Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.09.2018 v 10:20

Na tuhle diskuzi jsem zapomněla, ale byla mi pripomenuta. “V tomhle intelektuálním prostředí”. Kde? Já ho hledám, ale nenacházím. To jako zde na DK? Protože je to tady o knihách, takže automaticky vzniká toto prostředí? Aha. Tak to asi zase zalezu do nory se svymi oblíbenými prosťáčky...

Damato
Damato 16.09.2018 v 10:22

Podstatou diskuze by mělo být přemítání o tom, zda je každý člověk schopný napsat literárně kvalitní knihu. Ze zadání tématu nevyplývá nic o ztrátě svobodného projevu, cenzuře a jakémkoli omezování autorů. Toto zde rozdmýchali někteří uživatelé. Děkuji ještě jednou výše zmíněným za myšlenky, které vrací diskuzi její původní podobu.

siena
siena 16.09.2018 v 10:28

Nezlobte se, ale přemítat o tom, zda každý člověk je schopný napsat literárně kvalitní knihu, alespoň já to tak vidím, nejde bez kritérií, které definují, co je literárně kvalitní kniha.

woodward
woodward 16.09.2018 v 10:31

Nehledě na to, že když se někdo ptá, jestli je "dobře", že každej může psát a vydávat to chce, není to přemítání o tom, zda "je každý schopen napsat kvalitní knihu".

TakySimona
TakySimona 16.09.2018 v 10:37

to Damato: Ne

protiřečíte si. Vadí vám, že se vydává nekvalitní literatura a chcete sami určovat, že co je dobré pro vás, MUSÍ být dobré pro zbytek světa.

Kdyby si byl B-h jist svou dokonalostí, nepřisadil by Adamovi penis.

KURACHJO2018
KURACHJO2018 16.09.2018 v 10:41

V 1. osobě tu nikdo nepsal. Nebo mám snad vidiny?


Eicherik
Eicherik 16.09.2018 v 10:45

Toužím po planetě, kde by nekvalitní literatura byl největší problém. Kdo tam bydlíte a snesli byste mou přítomnost napište mi. :-)

Damato
Damato 16.09.2018 v 10:47

Tak tohle je jeden z nejlepších příspěvků této diskuze :-))))))))))

bamba
bamba 16.09.2018 v 10:58

všetky tie čo mi nevyhovujú, majú príliš dlhé vety, viac ako 300 strán, veľa hrdinov s dlhými a cudzími menami, dlhé opisy, nekonečný západ slnka, bez pestrej záložky...

Naias
Naias 16.09.2018 v 11:14

Pre mňa sú odpovede na tieto otázky veľmi jednoduché. Je dobre, že každý môže napísať a vydať knihu? Áno, iste. Je každý človek schopný napísať literárne kvalitnú knihu? Isteže nie. Podaktorí nedokážeme napísať ani kapitolu, nech už je jej kvalita akákoľvek.
Inak, tiež si myslím, že tá druhá otázka nevyplýva z tej prvej. Problém je v tom, že zakladateľ vlákna odmietol bližšie vysvetliť, čo tým myslel a stále len opakoval, že nebol správne pochopený. Takže každý si môže utvoriť vlastný názor na to, čo tým básnik myslel. Čo sa mňa týka, ako sa sloboda skvalitňuje, som dodnes nepochopila.

Damato
Damato 16.09.2018 v 11:54

Ale to si nemyslím, že zakladatel odmítl .... Zrovna teď jsem se pokoušela od prvopočátku přečíst celou diskuzi, občas se vytrácel smysl , občas to bylo jen o (ne)diskuzi mezi Zóna a Lector, podle mě se nepochopili hlavně tihle dva a pak už to bylo o tom , na čí straně kdo je. A pár hodně dobrých názorů tady padlo taky (Koka, wodward, intelekuálka.... a spousta dalších) V každém případě já z toho pochopila, že ne každý stojí za mým názorem- což je naprosto správně a dík za to, že si tady můžeme své názory naprosto volně sdělovat. Dost mě znervózňovalo , když jsem u některých názorů z textu pochopila i ironické narážky. A tady jsem byla hodně ráda za názor intelektuálky - i já znám Zónu a vím o něm, že je to velice empatický člověk a do této diskuze šel s tím, že ho prostě rozčilují některé knihy, které nemají pražádnou úroveň. Ale tím nechci opět rozvířit hladinu .... jen konstatuji.... Dík za svobodu slova, kterou tady máme, pamatuji dobu, kdy to tahle nebylo. ale nechávám si názor - mělo by to mít nějakou. únosnou míru. A tím neberu názor ostatních, se mnou "nesmýšlejích stejně" - ať se vydá všechno, co se napíše, alespoň se vytřídí zrno od plev.
Ale lidi, vždyť od toho slovo diskuze- od diskutovat , ale nechat si svůj názor na věc a nepřesvědčovat ostatní jen o správnosti svého názoru, ne?

