Jak naložit s knihami, které už nechceme?


Etela
Etela 03.12.2012 v 23:02

Občanské sdružení Domov použitých knih (http://www.knihyknihy.sk/) na letošních vánočních trzích v Bratislavě na Hlavním náměstí má svůj stánek, kde si každý může VZÍT ZADARMO KOLIK KNIH CHCE. Pokud navíc máte knihy, které již nechcete, nepotřebujete, tak je můžete odevzdat sdružení, které je zpřístupní prostřednictvím letošních trhů (a v budoucnu i na stálém místě) další zájemcům.
http://www.facebook.com/knihyknihy

P.S. mohlo by něco takového vzniknout i v ČR.

Text příspěvku byl upraven 12.12.12 v 19:48

sam77
sam77 11.12.2013 v 07:41

letos jsem zdarma nabízel pozůstalost do mnoha knihoven ve svém okolí. Řádově 300 titulů. Marně. K mému překvapení nebyl zájem. Víte co pomohlo? Knihy jsem vyskládal před dům a bylo vymalováno :-). Ponechal jsem si sbírku knih od Ericha von Däniken, chci ji nabídnout vcelku. Tímto se omlouvám za inzerci. Máte-li zájem či víte o fandovi tohoto autora, běžte na http://www.aukro.cz/show_item.php?item=3789354573 Děkuji

elfos
elfos 11.12.2013 v 10:35

Jsem asi šťastný tvor, ještě nikdy jsem nemusela žádnou knihu vyhodit coby nechtěnou - ani bych to nikdy neudělala. Dají se darovat do knihovny (pravda, vždy jsem měla tak jeden až dva kousky, které se např. sešly dvojmo), do domova seniorů, do antikvariátu (zdarma, pokud je nechce odkoupit), zařízením pro lidi zdravotně postižené, charitám a azylovým domům.... dětské knížky, leporela apod. se dají věnovat mateřské či základní škole, dětskému domovu, zařízení volnočasových aktivit pro mládež apod., omyvatelná leporela třeba sestřičce v ordinaci dětského lékaře, kde pak mohou být v čekárně k dispozici čekajícím dětem (totéž omyvatelné hračky).... a taky máme u nás na pobočkách knihovny koutky s knížkami vyřazenými z knihovního fondu (tam si dá vybrat a odkoupit knihu), kam se taky dá kniha prostě odložit, aby si tam počkala na někoho, kdo o ni bude mít zájem a vezme si ji - knihovnice je rozpoznají snadno, ty z knihovny mají razítko knihovny a stojí do pěti korun, ty od čtenářů, bez razítka, jsou samozřejmě zdarma.

Ale jak říkám, jde vždy o pár kousků co se vejdou do tašky. Tři sta titulů (pokud bych si velkou část z nich nenechala) bych asi rozdávala takhle po kouskách. :-)

elfos
elfos 11.12.2013 v 10:40

Teď jsem si vzpomněla, že např. někdo (nejde o elfos) knihu přečte, a pokud ji nechce, odloží ji například ve vlaku (kde ji četl), aby si ji tam vzal kdo ji bude chtít. Lidé to řeší různě.

A poličku s knihami jsem viděla i v nemocnici, na oddělení, tam se tedy taky dá něco darovat. Byl tam i 3x soudce Ti, to mě potěšilo!

tenax
tenax 11.12.2013 v 12:36

Už tady asi před měsícem byla diskuze na toto téma a byly v ní podobné způsoby řešení, jako píše elfos. Jako nejlepší považuji darování (charitě, nemocnicím, školám a školkám), horší to bývá v antikvariátech, tam je většinou neberou ani zadarmo.
Výborná se zdá být knihovní služba Čtenáři čtenářům, ale tam hrozí velké nebezpečí. Sám to využívám a tak z vlastní praxe vím, že tak se moc knížek nezbavím. Dvě tam odnesu a tři si přinesu domů. Takže to má vlastně opačný efekt :-)
Za úplně nejhroznější považuji ve městech vyhazovat knížky do kontejnerů na tříděný odpad. Sice jsem všema deseti pro třídění, ale když pak vidím, jak knížky vytahují bezdomovci, rvou z nich desky, aby jim to výkupna vzala a oni měli na chlast, tak se mi otvírá kudla v kapse. To si snad nezaslouží ani Sebrané spisy J. V. Stalina.

