Off topic a pověry a bludy všeho druhu


woodward
woodward 23.12.2019 v 14:24

Holky, neštěkejte na sebe, jsou vánoce. :)

bamba
bamba 23.12.2019 v 14:28

woodward - Vianoce zďaleka nie sú sviatky pokoja a mieru.

woodward
woodward 23.12.2019 v 16:05

Ale jsou. Jen o tom spousta lidí neví. Lítaj jako zběsilí a nervujou se kvůli blbostem. :)

JáJejí
JáJejí 23.12.2019 v 21:04

My na sebe mňoukáme, woodwarde!

To je úplně jiný jazyk, protože hrdost je jen jedna! Vánočky-nevánočky.
:-)

elfos
elfos 09.04.2020 v 16:44

Jeden mrazivý experiment....... :

https://ifenomen.cz/veda/dokonaly-zivot-zabiji-experiment-ktery-prekvapil

Raksa.A
Raksa.A 09.04.2020 v 19:09

Jestlipak měly myšky taky 56 pohlaví...?


reader.007
reader.007 09.04.2020 v 20:35

Raksa.A podle toho co jsem o experimentu slyšela, se to celkem nedá vyloučit, jen tomu nebyla věnována taková pozornost a důležitost jako u lidí

elfos
elfos 03.10.2020 v 17:14

Naše cesty....

https://www.youtube.com/watch?v=KzEdxAPNAiM

kapr
kapr 06.10.2020 v 06:40

Tak jsem se podíval na současný začátek stránky, (který se vložením jakéhokoliv dalšího příspěvku proměňuje,) a co nevidím:
woodward 23.12.2019 v 14:24:12
Holky, neštěkejte na sebe, jsou vánoce. :)
V tom okamžiku se mi před očima objevil výjev z naší samoobsluhy, kde právě obdrželi, (v prvních říjnových dnech,) vánoční štóly, (pro ignoranty něco jako je naše vánočka, ale zpravidla bohatší a chutnější.)
A tak tady už máme zase vánoce. Jaképak letos asi budou?
Pomíjím, že ještě minulý týden v oné samoobsluze nabízeli mírně opožděné plastové velikonoční králíčky plné bonbónů.
Prostě kobercové bombardování spotřebitelů pokračuje dalším každodenním permanentním útokem na naši peněženku.
Nějak si tak říkám, že letos nejspíše vytáhnu na Štědrý den televizi ze zásuvky, a pak pro jistotu ještě onu šňůru přestřihnu. Opačný postup by mohl být, jak je většině jasné, fatální.
A pak, pak vytáhnu knihu přítelkyni. Některou z mnoha dobrých starých známých.

Text příspěvku byl upraven 06.10.20 v 06:42

bamba
bamba 06.10.2020 v 08:28

kapr - no ja sa nedivím, že s takým nickom nemáte rád Vianoce.:D

keri.H
keri.H 06.10.2020 v 09:04

kapr: Nějak jsem to letos nepostřehla, že by to bylo tak příšerné. Většinou od začátku září už vidím v obchodech věci na Vánoce, letos jsem v září vánoční věci neviděla. Teď nevím, jestli už to začíná, do obchodů poslední dobou chodím málo.

