Niečo na odľahčenie


reader.007
reader.007 01.10.2020 v 09:45

Ve školách sice nezakázali hudební výchovu, ale nesmějí zpívat. Tak to jsem zvědavá na další zprávy z fronty - jestli budou písně mručet přes roušky, nebo zavedou výuku kterou jsem zažila já, blahé paměti, i když to nezabíralo 100% hodiny. Naše učitelka byla největší metrnice z celé školy a jak jí někdo při hodině špitnul, hned fasoval trest. Obvykle jím byl nazpaměť naučený odstavec (jestli někdo pamatujete, měly to učebnice HV vzadu, trochu jako vysvětlivky o skladatelích nebo hudebních formách).

Jo a taky mě pobavil tělocvik: žádné převlíkání, to zvyšuje riziko, dětičky budou chodit na procházky.

Naias
Naias 01.10.2020 v 09:47

Tak to by sa mi páčilo. Neznášala som, keď ma nútili spievať a cvičiť.

reader.007
reader.007 01.10.2020 v 09:58

Mně by udělali radost jen s tělákem (teda jen když se běhalo), hudebka mi nevadila.

Když je ta HV prakticky zrušená, mohli jim přidat hodinu češtiny. Podle psaní některých by to potřebovalo i nemálo dospělých.

bamba
bamba 01.10.2020 v 11:10

mne pridať ešte jednu hodinu slovenčiny - no tak by som bola ešte menej v škole. Brávala som si voľno zo školy, keď sa preberali autori, ktorých som mala rada. Preventívne som si ich prečítala skôr ako sa stali povinným čítaním. Môj príbuzný to dotiahol až k reparátu zo slovenčiny a nebol v tom jediný.

keri.H
keri.H 01.10.2020 v 11:18

reader.007: Jo ten tělocvik mě také pobavil. :) Brácha řekl, že na jejich střední ještě pořád chodí cvičit ven, akorát teď teda nevím, zda budou chodit cvičit ven v tom, co mají na sobě, nebo zda jim dají ty procházky.

Budou se učit noty, durové a molové stupnice, takty, učit se je poznávat a ty taky zahrát třeba na činelky nebo dřívka. K tomu zpívat nepotřebují. :) A pak možná probírat něco o skladatelích a zpěvácích.

keri.H
keri.H 01.10.2020 v 11:20

bamba: A já na základce bych hodinu češtiny navíc klidně brala, ale spíše místo pracovních činností.


reader.007
reader.007 01.10.2020 v 11:22

Hlavně mě fascinuje, jak v hodinách češtiny do zblbnutí opakují rozbor věty a pak tady na DK na nejmenovaném místě je někdo schopný napsat "čtivjejší" :-(

keri.H třeba se budou převlíkat venku, každej ve svém vlastním keříčku, ovšem jen pod podmínkou, že je dělí vzdálenost 2 metry

Text příspěvku byl upraven 01.10.20 v 11:26

keri.H
keri.H 01.10.2020 v 11:26

reader.007: Češtinu mám ráda, mám problém, když někdo napíše v textu plno chyb. Ale i samotné se mi stalo, že jsem něco napsala a poslala. Následně mě uhodila do očí chyba a já nechápala, jak jsem mohla takovou chybu npasat.
S čím jsem vždy měla problémy, tak jsou čárky a doteď si občas nejsem jistá, kde ji napst nebo nenapsat.

Text příspěvku byl upraven 01.10.20 v 11:43

reader.007
reader.007 01.10.2020 v 11:30

keri.H jsi můj člověk :-))
A jo, taky se mi ruce občas přebreptnou, ale to co jsem uvedla jako příklad je opravdu strašlivost, která musí člověku s citem pro jazyk dojít hned jak ji napíše.

keri.H
keri.H 01.10.2020 v 11:48

reader.007: Teď jsem se pobavila tou představou, jak hledají keře dva metry od sebe. To by mě zajímalo, kam až by od jejich školy došly. :D

Ad čeština. Ano kolikrát něco napíšu a dojde mi chyba hned, co ji napíšu. Někdy třeba nevím, jestli slovo píšu správně, tak hledám jiné slovo, kterým to můžu nahradit nebo hledám na itnernetu.

reader.007
reader.007 01.10.2020 v 12:15

Rozestup je ta nejmenší věc, ale teď si představ, že mají k dispozici keře jen v parku, které slouží jako veřejné toalety místním bezdomovcům. Já to těm tělocvikářům nezávidím...

