...jak se doma a s kamarády přeme o vkládání knih sem na DK


Damato
Damato 06.08.2018 v 11:33

Tak jsme v okruhu našich nejbližších přátel tady na DK mezi sebou vyvolali diskuzi a já jsem se odhodlala a prezentuji ji pro širokou veřejnost. Možná se tím trochu octnu na pranýři, ale čím déle se spor vede, tím víc mě zajímají názory dalších uživatelů tady na DK.
Zcela nezávisle jsem se bavili na téma DK a najednou jsem dostala sprchu- ... „ ty tam dáváš knihy z dětství, pak nemáš mít tolik přečtených knih...“
Jenom předem upozorňuji, žádná řevnivost mezi námi není, jen tak jsme diskutovali nad knihami a dostali se k tématu „přečtené knihy a jejich hodnocení“.
Jsou však knihy, které mě v životě oslovily, svým způsobem určitě nějak zasáhly a na které nezapomenu .Ať už v dětství, nebo v mládí, prostě při čtení ve mně něco zanechaly a když jsem se „potkala“ tady s touto DK - a podotýkám, že jsem za to ráda, stal se ze mě trochu závislák na DK ( a z koho tady ne, že  ) – ale vraťme se k hlavní myšlence – tak když na ty knihy vzpomínám, de facto mám radost, že se můžu s ostatními o zážitky ze čtení podělit a protože to jsou veskrze knihy , které ve mně něco zanechaly, mám radost, že mohu udělit ta nejvyšší hodnocení.
Takže proč sem nedat knihy z dob minulých, které jsem četla před vznikem DK? Nedělám to proto, že potřebuji hodně knih v seznamu, dělám to proto, aby lidi, co se ke knize dostanou, viděli- četli, že ta a ta kniha je prostě úžasná a že stojí za přečtení.
Jiná věc je ta, že knihy, které mě opravdu zklamaly tady nehodnotím, nemám ráda tady znamení odpad. Jednak má každá kniha za sebou spoustu práce, ať už spisovatele, ilustrátora, vydavatele a spousta práce i lidí okolo a jednak prostě knihy odsuzovali a pálili jen barbaři. Samozřejmě je to jen a jen můj názor a rozhodně se nebudu přít o označení ODPAD- někomu to pomáhá při výběru knih a kolik čtenářů, tolik názorů.
Ale nezapomeňme hlavní myšlenku téhle té mé mé „ slohovky“ . Dáváte sem i knihy přečtené v dětství a vůbec v minulosti? Nebo jen aktuálně čtené a přečtené knihy?

Jass
Jass 06.08.2018 v 11:45

Dřív jsem si vedla seznam přečtených knih v takovém starém sešitu, ani tam teda nebyly všechny, protože jsem s tím začala až relativně pozdě. Když jsem si zavedla účet na DK, tak jsem si do přečtených dala všechny knihy ze seznamu. Přijde mi logické dávat sem i knihy, co jsem četla dřív - občas ještě něco přidám, když na to narazím. Je to přece seznam pro mě, nejde o žádnou soutěž :D (i když je pravda, že si na počtu přečtených knih tak trochu zakládám). Jenom mě mrzí, že u těchto starších knih nemám slovní hodnocení, to už jsem po té době nedala, ale o to větší radost mi dělá, když se k některé z nich vrátím a můžu ho doplnit.
I když pravda je, že všechny přečtené knihy tam asi nemám... například všechny přečtené Krtečky jsem si tam asi nepřidala....

Damato
Damato 06.08.2018 v 11:54

děkuji Jass, mluvíš mi z duše.... :-)

Naias
Naias 06.08.2018 v 11:56

Akosi nechápem hlavnú myšlienku/otázku. Stačí kliknúť na Dnes přidané knihy či Včera přidané knihy a hneď je vidno, kto čo vkladá. Alebo si rozkliknúť pridané knihy v niečom profile.

monika1325
monika1325 06.08.2018 v 12:12

Knihy co jsem četla a které jsou oblíbené všechny od dětství ne asi bych hned na všechny nevzpomněla :-), pokud si vzpomenu tak si ji tam přidám.

