Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 03.02.2018 v 11:53

Ťuk, ťuk, je tu někdo?
Že je hledané místo velkolepou dopravní tepnou dokládají statistiky: projde jí ročně zhruba 1/4 veškerého přepravovaného zboží a 1/4 objemu ropy světa.

biki
biki 03.02.2018 v 13:18

Včera mě napadlo, že by se mohlo jednat o Suezský průplav, jenže jsem nenašla žádnou vhodnou spisovatelku. Stejně tomu bylo i s Gibraltarem. Tak aspoň nadhodím tyto dvě lokality, jestli vůbec uvažuju správným směrem.

soukroma
soukroma 03.02.2018 v 13:23

Vodní mořská cesta (přírodního typu) je krok naprosto správným směrem, ale ta hledaná klíčová tepna je od nás poněkud dál ;-)

Text příspěvku byl upraven 03.02.18 v 13:24

Petass
Petass 03.02.2018 v 13:23

Mě napadla jako první Brazílie, ale tam se nejezdí vlevo... A po nápovědě s ropou už nevím vůbec...

soukroma
soukroma 03.02.2018 v 13:42

Jedná se o průliv, úžinu, dlouhou 805 km, širokou až 36 km, s maximální hloubkou 200 m, ale ne všechny přepravní lodě či tankery tam mohou, protože minimální hloubka činí 25 m.

woodward
woodward 03.02.2018 v 13:46

asi by to chtělo taky nějakou nápovědu ohledně knihy, která se má uhádnout.
Co se týče dopravních tepen, takových by se našlo, třeba někde mezi Singapurem a Austrálií, Panamský průplav nebo Hormuzská úžina, pokud jde čistě o ropu, velmi vytížená je taky Doverská (Calaiská) úžina, Cušimský průliv, Bassův průliv, delta Mississippi a bůhví co ještě.


soukroma
soukroma 03.02.2018 v 13:54

Teď už jsem to dost vymezila - přírodní mořská cesta výše uvedených rozměrů, pojmenovaná podle nejbližšího velkého města v zemi, kde se jezdí vlevo. A není to ani jedna z konkrétně vyjmenovaných možností ;-(

Myslím, že kniha bude ještě větší oříšek než místo - je už zřejmé, že půjde o cestovatelku (lékařku) oblibující výhradně vodní svět, tady tedy plachetnici pro dva. A takových současných "mořeplavkyň" zase moc nemáme, které by napsaly od roku 2004 celkem šest knih o plavbách všude možně (často i nemožně).

woodward
woodward 03.02.2018 v 13:55

Teď mě napadlo, že to bude asi Malacký průliv mezi Malajsií a Sumatrou. Ovšem autorka ani kniha mě nenapadá.

soukroma
soukroma 03.02.2018 v 14:00

Je to Malacký průliv (Straits of Malacca) mezi Malajsií, Indonésií (ostrov Sumatra) a ještě s ní má co do činění Singapur (a ve všech těchto zemích se jezdí vlevo).

Kniha bude ještě větší oříšek než místo - je už zřejmé, že půjde o cestovatelku (lékařku) oblibující výhradně vodní svět, tady tedy plachetnici pro dva. A takových současných "mořeplavkyň" zase moc nemáme, které by napsaly od roku 2004 celkem šest knih o plavbách všude možně (často i nemožně). Autorka je ročník 1975, to už by mohlo stačit.

Text příspěvku byl upraven 03.02.18 v 14:27

soukroma
soukroma 03.02.2018 v 15:28

Je to Osudová plavba Karin Pavloskové. Vlka odhalila knihu a woodward místo (na Malacký průliv se po tom dlouhém boji hned tak nezapomene ;-), vy dva se určitě domluvíte, na koho padne zodpovědnost za další zadání.

woodward
woodward 03.02.2018 v 15:36

to není moc spravedlivé, jelikož já tu autorku ani její knihy vůbec neznám. jen se trochu vyznám v zeměpisu.
No dobrá, já něco vymyslím.

woodward
woodward 03.02.2018 v 16:25

In Sneffels Yoculis craterem kem delibat umbra Scartaris Julii intra calendas descende, audas viator, et terrestre centrum attinges. Kod feci.

