Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.09.2018 v 10:49

Bamba: já vím, že to je jiné. Jenom mě nenapadl jiný příměr. Jako třeba. Divadla ze svých daní podporuji, ale nechodím do nich, ale to mi nevadí, a myslím, že to je správné. Kdyby se každý rozhodoval na co půjdou jeho daně, mohl by to být zajímavý sociální experiment. Nefunkční, ale zajímavý :)

Knih vychází hodně. Přesto je jich málo. Takže mě potom mrzí, že nevyjde druhý díl knihy, "protože prvního se prodalo málo", i přestože to vydavatelství ví. První díl funguje jenom s druhým. Místo toho vydají něco jiného, co se lépe prodává. Já to chápu, stále to je biznis. Ale kolik je jejich "dost", aby šli do dalšího dílu. (Já potom jenom kroutím hlavou, na jaké tituly peníze mají...co je vkus jiného není můj, to chápu).
Ale v tem moment se mi vybaví věta tvůrce jednoho seriálu. Je ta nepříjemná tiskovka, kde se lidi ptají, jak by to pokračovalo, kdyby to nezrušili. Tento člověk řekl něco v tomhle smyslu: "K tomu se vyjádřovat nebudu. Jděte si stěžovat za tím, kdo se na to nedíval. Určitě by to napsal lépe než já." Absolutní neúcta k těm, kdo sledovali a libilo se jim to.
Takže potrestejme ty, kterým se to líbí. Pro jistotu kupte šest kusů a klidně potom dejte na podpal, ale čísla jsou čísla. Proto chápu, že vychází tolik knih "jen tak", protože si to autor může dovolit. Nemusí čekat na ten moment, kdy se to dozví. Prodává se málo. Začni psát něco nejzajímavějšího nebo sbohem. Svoboda psát si opravdu co chci nikým neomezený s tím, že si to někdo možná koupí?

Jinak knihám se taky dává dost cen. Jenom ne u nás... :(

tsal
tsal 06.09.2018 v 11:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 06.09.2018 v 11:14

ja som s cenami nechcela nič viac povedať ako to, že nie vždy sa stretne môj obdiv k dielu s porotovským obdivom. Nezávisle na ich počte, zložení poroty...
Aj túto databázu som primárne objavila v nádeji, že si upracem svoju knižnicu - to sa samozrejme nestalo. Sekundárne občas zajastrím na nejakého autora, o ktorom by som asi inak možno nevedela.
Divadlá je kapitola iná. Do slovenského národného divadla ma už nik nedostane. Niekoľko krát som zdrhla, niekoľko krát by som bola veľmi rada zdrhla - ale ako pozvaný hosť sa to nepatrí. Ale ten brak, paškvil najhrubšieho zrna, čo v ňom hrajú a ich fundovaná odpoveď keď som sa sťažovala na výber hry. To si nevymyslíš, a ak môžeš, tak sa tejto budove treba vyhnúť ako zvonku, tak bohužiaľ aj zvnútra. Dotujem toto divadlo naozaj nerada.

Text příspěvku byl upraven 06.09.18 v 11:17

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.09.2018 v 11:38

Tsal: nemyslela jsem tím, že u nás nic není. Jenom ve světě jich je víc a skoro každá zahraniční kniha má zmínku, že něco vyhrála. Na větším prostoru toho jde vyhrát víc. Ale svým způsobem to o ní nevypovídá nic, protože to jsou ceny úzkého okruhu druhu čtenářů. A "bestseller" je samostatná kapitola, že? :)
A to samé je u filmů i divadla. To, že onen film vyhrál nějakou prestižní cenu mě nezajímá, když já ráda levný béčka. Ale i ta béčka u nás stále vychází. A kolik lidí si je koupí? Většina si je stáhne z internetu. A co knihy, které nečtou tisíce lidí, ale jenom stovky? Jo, ty nepřeložíme. Úplně potom chápu ty, co svoje oblíbené série čtou nejdřív v originále. Na co riskovat, že z dalších.dílu nic nebude? :(

hannah2000
hannah2000 08.09.2018 v 10:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gerty
Gerty 08.09.2018 v 17:29

hannah2000 - díky za odkaz na diskuzi o tom, co čtenářům vadí na knihách - pro mě jako pro autora je to skvělý seznam věcí, na které si bude dobré dávat pozor při psaní nového dílka :-)


ZÓNA
ZÓNA 09.09.2018 v 12:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 09.09.2018 v 13:18