siena
siena 06.08.2018 v 12:15

Odpověď na položenou otázku, je ano. Každý má "právo" nakládat se svými kolonkami v profilu, jak sám uzná za vhodné. A také to jistě tak, většina zde, dělá. Jestli někdo má potřebu soutěžit a poměřovat si svá data, měl by s tímto faktem počítat. Prosím, Damato, neberte můj příspěvek jako nějakou kritiku zmíněného, protože to rozhodně nebylo v úmyslu. Ale jak jsem četla Váš příspěvek, napadla mne taková hloupost..., že byste si mohla s přáteli vytvořit své seznamy, s dohodnutými parametry, a pustit se do společného "boje". A pak by nemohli nic říkat:-) Jak píšu, hloupost:)

Text příspěvku byl upraven 06.08.18 v 12:36


Damato
Damato 06.08.2018 v 12:36

siena
:-).... nejde o boj, i když při vášnivé debatě to tak občas mohlo vypadat.... legrace samozřejmě, DK bereme jako úžasný relax a všichni jsme tady z této DK, víceméně jsme každý po svém pojali právě to vkládání knih sem na DK, tak nás zajímal názor ostatních, děkuji za váš názor, beztak teď, v tuto chvíli sedíme všichni tady na DK a čteme názory ostatních uživatelů... :-)

Text příspěvku byl upraven 06.08.18 v 12:39

siena
siena 06.08.2018 v 12:39

...místo, abychom si plnili kolonky...to máte pravdu:)

ZÓNA
ZÓNA 06.08.2018 v 12:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 06.08.2018 v 12:45

Ja som sem tiež dal zopár kníh z detstva, ktoré som považoval za dôležité. Potom ma z toho všetkého chytila nostalgia a snažil som sa ich opäť prečítať a zistil som, že zopár z nich by už dnes neobstálo, čo samozrejme neuberá ich významu ktorý mali vtedy.
P.S. Snažil som sa ich podstrčiť svojej dcére, ale tá je lenivá čítať, najradšej by si všetko pozrela vo filmovej podobe.
Žiaľ... (!)

Text příspěvku byl upraven 06.08.18 v 12:48

Marylaa
Marylaa 06.08.2018 v 12:45

Nevyhledávám cíleně knihy přečtené kdysi dávno, ale když na nějakou narážím, tak ji přidám k přečteným.

newtory
newtory 06.08.2018 v 12:51

U niektorých to bolo cielené podobne ako u uživateľa Damato, išlo mi o to, aby tie knihy objavili aj iní.

Stuka
Stuka 06.08.2018 v 13:15

Zatiaľ nevidím zmysel vkladať do profilu každú knihu, ktorú prečítam. Že by preto, aby ju objavili aj iní? Už vidím niekoho ako zbesilo kliká práve na môj profil a prehŕňa sa : "Čítal som? Nečítal som?" :) a oči mu svietia. :)

Určite je tu veľa tých, ktorým ide o zárez na pažbe, rozumieme sa? Či dostane hrníček alebo podbradník ako odmenu - to neviem, ale určite ide o kvantum to božské číslo - ježišu pozri na mňa, prečítal som už 10 000 kníh, nič si z nich síce nepamätám, ale tu mám zoznam, nie je to úžasné?
Ale v pohode. Nemyslím to v zlom, iste sú aj tí poctiví :), ktorí fakt nie zárezy a skalpy, ale priamo do srdca a pamäte.
Takže o čom vlastne bola táto téma?
Nie, nedávam si sem ani tie, čo som kedysi čítala, ani tie čo čítam - ono ich zasa tak veľa v priebehu môjho života prečítané nebolo, aby som si ich nepamätala, a ak zabudnem hosana! mám pred sebou novú knihu. (starý vtip ale hodí sa najmä na PC hry, tam by človek rád pravidelne resetoval mozog/

Text příspěvku byl upraven 06.08.18 v 13:17

Marylaa
Marylaa 06.08.2018 v 13:27

To jde dostat hrnek za počet přečtených knih? Tak to si honem přidám všechny knihy co jsem kdy četla :))

Marika Vanova
Marika Vanova 06.08.2018 v 13:49

Taky jsem si do seznamu přečtených dala knihy z dřívějška, než jsem objevila DK, vždyť je to kolonka Přečtené knihy a tak tam podle mého patří. A přiznám se, dělám si to sama pro sebe a kvůli sobě.

