Literární rébusy (a sem tam šifra) - hra


soukroma
soukroma 19.06.2022 v 23:09

KristinTj: otazníky znamenají vždy "nerozumím, vysvětlení, prosím", zejména když následují po možné nabídce vysvětlení...

takže to byly nakonec barvy? už jsem z toho celá zmatená ... a celkem unavená

KristinTj
KristinTj 19.06.2022 v 23:13

soukroma: Chápu. Asi mi jsou slova bližší. Ano, jak psal PanPredseda. Nic víc nic míň.
Tak klidný a vydatný spánek přeju!

KristinTj
KristinTj 19.06.2022 v 23:15

Pro jistotu repete:

Dát si spánek
Zastavení
Tramvají z Hostivaře na Bílou Horu
Oko bere
Nedostatečný
Mladistvý kapitán
Harry Hole
Křesťanský bůh

Hledáme název knihy. Dobrou noc a dobré ráno všem!

PanPredseda
PanPredseda 20.06.2022 v 08:38

Než se pustím do přemýšlení o hádance od KristinTj, dopustil bych se malého zamyšlení na téma zveřejňování postupu řešení u jednotlivých hádanek:
Je-li princip řešení hádanky, rébusu, šifry zveřejněn ihned po nalezení správné odpovědi (ať už zadávajícím nebo uhodnuvším), přichází ostatní o možnost zkusit se dobrat tohoto principu se znalostí zadání i řešení (jak předvedla Lenka, která se u hádanky od Kristin tloukla do čela). Bohužel zde není, a myslím, že to po Danovi ani nemůžeme chtít, možnost část příspěvku skrýt a zobrazit ho po rozkliknutí, která by něco takového řešila. A aby autor hádanky posílal do soukromých zpráv postup řešení všem, kteří ho o to požádají, to je také neschůdné.
Pokud princip není zveřejněn vůbec, nebo k tomu dojde až se zpožděním, může to vyvolat jistou nevoli.
Má otázka zní: co se s tím dá dělat?

soukroma
soukroma 20.06.2022 v 10:28

Jak jsem psala dříve, srovnání existuje pouze s vláknem Pokračování Knižní šifry aneb Sestry v tiku (tam odpovědi nenajdete k obecnému nahlédnutí u žádné hádanky) - hadačů bylo zhruba stejně, jako zde, takže asi 3-8, a tam se to řešilo opravdu výhradně soukromými zprávami (i když při podobných soukromých dotazech nebo při dlouhém mlčení se přidávaly nápovědy k hádance do vlákna), a to dokonce individuálně: na základě tipu nebo dotazu se nabídla indicie a stejně tak se potvrdilo správné řešení. Fungovalo to skvěle, hodně jsme se pobavily (ano, i podle označení vlákna šlo výhradně o holky). Dovolovalo to ale také hádat se zpožděním (současně se hádalo vícero hádanek, což nijak nenarušovalo cokoli - věděli to pouze hadači a zadavatelé konkrétních hádanek; hádanky byly jedinečně očíslované), každý podle svých možností, protože zadavatel hádanky byl vždy ochoten dalšího hadače uspokojit a dobrat se společně správného řešení. Navíc se také často mohli hadači domlouvat i mezi sebou, pokud si třeba pořád nevěděli rady - a podle situace a vůle si pak mohli poradit.

Tady je to o něco složitější, protože jde v mnoha případech o samotný postup řešení (zejména pokud se jedná o šifru), nicméně jeho popis je pak jednotný a dá se také (na požádání) snadno poslat zprávou v kopii všem zájemcům, kteří hádali. Neprosazuji tento přístup (zde jsou hádanky různého druhu a stejně různorodá skupina hadačů, navíc už se jaksi navyklo najít odpověď i složitější řešení přímo ve vlákně), ale možné řešení to je (třeba na zkoušku, nebo sám zadavatel může určit - pokud se jedná výjimečně, dle usouzení autora, o opravdu složité hádání, s předpokládaně mnoha iteracemi, co by blokovalo, nebo naopak hadače v různých stupních, pak by to bylo ideální).

