Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Raksa.A
Raksa.A 09.03.2018 v 17:34

soukroma, k tomu Japonsku a křesťanům. Kdybys někdy jela na Slovensko a octla se v Hlohovci, zamiř do klášterního kostela (jsou tam totiž nejmíň dva), vejdi dovnitř a zkus levé dveře do ambitu. Visí tam velikánské obrazy od nějakého bratra (řád už nevím) o jejich misijní činnosti a mezi nimi jeden asi 2x1 m, na kterém ubohým mnichům s rukama sepnutýma k nebesům párají zuřiví Japonci břicha zahnutými meči. Je to takové skoro naivní umění a jsou úžasné. A až půjdeš ven, nad tím vchodem-východem visí malý anděl jak od Leonarda.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 18:25

Raksa.A - nu, děkuji za informaci, ale takovému pozvání celkem snadno odolám - jsem měkkosrdcatá a mučení žádného typu vidět opravdu nemusím ;-((

Raksa.A
Raksa.A 09.03.2018 v 18:30

soukroma, neber si to tak. Těm mnichům to nejspíš nevadí, aspoň na tom obraze. Do dneška si pamatuju, jak se mírně usmívají...

woodward
woodward 09.03.2018 v 19:37

Koukám, že místo hádání jste tu zřídily drbárnu. Tak já vám to shrnu a přidám další nápovědu:

Američan, žijící ve Španělsku, po jistém přemlouvání vezme naléhavou práci v Británii, což skončí fiaskem. Ještě nějaký čas projíždí Evropou ve snaze dosáhnout alespoň částečné nápravy, ale ti, kdo stojí proti němu, jsou příliš silní. Ve chvíli, kdy už připustil porážku, se mu nečekaně nabídne mocný spojenec. Hrdina potají zamíří do vlasti a z úkrytu se mu nakonec podaří vylákat své protivníky na světlo boží. Tím úkrytem je chata v odlehlém horském kraji. Kromě názvu knihy máte uhádnout, ve kterém státě Unie ta chata stojí.

Hlavní hrdina v tom Španělsku žije v podstatě na odpočinku. Ale je to pořád největší expert ve svém oboru.
Tu práci sice má vykonávat v Británii, ale zadavatelem je jeho krajan.

Názvy měst, která jsou v příběhu nějak významná:
Moskva, Houston, Oxford, Washington, Londýn, Paříž, Malaga.

V tom příběhu jde o únos, o vraždu a o významnou odzbrojovací smlouvu.

woodward
woodward 09.03.2018 v 21:32

Další nápověda, pro dnešek poslední:

U tohoto vyprávění jádro pudla tkví v tom, že se spolu spikli tradiční nepřátelé v podstatě proto, aby si dál mohli nerušeně pěstovat a užívat svoje vzájemné nepřátelství.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 22:20

Vermont - Vyjednavač (jako bych autora netipovala už před drahnou dobou)


woodward
woodward 09.03.2018 v 22:28

No vidíš, tak proč jsi netypovala radši ten Vermont? :)
Konečně je to správně.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 22:40

Kde se nachází mocné zařízení, které pojmenovali podle mytického hrdiny, jenž nekonečně trpí připoutaný na skalní stěně za něco, co právě toto zařízení může záhy postihnout. A pokud se tak stane, nebude pro široké a daleké okolí záchrany, protože atomovou energii jsme tak docela nespoutali.
A v jaké knize je tento děsivý příběh rozvinut?

biki
biki 09.03.2018 v 22:44

Jaderná elektrárna v Cardenas Bay - kniha Prométeus v plamenech, autoři T.N.Scortia, F.M.Robinson.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 22:50

Výtečně, severní Kalifornie by mi bohatě stačila - knihu z roku 1975 už jsem dlouho nečetla, teď jsem na ni náhodou narazila. A vlastně nevím, jestli ji chci znovu číst - vše se stává tak nějak opravdové, může se to stát...

biki
biki 09.03.2018 v 23:46

Prométeus nebyl špatný, ale od těchto autorů se mi stejně nejvíc líbilo Skleněné peklo.

Hádanka: kde se nachází největší a vlastně i jediné město jisté planety, v němž se převážně odehrává děj nepříliš rozsáhlého dílka. Název prvního dílu tetralogie tvoří jedno vžité úsloví, které používáme, když se chceme dobrat podstaty věci.
Jo, a knížku mám v přečtených.

soukroma
soukroma 10.03.2018 v 00:01

Tak do přečtených jsem tentokrát nemusela, ale tetralogii Ondřeje Neffa jsem našla rovnou a první díl Jádro pudla žene hrdinu "do prohnilého města Romy" na Marsu.