Damato
Damato 06.08.2018 v 14:55

newtory- dík, přesně to je to co jsem měla na mysli, ne sbírat jakékoli hodnocení, ale ukázat na tu knihu, která mně něco dala, de facto reklamu knize, která mě oslovila a o které si myslím, že si tu reklamu zaslouží
A určitě dávám částečně za pravdu i názoru Zóna- ale o emocích to přece úplně celé je. Pokud mi ta kniha nic nedá, bude mi ležet rok na stole než ji přečtu, tak na ni nebudu psát komentář, protože nebudu vědět o čem psát i ten komentář bude pak nuda- ale zas to ber jako můj názor - ale to už je trochu jiné téma :-)
Ale v každé m případě dík za všechny komentáře :-) k diskuzi :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.08.2018 v 14:57

Já se sem přihlásila z naprosto sobeckých důvodu. Hledala jsem informace o mnou momentálně čtené knize. A narazila na DK. To byl důvod, proč jsem se přihlásila, abych mohla napsat, jaká to je kravina mít názor, že kniha My (https://www.databazeknih.cz/knihy/my-11395) je vykrádačka knihy 1948 (https://www.databazeknih.cz/knihy/1984-29421). Tehdy mě to tak rozparádilo a naštvalo (že i na té první stránce, na kterou jsem narazila, panuje tento názor), že jsem se přihlásila a něco napsala. Nikdy by mě nenapadlo, že tady zůstanu déle než na větu: "Vy jste všichni úplně mimo." Už jsem tady přes čtyři roky a odvážím si říct, že se mi tady líbí. Pozitiva stále převažují negativa. Ale to nepočítám. Většina z nich vznikla v rámci diskuse a to malé procento je z toho, že ne všichni uživatelé nehrají fér v rámci knih, které sem patří, a jaká jsou zde pravidla.

Databáze se pro mě stala srdeční záležitost a odvážím se tvrdit, že někteří uživatelé pro mě nejsou jenom "ti na internetu", ale jsou pro mě lidi. Jak s dobrými věcmi, tak s těmi špatnými (já sama jsem sborník špatných vlastností, který se občas zapomene a je milý).

Na druhou stranu chci mít zde jasnou a čitelnou tvář. Jasně, to je Lenka.Vílka, to je ta, co čte ty divný knížky (a v diskusi se chová jako debil) a ovládá gramatiku jako třeťák. Ať mě všichni vidí takovou jaká jsem ve skutečnosti. Mě to nevadí. Sama s tím žiju 24/7. Jenže byly věci, které mě sem posunuly. Věci, které změní každého. Čtenáře stejně jako nečtenáře.

V mém životě nastal bod, kdy jsem se změnila. A že to byl razantní odklod od té debility, ve které jsem do té doby žila.

Ptát se, jestli je super, dávat sem knihy před registrací je něco s otázkou jednoduchou, ale odpověďí těžkou a možná i emočně naročnou.

Hlediska:
1) chci, aby věděli, že jsem měla tohle období a během hledání sebe samotné jsem z dnešního pohledu takhke nestoudně uklouzla
2) chci, aby věděli, že tohle jsem četla jenom proto jenom proto, že tehdy jsem si toho orgána brara až moc k srdci (z dnešního pohledu...knihy to u mě mají stejně jako hudba...odrážejí mojí momentální náladu...a když se kousnu, tak to odnese komentář)
3) chci, aby všichni věděli, že jsem slaboch? Jsou knihy, které se odvážím z mládí přiznat a které neodvážím
(Co jsem tady je už ta doba, kdy jsem se našla, přesto stále emoce rozhodují o tom, co čtu i mimo svůj průměr.)

Omlouvám se za tohle blití emocí. Pokud to je moc dlouhé, prostě nečtěte. Já vím, to jsem měla napsat na začátek, ale to jsem nevěděla, že se takhle rozepíšu. Sorry...

