Hádejte autory:)


woodward
woodward 19.11.2019 v 11:04

Hledáme filosofa, spisovatele, literárního kritika. Napsal toho moc o nejrůznějších tématech; některá jeho díla byla ve své době považována za "kontroverzní", protože se ve svých esejích nevyhýbal ani temným námětům, jako jsou drogy nebo vražda, ale psal i o obyčejných věcech, třeba o poštovním dostavníku. Do češtiny bohužel nikdy nebyl přeložen úchvatný esej o dramatickém úprku poloviny kočovného národa napříč kontinentem.

soukroma
soukroma 19.11.2019 v 11:33

Thomas de Quincey

woodward
woodward 19.11.2019 v 11:43

no jo. rozdáváš.

soukroma
soukroma 19.11.2019 v 12:08

Jeho čtenáři mu s obdivem přezdívali Mág severu.

tatjana1737
tatjana1737 19.11.2019 v 15:49

Johann Georg Hamann

soukroma
soukroma 19.11.2019 v 16:40

Propána, toho pána vůbec neznám ;-) Takže ten to nebude, někdo mnohem slavnější a známější, nejen doma, ale i ve světě. A má takové pěkné nomen omen vztaženo k místu dějů jeho románů :-)


soukroma
soukroma 20.11.2019 v 22:48

Jeho čtenáři mu s obdivem přezdívali Mág severu.
Nomen omen vztaženo k místu dějů jeho románů, které má s námi společný jeden specifický a světově velmi zřídkavý, sytě lkající hudební nástroj.

Text příspěvku byl upraven 21.11.19 v 10:39

soukroma
soukroma 21.11.2019 v 21:43

Nemám holt nervy třetí den přidávat nápovědy (jaké už?), když prostě nikdo neluští a nikdo se ani maličko nasnaží. Asi má každý jinou zábavu, doufám, že čtení...

Walter Scott

Zadejte si, komu libo.

Raksa.A
Raksa.A 21.11.2019 v 21:57

soukroma, nemám ani páru, že mu přezdívali Mág severu a fakt mě dudy ani nenapadly, neb mi vždycky korespondují spíš s mečením.
Ale pořád jsem sem lezla a doufala, že to někdo uhodne - byla jsem děsně zvědavá.
Nechceš zadat něco lehčího?

soukroma
soukroma 21.11.2019 v 22:13

Raksa.A: Tak to mě potěšilo, že to někoho aspoň zajímalo ;-) Magician of the North - já sama jsem to netušila, ale také není Scott na čele mých oblíbenců, tak jem věřila, že znalci to budou vědět...

Načepala jsem teď spoustu nových informcí o nejrůznějších autorech v úžasné knize (více viz moje přečtené a komentáře). Něco lehčího? Tak jo.

soukroma
soukroma 21.11.2019 v 22:13

HÁDANKA
Nevěstu jednoho všestranného autora odloudil jiný autor, jehož do svého salonu pozvala matka prvního, sama básnířka. Na rozdíl od matky ale byli a jsou oba, syn i jeho kolega, proslulí, byť nepsali zrovna stejné žánry.
Oba jsme samostatně už jistě mnohokrát na různých vláknech hádali, tak teď oba najednou.
Aby to bylo superjednoduché: oba jsou krajané, oba narození v Městě literatury.

Hun
Hun 22.11.2019 v 09:48

Asi jediná dvojice matka básnířka + syn spisovatel, o které vím, je Marie Pujmanová a Petr Pujman. O odloudění nevěsty mi ovšem není nic známo...

soukroma
soukroma 22.11.2019 v 11:01

Zapomeňte na básnířku, soustřeďte se na zemi oplývající Nobelisty, jejíž hlavní město je Město literatury. A tam se narodili ti dva, které každý zná z jejich děl a, snad se nedomnívám chybně, má rád!

soukroma
soukroma 22.11.2019 v 13:36

Oba slavní budoucí spisovatelé se znali už od studií na prestižní univerzitě a po rozhodnutí krásky, které nadbíhali oba, jeden už od dětských let, pro druhého z nich, se jejich přátelství po nějaké době vrátilo do starých kolejí. Oba se také natrvalo odstěhovali do sousední země. Jeden z ní ale nakonec musel uprchnout ještě o kousek dál, druhý ho v jeho vyhanství navštívil.

