...třeba někoho zaujme v literatuře


Viki9
Viki9 16.09.2014 v 21:08

... zas až takový pamětník nejsem, ale Sputniky samozřejmě znám ... ale tak dvě, tři skladby - kde si proboha sehnal celý repertoár ???

pajonek
pajonek 27.09.2014 v 12:42

.......hádali jsme dva šachové diagramy od Járy Cimrmana ....nyní si dáme takového cimrmana, ale ruského /hihihihi
Tento ruský Jára měl velmi malou garsonku/3+1- to v ruštině znamená : zemljanka tři metry od silnice a jeden metr pod zemí/ a nevešla se mu tam šachovnice 8x8, tak si udělal menší 3x3 ....a vytvořil přes 300 milionů pozic hratelných na této malé šachovnici.....
Postavíme si zajímavý diagram, který nám ukládá dát bílému 16.tahem mat
B: Ka3
Č: Kb1,Da1,Vc1,Jb2,Jc2,a2,c3
...máme na šachovnici 8 figur, pole b3 je prázdné ....

Text příspěvku byl upraven 27.09.14 v 17:20

pajonek
pajonek 28.09.2014 v 13:00

...na šachovnici 3x3 zatím nikdo nehraje.... tak ještě jedna malá otázečka, třeba někoho zaujme
.....Ian Fleming, stvořitel nesmrtelného 007 použil "šachový motiv", který hraje v jednom Flemingově románu klíčovou roli. O jaký román, či film se jedná ?.....

...aspoň budu vědět jestli tohle forum někdo čte, zapomínám často, že jsem na knižní databázi a dávám sem věci, které sem nepatří - huh,huh!

pajonek
pajonek 28.09.2014 v 13:39

..a ještě jednou šachy. Každý si může zde najít román Město zlodějů od Davida Benioffa.....Tím městem je míněn Leningrad za německé blokády. A co že to má společného se šachy? Ty totiž stojí v jádru příběhu a nakonec se zde uskuteční šachová partie přímo o život.......
...trošku z obsahu - Když se hrdinové dostanou do německého zajetí, následuje brutální selekce. Pod slibem kancelářské práce jsou vybráni lidé schopní plynně číst - a pak zastřeleni......Hrdinové trik prohlédnu a teprve potom dojde k vlastní šachové zápletce. A protože začnou předstírat negramotnost, gestapák si vymyslí hru ....hru v šachy a potom zastřelit....
Zajímavá otázka zní: je možné, aby se negramotný člověk stal silným šachistou?

Stefan Zweig ve své známé Šachové novele popisuje mistra Čentoviče jako primitiva, ale nikde se nezmiňuje, jestli byl i negramotný, šachistou byl Forrest Gump (v původním románu), sice opět idiot, číst však uměl........

..a nakonec část rozhovoru gestapáka Abenrothema : ...jsem si dlouho pořádně nezahrál! Tahle ruská země má mnoho vynikajících šachistů a já dosud na žádného nenarazil.
Třeba jsi je zastřelil dřív než něco předvedli....
To je možné, napřed práce, potom zábava ....

mimochodem hrál se tam dámský gambit, ale partie není popsaná ....a ve hře se objeví koncovka se čtyřmi dámami na desce....

Text příspěvku byl upraven 28.09.14 v 13:40

tenax
tenax 28.09.2014 v 13:44

Pajonku, zkoušel jsem šachovnici 3×3, ale do 16. tahu jsem to nedotáhl. Ať jsem se snažil sebevíc, zmatil jsem bílého vždycky už v 6. tahu (s výměnou piona za věž na a1). Lituju, ale na ruské génie nemám.
Pokud jde o Bonda, to není můj šálek čaje, takže nevím, ale rád se dozvím... A jistě i mnoho dalších, kteří dělají mrtvé brouky, ale rádi tvé příspěvky čtou. Mimochodem, stále čekám na kdysi slibovanou ruskou a sovětskou literaturu...

