Hádejte autory:)


tatjana1737
tatjana1737 03.12.2017 v 14:59

Manžel radí hadačům: Mj. navštívila oblast Afriky a velmi hezky vylíčil krajinu kolem Stolové hory.

tatjana1737
tatjana1737 04.12.2017 v 13:44

Autor je řazen do šuplíčku kritického realismu.

soukroma
soukroma 04.12.2017 v 14:26

Něco z indicií by sedělo na Nikolaje Vasiljeviče Gogola - byl v Mariánských lázních, humor a realismus mu nechyběl, ale o cestě kolem světa (cestoval hodně, ale kolem světa?) a indikované knize nemám potuchy.

tatjana1737
tatjana1737 04.12.2017 v 17:21

soukroma: Gogol to není, ale země původu autora je na výbornou.

...Poradím ještě, že i příjmení autora je od G ;-).

woodward
woodward 04.12.2017 v 17:32

Takže to bude I.A.Gončarov.
Je-li tomu tak, měla by mít babu soukroma, protože má na řešení lví podíl, hlavně ať už to skončí. :)

soukroma
soukroma 04.12.2017 v 18:20

Druhý z dvojice Gončarov - Oblomov mi sice naskočil, ale o autorově plavbě nevím zhola nic (dokonce wikipedie o ní mlčí, stejně jako o našich lázních - ???). Zato anotace na druhou odkazovanou knihu je tady přesně v takové podobě, kterou jistojistě každý obdivuje díky preciznosti interpunkce všeho druhu a srozumitelnosti:
"V roce 1852 podnikl Gončarov plavbu kolem světa na fregatě Pallada admirála Puťatina,který jel do Japonska uzavřít obchodní smlouvu.Cesta která vedla z Anglie ke Kapskému městu a odtud Indickým oceánem do Tichého oceánu strávil téměř 2 roky. Po konci plavby se vracel domů přes Sibiř všemi možnými prostředky.Kniha vznikla z deníkových poznámek zpracovaných po návratu domů."
... (Třeba to teď dá někdo do pořádku)

Potenciální předávku přijmu, až to zadavatelka potvrdí ;-)

Text příspěvku byl upraven 04.12.17 v 18:22


tatjana1737
tatjana1737 04.12.2017 v 19:22

Ano, je to Gončarov. Oblomova dopsal v Mariánských lázních (info ze slovníku ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů) a cestopis byl pojmenován Fregata Pallada. Woodward a soukroma nechť si střihnou o další zadání.

woodward
woodward 04.12.2017 v 19:28

nic nestříhám, soukroma je forhont.

soukroma
soukroma 04.12.2017 v 19:57

Informace ze života autorů dovedou být velmi zajímavé, až nečekaně:

"XY během pobytu v Soho zaměstnával hospodyni a osobního sekretáře, a to i když byl sužován takovými chronickými dluhy, že kolikrát ani neměl peníze na jídlo. Domácnost byla natolik stísněná, že onen sekretář - jmenoval se Peiper - musel s XY sdílet stejnou postel. (Ale i tak si XY nastřádal dost klidných chvilek, aby přivedl svou hospodyni do jiného stavu. Porodila mu syna zrovna v roce Velké londýnské výstavy.)"

Osobnost XY ovlivnila opravdu mnohé - lidi i dění, takže i uvedené jméno jeho sekretáře najdete v útrobách Internetu. Ale zkusí si někdo tipnout ještě před tím, o koho by tak asi mohlo jít? (Napovím, že jeho jméno i dílo je všeobecně známé a že u nás jsme se vůči němu povětšinou silně zatvrdili.)

woodward
woodward 04.12.2017 v 20:04

Tak schválně, proti komu jsme se zatvrdili, přičemž ten dotyčnej pobýval na ostrovech? Co takhle... Karel Marx?

tatjana1737
tatjana1737 04.12.2017 v 20:49

Tak to já našla jen Peipera, kř. jménem Joachima, který byl snad Himmlerovým sekretářem... Ale o Himmlerovi na rozdíl od Hitlera nevím, že by něco sepsal...

