Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 27.01.2018 v 13:26

Druhý pokus je správně: Vražda v Hell´s Kitchen.

soukroma
soukroma 27.01.2018 v 19:16

A je to (dívčí) román nebo spíš nějaká vzpomínková kniha? K tomu druhému jsem objevila Na bruslích do světa (od: Ája Vrzáňová, Alena Kohoutová), ta by se mi líbila, ale není to dle všeho ono. V zadání se opakují "holky", ale jak to souvisí s národností autorky?
Můžu taky zkoušet různá města - velké hlavní město krasobruslení asi v první řadě Moskva...

Sarah01
Sarah01 27.01.2018 v 19:25

To bude určitě tohle: https://www.databazeknih.cz/knihy/holky-na-bruslich-134229
Četla jsem jako dítě, takže město si fakt nepamatuju.

soukroma
soukroma 27.01.2018 v 19:40

Knihu vůbec neznám, je to na Sarah01

Sarah01
Sarah01 27.01.2018 v 19:44

Má se hádat místo, takže přenechám soukrome. Ale jsem ráda, že jsem si na tu knížku vzpomněla, velké díky vám za osvěžení paměti, už jsem si myslela, že mi ty mozkový buňky odumírají bleskovou rychlostí :-)

soukroma
soukroma 27.01.2018 v 21:12

Naštěstí jedno pěkné místo z pěkné knihy mám právě po ruce...

Sousedka vypravěčky s radostí často "vysvětlovala, v čem tkví chyba.
„Můžou za to ty darebáci v XYZ,“ tvrdila s hlubokým přesvědčením. „Nechávaj se podplácet a za naše peníze si kupujou bouráky.“
Pro paní K. existovala jediná vláda, a to v XYZ. O krajských a městských správách nebo státních vládách paní K. nevěděla vůbec nic.
„Všechna ta pakáž“ byla v XYZ a v představě paní K. byl XYZ místo, v němž všichni trávili celých čtyřiadvacet hodin denně ve velké večerní toaletě, navštěvovali plesy a večírky přetékající špióny, lumpy, likérem, kořalkou, lehkými ženskými, Straussovými valčíky a úplatky. ..."

Takže které město a lidi v něm za všechno můžou? A v jaké knize tak s vehemencí sobě vlastní postavy ze sousedství tvrdí?


soukroma
soukroma 27.01.2018 v 21:33

Kdyby darebové, "chlíváci ve Washingtonu" to byli, kdo za vše mohli:

"Když byla hromada hnoje před chlévem tak vysoká, že se taťka nemohl dostat dovnitř, aby podojil krávy, nebo když Merwin „tý naší Žabky“ svou ženu zmlátil, nebo došlo krmení pro slepice či peníze na krmení pro slepice, prohlásila paní Kettlová: „Tak se na to koukněte! Jenom se koukněte, co zase provedli ty chlíváci ve Washingtonu. Vymyslej si nový zákony, co se jim hoděj, vo splátkách, aby si taťka nemoh koupit rozhazovač na hnůj. Merwinovi daj ty jeho indiánský peníze, aby se vožral a zmlátil naší Žabku. Sedlákum zaplatěj, aby nenasíli zrní, a zrní je pak tak drahý, že na něj neseženu peníze. Jesi chcete vedít, co já si myslim,“ znovu si lokla posilujícího doušku kávy a pak přejela plamenným zrakem taťku, Elwina, Žabku i mne a pokračovala, „já si myslim, že si všichni vod politiky můžou vzít ty svoje zlodějský zákony a zlodějský peníze, co berou za podplácení, a strčit si je někam.“ Všichni moudře přikývli. Pokárání spravedlivě padlo tam, kam patřilo, a nikdo, ani živá dušička v hospodářství Kettlových se nemusila plížit a skrývat s pocitem viny."

Takže za správnost odpovědi předávám.

soukroma
soukroma 27.01.2018 v 23:06

Utopia - Utopie Thomase Mora

soukroma
soukroma 27.01.2018 v 23:12

Před nedávnem jsem zadávala totéž, tak to by bylo, abych to nechala ležet...

soukroma
soukroma 27.01.2018 v 23:42

1. Jeden z našich novodobých cetovatelů se na svém jednostopém dopravním prostředku vydal hodně dolů, na samé prehistorické dno. Otázkou samozřejmě je, co je tím místopisně míněno, kde to zhruba najdeme a jak se jmenuje související cestovatelská kniha.

Text příspěvku byl upraven 28.01.18 v 12:35

soukroma
soukroma 28.01.2018 v 12:34

2. Cykloturista navštívil v rámci tohoto svého výletu jen zlomek oblasti, jejíž jméno hledáme; ta má totiž na délku skoro šest tisíc kilometrů a má s ní co do činění dvacítka zemí světa.