kapr
kapr 06.10.2020 v 09:54

bamba
Ten nick už používám zhruba od počátku posledního desetiletí minulého století. Tehdy jsem potřeboval zvolit opravdu jednoduchý a stručný login k přihlašování do "malého" počítače, přes který jsme tehdy zadávali úlohy sálovému.
[Mimochodem - Pojem "sálový počítač," to už je pro poslední generace nejspíš pravěk! ]
"kapr" je pouhopouhá zkratka mého křestního jména a příjmení. Zkoušel jsem i kombinace zkratek příjmení mých předků, ale asi uznáte, že nick prosr, či prosra není zrovna to pravé ořechové! :D
Vánoce, (i Silvestr,) mám rád, jen mi vadí skutečnost, že obě příležitosti svádí k bilancování, které někdy nebývá právě příjemné, často to přináší splín.
Pojídání ryb, zvláště kapra se pravidelně vyhýbám, vede mne k tomu množství kostiček, čím drobnější, tím horší. Na vánoce u mne vede buď smažené rybí filé, nebo vepřový řízek, obojí vždy s bramborovou kaší, citronkem a kouskem másla.
Kuřecí nemusím, kdysi jsem asi pět let držel ze zdravotních důvodů kuřecí dietu, a pak už jsem se na něj nemohl ani podívat. To mi zůstalo dodnes, když tak krůtu. Kdysi jsem na návštěvě dostal králičí, nebyly špatné, ale pro mne příliš suché, a mimo to králíci jsou, zvláště v menším počtu, (ne tak jako v Austrálii,) poměrně sympatičtí tvorové.
K pojídání ryb mne přinutila až teď korona. Prý rozumné množství vitaminu D pomáhá k odolnosti. Nevím, nevím, ale raději si jednou týdně něco takového dávám. Většinou vedou sardinky. :D

kapr
kapr 06.10.2020 v 10:22

keri.H
Dělám v rytmu čtyřiadvacítka, po ní následují dva a půl, někdy tři a půl dny volna. Do obchodu proto chodím především v poslední volný den, nakoupit si nezbytné jídlo do práce. Nesleduji to nijak zvlášť, ale první setkání s vánočním zbožím, ještě téměř v létě, mne vždycky šokuje. Je možné, že to v posledních letech bývalo i horší. Letos většina firem, dokonce i obchodů, na tlak na spotřebitele, který neví zda se vůbec dočká výplaty za další měsíc, zčásti už rezignovala. Jen se do určité míry ještě pořád jede ve vyjetých kolejích. Jinak chodím jen do nejbližší samoobsluhy pro obvyklých pět rohlíků, přibližně tak jednou za dva, tři dny.

Text příspěvku byl upraven 06.10.20 v 10:23

bamba
bamba 06.10.2020 v 10:40

kapr - dávam prednosť zisteniu podielu kromaňoncov, neandertálcov...etc na svojom pôvode, než zbytočnému pojedaniu sardiniek kvôli vitamínu....Naše sálové počítače sa volali Adélka a Pinďulák - adt 4500 a ešte predtým sme mali niečo ešte lepšie a najmä krajšie. Svetielkovalo a vrtelo to s páskami a zvládlo oveľa väčšie množstvo dát, než adt.

elfos
woodward
woodward 08.11.2020 v 09:53

Tak mě napadlo, když je dneska to 400leté výročí bitvy na Bílé hoře, že by bylo na čase oprášit významný Cimrmanův triptych živých obrazů "Naše slavné prohry". A třeba by se našli tvůrci, kteří by mohli toto Mistrovo dílo ještě doplnit. Schválně, jak by se asi měla jmenovat série zahrnující díla jako 9. květen, 25.únor, 21.srpen?

siena
siena 08.11.2020 v 09:58

woodwarde, možná by stálo za to, pokusit se podívat na ní trochu jinýma očima... Snad už je opravdu načase, přestat s tím lkaním, že jsme stále dokola jen obětmi.
Četla jsem zajímavou esej paní doktorky Marie Šedivé Koldinské (Dějiny píší poražení. K letošnímu 400. výročí bitvy na Bílé hoře, Nová Orientace, Forum24.cz, 6.11.2020).