Tady by možná stačilo, pokud by se dal aspoň nějaký časový prostor po uhodnutí: samotné řešení často brzy ukončí hádací proces ostatních (bývá škoda), ale někdy ani to nestačí - zadavatel tedy vznese dotaz, zda má zveřejnit postup řešení, a/nebo pokud se někdo sám ozve, v nějakém čase tak tedy učiní, čímž danou hádanku definitivně uzavře a dá prostor uhodnuvšímu, pro další zadání. Vše je ale na uvážení hlavně zadavatele - někdy jsou hádanky naprosto průhledné svými indiciemi, nebo se jedná o přesmyčky, pak to jde ráz na ráz a žádné další vysvětlování po uhodnutí není třeba.
Hlavně ať se diskuse ve vlákně pak nepřekrývají, nemixují a neodvolávají na poslední, minulou, předcházející nebo loňskou hádanku ;-)

Ideální to nebude nikdy, zejména pro ty, kdo třeba nesledují pravidelně a chtěli by si zahádat i minulá zadání.

Text příspěvku byl upraven 20.06.22 v 12:25

PanPredseda
PanPredseda 20.06.2022 v 14:52

Kristin, mohu-li, mihule, mohylu dotaz: dovede mne k řešení 26 písmenná mezinárodní abeceda (tj. bez CH)?


KristinTj
KristinTj 20.06.2022 v 15:10

PanePredsedo, mlhuli, muhehe, dovede. Ale ta s CH a bez diakritiky :)

PanPredseda
PanPredseda 20.06.2022 v 15:15

Smuténka

KristinTj
KristinTj 20.06.2022 v 15:24

Ano, PanPředseda ale rozhodně smutnit nemusí...

PanPredseda
PanPredseda 20.06.2022 v 17:26

Já smutním, protože nevím, jak to uděláme s odtajněním postupu... :,-(
Ale co, zatím budu přemýšlet nad novým zadáním a těsně předtím, než ho zadám, vysvětlím postup hádanky minulé.
Tak si zatím i vy ostatní můžete lámat hlavičky...

KristinTj
KristinTj 20.06.2022 v 18:38

PanPredseda: To je vlastně docela dobrý nápad. Jakmile má úspěšný řešitel vymyšlenou vlastní hádanku, napíše, jak došel k řešení té předchozí.
Jinak jsem pro to tu příliš neprožívat, spíše si to pořádně užívat .))

soukroma
soukroma 20.06.2022 v 18:42

To ale nemusí stačit...kompletní řešení zná jen zadavatel, třeba pokud k němu přišel hadač maličko aproximací, tj. neuhádl úplně všechna písmena v hledaném titulu/jméně apod. a doplnil si sám do smysluplného výsledku.

A stejně to neřeší dostatečný časový odstup pro pozdní příchozí a jejich pohodlné hádání, ještě bez znalosti výsledku.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.06.2022 v 18:50

Ale čekat třeba dva dny jenom proto, aby to "všichni stihli" a všichni "měli stejný šance" taky není řešení, pokud to znamená, že se tady všichni zbytečně zaseknou :/
Jsem lidumil, ale ocaď pocaď. Co spolu upekli :) PanPredseda a KristinTj je fajn a dává to smysl...

KristinTj
KristinTj 20.06.2022 v 18:52

Ale ne každý má čas hlídat správný okamžik, kdy odtajnit řešení. Pokud to udělá úspěšný řešitel nesprávně či neúplně, může ho zadavatel opravit. A obávám se, že lpění na absolutně přesných pravidlech není v tomto vláknu tak docela namístě.

PanPredseda
PanPredseda 20.06.2022 v 18:52

Obávám se, že naprosto ideální řešení nenajdeme. Zkusím to, co jsem navrhnul, pokud se to neosvědčí, zkusíme příště něco jiného.
Takže hádanka od KristinTj:
Každé slovo či slovní spojení evokuje číslovku. Dát si spánek = dvacet, 14 zastavení na křížové cestě, z Hostivaře na Bílou horu jezdí tramvaj č. 22...
Je potřeba čísla dosadit do dvacetisedmipísmenné české abecedy bez diakritiky, která obsahuje CH (to byl pro mne zádrhel, protože standardně uvažuji s 26 písmeny abecedy mezinárodní).
20 = S, 14 = M, 22 = U...

