Miss antikvariát


adramelech
adramelech 04.08.2018 v 00:10

Předkládám zde veřejnosti návrh na kulturní počin. Inspirovaly mě dvě události. Za prvé volba Miss ČR, za druhé skutečnost, že mladá a velmi hezká prodavačka, již zaměstnává šéf antikvariátu, který občas navštěvuji, se konečně naučila oceňovat a nakupovat knihy. Volí se přece Miss všeho možného, tak proč ne Miss antikvariát?

Představuji si to tak, že holky by se při soutěži nejen producírovaly v šatech i v plavkách, ale také by prokazovaly znalosti ze svého oboru. Předně znalosti literatury, přičemž by soutěžící neměly přístup k internetu. Jedna z lehčích otázek by mohla znít takto: Kdo napsal knihu Hrozny hněvu? To snad ví každý maturant. U těžších otázek by byla nápověda. Příklad.

Knihu Piják palmového vína napsal:

a) Amos Tutuola
b) Juan José Arreola
c) Sakari Vuorensola

Také by se testovala znalost zboží. Příklad.

Překlad prvního dílu Goethova Fausta od J. J. Kolára má

a) celoplátěnou nakladatelskou vazbu s nalepeným obrázkem Fausta
b) poloplátěnou nakladatelskou vazbu se stejným motivem
c) existuje více různých nakladatelských vazeb
d) nemá nakladatelskou vazbu, kniha vyšla pouze brožovaná

Závěrem by se testovalo oceňování knih. Soutěžící by dostaly štos asi dvaceti knih, u nichž by měly stanovit jak prodejní, tak nákupní cenu. V tomto případě by směly používat internet. Knihy by tvořily pestrou směsku: Jeden nebo dva tituly, které patří do bedny s desetikorunovkami, ale i různé lepší knihy včetně kuriozit, jako kupříkladu nějaká vzácně se vyskytující protektorátní antisemitská brožura, kterou by holky na stránkách „můj antikvariát“ nemohly dohledat. Pak nějaká běžnější věc od Hrabala, ale podepsaná autorem. Nesměl by chybět ani starý tisk, samozřejmě v latině, dejme tomu De incertudine et vanitate scientiarum od Agrippy z Nettesheimu. Ten se momentálně nenabízí ani na stránkách AbeBooks.

Mně by se taková soutěž moc líbila...

Pelapania
Pelapania 04.08.2018 v 07:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 04.08.2018 v 10:11

Ještě, že mně nenapadlo hledat práci v antikvariátu, když podmínkou je být mladá a hezká :))

VladiKlaisner
VladiKlaisner 04.08.2018 v 11:09

Jé, já zas myslela že budeme vybírat Miss antikvariátu = knihu. A bude se hodnotit obsah, hodnota (a to nejen finanční), kvalita papíru, obálka... prostě tak něco.
V antikvariátu, knihovně a knihkupectví raději vybírám knihy než lidí podle vzhledu. A upřímně, stále se spíše obracím k chlapům ať už vypadají jakkoliv.

adramelech
adramelech 04.08.2018 v 11:24

Nedivte se, dámy. Vždyť tu ideu vymyslel chlap. :-)

Koka
Koka 04.08.2018 v 20:35

adramelech - a ještě by jednou ze soutěžních disciplin - navrhuji - mělo být pracovněprávní minimum, v němž by adeptky, které v antikvariátech pracují za minimální zákonem stanovenou mzdu (a další peníze berou "bokem") - prokázaly, nakolik jsou si vědomé toho, že podporují šedou ekonomiku? Znám dvě takové - jsou hezké, literární rozhled mají poměrně široký a pořád se rozšiřující, a přesto je mám za pitomé ...


adramelech
adramelech 04.08.2018 v 20:59

Koka: Šedá ekonomika asi nebude jen záležitostí antikvariátů. Být by to jistě nemělo, ale řekl bych, že v tomto státě máme i větší problémy. Hlavně když za holky zaměstnavatel platí zdravotní a sociální pojištění.

