Krásná knihkupectví/antikvariáty

DISKUZE » Volná diskuze


Seraphine313
Seraphine313 16.07.2020 v 11:48

Vloni jsem byl v Brně v knihkupectví Barvič & Novotný a musím říct, že co se týče interiéru to bylo asi nejkrásnější knihkupectví, které jsem u nás navštívil. Máte někdo tipy na podobná knihkupectví/antikvariáty s historickým či dřevěným interiérem? Dostal jsem tip na antikvariát Fryč v Liberci, ten je pěkný zvenku, ale uvnitř je to taková regálová dřevotřísková klasika...

PrezidentRickS
PrezidentRickS 16.07.2020 v 13:27

Bohužel u nás se takových knihkupectví už nachází naprosté minimum. Všechno v tomto ohledu zabily řetězce a jednotlivci mají veliký problém se prosadit.
Nejkrásnější knihkupectví celkově, co jsem kdy navštívil je nejspíš to v Portu a pak hromada dalších po celé Británii.

DádazPrahy
DádazPrahy 17.07.2020 v 13:04

Pokud se tu mohu zmínit o Británii - znáte městečko Hay-on-Wye (leží na hranici Anglie a Walesu)? Má asi jen 1 600 obyvatel, ale je tu asi přes 20 knihkupectví, hlavně antikvariátů, vlastně celé městečko je jeden velký antikvariát. Všichni milovníci knih si tu přijdou na své - pokud by Vás cesty snad někdy zavedly až k anglicko-waleské hranici, určitě doporučuji se sem podívat.

Text příspěvku byl upraven 17.07.20 v 13:04

kapr
kapr 31.07.2020 v 20:41

Seraphine313
V Brně má B. a N. prodejny dvě. Můžete mimobrněnákovi upřesnit, kterou máte na mysli?
Jinak bych v tomto vlákně uvítal další tipy na středoevropské prodejny obou těchto zaměření.

Seraphine313
Seraphine313 31.07.2020 v 22:21

Je myšlena prodejna na České :)

kapr
kapr 02.08.2020 v 20:25

Seraphine313: Díky, při nejbližší návštěvě Brna se tam rád přijedu podívat.
-
Z "filmových" knihoven jsem přímo strádal závistí při mém oblíbeném filmu My fair lady.
https://www.csfd.cz/film/1837-my-fair-lady/galerie/strana-2/?type=1
(snímek krásné dřevěné patrové knihovny se schodištěm na galerii je na čtvrté fotografii shora.)
-
Velmi krásný antikvariát jsem v minulosti navštěvoval například v rohu Valdštejnského náměstí na Malé Straně, mezi Senátem a Valdštejnskou vinárnou. Od doby, kdy Prahu zaplavili cizinci, což se projevilo i na cenách, Malou Stranou už pouze projíždím, a tak netuším, ani zda dosud existuje, ani jestli se výrazně nezměnil.
-
Opravdu krásný antikvariát mají v Banské Štiavnici, ale při spatření některých projevů jejich cenové politiky jsem začal urychleně hledat nejkratší cestu ke dveřím. No nic, rád se potěším i pouhým pohledem.
-
Krásné jsou prostory Strahovské knihovny. Bohužel v zájmu její ochrany je zřejmě spíše krásnou kulisou, nežli knihovnou.


Seraphine313
Seraphine313 03.08.2020 v 02:03

Zkoušel jsem ho najít, ale na Valdštejnském náměstí už nic není...

Jinak osobně upřednostňuji knihovnu v rajhradském klášteře před tou strahovskou, dá se jí i projít, ne jen do ní nakouknout.

woodward
woodward 11.08.2020 v 13:54

Co se krásy týče, to si netroufám posoudit. Ale hrozně se mi líbil antikvariát Strand na Manhattanu. Dá se tam mezi regálama zabloudit, fakt tam toho mají hodně. Ovšem personál je ochotnej a vyzná se v tom. Už je to spousta let, co jsem tam byl, tuším v roce 99. Tenkrát už i u nás fungoval internet, ale ve Strandu, když jsem požádal o nějaký knihy od Churchilla, to ten mládenec bleskurychle vyhledal ve starým křápu s nějakým DOSovským programem. A když jsem pak chtěl nějaký detektivky od Rexe Stouta, ty v počítači neměl vůbec, ale zahulákal nějaký jméno, přiběh hoch v ošoupanejch džínách, provedl mě labyrintem uliček mezi regálama, poslepu šáhnul do čtvrtýho patra a vylovil pět nebo šest Stoutů na první pokus. Vyřídili mě v cukuletu a ani to nebylo moc drahý. :)

retro.saurus
retro.saurus 11.08.2020 v 16:11

Když jsme v tom Brně tak - AB antikvariát Petr Bouda. Nejhezčí antik u nás.

ijcro
ijcro 11.08.2020 v 19:12

A v Brně taky knihkupectví pana Ryšavého, brněnského patriota (http://www.rysavy.cz/), kde jsem byl inkognito ;) .

gustavo-woltman
gustavo-woltman 14.10.2020 v 11:04

Současná situace je pro spoustu antikvariátů neúnosná a můj oblíbený bohužel zavírá. Znáte nějaký antikvariát v Třeboni, který byste mi doporučili? Díky za tipy. Gustavo Woltmann

ijcro
ijcro 25.11.2020 v 20:18

Nevím, jestli se ten postřeh sem hodí, ale Neoluxor na Václavském nám. v Praze vydává pouze on-line objednané knihy. A jít zásilku vyzvednout byl dneska opruz. Kupí se tam spousta lidí a obsluhu v podstatě zajišťují dva, maximálně tři lidi ze zaměstnanců, tj. najít zakázku najít, podat ji a jít k pokladně. Ostatní zaměstnanci se poflakují po ploše a nevypomůžou, i když se lidé hňahňají v nezdravé frontě. Během té půlhodiny čekání na vyzvednutí se situace moc nezlepšila a když se jeden kupující před námi zaseknul u výdeje, tak nikdo z ostatních zaměstnanců nepřispěchal, aby si třeba převzal u vedlejšího pultu dalšího klienta, ale dál si rovnali knihy do komínků a odháněli lidi od regálů. :(

Eicherik
Eicherik 25.11.2020 v 20:47

ijcro: Já si v pondělí vyzvedával podobným způsobem knihy v Booktook na Kačerově a bylo to celkem v pohodě. Naštěstí tam byla fronta jen pěti lidí. Být tam delší fronta, tak by to asi byla otrava. Jedna paní to celé odbavovala a v zázemí jsem zahlédl ještě druhého zaměstnance. A třetí vykládal novou zásilku balíčků z dodávky. Zvládali to dobře, nemůžu si stěžovat.

KatMal
KatMal 23.01.2021 v 00:22

Musím se podělit o skvělou zkušenost s Antikvariátem paní Markéty Lazarové. Jedná se o Antikvariát, který prodává moderní i starou grafiku. Mě zajímá nejvíc současná moderní grafika a moderna 20. století. Sbírám ji pro radost, zejména litografie a lepty českých autorů. V dnešní době (2021), kdy je všechno zavřené, se musím spolehnout na služby eshopů a teď budu chválit: paní Lazarová má přehledný web antikvariát, perfektní přehled, opravdu toho ví hodně a navíc se s ní skvěle komunikuje. Byla to radost.
Máte-li podobnou vášeň, pak vřele doporučuji: https://www.antikvariat-marketa-lazarova.cz/



Vložit příspěvek