Poslední dobou se mi často stává, že přesmyknu ve slově dvě tři písmena, ale už jak mi prsty jedou po klávesnici vím, že to napsané slovo bude nesmysl, asi bych potřebovala víc praxe, ale já jsem na techniku administrativy ani ve škole nebyla žádný lumen.

Naias
Naias 01.10.2020 v 12:20

Ja som sa na nete dočítala, že román Margaret Mitchellovej vyšiel po slovensky pod názvom S vetrom odvanuté. Kam na to tí ľudia chodia... Ani to nie je spisovné.

woodward
woodward 01.10.2020 v 12:30

Já myslel, že se to jmenovalo Odviate vetrom.

reader.007
reader.007 01.10.2020 v 12:38

Internet snese všechno, horší je když to vyjde knižně. V této souvislosti mě napadá ten zpotvořený překlad Pekárkové O psaní. Stačilo ji otevřít a "novinky" ze světa literatury na mne přímo padaly...

bamba
bamba 01.10.2020 v 16:15

Lidé s geny po neandrtálcích mohou mít horší průběh covidu, tvrdí vědci
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/neandrtalci-geny-studie-koronavirus.A201001_104908_zahranicni_kha
ako ste na tom s predkami? ja to mam tak po 17, storočie a aj to iba niektoré vetvy. Chýba mi iba 598 300 rokov a mám to komplet. /Niečo okolo dve na 30000 - 2 na 5 zhruba/,
Súkam sa do bieleho plášťa.

Text příspěvku byl upraven 01.10.20 v 16:31

woodward
woodward 01.10.2020 v 17:46

Geny po neandrtálcích... můj nejstarší příbuznej o kterým vím, se narodil v roce 1815 v Nechanicích. Měl bych se poptat, jestli tam v okolí archeologové nevykopali nějaké neandrtálce.


Ale neandrtálci mě až tak nezajímaj. Dneska mi volal nějakej chlápek a představil se jako "teleporadce". Slušně jsem ho poslal do háje, ale vrtá mi hlavou, co to může být za člověka, když je ochoten používat takovej "titul".

Text příspěvku byl upraven 01.10.20 v 17:49

Eicherik
Eicherik 01.10.2020 v 19:28

bamba: Já doufám, že moji předci byli kromaňonci. :-)

kapr
kapr 06.10.2020 v 07:33

K těm chybám a překlepům.
Inteligentní systémy to mají do jisté míry ošetřené tím, že ještě před konečným zveřejněním je uživateli jeho příspěvek zobrazen tak, jak bude na stránce skutečně vypadat. Tady tomu tak není, a proto si pokaždé po jeho odeslání příspěvek ještě jednou přečtu, pravda někdy jen zběžně. Přesto řadu nejhorších hrubek a překlepů vychytám, a naopak doplním u mne velice často chybějící počáteční písmena u některých slov. Na normální klávesnici se mi to nikdy nestávalo, zato na notebooku je to poslední dobou bohužel pravidlem.
Ještě k "čtivjejší."
Mám pocit, že k podobných chybám, více méně jde o fonetické přepisy, nebo i/y, dochází nejčastěji tehdy, kdy pisatel při psaní věty se jejímu psaní nevěnuje, ale spíše právě přemýšlí o tom co bude dále následovat.
Nejhorší jsou vkladači z mobilů, kteří nemají k sobě, ani k ostatním tolik úcty, aby si svůj příspěvek přečetli, a přinejmenším to nejhorší, do očí bijící, opravili.