KristinTj
KristinTj 20.06.2022 v 18:54

Díky, pane .)

PanPredseda
PanPredseda 20.06.2022 v 18:56

Zadání:

V Jokohamě v přístavu
byla jsi můj celej svět,
tak se vracím k svýmu nádraží,
sotva pletu nohama.
Vím, co se bude dít,
až nás ruka tvrdá do propasti srazí.
Co mě čeká - a nemine.
Vše tone v snách a život kolem ztich.

Ani já nejsem žádnej ideál,
když pupenec kyselinou leptám.
Po noci krátké a po milování
slunce nám ukáže cestu až vyjde.
Bez mapy, buzoly, vesel a kormidla
plavíme se k Araratu na sever.
I LLANO ESTACADO ZNÁ MŮJ ZPĚV
and our friends are on a board.

Hledejte jméno a příjmení autora.

KristinTj
KristinTj 20.06.2022 v 19:11

Jaroslav Velinský

PanPredseda
PanPredseda 20.06.2022 v 19:23

Ano, Jaroslav Velinský, neboli
Skal a stepí divou Čínou
hladový a roztrhán,
s flaškou v ruce, s vajglem v hubě
uhání Kid kapitán.

KristinTj
KristinTj 20.06.2022 v 19:26

Za mě hlavně: ... lézt ještě jednou přes plot pro kytku...

Text příspěvku byl upraven 20.06.22 v 19:30

Pavlína197
Pavlína197 21.06.2022 v 09:12

Teda... pár dní jsem tu nebyla a nestačím se divit, co se to tu zase děje. :-) Mám na mysli diskuzi o fungování tohoto vlákna.
Jestli k tomu můžu zpětně také něco říct - mně to vyhovuje tak, jak to bylo doteď. Když někdo hádanku vyluští dřív než já a chci si na to přijít sama, nečtu další příspěvky. Nikoho tak nezdržuju, ostatní mohou klidně luštit další rébusy. Já k nim dojdu později. Pravda, chce to trochu sebedisciplíny a umění koukat stranou, prostě nepodlehnout zvědavosti. Když na to přijdu, jsem ráda, že si tu můžu potvrdit správné řešení a ideálně i postup. Když mi to nejde, jsem ráda za nápovědu a pak zase za řešení a postup. Přinejhorším se můžu doptat, ať už tady nebo v soukromé zprávě. Když se mi starší šifry luštit nechce, nemusím, protože tu vždycky nějaká další je. Někdy těžká, někdy lehčí, někdy člověk musí pátrat, přemýšlet, kombinovat, a někdy řešení praští do očí hned. Každý uvažujeme jinak, každému jde něco jiného, jinak rychle, a je prima, že si tu každý přijdeme na své anebo se třeba i něčemu přiučíme. A líbí se mi, že to mám všechno na jedné hromadě.
Za mě to takhle funguje dobře, ale chápu, že ne každému to vyhovuje.
Tož tak.

KristinTj a PanPredseda se zase mohou chopit žezla. :-)

PanPredseda
PanPredseda 21.06.2022 v 10:25

Já třeba vím, že dostatek sebekázně nemám.
Žezlo má teď KristinTj...

KristinTj
KristinTj 21.06.2022 v 11:30

Než zadám, posílám nápovědu k hádance PanaPredsedy, kdyby náhodou: Úryvky písniček a jejich názvy.

KristinTj
KristinTj 21.06.2022 v 11:31

HÁDANKA

Óoooo!
Pirát už sedí v cele smrti.
K teráriu utopenému na dně oceánu se kdosi blížil.
Mořská panna jménem Kobe plula přímo k uvězněné obludě.
Lodní felčar o zemském břehu snil a netušil, co se děje ve vodě.
V.
Všichni ostatní sledovali vodu pod sebou, jako by to bylo divadlo.
Hluboko pod nimi měl svou vlast nízko položenou mořský lid.
Kapitánův výr obyčejně zalezl do kajuty, teď však vzrušeně houkal.

Hledáme název knihy.

KristinTj
KristinTj 21.06.2022 v 16:59

Nápověda:

Název knihy se skládá z devíti slov. Co řádek / věta / souvětí, to jedno slovo.



Vložit příspěvek