Osudy spisovatelů jsou někdy zajímavější než jejich díla, v těchto dvou konkrétních případech to ale určitě neplatí!

soukroma
soukroma 23.11.2019 v 10:31

Neb je zdejší momentální luštitelský (ne)zájem pro mne rébusem, tak vám napovím taky takovým rébusem:
shrnu, že hledáme autory s iniciálami OW (ten první) a AS (častěji ovšem zkrácený na BS - to je ten druhý). A nejznámější díla prvního lze zkrátit jako ODG a JJDMF, a u druhého jednoznačně D...

soukroma
soukroma 23.11.2019 v 18:12

Vy mě chcete pozlobit, už druhou v pořadí ne a ne luštit! A takových různorodých indicií už jsem naservírovala, ke dvěma velmi oblíbeným spisovatelům!
Ale já se nedám. Račte se konečně plně soustředit na rodiště obou (aktuálně nejde vyluštit místopisná hádanka, tak kdo chce zeměpis, může zapojit svoje buňky i zde), viz výše. V zemi oplývající Nobelovými cenami za literaturu - v zemi o polovičce obyvatel ve srovnání s námi mají čyřikrát více laureátů! Takže suma sumárum mají osminásobek na jednotku obyvatel ve srovnání s námi ;-), což je vůbec nejvíc na světě (aspoň se domnívám, kloudnou statistiku jsem nenašla a počítat to ručně nebudu)!

Text příspěvku byl upraven 23.11.19 v 18:13

tatjana1737
tatjana1737 23.11.2019 v 18:37

Já jsem nevyspalá a mimo, takže z těch zkratek jsem sestavila jen OMG :-). Ale pokud snaha nebude, zítra se snad zmátořím a pořádně pročtu nápovědy ;-).

Hun
Hun 23.11.2019 v 18:46

Ach, konečně: Oscar Wilde a Alfred Douglas řečený Bosie.

mata57
mata57 23.11.2019 v 19:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

soukroma
soukroma 24.11.2019 v 01:18

Oscar Wilde je číslo jedna, ale dvojku pořád nemáme! (Alfred Douglas mi - nějak touhle noční dobou - nic neříká a nenašla mi ho ani DK ;-(
Rozhodně je i druhé jméno mimořádně slavné, a k proslulosti mu stačil jediný (poněkud krvavý) román :-) A ten "odloudil" Oscarovi jeho krasavici k pohledání.

norrasun
norrasun 24.11.2019 v 07:27

Tak to bude Bram (Abraham) Stoker
a Dracula.

soukroma
soukroma 24.11.2019 v 11:24

Oscar Wilde a Bram Stoker byli těmi hledanými.

Hun a norrasun to dali dohromady, tak se nějak rozpočítají pro zadání. Hun ovšem nabízel jako druhého z dvojice milence Oscara Wildea (už jsem se poučila), takže byl od správné odpovědi na míle daleko - ten by mu snoubenku neodloudil a nezaložil s ní rodinu.

norrasun
norrasun 24.11.2019 v 12:09

Hun se chytil jako první, tudíž mu dám v zadávání přednost :)

Hun
Hun 25.11.2019 v 00:43

Norrasun: No, já bych své zásluhy rozhodně nepřeceňoval, ale budiž:

Hledáme autora, do jehož díla se opakovaně promítají autobiografické prvky, zejména to, že vyrůstal na farmě, měl potrhlého bratra a chovali houfy koček. Narodil se ve stejném maloměstě jako jeden veleslavný herec, co zemřel velmi mlád (jeho jméno můžete považovat za bonus).

soukroma
soukroma 25.11.2019 v 10:56

Jim Davis - znal kočky skrznaskrz, proto Garfield!!! (James Dean)



Vložit příspěvek