Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 22.03.2018 v 23:51

Tak tentokrát žádné sci-fi, a přestože to jednoznačně vypadá na pěkně za vlasy přitažený čistě literární příběh, skutečně se to stalo...(ale to na kvalitě literárně ztvárněného příběhu nic neubírá ;-):

Kde se celkem bezvýznamnému řemeslníkovi (ale s důkladným fištronem) podařilo ukrást uniformu, splašit skupinu vojáků, obsadit radnici, vyloupit obecní kasu, zatknout starostu a všechny zúčastněné vyexpedovat do nejbližšího nadřízeného města?
Stalo se před více než sto lety v městečku (v titulu hledaného díla), které je dnes ale už součástí velkoměsta.

woodward
woodward 23.03.2018 v 00:18

Carl Zuckmayer: Hejtman z Kopníku - Kőpenick, dnes berlínské předměstí

Text příspěvku byl upraven 23.03.18 v 06:51

soukroma
soukroma 23.03.2018 v 10:03

Výborně, to je přesně ono.

woodward
woodward 23.03.2018 v 10:06

Před mnoha lety se jistý zámecký kaplan dopustil smrtelného hříchu, když o Vánocích při půlnoční mši nedokázal z mysli vytěsnit představy opulentní štědrovečerní večeře, kterou každoročně pořádal zdejší zámecký pán. Bohoslužbu strašlivě odbyl a uspěchal. Za trest pak musí tři sta let o každých Vánocích sloužit mši na místě, kde se svého hříchu dopustil – zámek už tam dávno nestojí, ale on i všichni, kdo se tam tehdy shromáždili a místo na posvátno mysleli jen na svody vánoční tabule, se tam dál scházejí, aby pánubohu nahradili tu dávnou odbytou bohoslužbu i s úroky.
Jak bylo řečeno, zámek je už dávno pryč, ale to místo je známé. Tu a tam si ho připomenou i fanoušci Tour de France.
Hádanka: O jakém místě je řeč? Ve které knize najdeme tuhle roztomilou povídku?

woodward
woodward 23.03.2018 v 14:04

Tak trochu napovíme:
Celý ten příběh o odbyté mši a božím trestu si autor samozřejmě vymyslel - nejspíš neexistuje ani v podobě místní legendy.
Pokud jde o hledané místo, napovím, že je to vrchol hory, jakoby vystrčené do kraje z nedalekého horského masívu. O nějakém zámku na vrcholu historie nic neříká, ale kdysi tam opravdu stávala kaple sv. kříže. dnes tam stojí meteorologická hláska (už se nepoužívá) a telekomunikační stožár.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.03.2018 v 16:17

Mont Aigoual? Ale šla jsem na to jako sportovní fanoušek od lesa.


woodward
woodward 23.03.2018 v 16:37

to ne. přidám ještě nápovědu ohledně knihy:
V jejím názvu figuruje budova, kde autor údajně psal svoje povídky. A jestliže zámek na vrcholu hory je čistě imaginární, tahle budova sice existuje, ale autor v ní nikdy nebydlel, přestože ji dodnes ukazují turistům jako místo, kde se zrodila jeho krásná, voňavá vyprávění o krásném, voňavém kraji. Je jisté, že autor měl ten kraj rád, narodil se jen několik desítek kilometrů od místa, které je předmětem naší hádanky, ale své povídky psal leckde, jenom ne tam, kde tvrdí titul jeho knížky.

woodward
woodward 23.03.2018 v 16:53

ještě doplním, pokud jde o hledané místo, tu a tam bývá cílem etapy na TdF, ovšem někdy se stane, že pořadatelé na poslední chvíli etapu zkrátí kvůli větru, jenž patří vlastně k atributům téhle hory.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.03.2018 v 17:04

Větrná hora neboli Mont Ventoux, a básník Petrarca? Jen mi tam nesedí ta meteorolog. stanice?

Hun
Hun 23.03.2018 v 17:04

Petrarcu už jsem prošel, ten to asi nebude... Ačkoli narodil se v Avignonu, to je fakt. Nemůžu ale žádnou povídku najít.