Koka
Koka 13.12.2013 v 09:41

Nemocnice, školky a podobná zařízení "opotřebované" knihy neberou - patrně z hygienických důvodů. Ještě bych doporučila prověřit možnost darovat knihy Vězeňské správě (spomeňte si na knihovnu v novele Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank !) a původní českou tvorbu nabídnout případně organizaci Člověk v tísni, ktorá by to možná předala krajanským sdružením v zahraničí.


Etela
Etela 14.12.2013 v 00:30

zavolat na číslo uvedené zde: http://www.knihyknihy.sk/sk/akodarovat/#kniha - a je hotovo:)

nokid
nokid 22.01.2014 v 15:38

V Brně lze do konce ledna poslat knížku do digitálního ráje:
http://www.mzk.cz/sluzby/akce/poslete-sve-knihy-do-digitalniho-raje

Lachenauerin
Lachenauerin 22.01.2014 v 16:14

Před časem mě velmi zaujalo toto: http://hobby.idnes.cz/knihovnicky-v-zahradach-0wj-/hobby-dilna.aspx?c=A131129_125748_zahranicni_bun .

Bylo by hezké, kdyby se něco takového povedlo rozjet i v Česku. Jen doufám, že by to nějaký horlivý úředník nezatrhl.

goldiex
goldiex 22.01.2014 v 16:17

Jeden můj kamarád strašně rád čte, ale přitom nemá doma jedinou knihu. Všechny vždy "nějak" získá (najde nebo dostane) a po dočtení je "nějak" odloží (věnuje nebo někde nechá). Já bych knížku jen tak nedala, ale je fakt, že se občas najdou ty, které se mi fakt nelíbí. Ty pak prodávám na netu na různých bazarech. Ale je to zdlouhavé, takže v případě, že bych chtěla "udat" najednou spoustu knížek, asi bych je zkusila dát do Domova důchodců. Protože běžná hláška moje i mých známých je často: "Teď nemám čas na čtení, nechávám si to na důchod."
Vyskládání před dům (nebo vedle kontejneru) ale určitě taky pomůže, staršímu synovi jsem takto pořídila celou sbírku letadel v osmi šanonech :-D

goldiex
goldiex 22.01.2014 v 16:25

Lachenauerin: Tohle by bylo super. Jenomže u nás by to fungovalo tak, že by knížky hned někdo ukradl a snažil se zpeněžit. Takže i kdyby to úředníci povolili, nemělo by to kýžený efekt, bohužel...

eraserhead
eraserhead 22.01.2014 v 16:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tenax
tenax 22.01.2014 v 16:47

Bohužel třeba u nás v Praze to spíš dopadne tak, že ty knížky nějaký bezdomovec vyrve z desek (ty se nevykupují) a prodá do sběrny, aby měl na chlast, ne aby si četl.
Já jednoznačně preferuju koutky v knihovnách s nápisem Čtenáři čtenářům.

Koka
Koka 15.02.2014 v 21:12

Upozorňuji na blížíci se akci Městské knihovny v Praze:

Den pro výměnu slovníků, jazykových učebnic a cizojazyčných knih
21. 2. 2014, 13.00 – 20.00, Ústřední knihovna, vstupní hala (u příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka).

RaptoR
RaptoR 03.03.2014 v 17:25

Když už jednou za pár let dělám čistku v knihovně, vystavím prostě celý pakl na aukru za nějakou vtipnou částku, třeba 20 knih za 150 Kč... a vždy se někdo najde :)

Val
Val 03.03.2014 v 20:00

Jsem hrozná. Nikdy nedám pryč žádnou knihu. Neumím to. :-)

hana7006
hana7006 01.04.2014 v 14:38

Zajimalo by me, jestli mel nekdo podobny problem - vypada to, ze knihovna v Trutnove odmita darovane knihy s tim, ze by museli vyplnit formulare a zaplatit na knihy dan. To se mi zda nesmyslne, jelikoz jsem si probrowsila stranky mnoha ceskych knihoven, a nic takoveho tam zmineno nebylo. Navic to logicky nedava smysl - jak na nove, tak i na starsi knihy byla v minulosti dan zaplacena pri koupi. Proc by mela byt placena znovu? Zda se mi to, nebo je to jen strategie one knihovny se zbavit papirovani a potencialniho trideni darovanych knih?

