Nevyváženost díla...


PanPredseda
PanPredseda 07.04.2021 v 12:47

A hele, já jsem "fanynka". :-D

ijcro
ijcro 07.04.2021 v 12:54

@Hana H.:
Aj..., už jsem se stihl podívat na ta dvě jména. :|

Hana H.
Hana H. 07.04.2021 v 13:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

gladya
gladya 16.04.2021 v 19:29

Jak tak čtu debatu, napadlo mě, že někdy může být jistá nevyváženost prvků i zajímavá a kvalitu knížky zvednout. Jenže to si může dovolit jen opravdový mistr nebo spíš velmistr pera. Jinak to moc nefunguje.
Mě ale nikdy vyváženost nenapadlo moc řešit.

bigal
bigal 16.04.2021 v 19:37

Nic jako vyváženost neexistuje, i když se o ni všichni zoufale snažíme. Vždycky se to někam překlopí a to nejenom v literatuře, ale i v životě. Komedie se mění v tragédii a naopak. Rovnovážný stav nastává jenom v pohádkách: "...a žili spolu šťastně až do smrti".

ijcro
ijcro 27.04.2021 v 22:35

@bigal:
každý hledá nějakou tu vyváženost. :)

Ale musím říct, že mě někdy dostanou do kolen komentáře, negativně oceňující literární plochost postav(y) a její psychologickou nepropracovanost. Hlavně v takových dílech (většinou zvláštně stereotypně dobrodužných), které si na jednoduchých charakterech přímo zakládají, a s nějakou psychologií si autor vůbec neláme hlavu. Psychologicky založený a citlivý člověk by taková díla snad ani neměl číst!


Naias
Naias 28.04.2021 v 00:26

Mňa skôr dostávajú do kolien komentáre oceňujúce psychologickú prepracovanosť postáv v práve takomto diele, kde si autor s psychológiou vôbec hlavu nelámal.

PanPredseda
PanPredseda 28.04.2021 v 08:07

Ad Naias:
Máte na mysli dílo, které je "famózní studií psychosociální situace dvou lidí na společenském dně"?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.04.2021 v 08:22

Naias: možná šlo pouze o špatné vyjádření čtenáře...který byl rád, že psychologie nebyla :D
Tohle jsem jednou napsala do komentáře: jeden by řekl, že autorka vymlátí z tématu něco v rámci rozboru psychologie (prostor tam byl). Možná je lepší, že se o to nepokoušela. Nejsem si totiž jistá, jestli by to jako autorka zvládla.

Naias
Naias 28.04.2021 v 08:57

Nie, PanPredseda, mám na mysli červenú knižnicu s detektívnou zápletkou, kde jednak boli postavy šablónovité, ako sa na červenú knižnicu patrí, a jednak ploché, aby sa nedalo hneď na začiatku poznať, kto je zlosyn a kto hrdina.
Účelové komentáre nepočítam.

ijcro
ijcro 28.04.2021 v 09:20

Někdy mám pocit, že někteří autoři jsou po pár semestrech psychologie tak zdatní, že už ani neví, jak by jednající postavy rozebrali a niterně zcela rozpitvali ;)

Ale jsou tu dozajista čtenáři, coby psychologiční narkomani, kteří tyto rozbory doslova fetují - oproti jiným (já), co je zcela shovívavě přeskakují...

ijcro
ijcro 31.05.2021 v 11:57

@Naias:

Všiml jsem si u některých komentářů zvláštního hodnocení, něco jako (parafrázuju) "je tam sice všechno, ale dohromady to nefunguje". To bude asi taky prvek nevyváženosti...

Je to zřejmě myšleno (?) ve smyslu nevěrohodnosti rozhodnutí (psychických pochodů) jednajícího hlavního hrdiny/hrdinky v rámci příběhu... (to jsou ty otázky typu: proč dělá to a ne tohle? proč jde tam a ne támhle? proč se rozhoduje jako idiot..., proč mu to čtenář neuvěří..., a tak)

Adhara
Adhara 04.06.2021 v 10:42

ijcro: Vidíte, a ja psychologických rozborov pri čítaní väčšinou nenachádzam dosť. Hlavne u ženských postáv je pre mňa ich správanie v nejakej pasáži nepochopiteľné a zaslúžilo by si lepšie vysvetlenie. :-)

PanPredseda
PanPredseda 04.06.2021 v 10:47

Ad Adhara:
Ale tak je to i v životě. ;-)
(Pardon)

Adhara
Adhara 04.06.2021 v 11:11

PanPredseda: Nenamietam, preto sa viac kamarátim s mužmi. :-)

R.E.M.
R.E.M. 04.06.2021 v 11:37

PanPredseda:
"... tak je to i v životě."
U mužů, že?! Souhlasím. :)

Text příspěvku byl upraven 04.06.21 v 11:37

PanPredseda
PanPredseda 04.06.2021 v 11:44

Ad R.E.M.:
Myslíte tím, že chování mužů je nejen v knihách, ale i v normálním životě, nepochopitelné a zasloužilo by si lepší vysvětlení?

R.E.M.
R.E.M. 04.06.2021 v 12:52

PanPředseda: Viz předchozí příspěvky. Určitě víte, na co jste reagoval. Moje reakce byla zrcadlová. :-))

PanPredseda
PanPredseda 04.06.2021 v 12:59

Prepáčte, ale Váš príspevok pre mňa nebol celkom pochopiteľný. Vrtalo mi hlavou, jestli (byť méně pravděpodobně) nemáte na mysli to, že mnou presentovaný názor zastávají jen muži.
Holt jsem muž a tak mi porozumění ženě dělá občas problém.
(A vůbec nejhorší jsou smíšená manželství, tj. muž a žena. To nemůže dělat dobrotu.)



Vložit příspěvek