Text příspěvku byl upraven 10.03.18 v 00:01

biki
biki 10.03.2018 v 11:28

Zcela správně, město Roma na Marsu. Ale přece jen prosím o přesnou lokalitu - napovím - Hora.

soukroma
soukroma 10.03.2018 v 11:35

Tak když hora a na Marsu, mohla by to být Olymp (Olympus Mons)? Jinak nevím, jsem ráda, že jsem ten "Řím" vůbec našla ;-)

soukroma
soukroma 11.03.2018 v 10:50

biki si vyžádala doplěk k odpovědi, ale už se tu za celý den neukázala ;-(

biki
biki 11.03.2018 v 13:28

Šmarjá, omlouvám se. Odpověď jsem včera potvrdila, ale zřejmě se ztratila někde ve virtuálním prostoru. Je to samozřejmě správně.

soukroma
soukroma 11.03.2018 v 13:58

Takže zákonitě přijde něco složitého, ale ve výsledku veselého:

Kam se chatrnou střechou při útěku před policií během své zpackané fušky propadl jeden nenapravitelý zloděj-smolař, aby ho tam dole chytala horda pobíhajících žen, které ale nevydaly ani hlásku? Ovšem i když nepromluvily ani slůvko, velice jasně mu záhy naznačily, že na něj nepovolají muže zákona (s dotyčným totiž propadla i jeho zlodějská brašna, a tyhle ženy nebyly žádné hlupačky) za podmínky, že splní jejich požadavek týkající se té chybějící mezi nimi - a ten úkol byl i na zločince jeho kalibru dost slušný oříšek...

Text příspěvku byl upraven 11.03.18 v 13:59

soukroma
soukroma 11.03.2018 v 15:14

Ta budova a její určení jsou přímo uvedeny v českém titulu knihy, ale protože je zajímavé, kde se dané zařízení nacházelo, bude třeba (a lze) dohledat i přesnou adresu.
Kniha je z humoristické série již nežijícího amerického autora o zloději-smolaři, která u nás začala vycházet v 80. letech, ale tento 6. díl (napsaný také v polovině 80. let) vyšel poprvé až v roce 2015.

soukroma
soukroma 11.03.2018 v 21:07

Ten hrdina nemá od velmi cílevědomých žen v daném zařízení za úkol nic uloupit, jak tomu činil v předchozích neúspěšných pokusech (to by od něj rozhodně podle svého citlivého svědomí nechtěly), ale někoho dostat tak říkajíc z moderní věže, někoho, kdo tam nechce být vězněn (tím méně vlastním otcem) a chce se podle své mladistvé a zodpovědné vůle zase vrátit do hledaného zařízení.

Petass
Petass 11.03.2018 v 21:22

Knihu už mám, ale tu adresu nemůžu najít :D

soukroma
soukroma 11.03.2018 v 21:24

Odpověď bude jen jedno dvě kliknutí daleko ;-) - také jsem musela ověřit on-line (strana 14)

Text příspěvku byl upraven 11.03.18 v 21:39

Petass
Petass 11.03.2018 v 21:43

Už! Pozdvižení v klášteře... svaté Filumeny na  Vestry
Street v dolním Manhattanu, autor Donald E. Westlake.

To si musím přečíst :D a vygooglit ten klášter.

Text příspěvku byl upraven 11.03.18 v 21:43

soukroma
soukroma 11.03.2018 v 21:49

Výborně! Zaslouženě předávám.

Petass
Petass 11.03.2018 v 21:56

Na tohle už několik dní myslím...

Hledáme oblast vymezenou určitým "druhem pečiva", jak ji označil jeden z našich popularizátorů přírodních věd :)

Petass
Petass 11.03.2018 v 22:43

Kniha je souborem textů s různými tématy, všem je nadřazeno jedno nosné. Naše oblast je v názvu jednoho z textů. Kromě oblasti hledáme i knihu, za kterou získal autor ocenění.

Koukám, že jsou zamrzlá všechna vlákna... Když to do rána nikoho netrkne, tak něco přidám.

Text příspěvku byl upraven 11.03.18 v 22:47



Vložit příspěvek