epete
chromanna
chromanna 05.04.2014 v 08:52

https://m.facebook.com/events/513621665415934/?ref=22 sbirka knih v ceskych budejovicich na pomoc detem se zrakovym postizenim. 11.4. Za ten vylet na "jizni" pol to stoji.

chromanna
chromanna 05.04.2014 v 18:10

https://www.facebook.com/491808085360/photos/a.10150199075010361.433658.491808085360/10153867843290361/?type=1 A Brňáci zase mohou využít pět volně přístupných knihovniček po Brně od Domov pro mne, o.s. v rámci kampaně pod ázvem názvem „Díky vám dosáhnou“ upozorňující na problémy lidí se zdravotním postižením. Knihy z těchto knihoven si zájemci mohou libovolně prohlížet, půjčovat i odnášet. Mohou také přinést své vlastní knihy, a to buď přímo do sídla sdružení, nebo je umístit do poslední poličky knihovny, k tomu přímo určené.

lola 1999
lola 1999 08.04.2014 v 15:10

Zdravím lidi!
potřebovala bych poradit - kde se dají prodat knihy, které už nechci? Mám spousty knih z Pony Clubu a už je nečtu. (kdyby měl někdo zájem, okamžitě mě prosím kontaktujte). V bazaru na Databazeknih.cz o ně moc zájem není a trvá to dlouho. Napadlo mě je dát do knihovny, ale chci z toho mít nějaké peníze (naše knihovna na vesnici je bezplatná, takže pochybuji, že by mi za ně zaplatili). Nevíte někdo o nějakém bazaru, kde se knihy dají hned prodat, bez čekání na zájemce??? děkuji za každý příspěvek

rusalka123
rusalka123 08.04.2014 v 15:36

A nemůžeš zkusit nějaké antikvariáty?

historikola
historikola 08.04.2014 v 17:34

epete.....


ano máte pravdu. Ale stačí malý fígl. Stačí podle mne sepsat s organizací ne darovací smlouvu, ale smlouvu o bezplatné zápůjčce na 1000 a jeden rok. Tím se vyhnete darovací dani a nutností ohodnotit knížku. To samé mají teď muzea a různé organizace co sbírají věci pro další uchovávání.
Knížky a muzejní exponáty.
Je pravdou, že asi tento dokument musíte napsat sám na stylově psacím stroji. Nebo dnes již na počítači. Vlastně to je již zastaralé. Napsat to na tabletu.

David

historikola
historikola 08.04.2014 v 17:39

Ale co mě více štve tak legislativně není zvládnuté půjčování a prodej elektronických knih a časopisů od předešlého kupce. Novela zákona již z minulého roku to zakazuje. Je to porušení zákona a smluvního ujednání mezi prodejcem a kupujícím.
Přitom by stačilo při další prodeji udělat smlouvu o prodeji, kde bude zahrnuto, že knihu v tom a tom formátu prodávám tomu a tomu. A zavazuji se dnes splacené ceny knížky od nového kupujícího, že znehodnotím svojí kopii knížky.
Je to hodně o důvěře mezi prodejcem a novým kupcem.
Pravdou je, že v elektronické knížce nebo časopisu máte své jméno a příjmení, email. To smazat již nejde.
Naši zákonodárci by měli něco smysluplného vymyslet a narovnat tento problém.

Nedej bože, když bych si chtěl elektrickou knížku s někým vyměnit. To bych musel snad i tu čtečku vyměnit :(


David

zuzulique
zuzulique 09.04.2014 v 16:39

bežne knihy zoberú aj v knižnici, ale treba sa obrátiť na tie, ktoré sú menšie a nemajú všetky možné tituly od výmyslu sveta...dokonca tá moja má každý rok akciu "daruj knižnici knihu," takto som darovala mojej knižnici asi 40kníh, samozrejme tie v dobrom stave ako nové... a keď mi po nejakej zapiští duša, tak viem, že si ju tam môžem požičať :-) skrátka aj takto sa robí priestor na nové knihy a nechávam si len srdcovky (aj tých je dosť :-)



Vložit příspěvek