáš, měníš slova, místo rozvitých argumentů házíš jenom "hesla", rozsah inovací na té pozici snížíš na minimum, stylisticky se projevíš jako naprostý barbar. A pak - když se vejdeš do povoleného počtu znaků ti sdělí, že navrhovaná koncepce práce není dostatečně přesvědčivá. A tak zjistíš, že místo písemných znaků si raději měla použít ty geometrické :=))

ad EvaTurner - máš pravdu, na trolující děti by se nemělo reagovat, ale přesto jsme já, Naias a už i Aiwa zareagovaly. I trolující dítě přece chce mít neděli, ne? Tak mu jí dopřejme, ať má svátek a raduje se, že uspělo.

EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 19:19

Koka: Ne, trollující dítě, čili ty, skutečně neuspělo :-) Ale i snaha se počítá, nemusíš se za to stydět.

Koka
Koka 06.03.2016 v 19:23

EvaTurner - ta elektr. čtečka ukazující počet znaků, ti jistě prozradí mnohé, ale všechno - jak vidím - ne. Zdar!

EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 19:26

Koka: Já bych ti spíše doporučila zapracovat na znalostech ohledně chápání psaného textu. Očividně máš značné mezery. Ale nikdy není pozdě se začít učit, tak neházej flintu do žita a pracuj na sobě.

Koka
Koka 06.03.2016 v 19:31

Evo, díky, jen co dopočítám ty znaky, začnu číst. Ale holt - jak sama zde prezentuješ - počítání znaků je na literatuře důležité, přece se nemohu pustit do čtení, aniž bych předem věděla, zda skončím příští středu v 16:20, nebo se ten příběh potáhne až do pátku 9:47. Ty mě jistě chápeš. A jdu na sobě pracovat, ořezávátko na tužky je už připravené. Tak se s tebou loučím a přeji hodně pracovních úspěchů ve zpracování systému rozdělení knih podle rozsahu. Já v té své detinskosti už asi zůstanu jen u toho dělení podle obsahu.

EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 19:51

Je to spíše jen určitý add-on, který se může hodit.

woodward
woodward 06.03.2016 v 20:55

Koka: tady očividně chybí důležité diskusní téma "Jakou nejdelší knihu má cenu číst?". Ne že bych nikdy nepočítal knihy po písmenkách - teda ne já, dělal to z mě vždycky Word - ovšem vždycky až potom, co jsem tu knihu přeložil. Nicméně je zjevné, že některé čtenáře fyzické rozměry literárních děl nepřestávají fascinovat. Oni sice vědí že to není důležité, ale radši si to spočítají... Bóže, co já se tady ještě dočtu!

Koka
Koka 06.03.2016 v 21:03

woodwarde, neprovokuj, nebo si od uživatelky, která na DK napsala až DVA celé komentáře k přečteným knížkám, v nichž prokázala své naprosté, hluboké a neopakovatelné chápání čteného textu, vysloužíš napomenutí. Ale třeba se ti dostaně i povzbuzení, jakého se dostalo od ní i mě, a sice že "nikdy není pozdě se začít učit, tak neházej flintu do žita a pracuj na sobě."
A také nepovídej, že počítání písmenek za tebe vždycky dělal word. Podezírám tě, žes uměl psát a publikoval ještě dřív, než se nějaký word narodil.
A že se tady dočteme věci nikdy nečtené? No to je dobře, přeci to je obohacení našeho života. Zakladatelka vlákna musí být nadšená, že to tedy tak - samozřejmě, její zásluhou - žije.

EvaTurner
EvaTurner 06.03.2016 v 21:11

Komentáře k přečteným knihám jsou bezcenná zbytečnost, která nemá vůbec žádný význam.

woodward
woodward 06.03.2016 v 21:13

psát umím od první třídy, ale s publikováním jsem počkal až po návratu z emigrace - a než jsem se rozkoukal, už tu byly počítače a internet...

woodward
woodward 06.03.2016 v 21:17

EvaTurner: Zatímco kontrolovat si předem, kolik toho přečtu je velmi důležité... jak říkám, tady se člověk dočte věci!

siena
siena 06.03.2016 v 21:18

EvaTurner, zajímavá myšlenka, řekla bych, že přímo progresivní na stránkách zvoucích se Databázeknih...ovšem, co jsou nějaké komentáře ve srovnání např. s tímto vláknem...

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 07:12

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 06.03.2016 v 21:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 06.03.2016 v 21:27

Haničko, nasadilas mi brouka do hlavy. Já si pořád myslel, že si tu všichni vespolek jen tak povídáme. Teď abych začal všechny ty šifry luštit.

Koka
Koka 06.03.2016 v 21:29

Hanka_Bohmova to odhalila! Tak jsme to tutlali, tak mnozí z nás dělali, že si čteme a o přečteném píšeme, a najednou si sem přijde někdo, kdo to celé práskne. No ale to se nedělá!
Místo toho se dělá to, že se počítají znaky v knížkách, a až jich napočítáme dost, napíšeme to do mrtvé schránky na DK, nejlépe do nějakého vtipného diskuzního vlákna. A pak se veme další knížka, odpočítá se jen každý dvacátý znak, a z těch dvacátníků se sestaví tajná šifra, která nám odpoví na všechny otázky bytí a existence. Heč! A už to mám!

Koka
Koka 06.03.2016 v 21:42

Že to nemám přečteno? To jste asi v mém profilu hledala špatně. Doporučuji podívat se sem:
http://www.databazeknih.cz/prectene-knihy/koka-36136?pismeno=S

Text příspěvku byl upraven 06.03.16 v 21:43



Vložit příspěvek