Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 09.11.2019 v 11:27

Tak to se mi podbízí František Nepil, ale na pohádky nejsem, to musí příjít jiný sekáč ;-)

reader.007
reader.007 09.11.2019 v 13:28

Ale trefilas...
Ad pohádka s Gottem: Vřele doporučuji Pohádky z pekelce, jmenovitě O žábě starostce. Možná si jednou najdu čas, vyhodím rodinu z domu, zamknu dveře, okna a pohádku načtu. V mém podání měla doma úspěch :-)

soukroma
soukroma 09.11.2019 v 14:08

aha, ani jsem si neuvědomila, že se hádá (jen) autor..., ne pohádka

soukroma
soukroma 09.11.2019 v 14:18

Současná autorka, která se nezalekla ani děsivého středověku a křížových výprav, ani krvavého začátku 19. století a hrůz v Evropě, věnovala úsilí zkoumání obsáhlých análů a napsala o tom všem hromady stran a románů v trojlístku sérií - čtivých i poučných. Zejména se věnuje souvisejícímu dějinnému dění na svém území, sousedícím s námi.

Text příspěvku byl upraven 09.11.19 v 14:29

soukroma
soukroma 09.11.2019 v 23:06

Ta série z novější doby, která je "nejkratší" (2 díly, ovšem o celkem asi 1800 stranách), vypráví o bitvě národů v místech autorce blízkých a poslední bitvě velkého malého muže v místě, které dnes připomíná jen malý umělý pahorek u velké pro Evropu důležité metropole. A pokud si vzpomenete aspoň na jeden související letopočet, rázem máte román/sérii, a tedy i autorku...

Hun
Hun 10.11.2019 v 02:45

Tak pátrání nakonec přineslo plody – hledáme Sabine Ebertovou.


soukroma
soukroma 10.11.2019 v 09:41

a už se Sabine Ebert našla ;-)

a Hun nám může dát něco k podumání :-)

Hun
Hun 10.11.2019 v 15:17

Znáte takové ty případy, kdy se nějaký příběh stane velice slavným, dočká se řady filmových zpracování nebo i upravených verzí a tak nějak vstoupí v obecnou povědomost, i když ho zdaleka všichni nečetli? Většina lidí přinejmenším ví, že takový příběh existuje, ačkoli ani neznají autora.

Před lety se mi stala taková podivná věc: Zjistil jsem, že hned dva takové příběhy, vzájemně nesouvisející a z jiného žánru, napsal ten samý autor! Oba příběhy jsou veleslavné, dočkaly se řady zpracování a mě by v životě nenapadlo, že pochází z téže mysli. Bylo to, jako by člověk zjistil, že třeba Zločin a trest a Drákulu napsal jeden člověk. Prostě moment prozření.

Takže otázka je jasná: O kterého autora se jedná?

tatjana1737
tatjana1737 10.11.2019 v 16:08

Nevím proč, ale na mysli mi vytanul S. King.

Hun
Hun 10.11.2019 v 16:39

Zajímavé. Není to on, ale zajímalo by mě, které jeho dva příběhy by to mohly být. Napíšeš?

tatjana1737
tatjana1737 10.11.2019 v 16:45

Nu, myšlenka mi padla na Vykoupení z věznice Shawshank, u něhož by asi málokdo tipoval Kinga jako autora, ale faktem je, že film nesplňuje zadání, protože má jen jednu filmovou verzi. Kinga mají lidi zafixovaného jako autora hororů, takže třeba Carrie nebo Osvícení je něco úplně jiného než Vykoupení, které je úžasně lidským filmem.

Hun
Hun 10.11.2019 v 16:55

Aha, vidíš, to vlastně docela sedí. Dvojice Carrie – Vykoupení by docela zadání splňovala.

Napovím, že hledáme autora o hodně staršího, než je King. A obě jeho díla, která mám na mysli, mají skoro deset filmových zpracování!

woodward
woodward 10.11.2019 v 17:13

Napadá mě Herman Melville. Ta dvě díla by potom mohla být Bílá velryba a Písař Bartleby - netuším, kolikrát které z nich kdo zfilmoval, ale o písaři Bartlebym vznikla dokonce i opera (nemluvě o rozhlasových a filmových adaptacích).

mata57
mata57 10.11.2019 v 17:14

Jen tak zkusím. Arthur Conan Doyle. Ztracený svět - Pes Baskervillský...

