Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


siena
siena 02.09.2018 v 10:21

Nerada bych odváděla toto vlákno někam jinam, ale to nejsou jen moderátoři různých stanic... Lectore, jak píšete, ten problém má mnohem větší rozměry. Ostatně nemusíme chodit nikam daleko, stačí zůstat na DK...
Další otázka by mohla být, zda-li čtením jen té správné literatury, se ze čtenáře automaticky stane kulturní člověk.

Text příspěvku byl upraven 02.09.18 v 10:32

Marylaa
Marylaa 02.09.2018 v 11:03

Ono to ale šlo vždycky, že si mohl každý vydat knihu. Samozřejmě s výjimkou doby, kdy byla cenzura, asi proto to u nás není normální.
Mám doma první vydání Švejka a z toho co tam je psané na titulní straně vyplývá, že si to Hašek vydal sám.

ZÓNA
ZÓNA 02.09.2018 v 11:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 02.09.2018 v 12:05

Otázka zněla "je to dobře", ale hned za ní následovala odpověď, že to není dobře. Ne přímo, ale jak jinak chápat to o té ochraně lesu?
Pokud myslíte, že by neměla být možnost vydat knihy vlastním nákladem, či nějak podobně, ale vše by mělo projít nějakým vydavatelským filtrem, kde budou odchyceny nekvalitní knihy, které po zásluze skončí v propadlišti dějin, tak co ty různé historky o tom, jak nějaká kvalitní kniha byla odmítnuta několika nakladateli?
Dokud budou lidé psát, tak prostě se občas stane, že budou chtít tu knihu vydat (případně je k tomu ukecá někdo s rodiny či známých)
A pokud jde o toho, že by ubylo mnoho zklamání, tak stejně tak může být čtenář zklamán bez ohledu na to jak byla kniha vydaná. Autor, pokud jde o zklamání z (ne)prodejnosti knihy, pravděpodobně také.

Text příspěvku byl upraven 02.09.18 v 12:06

ZÓNA
ZÓNA 02.09.2018 v 12:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 02.09.2018 v 12:27

Nemyslím :)
Možná to jen tu větu trochu zmírnilo.


Lector
Lector 02.09.2018 v 12:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 02.09.2018 v 12:48

Je celkem jasné, že nekvalitní knihy nevycházejí proto, že si je někdo vydává sám vlastním nákladem - tedy... možná, že se tu a tam někdo takový najde, ovšem takových knih je mnohem míň než šafránu. Napsat knihu, investovat do její výroby a přimět knihkupce, aby ji nabízeli ve svých obchodech - to není ani jednoduché, ani laciné. Před lety jsem na pražském knižní veletrhu objevil velmi výpravné vydání Beethovenova životopisu, který napsal jakýsi celoživotní skladatelův obdivovatel a protože na to očividně měl, vydal to dílo vlastním nákladem ve velkém formátu, vázané v kůži, na křídovém papíře a se spoustou fotografií. Prodávala to taková elegantní paní, místo stánku měla jenom stojánek s jednou tou knihou (další výtisky měla na zemi v krabici). Cena jednoho kusu byla něco přes čtyřicet tisíc Kč - a to bylo někdy koncem devadesátých let. Nechci tvrdit, že ten Beeethovenův životopis nebyl kvalitní - nemám ponětí, nic bližšího o něm nevím; chci jen poukázat na to, že něco takového se děje jen velice vzácně.
To jsem ale odbočil. Chtěl jsem hlavně zdůraznit, že drtivou většinu záplavy špatné literatury nabízejí nakladatelství s vědomím, že právě taková "četba" se prodává nejsnáz. Někteří nakladatelé ani nevydávají nic jiného, jiní si právě díky ziskům z takového prodeje tu a tam mohou "dovolit" vydat kvalitní věci, opravdovou literaturu a poezii. Pro náročného čtenáře je to sice nepohodlné přehrabovat se tunami braku než tu a tam objeví něco slušného ke čtení, ale to je holt cena za to, že českým jazykem na tomto světě mluví jenom nějakých deset milionů lidí a běžný náklad u jednoho knižního titulu tu málokdy přesahuje 3000 výtisků.

siena
siena 02.09.2018 v 18:18

Ještě bych podotkla, že samozřejmě nekvalitní knihy, ať už si pod slovem nekvalitní každý představujeme něco jiného, vycházely v historii vždycky. Není to v žádném případě fenomén dnešní doby. Dokonce vycházely i zmetky, zmetky v překladech i v redakční práci.

mulder
mulder 02.09.2018 v 19:04

Přikláním se k názoru, že je dobře, když si člověk může vydat knížku. Je to totiž můj případ.

ZÓNA
ZÓNA 02.09.2018 v 19:19

Pane Bartoši, nepochybuji o tom, že knihy pro děti jsou přínosem. Nečetl jsem Vámi vydané tituly, nicméně Vám fandím. Knihy vypadají velice zdařile... )

intelektuálka
intelektuálka 02.09.2018 v 19:31

Přidávám se - autor je v mých oblíbených a vydat knížku není snadné ...

mulder
mulder 02.09.2018 v 19:32

Děkuji Vám! Nebylo to snadné a je to opravdu jen pro radost:-)!

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 09:27

ZÓNA a mohu se tedy zeptat co si o tom vlastně myslíte vy? Jste pro nebo proti? ( když nebudeme brát jako směrodatné tu ochranu přírody? :)

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 09:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 09:49

No jo a co ty nekvalitní knihy, které prošly vydavatelským filtrem?
A je potom poněkud matoucí, když tady výše jednomu takovému autorovi píšete, že mu fandíte.

Text příspěvku byl upraven 03.09.18 v 10:28

Lector
Lector 03.09.2018 v 10:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tsal
tsal 03.09.2018 v 10:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 10:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 10:55

Ještě pro upřesnění. )
Homologaci automobilu jsem uvedl jako humorný příměr... Za větou byl úsměváček... Čtěte, prosím, očima...
Píši to proto, aby se debata nezvrhla
v automobilovou show... :-)

tsal
tsal 03.09.2018 v 11:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tsal
tsal 03.09.2018 v 11:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 11:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 11:38

Nám co s vámi nesouhlasíme jde asi hlavně o to, že vydavatelství není zárukou kvality knihy.
A i člověk, který si vydá knihu sám, nebo s pomoci nakladatelství zaměřené na vydávaní knih všem co o to mají zájem může využit služeb korektora.
A pokoru autora rovněž vydavatelský filtr nezaručí, spíš autor, který má odvahu poslat své dílo do nakladatelství a nedá se odradit odmítnutím a pošle to do dalšího a dalšího asi je spíš sebevědomý než pokorný :)

Damato
Damato 03.09.2018 v 11:39

Podle mě, kdo chce ten rozumí, kdo se chce zbytečně dohadovat, ten se bude zbytečně dohadovat Nemyslím si, ze by ZÓNa svou prvotní myšlenku nespecifikoval tak, aby se mu nedalo rozumět. Prostě v téhle zemi , pokud máš dostatek peněz můžeš vydat jakýkoli blábol.



Vložit příspěvek