Text příspěvku byl upraven 23.03.18 v 17:05

Hun
Hun 23.03.2018 v 17:09

Tak můj tip je Pierre Boulle. Jeho povídky jsem ovšem nečetl, takže čistě dle názvu by to snad mohl být Zázrak?

woodward
woodward 23.03.2018 v 17:13

Vladikaisner uhádnul horu. Je pravda, že o Petrarcovi se říká, že na Mont Ventoux kdysi vylezl, ale náš autor je o dost mladší. Ale zase ne tak mladý jako Pierre Boulle. Kniha, kterou hledáme, je ódou na Provence; plná jejích barev a vůní.

Hun
Hun 23.03.2018 v 17:25

Safryš, v okruhu pár desítek od Ventoux je Nice, Cannes, Marseille... Zatím jsem si tedy v tomto vláknu na Frooma nezahrál. Spíš tak na Cava. :-)

soukroma
soukroma 23.03.2018 v 17:27

Mě matou ty povídky (a zejména ta konkrétní hádaná), jinak bych sázela na Marcela Pagnola.

woodward
woodward 23.03.2018 v 17:35

tenhle autor je starší. 19. století.

soukroma
soukroma 23.03.2018 v 17:52

Mám knihu a autora, ale ne povídku:
Listy z mého mlýna
od: Alphonse Daudet

woodward
woodward 23.03.2018 v 17:58

To je správně. Hádali jsme knihu. Povídka se v originále jmenuje
Les trois messes basses, slovensky se jmenuje Vianočná omša, a česky jsem to nečet.

Vladikaiser a soukroma: dohodněte se, kdo má babu, každá jste uhádla půlku.

soukroma
soukroma 23.03.2018 v 18:00

VladiKlaisner za Větrnou "hůrku"

Text příspěvku byl upraven 23.03.18 v 18:00

woodward
woodward 23.03.2018 v 18:04

tak jo.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.03.2018 v 20:34

No díky, i když moje zásluhy jsou minimální.
Hádanka:
Příběh tragické automobilové nehody se odehrává na místě vesměs prázdninovém, známém mnoha festivaly, včetně festivalu knih, jídla a vína.
Místo si oblíbili i populární osobnosti např. manželé Clintonovi, Bill Gates aj.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.03.2018 v 08:52

Přidávám:
Kniha
Příběh tragické automobilové nehody na začátku prázdnin kdy o život přijde jedno z dvojčat a druhé se zraní rozvíří vztahy nejen mezi mládeží, ale i mezi dospělými a následné vyšetřování neponechá kámen na kameni.
Místo
Vesměs prázdninové místo známé mnoha festivaly, včetně festivalu knih, jídla a vína. Oblibili si ho populární osobnosti např. manželé Clintonovi, Bill Gates aj.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 25.03.2018 v 11:00

To tu všichni spí? Že by změna času?
Dodávám k hádance: jedná se o ostrov pár kilometrů od pobřeží USA v Atlantiku.

soukroma
soukroma 25.03.2018 v 11:06

dohledáno: Nantucket - Poslední léto

VladiKlaisner
VladiKlaisner 25.03.2018 v 11:15

A dohledáno správně.

soukroma
soukroma 25.03.2018 v 12:35

Tenhle šlechtic, dobrodruh každým coulem, byl samozřejmě i velkým cestovatelem: seznam míst, která chtě či nechtě navštívil (jako voják několika armád, jako uprchlík, jako vyslanec...) je skoro nekonečný a na svou dobu stutečně mimořádný, ale téměř neuvěřitelým je přeci až jen jedno místo, kde se dostal nejvýš.
Nebyl spisovatel, ale naštěstí sepsal své paměti a cestopisné deníky (vydány původně anglicky, německy a francouzsky, teprve poté přeloženy do autorova rodného jazyka - česky ale nikdy nevyšly). Jaké exotické místo je zcela mimořádně s tímto Středoevropanem spojeno?

Text příspěvku byl upraven 25.03.18 v 13:03



Vložit příspěvek