Text příspěvku byl upraven 04.12.17 v 20:49

soukroma
soukroma 04.12.2017 v 22:10

Nevím nic o Himmlerově Pieperovi (jméno je asi celkem běžné), ostatně ani o výše zmíněném Pieperovi (jen jsem si ho hodila do googlu, aby mi to záhy vyhodilo Wilhelm Pieper (Revolutionär), a to mi stačilo...), ale skutečně je oním hledaným neřestníkem Karl Marx (* 5. Mai 1818 in Trier; † 14. März 1883 in London), ein deutscher Philosoph, Ökonom, Gesellschaftstheoretiker, politischer Journalist, Protagonist der Arbeiterbewegung sowie Kritiker der bürgerlichen Gesellschaft und der Religion. (na to i má chabá němčina stačí, abych pochopila, že jde právě o toho, jehož odkaz nám mlátili o hlavu zuby nehty ... hezký příměr, že, ještě že je toho pro dnes konec).
Takže tímtéž hojně krmený woodward pokračuje, snad k lepším odkazům minulosti.
A musím dodat odkaz, z jaké knihy pochází tento odstavec (a asi jediná zmínka o Marxovi v celé obsažné knize, ale zmínky o jiných autorech s chutí příště použiji): Dům Billa Brysona, naprosto úchvatné čtení - je tam prostě všechno, i téměř neuvěřitelné věci, nebýt to naše dějiny, vřele doporučuji :-)

Text příspěvku byl upraven 04.12.17 v 22:13

woodward
woodward 04.12.2017 v 22:46

Hledáme autora, vysokoškolského profesora, který v jednom ze svých děl vypráví příběh vědecké společnosti, jejíž stanovy zakazují vlastním členům na schůzích společnosti hovořit o předmětu bádání, jenž je uveden v názvu společnosti.

soukroma
soukroma 04.12.2017 v 22:53

Jen střelím od boku? Kingsley Amis - Egyptologové?

soukroma
soukroma 05.12.2017 v 10:46

Není to tedy Kingsley Amis a máme hádat dál?

woodward
woodward 05.12.2017 v 11:24

Já jsem tady už dávno odpověděl, že je to správně, ale systém to zřejmě sežral. Takže je to správně, K. Amis, Egyptologové, soukroma má babu.

soukroma
soukroma 05.12.2017 v 11:32

O chudobě některých vrstev obyvatelstva i posledních staletí máme dnes poněkud zkreslené představy. Známá spisovatelka, kterou dnes bereme bez výhrad jako chudičkou nešťastnici, protože také sama žehrala na svůj domov jako "trapně nedostatečný", žila v domě, který přitom měl: přijímací pokoj, kuchyni, salonek, pracovnu, knihovnu a sedm ložnic ("opravdu ubohoučké místo" souhlasím s autorem, z něhož teď průběžně čerpám spoustu zajímavých informací: Bill Bryson, Dům).

Isserley
Isserley 05.12.2017 v 12:02

Jen tak střelím - Charlotte Brontëová.

soukroma
soukroma 05.12.2017 v 12:11

Skoro ;-) Hledaná je o něco starší, má víc sourozenců, a to hlavně bratry. A to skromné obydlí popsané výše byla fara v Hampshire.

Isserley
Isserley 05.12.2017 v 12:15

Tak zkusím Jane Austen

soukroma
soukroma 05.12.2017 v 12:17

Ano, to je ona.

Isserley
Isserley 05.12.2017 v 15:17

Jako hlavní dodavatel knižních vánočních dárků pod stromeček pro celou širokou jsem včera v lijáku dovlekla domů plnou tašku knih. Pronesla se hlavně díky objemné novince (888 stran, žánr historie, literatura faktu). Autorem knihy je před pár lety zesnulý historik a "veřejný intelektuál" (dočetla jsem se na Wiki). Žádnou knihu jsem od tohoto autora nečetla, ale četla jsem a v mysli mi navždy zůstal jímavý esej, ve kterém autor popisuje příznaky své vážné nemoci, zmiňuje v něm i Kafkovu Proměnu.

soukroma
soukroma 05.12.2017 v 16:27

Hledání vyústilo do jména Tony Judt.
A to jsem hledala opravdu novinku, ale Poválečná Evropa. Dějiny od roku 1945 (orig. 2005) už dle zde dostupných údajů (nečetla jsem) vyšla v překladu před deseti lety, teď tedy v dalším vydání.

Text příspěvku byl upraven 05.12.17 v 16:29

Isserley
Isserley 05.12.2017 v 19:48

Ano, to je správně.
A omlouvám se za nepřesnost, knihu jsem objevila zde v rubrice Novinky a hned jsem pro ni spěchala, nevšimla jsem si, že to není první vydání překladu.
Předávám slovo.

soukroma
soukroma 05.12.2017 v 20:05

Omluva samozřejmě není třeba, jen mě to překvapilo - asi to bude velmi dobrá kniha, když ji vydávají znovu...



Vložit příspěvek