biki
biki 10.11.2019 v 17:16

Napadá mě taky Pierre Boulle:
Planeta opic - Most přes řeku Kwai

woodward
woodward 10.11.2019 v 17:24

Nojo, Pierre Boulle má velmi rozmanitej repertoár. A to ještě nikdo nepřeložil do češtiny "Les Coulisses du ciel", což je velmi zvláštní vyprávění o tom, jak Svatej duch hrává šachy s jistým pařížským profesorem, zatímco panenka Maria se stala prezidentkou Francouzské republiky a navíc vytlačila z nebeského trůnu Boha Otce i Syna. :))

soukroma
soukroma 10.11.2019 v 17:25

Pierre Boulle ale rozhodně není o hodně starší než King! A mám dojem, že filmová zpracování budou v jednotkách a ne desítkách.

Z těch hooodně zfilmovaných děl připadají v úvahu velikáni jako Verne, Dumas, Hugo atd., ale ani u jednoho mi jednak nepřipadá některé dílo natolik vybočující, a hlavně jsou tito autoři natolik v povědomí, i za filmy, že by to asi nebylo žádné prozření (už se těším, že to bude jeden z nich a prozřím i já :-)))

Pro mě bylo poměrně nedávno nepříjemným překvapením seznámení s Londonovým Tulákem po hvězdách, tak odlišným od všeho ostatního. Ale ten snad nebyl zfilmován ani jednou (což se divím). Takže to není ani tip.

Ale jeden tip dám: třeba starý dobrý známy Shakespeare překvapí svojí feérií Sen noci svatojánské, zejména v protikladu s tragédiemi a komediemi ;-) Takový Othello byl ČSFD zfilmován dokonce 27.

Text příspěvku byl upraven 10.11.19 v 19:13

Hun
Hun 10.11.2019 v 21:09

Víte, co mě v těhle hádankářských vláknech vždycky překvapí? Pokusím se dát nějaké jedinečné zadání, ale místní účastníci jsou takoví znalci, že na to mé „jedinečné zadání“ levou zadní vychrlí tucet možných odpovědí. :-)

Zatím jste se netrefili, ale typologicky (dva notoricky známé odlišné příběhy, které spousta lidí nepřiřadí k autorovi) sedí nejvíc asi ten Boulle. Přiznávám, že jsem zažil prozření č. 2, protože ani zde jsem netušil, že Planeta opic a Kwai mají jednoho autora. Zírám. :-)

Jenže dobou jsme spíš u toho Melvilla. Můj hledaný spisovatel se narodil i skonal ve století páry.

woodward
woodward 10.11.2019 v 21:41

Potíž je v tom, že nevím, co Hun považuje za odlišné příběhy různých žánrů. Dále mě napadá třeba R.L.Stevenson a jeho Ostrov pokladů a Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda.

soukroma
soukroma 10.11.2019 v 22:26

Ten posledně jmenovaný to asi bude; a jen díky tomu jsem zase já zjistila, kde trávil poslední roky života a kde vlastně zemřel. Ne zrovna prozření, ale zajímavá informace, na niž bych hned tak bez pobídky nenarazila.

Hun
Hun 10.11.2019 v 22:47

No jasně, Woodward trefil jackpot. Je to opravdu R. L. Stevenson a tyhle dva veleslavné příběhy, každý zfilmovaný osmkrát. Já to vážně netušil, že mají jednoho autora...

woodward
woodward 10.11.2019 v 23:13

Tak to zkusíme trochu jinak: hledají se dva autoři. Jeden napsal román s otevřeným koncem. Druhý napsal román, v jehož závěru se dočkáme i dokončení prvního románu. Ti autoři nejsou krajané, nepocházejí ani z téhož kontinentu a nemluvili (nepsali) stejnou řečí. Byli současníci, i když ne vrstevníci. A žánry, jimiž se proslavili (jsou opravdu slavní), nemají moc společného.

Text příspěvku byl upraven 10.11.19 v 23:14

mata57
mata57 11.11.2019 v 10:28

E.A. Poe: Příběhy Arthura Gordona Pyma
Jules Verne: Ledová sfinga

woodward
woodward 11.11.2019 v 10:40

Jo, to je ono. Jsi na řadě.

mata57
mata57 11.11.2019 v 11:14

Hledá se již 30 let nežijící známá autorka, která žánrově obsáhla nejen předešlé dva (Poe, Verne), ale dala také vzniknout oblíbenému psychologickému románu na pomezí červené knihovny.



Vložit příspěvek