Sarah01
Sarah01 28.01.2018 v 18:31

Je to v Antarktidě? I když na kole....to bude asi blbost.

Text příspěvku byl upraven 28.01.18 v 18:39

soukroma
soukroma 28.01.2018 v 18:42

Eh, není, cykloturista se asi do Antarktidy hned tak nevypraví, navíc (teď jsem to konzultovala s mapou) Antarktida 6000 km snad ani napříč nemá. Hledaný geomorfologický jev se týká zemského povrchu, tedy pevniny, i když je zcela záměrně použit pojem "dno". Ale když už je zmíněn jeden kontinent, kterého se hádanka netýká, tak napovím, že se týká jiných dvou kontinentů, ale nás zajímá primárně ten převažující (i s ohledem na název místa, potažmo knihy).

Sarah01
Sarah01 28.01.2018 v 18:45

No, vypraví, taky koukám - Michal Jon - Přes ledové království do zeleného pekla.
Tak jdu hledat dál :-)

soukroma
soukroma 28.01.2018 v 18:54

Páni, tak to je zajímavý výlet v rámci cesty kolem světa té autorské dvojice - jestlipak tam v Ledovém království jezdili na kole, nebo se jen nechali dovézt?
Ale původní dotaz na "geomorfologický jev s pevninským dnem" trvá s tím, že cykloturista-autor byl na své cestě sám.

soukroma
soukroma 28.01.2018 v 19:08

Ano, Velký africký příkop, nebo "Východoafrická propadlina ... rozsáhlý geomorfologický jev, který probíhá v délce 6 000 km ze severu Sýrie (jihozápadní Asie) do oblasti Mosambiku (východní Afrika). Údolí má různou šířku v rozmezí od 30 do 100 km a hloubku od několika set do tisíců metrů. Byla vytvořena vrásněním a separací afrického kontinentu a arabské tektonické desky, které začalo přibližně před 35 miliony lety na severu a bude pokračovat oddělením východní Afriky od zbytku Afriky v oblasti východní části propadliny, které začalo asi před 15 miliony lety." (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_p%C5%99%C3%ADkopov%C3%A1_propadlina)

Správně i s knihou, předávám.

Sarah01
Sarah01 28.01.2018 v 19:49

Ó, děkuji.
Centrum římské provincie ve středozemní oblasti, odehrává se zde poslední díl série historických románů oblíbeného britského autora, který se nenarodil v Británii.

Text příspěvku byl upraven 28.01.18 v 20:47

soukroma
soukroma 29.01.2018 v 00:13

Hned mne napadl Simon Scarrow (a ten dokonce sedí i na doplněnou nápovědu ohledně místa narození autora), ale poslední díl Invictus u nás vydaný není úplně poslední v sérii, tak si stále nejsem jistá. Stejně bych ale nevěděla, o jaké centrum jde v Hispánii tehdejší doby, mohu pár starověkých měst vyjmenovat (dnešní názvy hlavních měst tehdejších pod-provincií Cordoba, Merida, Tarragona), ale knihu jsem nečetla, tož nevím přesně.

Sarah01
Sarah01 29.01.2018 v 04:40

Je to správně, je to Tarragona a Invictus od Scarrowa, je to u nás zatím poslední vydaný díl, to jsem asi měla zmínit.

soukroma
soukroma 29.01.2018 v 10:48

Tak jsem ráda, že mě intuice nezklamala ;-) Mimochodem, Tarragona je velice pěkné město - vřele doporučuji návštěvu (samozřejmě Cordoba patří mezi hlavní taháky, takže o ní není třeba diskutovat - moje nejoblíbenější španělské město vůbec, a Méridu jsem ještě neměla štěstí vidět).

soukroma
soukroma 29.01.2018 v 11:04

HÁDANKA

Kde odložila zapomětlivá chůva tašku s dítětem (zaměnila jej omylem za něco jejímu srdci bližšímu), kolem kterého se o 28 let později odehrává zápletka známého příběhu?

soukroma
soukroma 29.01.2018 v 16:32

Je to kupodivu to dotčené "dítě", které je obviněno z hrubé nedbalosti, když ztratilo ne jednoho, ale oba rodiče...a prokazuje se pouze brašnou, v níž bylo nalezeno.

woodward
woodward 29.01.2018 v 17:44

V úschovně zavazadel na nádraží Victoria u nástupiště na Brighton.
A pochopitelně je to nesmrtelný Oscar Wilde a Jak je důležité míti Filipa.

soukroma
soukroma 29.01.2018 v 17:48

Ano a slovy woodwardovými "To to trvalo" :-)))

woodward
woodward 29.01.2018 v 17:55

Já jsem tu teď nějakej čas nebyl. Vymyslím, ozvu se.



Vložit příspěvek