Hádejte autory:)


woodward
woodward 31.10.2018 v 12:33

Hledáme autora židovského původu, jednoho ze záplavy evropských uprchlíků před nacismem, mj. absolventa Harvardu, historika, politologa, diplomata, který to dotáhl velmi daleko, dokonce až k Nobelově ceně, kterou ovšem neobdržel za literaturu. Ale napsal toho hodně.

soukroma
soukroma 31.10.2018 v 12:54

Henry Kissinger

woodward
woodward 31.10.2018 v 13:10

Jo. Bylo to lehký. :)

soukroma
soukroma 31.10.2018 v 13:19

"Včera jsem byl chytrý a chtěl změnit svět.
Dnes jsem moudrý a měním sám sebe."

Známý citát (připisovaný kdekomu nebo taky nikomu - na webu jsou někdy neuvěřitelné věci), ale známe jeho skutečného autora, vzdělaného a významného? Byl to básník, právník, teolog a učitel...

VladiKlaisner
VladiKlaisner 31.10.2018 v 16:23

Sri Chinmoy?

soukroma
soukroma 31.10.2018 v 16:29

Ne, právě u něj mě udivilo, že se mu na wikipedii tento citát přisuzuje.
Hledáme někoho mnohem staršího, z veliké významné říše proslulé ve své době jako centrum vědění. Sám autor se z dnešního pohledu na rozložení světa ale narodil a zemřel za hranicemi nástupnického státu této říše. Podstatnější informací bude, že jeho nejznámější (básnické!) dílo část vyznavačů islámu pokládá za druhé nevýznamnější po své svaté knize.

A pokud budeme přízemní, při vyslovení jeho jména by asi v našich končinách zbystřili výčepní a začli nosit panáky...

Text příspěvku byl upraven 31.10.18 v 16:31


VladiKlaisner
VladiKlaisner 31.10.2018 v 18:12

Džaláleddín Rúmí ?

soukroma
soukroma 31.10.2018 v 18:52

výborně, perský básník Rúmí

VladiKlaisner
VladiKlaisner 31.10.2018 v 19:32

Spisovatel, dramatik, divadelní teoretik, který se narodil pár dní po naší republice, pochován v malé severočeské vesničce.

Lenka27
Lenka27 01.11.2018 v 12:08

Miroslav Horníček?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 01.11.2018 v 12:56

Ano, Lenka27 je na tahu.

Lenka27
Lenka27 01.11.2018 v 18:33

Syn slavného spisovatele, vnuk ještě slavnějšího dědečka a prasynovec ještě slavnějšího strýce.

soukroma
soukroma 01.11.2018 v 23:43

Pokud je to rozsáhlá dynastie Mannových, pak by to mohl dle dědičných vazeb být Jindřich Mann.
Jak i potvrzuje wikipedie: "Jeho dědečkem z matčiny strany, se kterým se však nikdy osobně nesetkal, byl německý spisovatel Heinrich Mann. Nositel Nobelovy ceny za literaturu Thomas Mann byl jeho prastrýcem."

Lenka27
Lenka27 03.11.2018 v 14:07

Ano, je to Jindřich Mann. Zajímavé rodinné vazby, hodlám prozkoumat hlouběji. Omlouvám se za prodlevu, soukroma je na tahu.

soukroma
soukroma 03.11.2018 v 15:59

Tak si dáme zase jednoho současníka, který má nas svém kontě sice jen tři detektivky (u nás vydané dvě, 2016 a 2018), ale s nimi okamžitě prorazil a získal několik dýk a jiných cen. Ostatně je to také vědec na poli detektivnho literárního žánru a traduje se, že místo své dizertce pracoval na své úspěšné prvotině.
Podle jeho nezvyklého jména byste mohli tápat, z jakého nepříliš často vídaného literárního prostředí pochází (zejména pro detektivku), ale jakmile se seznámíte s jeho hlavním hrdinou, komisařem, budete mít celkem jasno - dostal do vínku (hned dvakrát) jméno velkého patriarchy, rovnou ovšem u tří náboženství, a my známe hlavně jeho příběh s vlastním synem, kterého zplodil někdy ve věku sta let.

Hun
Hun 03.11.2018 v 18:28

Tak přes inspektora Abrahama Abrahama vedla cesta k Droru Mišanimu. Jsem správně?

soukroma
soukroma 03.11.2018 v 18:49

Tak se na to podíváme: דרור משעני‎ - ale ano! je to on! Izraelec přes detektivky ;-)
Ovšem jméno jeho inšpektora se píše latinkou Avraham Avraham, ale to už je detail.

Hun
Hun 05.11.2018 v 01:05

Děkuji za předání a omlouvám se, že se hlásím až nyní. Nebyl jsem o víkendu online (to je osud nás, kdož nemáme smartphone).

A protože mě nenapadlo nic originálnějšího ani složitějšího, dáme toto: Hledáme autora, který se narodil ve státě, který pár let poté zanikl, protože ho pohltila (násilím) rozlehlá říše. Pikantní je, že hledaný autor národností nepatřil do toho zaniklého národa, ale právě do té mocné říše, kam se ostatně už jako malé dítě přestěhoval. Zaniklý stát byl dvakrát větší než ČR, ale měl sotva sto tisíc obyvatel. K hádance mě inspiroval film Bohemian Rapsody, jejž tady už někdo chválil (a já mohu doporučení jen a jen potvrdit).

Hun
Hun 05.11.2018 v 13:41

Hledaný autor se stejně jak Freddie Mercury narodil v Africe.

soukroma
soukroma 05.11.2018 v 13:55

A není to nakonec oblíbený John Ronald Reuel Tolkien, s rodištěm Bloemfontein, Oranžský svobodný stát?

Hun
Hun 05.11.2018 v 15:25

No jistě, britský rodák z búrského státu. Ono těch slavných Britů narozených ve 3. světě je fůra (kromě Mercuryho a Tolkiena i takový Kipling), a to až do dnešních časů (např. Froome).

Podáváš!

soukroma
soukroma 05.11.2018 v 15:44

U nyní hledaného autora není podle jména (u nás pohříchu málo známém) pochyb, kde měl své kořeny, kde se angažoval (doslova) a kde také ponejvíce působil. Nicméně "větší bratr" (politicky řečeno) jej také lákal a občas i angažoval, ale jen dokud politické výkřiky nebyly z jeho her příliš hlasité. On si jako hrdý syn svého národa ale nenechal nejen do ničeho mluvit, ale nenechal si ani dát několik tamních čestných doktorátů a odmítl i rytířský řád!
Narodil se v předminulém století, napsal toho hodně, ale paradoxně na DK je jen osamocená publikace, která nepředstavuje jeho hlavní dílo. Proto se o něm rozepisuji takto všeobjímajícně, i když ono by úplně stačilo připomenout jediné slovo, jméno místa, dlouhatánské (sedmi-slabičné), skoro nevyslovitelné a hlavně pro poštu neznámé, které si ale náš divák adaptace jedné z autorových her (ve zlatém, resp. černobílém fondu televizních inscenací) zapamatoval velice dobře...

soukroma
soukroma 05.11.2018 v 18:02

... Ta-ra-ra...

woodward
woodward 05.11.2018 v 18:05

Sean O'Casey?

soukroma
soukroma 05.11.2018 v 18:11

Samozřejmě, je to on



Vložit příspěvek