Toto strohé sdělení přivedlo hrdiny románu na podivuhodnou cestu, jejíž počátek a konec ležely na dvou různých ostrovech. Říkám konec, nikoliv cíl, protože zamýšleného cíle se jim dosáhnout nepodařilo.
Předmětem hádání jsou samozřejmě jména obou ostrovů a titul románu.

woodward
woodward 03.02.2018 v 16:50

Tak tak, z Islandu na Stromboli. Školu do toho netahej, uhádlas to správně. Stejně jsi tuhle hádanku měla zadávat spíš ty než já. Máš babu.

soukroma
soukroma 03.02.2018 v 18:26

Kocour Bob svého parťáka (záměrně jsem to otočila ;-) doprovázel po Londýně, třeba do Covent Garden či na Piccadilly.

soukroma
soukroma 03.02.2018 v 18:42

A teď zase hledáme alespoň jeden z několika domů (stačí jejich "barevné" přezdívky), které postupně, s elánem a láskyplností sobě vlastními, využívala jedna početná rodinka, která - ač byla domovem úplně odjinud - celou lokalitu nadmíru milovala, jak o tom bezkonkurenčně vypráví nejmladší syn.

Text příspěvku byl upraven 03.02.18 v 19:10

soukroma
soukroma 03.02.2018 v 23:09

Domy dodnes najdeme na jejich místě, na ostrově, ale nemusejí mít nutně tehdejší barvu.

biki
biki 04.02.2018 v 00:40

Jejda, já jsem se domnívala, že už to dávno někdo vyřešil, protože se mi nechtělo vymýšlet hádanku. Ale přece jen mi to nedá:
jahodově růžová vila - narcisově žlutá vila - sněhobílá vila, a to vše samozřejmě na ostrově Korfu, což naprosto neodolatelným způsobem popsal ve svých knihách Gerald Durrell.

soukroma
soukroma 04.02.2018 v 11:01

Ano, je to samozřejmě správně - a tyhle vily najdeme nádherně zpodobněné v knihách O mé rodině a jiné zvířeně, Ptáci, zvířata a moji příbuzní, Zahrada bohů a asi i v jiných, třeba povídkových knihách.

biki
biki 04.02.2018 v 21:56

Tak konečně:
ve kterém přístavním městě byl zdecimován speciální tým tajné služby jistého státu, z čehož vyvázl pouze jediný muž, později považovaný za zrádce?

soukroma
soukroma 05.02.2018 v 17:55

další nápověda by nebyla?

biki
biki 05.02.2018 v 22:36

Pardon, dnes nějak nestíhám.

Nápověda: i když je to také přístav, není to Barcelona, v níž kniha začíná brutální teroristickou akcí. Hledané město leží severněji, za 2.světové války byla dějištěm mimořádně rozsáhlé akce.

biki
biki 06.02.2018 v 19:08

Zatím žádný nápad?

- úvod knihy se odehrává v Barceloně, která je dějištěm teroristického útoku s velkým množstvím obětí
- hledané přístavní město leží severněji (je známo především jako oblast jedné z rozsáhlých akcí 2. sv. války), v knize zde byl zlikvidován speciální tým jedné tajné služby
- hrdinou knihy je jediný člen týmu, který se náhodou zachránil, ovšem má smůlu, je považován za zrádce, a tak mu dá hodně práce a cestování, než dokáže opak
- kniha u nás vyšla loni, je dost tlustá a hlavně hodně těžká (tím myslím váhu jako fyzikální veličinu) a zatím má poměrně málo hodnocení

biki
biki 06.02.2018 v 22:45

Ano, jsi na správné stopě, tak ještě to město.

soukroma
soukroma 06.02.2018 v 23:05

Po dlouhém hledání mám Dunkirk.

biki
biki 06.02.2018 v 23:47

Ano, teď je to kompletní. Domluvte se, kdo bude zadávat.



Vložit příspěvek