Text příspěvku byl upraven 04.08.18 v 21:00

Koka
Koka 04.08.2018 v 21:09

Ano, hodně křiváků, kteří páchají "pouze malinkaté" přestupky zákona, poukazuje na to, že v tomto státě máme i větší problémy. Vím, že máme - vznikly právě z takových malých, nicotných, které "nestály za řeč" - až přerostly v aféry (někdy vypuknuvší, ale většinou dobře tutlané), za něž se ti křiváci velice rádi schovávají a křičí: copak my, támhle se podívejte, na toho .... a na toho .... a na tamtu ; hlavně ne na mě!
A mě strašlivě mrzí, že právě mladé holky - to první, co je jejich nový zaměstanavatel naučí, je, jak obcházet daně, jak jen podojit ten nenáviděný stát, jak jen vyždímat EU ... To pak s nimi jde celý život a aplikují to, kde se dá.
Ale škoda slov! A přeji šťastnou volbu - jistě se najde nějaká krasavice inteligentní, která místo aby prodávala v Pařížské u Vuittona, šla do zaprášeného antiku ...

TakySimona
TakySimona 04.08.2018 v 21:47

Hlavně doufám, že by se do takové "zástěrky pro loga sponzorů/pastvy pro machistické oči" v atmosféře západního světa 21. století nepřihlásila ani jedna adeptka. Ono literární rozhled obvykle koreluje se soudností a vědomím vlastní hodnoty.

adramelech
adramelech 04.08.2018 v 23:27

TakySimona: Jsem rád, že jsem většinu života prožil v době, kdy byla slova machismus, sexismus, politická korektnost apod. neznámými termíny. Doufejte, že muslimové ženám to nedůstojné odhalování před mužskýma očima zatrhnou. :-)

Text příspěvku byl upraven 05.08.18 v 16:12

adramelech
adramelech 05.08.2018 v 00:33

Koka: Máte pravdu, ale tyhle chyby odstranit nelze. To by se totiž musel zrušit kapitalismus, což (soudě dle volebních výsledků) většina občanů nechce.

TakySimona
TakySimona 05.08.2018 v 07:16

to adramelech:

Vůbec vás neznám, zdá se mi, že jste (alespoň v diskusích zde na DK) nováček.
Velmi se těším na to, až sám na sobě experimentálně zakusíte, jak semiologii, etymologii, symboly a nálepky používám já.

Jedna věc se současná potřeba všechno odbýt #o(hash)tagováním, a druhá "skutková podstata" ležící za jevy/událostmi/lidským chováním.

A tu xenofobii si, prosím, tady na Databázi knih odpusťte.

Text příspěvku byl upraven 05.08.18 v 07:26

kapr
kapr 05.08.2018 v 10:16

A já hlupák doufal, že tu najdu tipy na antikvářky a antikvariáty svých snů.

Koka
Koka 05.08.2018 v 10:27

kapr - kdo může znáte vaše sny, aby vědel, jaké vám dát tipy?
Před časem zde byl široce propagován a obdivován pražský "antikvariát", který je obrovským skladištěm bez ladu a skladu poházených knih, resp. nastavěných do špalíčků hrozících zřícením, v uličkách, do nich by se korpulentní zákazník ani nevešel - a spousta čtenářů to obdivovala, jakoby to byl jejich "antik snů".
Znám antikvářku, jejíž "antikvariát snů" spočívá v tom, že každé ráno po 2 - 5 Kč vykoupí spoustu knih od bezdomovců, kteří brzo ráno prošmejdí kontejnery na papír v blízkém sídlišti, a pak je s cca 30- až 150-násobným ziskem nabízí. Každý má jiné sny ...

Text příspěvku byl upraven 05.08.18 v 11:28

TakySimona
TakySimona 05.08.2018 v 10:59

to Koka:

Ano, pana antikvárníka postihla publicita vyvolaná reportáží Rádia Wave.
Doufám, že ji přežil s nadhledem a moudrostí, protože já se k němu v nejbližších dnech chystám zavítat. V jeho antikvariátě se budu s praxí v knihovně HTO cítit jako doma! Těším se ukrutně.