Text příspěvku byl upraven 16.09.18 v 11:59

woodward
woodward 16.09.2018 v 11:57

Svoboda slova NEMÁ únosnou míru. Buď je anebo není.

Eicherik
Eicherik 16.09.2018 v 12:05

V tom případě není. :-)

Naias
Naias 16.09.2018 v 12:06

Sorry, ale empatia-neempatia, ten, kto často rozmýšľa, či „Je to svoboda, nebo snad zvůle autorů, kteří mají pocit, že právě oni musí sdělit světu něco ze svého nitra... ?“, by si mal kúpiť slovník a nájsť si slovo zvůle.

intelektuálka
intelektuálka 16.09.2018 v 12:06

Děkuji Damato - ano diskuse je od slova diskutovat a akceptovat názory jiných - i když s nimi nesouhlasíme.
A závěr už zde podle mne zazněl - každý má právo napsat knihu.

KURACHJO2018
KURACHJO2018 16.09.2018 v 12:23

Nevím, co je na slovu zvůle nepochopitelného a proč používat k výkladu slovník. Myslím, že záměr autora je dostatečně jasný.
Kniha = kulturnost.
Pokud chce být svět zahlcován vším, co se napíše - prosím.
Nicméně potom opravdu netuším, co jako lidstvo chceme...
Knihu i já považuji za historickou, ojedinělou formu sdělení.
Její výrazové prostředky jsou nepřekonatelné.
A proto smýšlím podobně jako ZÓNA...
Možná recept neexistuje, ale diskuze se vede jen na téma svoboda a cenzura, kritéria a parametry.
Ty však nosí každý v sobě. A je jen na něm, zda pochopí, že toto chce svět číst. A nedělejte, prosím, že takové knihy neznáte.
A naopak, znáte ty knihy, které jsou skvělé, ať jsou jakéhokoliv žánru.

Naias
Naias 16.09.2018 v 12:30

Isteže poznám knihy, ktoré podľa mňa nestoja za nič. Ale nenapadlo mi meditovať, či majú ich autori právo ich vydať, alebo či je to bezohľadné uplatňovanie vlastnej vôle prípadne zlý čin (pretože toto znamená zvůle). A že kniha nemôže slúžiť čisto pre zábavu je napísané kde?

mata57
mata57 16.09.2018 v 12:31

KURACHJO2018: podepisuji.
"Nicméně potom opravdu netuším, co jako lidstvo chceme..." - vytesat do kamene.

Naias
Naias 16.09.2018 v 12:34

Chceme slobodu slova.

woodward
woodward 16.09.2018 v 12:35

Znám knihy, které jsou skvělé. A znám lidi, kteří je za skvělé nepovažují. A považují za skvělé jiné knihy, které zase mě nic moc neříkají. A nic proti nim nemám - proti těm lidem ani proti jejich oblíbeným knihám. Dokonce i na této drbárně mám mezi oblíbenými uživateli několik takových, jejichž vkus se od mého v mnoha ohledech liší. A rozhodně se nesnažím je přesvědčovat o tom, že to co čtu já by měl číst každej nebo dokonce že to, co čtou oni, by vůbec nemělo vycházet. Lidi, knihy a názory jsou RŮZNÉ. A je dozajista DOBŘE, když si každej může psát a vydávat co chce. Protože neexistuje objektivní kritérium, které by určilo, co je kniha dobrá nebo špatná. Skoro každá kniha si najde čtenáře. Když si ho nenajde, možná se to autora a vydavatele nepříjemně dotkne, ale to je jejich věc a jejich riziko.

KURACHJO2018
KURACHJO2018 16.09.2018 v 12:37

Žurnalistika je toho někdy příkladem, že? Bulváry a v nich pomluvy, výmysly, zneuctění a nechutnosti... Možná špatný příměr, ale nevím, jak již reagovat. MATA57 - Vám děkuji.

KURACHJO2018
KURACHJO2018 16.09.2018 v 12:42

Mám z diskuze dojem, že nikdo nikoho nechce přesvědčovat. Jen diskutovat. Že se lidé neshodnou je fakt. Historický fakt. Ale potom bychom mohli tuto rubriku nechat být... Nesplňuje kritéria, jak je tu po nich ve valné většině diskutujících voláno. )

Naias
Naias 16.09.2018 v 12:43

Ako reagovať? Trebárs vysvetliť, prečo kniha nemôže slúžiť čisto pre zábavu. Sú aj také, a to bez ohovárania, výmyslov, zneuctenia a nechutností.

KURACHJO2018
KURACHJO2018 16.09.2018 v 12:50

Pokud kniha slouží zábavě, tak je to přeci v pořádku.

Naias
Naias 16.09.2018 v 12:55

Ale tá nekvalitná záplava kníh bez kultúry slúži predovšetkým zábave, nie? Nemyslím, že by autori písali s úmyslom čitateľov nudiť.

A tiež by ma zaujímalo, prečo vydanie knihy s nízkou kvalitou je zlý čin.



Vložit příspěvek