Viki9
Viki9 28.09.2014 v 14:54

... Mistře Knihovníku, v knize Klub nenapravitelných optimistů (http://www.databazeknih.cz/knihy/klub-nenapravitelnych-optimistu-136745) se také hodně mluví o šachu a jedna partie je tam dost klíčová ... četl jsi to? ... a znáš tu původní partii, od které se to odvíjí, nebo je to smyšlené?


pajonek
pajonek 28.09.2014 v 15:00

....při správné hře "vydrží" bílý opravdu 32 půltahů /16 tahů

..ta ruská /sovětská/ literatura ? pozastavil jsem to ..... překládám dalšího Cheyneyho ... a mám spoustu novinek na čtení .... hlavně komiksů - nestíhám

tenax
tenax 28.09.2014 v 15:06

To znám, člověk se těší na důchod, jak bude mít víc času a houby houby...

pajonek
pajonek 28.09.2014 v 15:42

Viki, bohužel tahle kniha mne zatím míjí ..... nicméně jsem ji zabukoval v knihovně a pak ti napíšu

pajonek
pajonek 28.09.2014 v 15:44

....a je tu upozornění na další zajímavou knihu
http://www.databazeknih.cz/knihy/bily-kral-a-ruda-kralovna-26663

Dudu
Dudu 28.09.2014 v 16:05

Pajonku, Město zlodějů se mi velice zamlouvá. Díky za tip.

Viki9
Viki9 28.09.2014 v 17:24

... název Mistrem knihovníkem doporučované knihy Bílý král a rudá královna je zajímavou slovní hříčkou ... s ohledem na téma je použita barva královny rudá, ale zároveň odkazuje i na fakt, že královna nemusí býti vždy jen černá ... problém je v tom, že ve většině světa se hrají šachy s bílo-černými figurkami, ale v Anglii se objevují i šachy bílo-červené ...
… proto máme v Alence od Lewise Carrolla postavu Červené královny (Red Queen) a proto Van Valen pojmenoval svou hypotézu jako Red Queen … to mu zajistilo nesmrtelnost, protože jeho Zákon vymření (Law of Extinction), jak nazval pozorovanou četnost vymírání vzhledem ke stáří druhů, si nepamatuje prakticky nikdo, zato Red Queen zná úplně každý…
…pamatuje si ho především každý překladatel knih o biologii, protože neví, zda má královnu přeložit jako červenou nebo černou …

pajonek
pajonek 28.09.2014 v 22:15

Světoznámá automobilka z Maranella má mezi propagačními materiály luxusní šachovou soupravu /součástí je i Dáma/... její název říká vše - Ferrari Carbon Fiber Chess Set.
Vyrobeno z 60% dřevo, 20% karbonové vlákno, 15% kov, 5% smaltovaného skla.
Souprava je v barvách Ferrari, tedy červeno-černá....Navíc figura Jezdec připomíná tvarem vzpínajícího koníka - znaku Ferrari.
To vše v nádherné kazetě za pouhých 43000 korunek.

...no a ten obrázek? ...je hodně zajímavý...proč asi?

Text příspěvku byl upraven 09.10.23 v 11:44

marlowe
marlowe 29.09.2014 v 06:50

Pajonku, je-li to myšleno jako kvíz, tak tady si dovolím předestřít řešení: propagační fotografii pořídil nešachista, neb červená královna stojí na místě červeného krále (a naopak).

pajonek
pajonek 29.09.2014 v 15:00

marlowe, a to je to správné .... a ostuda celého Maranella

pajonek
pajonek 30.09.2014 v 22:29

...ještě jedna šachová "nesmrtelná partie"
Hübner – Rogoff, Sturm Graz 1972

Na studentském mistrovství světa družstev v roce 1972 se v utkání SRN – USA hrála partie Hübner – Rogoff. Tenkrát se ještě partie přerušovaly a Hübner, který měl za sebou dvě dlouhé dohrávky, zahájil 1.c4 a nabídl remis. Rogoff remízu přijal, ale rozhodčím se taková partie nelíbila a nařídili soupeřům, aby ji sehráli znovu. Těžko říct, jak se mohlo stát, že opakovaná partie, kterou budoucí přední světoví hráči sehráli proti své vůli, neobletěla šachový svět, nevešla do dějin královské hry a nestala se ozdobou šachových učebnic. Její průběh byl následující: 1.c4 Jf6 2.Jf3 g6 3.Jg1 Sg7 4.Da4 0-0 5.Dxd7 Dxd7 6.g4 Dxd2+ 7.Kxd2 Jxg4 8.b4 a5 9.a4 Sxa1 10.Sb2 Jc6 11.Sh8 Sg7 12.b4 axb4 remis. Pořadatelé neměli pochopení pro takový druh humoru, partii označili za skandální, znovu ji anulovali a nařídili ji sehrát potřetí. To ale Hübner odmítl a partie mu byla prohlášena za prohranou. Tolik historická fakta.....
Kdo si partii přehraje,tak pochopí její nesmrtelnost ......
.....maličký kousek analýzy : 11.Sh8!! Skvělý manévr, bílý nachází protiváhu černému střelci a1. Rogoffova odpověď je ale obdivuhodná, ba nestydíme se říci – geniální. 11… Sg7!!!! Kdybychom chtěli k partii zařadit diagram, hodil by se právě na toto místo. Pokud je nám známo, podobné uzavření střelce se v partiích na vrcholné úrovni dosud nevyskytlo..................
A to je poslední šachový příspěvek !
...použito z blogu E.Sedláka