keri.H
keri.H 06.10.2020 v 07:52

kapr: Píšu na notebooku i na klasické klávesnici, dělám překlepy na obojím. Jak píšu rychleji, překlepy jsou častější. Pokud příspěvěk zvěřejňuji, čtu ho po sobě. Pak ho čtu ještě po zveřejnění. Přesto si někdy překlepu nevšimnu ani po druhém přečtení.
A ano souhlasím, že chyby dělám hlavně v případě, kdy se na to psaní tolik nesoustředím.
Občas jsem něco přidala i z mobilu, jenže mě osobně se na mobilu píše špatně a překlepů tam mám více, ale třeba nechápu navrhovaná slova, kdy se to samo opraví a napíše se takový nesmysl, tohle si vždycky vypnu, protože mi to vadí.

kapr
kapr 06.10.2020 v 09:03

keri.H
Navrhovaná slova jsem se nikdy nenaučil používat, vypínám to, a když se to "přešmátnutím" zapne, a zkusím to v absolutním fofru někdy z nouze použít, jakživ z toho nevylezlo nic použitelného.

Eicherik
Eicherik 10.10.2020 v 09:55

Společností nám rezonuje nové slovíčko lockdown. V práci si ze mě kolegové dělali legraci. Všichni prý z obchodů potáhnou plné nákupní tašky potravin a já si z knihovnu ponesu plný batoh knih. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 10.10.2020 v 10:06

A proč ne? Obchod s potravinami mám přes ulici, takže...
A pokud opět zavřou obchody, na mém chození do práce to nic nezmění...
Jenom si užiju následující dva týdny, protože jsem nucena jezdit do práce o půl hodiny (zbytečně) dřív, abych se dostala do busu kvůli pubertálum, co jedou do školy...
Psali, že (zatím, snad se nic nezmění) mají knihkupectví a knihovny výjimku v rámci kultury. Hmm, tak nám popřípadě knihovny nezavře stát ale město :D uvidíme ;)

V rádiu říkali, že se v jenom nejmenovaném divadle na opeře nakazili herci a orchestr. A taky lidé, co seděli v první řadě. Možná na tom zpěvu tedy něco bude. Ale zase je fajn, že nám raději hlavy pomazané nedávají všechny informace. Tomu já říkám prevence paniky v praxi :D

PS: samozřejmě ho tam jmenovali, ale uvádím do praxe prevenci paniky ;)

Text příspěvku byl upraven 10.10.20 v 10:18

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 10.10.2020 v 10:14

Momentální info na stránkách naší knihovny:

"...zůstává od pondělí 12. 10. 2020 ve standardním provozu!

Příštích 14 dní se ale v knihovně ruší kurzy a hromadné akce.

Prosíme čtenáře a návštěvníky o dodržování pravidla 3R (roušky, rozestupy, dezinfekce rukou)."

Je dobře, že to napsali do závorky. Protože jak víme, hodně lidí neví, co znamená 3R. Byla jsem svědkem toho, jak to chlapečkovi vysvětlovala paní prodavačka. Chlapeček byl zmatenej. Asi to slyšel poprvé, doma mu to asi neřekli... :(
(Bylo mu tak jedenáct, dvanáct, bylo mi z toho trochu smutno...)

Text příspěvku byl upraven 10.10.20 v 10:15

Naias
Naias 10.10.2020 v 10:19

U nás, keď boli zavreté školy, mohla som si ráno cestovať MHD ako človek, nie ako ohlušená sardinka, ale v robote zas nebola polka kolegýň, ktoré boli doma s deťmi, takže sme ťahali ako mulice. To si jeden nevyberie.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 10.10.2020 v 10:27

Naias: my jsme v práci tři. Čili každá sama a třetí jednou s tou a s tamtou. Na jaře jsme tam zůstali dvě (možná se to teď bude opakovat). Bylo to náročné, protože jsme měli víc hodin, ale jinak mi to nevadilo, protože se lidi báli a chovali se podle toho. Teď, když je skutečný důvod ke strachu, se někteří chovají, jak se chovají...
Covid nerozdělil stát (primárně) na nemocné a zdravé. Ale na uvědomělé a sobecké. Občas mám strach, že kopu za tým, který prohrává :(

Text příspěvku byl upraven 10.10.20 v 10:38



Vložit příspěvek