"...Dobře napsaná kniha (a každý přeci víme, jaká kritéria tato kniha má mít...)"
ZÓNA, při vší úctě, to právě nevíme a ani toto vlákno velké jasno neudělalo. Vždyť se porozhlédněte po komentářích na DK. Otázka je, jestli ta kritéria někdy budeme znát...a teď neříkám, zda-li je to dobře, nebo špatně. Proto bych spíše, promiňte mi, než toto "akademické" vlákno, vítala větší diskuze u jednotlivých titulů, přímé reakce na jednotlivé komentáře, í více diskuzních vláken na téma literatura obecně. Určitě by tyto činnosti byly více nápomocné v hledání výše zmíněných kritérií i v pomoci v orientaci, co je literatura "dobrá" a co "špatná". Nakonec, nevidím nic špatného na čtení i těch ne "dobrých" knih, ale měli bychom umět rozeznat, co jaká kniha je (co mi má přinést a také k ní tak přistupovat.

Text příspěvku byl upraven 09.09.18 v 13:29

ZÓNA
ZÓNA 09.09.2018 v 14:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

hannah2000
hannah2000 09.09.2018 v 15:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Damato
Damato 09.09.2018 v 18:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 09.09.2018 v 18:18

ZÓNA: Opäť si dovolím prudko nesúhlasiť, tentoraz s tvrdením: "Dobře napsaná kniha (a každý přeci víme, jaká kritéria tato kniha má mít) nemusí obcházet spoustu vydavatelství. Ony samy se o takovou knihu poperou."

Ako vydavateľstvá prídu na to, že je rukopis dobre napísaný, keď ho ani nečítajú? Číta tak nanajvýš jeden z 10 redaktorov. Ostatní odmietajú rukopisy bez čítania. A vy by ste odmietnutie bez čítania chceli hneď považovať za známku nekvality?

ZÓNA
ZÓNA 09.09.2018 v 18:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Damato
Damato 09.09.2018 v 19:23

Pokud si někdo myslí, že vydávání špatných knih je v pořádku, tak je nikdo o jiné pravdě nepřesvědčí. Myslím, že tohle měl Zóna na mysli a já s jeho názorem 100% souhlasím.

Marylaa
Marylaa 09.09.2018 v 19:38

Tak s tím snad souhlasí všichni. Jde o to, co je to špatná kniha.

intelektuálka
intelektuálka 09.09.2018 v 19:43

Marylaa - to se dá těžko definovat - každý z nás má subjektivní názor

Marylaa
Marylaa 09.09.2018 v 19:48

A právě proto je dobře, že každý může vydat knihu.

mulder
mulder 09.09.2018 v 19:51

A tímto by se mohla diskuze uzavřít.

intelektuálka
intelektuálka 09.09.2018 v 19:53

Žijeme ve svobodné zemi - takže ano, každý má právo vydat knihu.
Další otázka je kvalita - a tady už se názory různí.

mulder
mulder 09.09.2018 v 19:56

Máte pravdu!

intelektuálka
intelektuálka 09.09.2018 v 20:01

Děkuji mulder - ale je to pouze můj názor...
Já jsem tolerantní - žádné knize nedám odpad /to se raději nevyjádřím/

mulder
mulder 09.09.2018 v 20:04

Dělám to stejně jako Vy.

TakySimona
TakySimona 09.09.2018 v 21:29

Je kouzelné pozorovat, jak si uživatelé Zóna a Adhara každý ohřívají svou polívčičku, tedy považují svou osobní zkušenost za zobecnitelnou, tedy když se to "přihodilo" jim, pak to tak musí být vždycky.

Měřítkem kvality je pro mě to, jestli si ji laictí čtenáři z další biologické generace budou chtít přečíst resp. jestli se aspoň některým z nich bude "líbit".

To, že když je kniha dobrá, nakladatelé se o ni poperou je dobrá naivita. Vzpomeňte si na ty případy, jak dopadají díle renomovaných autorů, které pošlou vydavatelům resp, porotám literárních soutěží pod pseudonymem.

To, že si dnes V ČR můžě knihu vydat každý gramotný příslušník střední třídy velmi vítám. Co byste taky od anarchistické liberálky (nikoliv neomarxistky, odmítám předem) jiného chtěli, že?
:-)

Lector
Lector 09.09.2018 v 22:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Damato
Damato 09.09.2018 v 22:11

Co má morálka uživatelů společného s tématem vydávání knih? Nějak nechápu poslední příspěvek.. :-(

Text příspěvku byl upraven 09.09.18 v 22:12



Vložit příspěvek