Text příspěvku byl upraven 30.09.14 v 22:32

tenax
tenax 30.09.2014 v 23:38

Pajonku, nebýt doprovodného textu, myslel bych, že je to originál Cimrman, takhle mohl hrát jedině on. Zdá se ale, že našel důstojné nástupce aspoň v šachu.

Viki9
Viki9 01.10.2014 v 09:46

... má hlava nestačí si to představit :-D ... budu muset zas oprášit šachovnici (a zároveň zkusit tu devítipolíčkovou úlohu) ...

HTO
HTO 01.10.2014 v 17:30

Moje dvě oblíbené: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDertovn%C3%A1_%C5%A1achov%C3%A1_%C3%BAloha#Nekonven.C4.8Dn.C3.AD_.C5.99e.C5.A1en.C3.AD_.C5.A1achov.C3.BDch_.C3.BAloh

Viki9
Viki9 01.10.2014 v 17:37

... tou první úlohou mě potrápil Mistr Knihovník asi před měsícem - chvíli mě to dalo :-)

pajonek
pajonek 02.10.2014 v 18:26

...musím příspěvek upravit !!! protože tenax oprášil šachovnici!!!
...už jsem sice napsal, že žádné šachy ...ale když už Viki oprášil tu šachovnici, tak ještě jeden diagram. Čím je zvláštní? ...prostě je to šachová nádhera z roku 1903 a pochází z Olomouce
Bílý: pd3, pf2, Jf5, Sh5, Va4, Vb4, Dd8, Kc5
Černý: pd5, pe6, pf6, pg6, Je2, Sd1, Sh2, Vf3, Df7, Kh7

...a řešení krásné devítahovky je zde
1. Vb7, Dxb7 2. Sxg6+, Kxg6 3. Dg8+ Kxf5 4. Dg4+, Ke5 5. Dh5+, Vf5 6. f4+, Sxf4 7. Dxe2+!, Sxe2 8. Ve4+, dxe4 9. d4 mat.
...to je prostě šachová fantazie !!
____________________________
...a jedna perlička : Mistr Fox získal v roce 1911 zlatou medaili za 28tahovou kombinaci, jíž rozhodl partii ve svůj prospěch. Později se zjistilo, že Fox mohl vyhrát daleko jednodušeji, již prvním tahem.

Text příspěvku byl upraven 02.10.14 v 19:08

pajonek
pajonek 27.10.2014 v 19:47

..a kdo má rád detektivky od Jussi Adler-Olsena, tak tu mám malou zajímavost.
Nakladatelství Host, které jeho knihy vydává, získalo půlhodinový filmový dokument o tomto populárním spisovateli. Ke shlédnutí s cz titulky je na stránce Host
http://kavarna.hostbrno.cz/seznam-clanku/tri-tydny-pred-uzaverkou-na-cestach-s-jussim-adlerem-olsenem

Dudu
Dudu 31.10.2014 v 10:08

... a pro mě aktuální, protože jsem sáhl po knize od tohoto autora. Díky Pajonku za tento dokument.

marlowe
marlowe 31.10.2014 v 10:34

Aktuální i pro mě, neb jsem právě dočetl Zabijáky a začal Vzkaz v láhvi. Dík...

pajonek
pajonek 15.11.2014 v 18:03

...dnes za 1 - na ČT2 začíná pro příznivce dánského seriálu Zločin, nový dánsko-švédský seriál MOST ..... a máme se zase na co těšit
....dnes za 2 - pro příznivce šachů
Na MS seniorů představili Šachy 100 - zajímavá prezentace Alexandra Kochergina, ve které představil novou variantu hry „Šachy 100“. Tato nová varianta se liší především počtem polí na šachovnici. Na rozdíl od zavedené verze šachu, využívají Šachy 100 šachovnice o 10 x 10 polích, do hry tak přibyli další pěšáčci a nová šachová figurka princezny a prince. Odlišné od klasického šachu jsou i možnosti pohybu figur.

Text příspěvku byl upraven 09.10.23 v 11:44



Vložit příspěvek