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/marie-sediva-koldinska-20569

Text příspěvku byl upraven 08.11.20 v 13:51

woodward
woodward 08.11.2020 v 13:09

Hm, to je odkaz na životopis paní Šedivé-Kolínské. Nemáš link na ten článek?
A co se těch obětí týče, odjakživa jsem byl proti tomu, aby se politika míchala s náboženstvím, jenže to si kdysi dávno způsobila církev sama, když ve snaze zmírnit katastrofu po rozpadu Západořímské říše se biskupové a jiní hodnostáři snažili trochu zcivilizovat franské vládce v nástupnických státech a zapletli se přitom do evropské politiky tak pevně, že se už nikdy nedokázali vymotat ( možná se o to mnohdy ani nesnažili) Důsledkem samozřejmě byl vznik nejrůznějších protestních, tzv. kacířských hnutí - Kataři, Valdenští, Husité atd., a vzestup osobností refomace Viklef, Kalvín, Luther atd. A protože papežové a vůbec celá katolická církev už byla neoddělitelně propletená s politikou, vzešlo z toho spousta zla. Inkvizice, vraždění, upalování, vyhánění jinověrců a náboženské války - a tohle všechno rozhodně vyprodukovalo nesmírné množství obětí na obou stranách - katolíků i protestantů. To, že český stát a s ním i česká kultura a řeč málem zanikly na dlouhá staletí v důsledku důsledně uplatňovaného pravidla "cuius regio eius religio" je fakt. S tím se nic moc dělat nedá.

siena
siena 08.11.2020 v 13:51

woodwarde, link samozřejmě mohu dát, ale dá se celkem dobře najít i dle mé citace. Ale asi si s paní doktorkou nebudete rozumět...
https://www.forum24.cz/dejiny-pisi-porazeni-k-letosnimu-400-vyroci-bitvy-na-bile-hore/

A link na zdejší životopis paní doktorky jsem dala záměrně. Je tu nemálo odkazů na úplné zhůvěřilosti. Chtěla jsem jím říct, "kdo je kdo".

Text příspěvku byl upraven 08.11.20 v 15:38

woodward
woodward 08.11.2020 v 14:40

Inu, paní doktorka má v podstatě pravdu. Ale to, že v konečném důsledku téhle bitvy zaniklo království a s ním málem i jazyk, se nedá popřít. Zrovna tak jsou třeba Irové oběťmi anglické rozpínavosti, byť si na sebe ty Angličany přivolali sami, když v jedné z věčných vnitřních pranic mezi místními "králíčky" si jeden z nich pozval kontingent obrněnců z kontinentu a Angličané prostě nemohli připustit, aby se za jejich zadními vrátky uhnízdil tak nebezpečný potenciální nepřítel. Oni o to Irsko nikdy moc nestáli, přinášelo jim po celá staletí víc starostí než užitku, ale nelze nerozumět Irům, kteří dodnes mají na Angličany za ta dlouhá léta jejich nadvlády velkou pifku. Taky oni jsou oběťmi, i když všechno nikdy není černobílý, jak by se mohlo zdát.

siena
siena 08.11.2020 v 14:56

woodwarde, jak by to dopadlo, kdyby "čeští" stavové (uvozovky dávám vědomě a cíleně) vyhráli, se nedozvíme. Jen si dovolím odhad, že k poněmčení zdejšího prostoru by došlo také. To jen k té části česko-německého potýkání se. Ostatně, píše o tom jak paní doktorka, tak i další historici.

Řekla bych, že 400 let je již dlouhá doba, takže srovnání Angličanů a Irů mi úplně nesedí. Nakonec, ale i oni už k jakémusi "narovnání" vztahů dospěli. Myslím tím členství Irska v EU a "Velkopáteční dohodu". Aby se z ní nestal cár papíru, záleží na tom, jak se Velká Británie popasuje se svým brexitem. Ale to nemění nic na tom, co píše paní doktorka v závěru své eseje. Dovolím si ocitovat:

