Hádejte autory:)


woodward
woodward 09.11.2018 v 11:20

Pavel Toufar?

soukroma
soukroma 09.11.2018 v 11:50

Ano, ten

woodward
woodward 09.11.2018 v 16:01

Následující slova kdysi napsal jeden slavný otec pro poučení svého syna. Kdo to byl?

Bylo však a je dosud mnoho mužů, kteří se z touhy po takovém klidu vzdali účasti na veřejném životě a uchýlili se do soukromí. Byli mezi nimi i nejznamenitější a nejpřednější filosofové i jiní lidé opravdoví a vážní, kteří nedovedli snášet politické mravy lidu ani šlechty, a tak žili namnoze na venkově a nalezli zalíbení ve správě svého majetku. Tito lidé si vytkli stejný cíl jako králové, aby od nikoho nic nepotřebovali, nikoho nemuseli poslouchat a aby užívali svobody, jejíž podstatou je žít tak, jak chceš.
Tento cíl je ovšem společný lidem, kteří touží po moci, i milovníkům soukromí, o nichž jsem se právě zmínil, jenomže jedni se domnívají, že toho cíle dosáhnou, budou-li mít velkou moc, kdežto druzí, spokojí-li se s málem, které mají.

soukroma
soukroma 09.11.2018 v 16:59

To se mi zdá podezřele těžké - ten syn byl známý (spisovatel) a je to napsáno ve známé knize? Zatím jsem usoudila, že z našich to asi nikdo nebude a Churchill asi také ne...;-(

woodward
woodward 09.11.2018 v 17:46

1) Ten syn nijak slavný nebyl - známe jeho jméno jen proto, že ho otec v tomto svém díle oslovuje jménem.
2) V době, kdy to bylo napsáno, o nějakých "našich" nikdo ani netušil, že někdy budou existovat. Totéž platí o Churchillovi.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 09.11.2018 v 18:10

Marcus Cicero?


woodward
woodward 09.11.2018 v 18:41

Marcus Tullius Cicero. Ten text je z pojednání "O povinnostech".
Máš babu.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 09.11.2018 v 19:16

Spisovatel, humanista, vědec, žid, který se nikdy nenaučil svůj rodný jazyk a po emigraci v raném věku se do této země už nikdy nevrátil.

soukroma
soukroma 10.11.2018 v 23:26

bude nápověda? tak už asi netřeba

Text příspěvku byl upraven 11.11.18 v 11:09

biki
biki 11.11.2018 v 11:06

Issac Asimov?

woodward
woodward 11.11.2018 v 11:45

To asi bude správně - teta wikipedie to potvrzuje :) - Chtěl bych jen podotknout, že výraz "rodný jazyk" je v tomto případě poněkud zavádějící. On se nikdy nenaučil rusky - což byl jazyk jeho rodné země, ale rodný jazyk se podle mě kryje spíš s pojmem "mateřský jazyk". Jeho rodiče mluvili doma jidiš, takže to byl nejspíš jeho rodný jazyk.

Naias
Naias 11.11.2018 v 12:46

Teta Wiki uvádza „Asimov se nikdy nenaučil rusky (jeho rodiče mluvili jidiš)“. Asimov v knihe Já, Asimov píše, že otec vedel hebrejsky, rusky a jidiš, matka rusky a jidiš. „Měli ve zvyku mluvit spolu rusky, když se chtěli nerušeně pobavit o něčem, co nebylo určeno pro moje velké uši.“

woodward
woodward 11.11.2018 v 13:04

Mně jde jen o výraz rodný jazyk - myslím, že je to jazyk, kterým se doma odmalička učil mluvit. Což tedy nebyla ruština.

soukroma
soukroma 11.11.2018 v 13:32

Jedna definice říká: "Rodný jazyk (= mateřský) je první jazyk, se kterým se člověk narodil" (v podstatě divná definice). A podle ní má (jeden? - taky divné) rodný jazyk každý (třeba znakový).
Ale https://cs.wikipedia.org/wiki/Mate%C5%99sk%C3%BD_jazyk to pojímá mnohem šířeji, a do ní se už vejde kde co.

woodward
woodward 11.11.2018 v 14:02

Hm, to ale teta wiki říká pitomosti. Němec narozenej v Sudetách, kterej v životě nekváknul jinak než německy, by podle toho měl jako mateřský jazyk češtinu? A třeba v Alsasku jsem znal lidi, kteří se nikdy pořádně nenaučili francouzsky a jejich mateřštinou byl alsaskej dialekt - což rozhodně není ve Francii úřední jazyk.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 11.11.2018 v 17:14

Netušila jsem jakou debatu rozpoutám spojením "rodný jazyk" , nicméně biki uhadla a může pokračovat v zadání.

biki
biki 11.11.2018 v 22:29

Když pozdě, tak něco opravdu lehkého (nekecám):

mimořádně úspěšná autorka, která má na DK desítky knih pod vlastním jménem a desítky knih také pod pseudonymem. Co se týká žánrů - převážně romantika, často v kombinaci s krimi, občas fantasy a neposlední řadě i sci-fi.

soukroma
soukroma 11.11.2018 v 22:31

zkusím trochu střelbu od boku: Nora Roberts

biki
biki 11.11.2018 v 22:33

Trefa do černého. Máš babu.

soukroma
soukroma 11.11.2018 v 22:45

Oblíbený a úspěšný autor (také jeden z emigrantů), který si nejen kladl životní otázky, ale také na ně ve svých knihách odpovídal. Učil své čtenáře mnohému, mimo jiné žhavému tématu, které dávno před ním (před nějakými dvěma tisíci lety) po svém skvěle zpracoval slavný básník.

soukroma
soukroma 12.11.2018 v 10:05

Dílo toho básníka (nehledaného) zmíněného na konci vám pomůže při hledání hledaného, protože ten použil titul stejně znějící, obsahově se velmi lišící. A když emigrant, tak doplním:německý žid.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 12.11.2018 v 14:07

Heinrich Heine? Ale střílím hodně od boku....

soukroma
soukroma 12.11.2018 v 14:43

Hledaný není rozhodně básník.
Shrnuji:
Oblíbený a úspěšný autor (také jeden z německých židovských emigrantů, naturalizovaný Američan, ale zemřel v Evropě), který si nejen kladl životní otázky, ale také na ně ve svých knihách odpovídal. Učil své čtenáře mnohému, mimo jiné žhavému tématu, které dávno před ním (před nějakými dvěma tisíci lety) po svém skvěle zpracoval slavný básník (ta dvě díla mají společné téma a titul). A má na svém kontě také titul, který jakoby se inspiroval Hamletovou otázkou, ale ve znění bližším naší době.

woodward
woodward 12.11.2018 v 15:02

Lion Feuchtwanger?

soukroma
soukroma 12.11.2018 v 15:16

Ne (jaké jeho dva tituly máš na mysli v souladu s indiciemi?)
Hledaný byl odborník.



Vložit příspěvek