Koka
Koka 05.08.2018 v 11:07

... a ještě by se po vzoru amerického seriálu Mistři zastavárny mohla nějaká česká komerční TV stanice rozhoupat k tomu, že natoči sérii Mistři (a Missky) českých atikvariátů, v níž bychom shlédli, jak dědicové - nečtenáři nabízejí erudovaným mladým krásným antikvářkám levný odprodej rodinných, po 4 generace budovaných knihoven, a ty jim s velikým váháním přistoupí na to, že to vezmou za odvoz :=))

TakySimona
TakySimona 05.08.2018 v 11:11

to Koka:

Vaši vtipnost nedokážu plně docenit, protože televizi sleduju jen péééériferním pohledem.
Komerčním televizím přeji brzkou smrt následkem neustávajícího odlivu znechucených diváků z koláče sledovanosti.

Koka
Koka 05.08.2018 v 11:27

TakySimona: asi to bude pro vás nemilé zjištění, ale prozradím, že odliv znechucených diváků komerčních TV stanic ve skutečnosti není odlivem, ale "přelivem" - od pitomých, hloupých, násilnických stanic se divácký zájem přelévá k ještě pitomějším, ještě násilnějším, ještě nechutnějším programům. Koláč sledovanosti tedy není umenšený, jenomže se drolí a nejvíce z něj chutnají nejšťavnatější, nejpálivější a nejpikantnější kousky.
Dovede si někdo představit, že by dnes v TV běžela Nedělní chvilka poezie?
Na naší malé vidím, jak nesnáší, doslova pudově nesnáší Čtení do ouška na ČT-D. Je to až jaksi biologické - zatímco u programů, které ji nezajímají, si dělá něco jiného - zpívá, cvičí, vykládá a dění v TV si nevšímá, tak u Čtení do ouška se začne vztekat a TV se musí vypnout. Nijak nedovedeme přijít na to, co jí tak dráždí.

Marylaa
Marylaa 05.08.2018 v 11:31

Já si teda hlavně myslím, že holkám co pracují v antikvariátech nic nebránit přihlásit se do soutěže miss. Krom věkových a vzhledových kritérií, samozřejmě. Tak proč organizovat takové soutěže pro každé povolání zvlášť?

TakySimona
TakySimona 05.08.2018 v 11:41

to Marylaa:

1. Protože právo první noci má zakladatel soutěže?
2. Protože v každém rybníku jedna štika postačí?
:-)

adramelech
adramelech 05.08.2018 v 11:41

Marylaa: Nedávno jsem četl na webu, že svoji miss volili hasiči. Smysl volby více různých miss spočívá v tom, že víc děvčat může vyhrát, neboť miss ČR je jenom jedna. U nás však máme víc pěkných holek než jen jednu.

Text příspěvku byl upraven 05.08.18 v 12:09

TakySimona
TakySimona 05.08.2018 v 11:57

Kdo ještě nebyl MIss, ať se hlásí...
:-)

adramelech
adramelech 05.08.2018 v 12:04

Koka: Proboha, oni zrušili i Nedělní chvilku poezie? To jsem nevěděl. Televizi jsem prodal v roce 1975 a od té doby se na ni nedívám. Sledování televize je pro mě zajímavé jenom když právě probíhá nějaký politický převrat, což se děje tak zřídka, že kvůli tomu nemá smysl mít tu bednu doma. Řeším to tak, že se pokaždé chodím koukat na TV ke známým.

Text příspěvku byl upraven 05.08.18 v 12:28

TakySimona
Koka
Koka 05.08.2018 v 12:45

adramelech - a jak to máte promyšleno se sponzorstvím soutěže? Myslíte, že první cena ve formě konvolutu
https://www.databazeknih.cz/knihy/fifty-shades-padesat-odstinu-box-1-3-302746
dárkově zabalených spolu s
https://www.databazeknih.cz/knihy/maly-prazsky-erotikon-227249
bude postačující a dostatečně motivační?
Nebo Svaz nakladatelů a knihkupců vrazí do soutěže třeba i profilová díla z produkce svého předsedy, která byla tolikrát nominovaná na Skřipec ?



Vložit příspěvek