"... Aktualizační potenciál Bílé hory se zúročil už mnohokrát a bude se cyklicky vracet dál, dokud se „Češi nemocní dějinami“ neuzdraví. Dokud si nepřipustí, že do jejich historie patří katolíci, evangelíci i ateisté, Češi, Němci i Židé, národnostní, náboženské i etnické menšiny. Dokud si neuvědomí, že rozhádané společenství, byť by se přelo o něco tak marginálního jako je výklad událostí starých čtyři sta let – se mnohem lépe ovládá jak domácími šíbry, tak cizími manipulátory. Dokud nepřijmou za své i ty historické události, kdy se nemuseli cítit jako oběti, ale jako vítězové. Dějiny, které píší poražení, jsou možná působivé, ale také velmi alibistické. Snímají totiž ze svých aktérů zodpovědnost za vlastní činy, mění je v bezmocné loutky pasivně smýkané událostmi. A zatím se zdá, že to mnohým vyhovuje. Právě proto se Bílá hora hned tak nestane pozapomenutou bitvou zasutou mezi mnoha podobnými v učebnicích dějepisu. Bude tu s námi i nadále – a nejspíš ještě hodně dlouho. ..." (Dějiny píší poražení. K letošnímu 400. výročí bitvy na Bílé hoře, Nová Orientace, Forum24.cz, 6.11.2020).

Text příspěvku byl upraven 08.11.20 v 15:39

siena
siena 08.11.2020 v 15:22

Když už jste, woodwarde, toto téma nadnesl. Za které děkuji, zase jednou pořádné (normální) historicko-literární téma. S dovolením přihodím k eseji i některé tituly. Samozřejmě, článků a pořadů nyní je, bude všude mnoho. V jednom z nich jsem našla citace z knih:
https://www.databazeknih.cz/knihy/bila-hora-183068
https://www.databazeknih.cz/knihy/obraceni-cech-na-viru-aneb-rekatolizace-po-dobrem-a-po-zlem-98216

Jsou to autoři "cizí", tedy jejich pohled by mohl sloužit k jistému rozptýlení té černo-bělosti, s kterou na tyto události nahlížíme.

Text příspěvku byl upraven 08.11.20 v 15:34

woodward
woodward 08.11.2020 v 17:33

Já přece netvrdím, že máme zapotřebí všechno a vždycky svalovat na Bílou horu. Jen se mi nelíbí tvrzení, že jsme se nestali obětí - ať už té bitvy nebo celé třicetileté války. Kromě toho jsem si všiml, jak je v poslední době u nás módní jakýsi návrat ke katolicismu (tedy v rámci všeobecně převládající ateistické ignorance) a to se mi taky moc nelíbí. Ne že bych se osobně hlásil k té či oné odnoži víry. Já jsem křesťan, i když nepokřtěný, a pámbu si to jednou nějak přebere. Ale katolická církev se bohužel během staletí stala v křesťanském světě nejvýraznějším symbolem onoho výše zmíněného prorůstání náboženství s politikou a valná část krve prolité ve jménu té či oné pravé víry na evropském kontinentu padá na její hlavu.
Připouštím, že tenhle můj pohled na svět a víru je jen můj, žádnou výraznější podporu pro něj jsem v knihách nenašel (a ani moc nehledal). Tak to prostě cítím a zatím mi to stačí.

siena
siena 08.11.2020 v 17:46

woodwarde, nevím o jaké že módnosti tu píšete. To, že je někdo katolík, tak to snad má právo říci, i nahlas. A s módou, věřte, to nemá co společného. Že se mnozí "noví konzervativci", ve svém "svatém" boji s migranty, s liberalismem, a nevím ještě s čím jiným, ohánějí křesťanstvím, to je věc jiná. Ale ani toho bych se moc "nebála". Ony to jsou jen takové prázdné řeči, nic za nimi nakonec není.

Ale jak jsem napsala, díky za toto menší oživení. Díky němu jsem objevila další zajímavé knihy. I když, ještě čas, kdyby jste k nim vykouzlil:) Však se nemusíme ve všem shodnout, co by to bylo potom za diskuzi. Nemyslíte?

Text příspěvku byl upraven 08.11.20 v 18:17

mata57
mata57 08.11.2020 v 19:39

K diskuzím týkajících se výročí bitvy na Bílé hoře bych si dovolil odkaz na fakta: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_stavy.
Neboť mi připadá, že pro stromy nevidíme les. Jsem zvědav co vymyslí historikové i "historikové" ke dni letního slunovratu roku 2021...



Vložit příspěvek