Ale asi z toho mělo vyjít něco jako, že na to není snadná odpověď. Knihy pro mě nejsou jenom písmena na papíru nebo pixely (nebo jak se to jmenuje) na čtečce. Pro mě jsou některé knihy mezníky a vzpomínky stejně jako fotografie nebo filmy na to, kdy vás ten milej kluk vzal v kině poprvé za ruku (než se z něj stal orgán kolosálních rozměrů). Nebo jsem snad jediná, kdo se usměje, když vezme do ruky ten konkrétní titul, a vzpomene si? Pochybuji. Ale jsou věci, které vypadaly před roky jinak než teď a obráceně.

Ještě jednou sorry. Svlečení do naha neletí nikde a nikdy. Ale vy to přežijete. Já možná taky...

denib
denib 06.08.2018 v 15:43

Do přečtených si dávám každou knihu, kterou jsem si přečetla - dneska nebo třeba před třiceti lety. Je to seznam přečtených, takže co se týká času, nevidím vůbec žádný důvod, proč tam všechny přečtené nemít. Naopak mě mrzí, že si těch z minulosti pamatuji málo a tak mi jich tu spousta chybí. Ale to je samozřejmě věc každého uživatele :-) Přiznávám, že tu evidenci dělám čistě pro sebe, chci mít přehled. A pochybuji, že by někdo prohlížel, co všechno jsem přečetla. Taky přiznávám, že mě těší, když mi počet přečtených knih narůstá. A proč ne?

Pro ostatní (ale i pro sebe) píšu komentáře, i když ne ke každé knize. K některým prostě nemám, co dodat. Mně komentáře ostatních pomáhají s výběrem, tak třeba někdy nějaký můj pomůže zase někomu jinému :-)

Na začátku jsem se na DK registrovala jen kvůli vedení toho, co jsem přečetla a co vlastním. Taky jsem moc nevěděla, co všechno tu najdu. Ale teď už je pro mě DK mnohem víc - inspirace k dalšímu čtení, rozšiřování obzorů i kontaktním místem s ostatními uživateli. Jsem za existenci DK vděčná :-)

Ulriška
Ulriška 06.08.2018 v 16:40

Předchozí příspěvek denib můžu podepsat. Mám to úplně stejně. Kdysi (asi od 3. třídy ZŠ) jsem si každou přečtenou knížku zapisovala. Pak mě při jedné vyklízecí mánii cosi popadlo a sešit jsem vyhodila. Moc mě to teď mrzí. Moje přečtené knížky tak vycházejí z toho, co si pamatuju, a z toho, co mi připomněly seznamy vás ostatních. Je to radost, když u někoho natrefím na povědomý titul a šup s ním k sobě. Všechno už nedohledám, ale i tak DÍKY! ;-)

Ulriška
Ulriška 06.08.2018 v 16:43

A komentářům pravda moc nedám. Jsou to spíše takové moje výkřiky, výlevy pocitů, které musely ven.

Marylaa
Marylaa 06.08.2018 v 18:27

Na rozdíl od Stuky, když už se podívám na něčí profil, tak potom opravdu zběsilé klikám na jeho přečtené knihy, jestli mi u toho svítí oči, to nevím :) Ale už mně i něco inspirovalo k čtení. Nebo připomnělo, aha tohle jsem chtěla číst.
Přiznám se, že mi spíš není jasná funkce "knihoteky"? To se tam zařazuji knihy, které člověk má doma?

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 06.08.2018 v 18:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 06.08.2018 v 18:58

Tak to mně, přiznám se, připadá zvláštní, dívat se na internet bych si ověřila jaké mám knihy. Kupodivu, i když mám dojem, že mi občas paměť selhává, jaké mám knihy si myslím pamatují, a to i ty co jsem někomu půjčila (i když...? :) .
Je fakt, že dost lidí to asi využije, moje babička měla knihy seřazené podle abecedy a na kraji každé poličky měla strojově napsaný seznam. V dnešní době by to možná zapsala tady do knihotéky.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 06.08.2018 v 19:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 06.08.2018 v 19:07

Aha, jo tak takhle to dává smysl.



Vložit příspěvek