Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 01.08.2016 v 19:00

Richie1: krásný příspěvek, který jsem si s chutí přečetl. Když budu mít nějakou otázku ohledně Říma vím, na koho se obrátit. :-)
Raději máš ale Řecko. Hádám správně?

MarkétaLore
MarkétaLore 01.08.2016 v 19:08

stoprocentní souhlas s přítelem Eicherikem. Křesťanství se šířilo strašlivě rychle, vezmeme li v úvahu neexistenci facebooku a určité morální zábrany aspoň části lidí, modlit se v sobotu k svarogovi a v neděli k ježíšovi. Kdyby se zachovaly paměti, zjistíme, že to byla genocida jak n aindiánech, trvající 400 let. A pohanská civilizace že byla stará, nezákeřná a slabá, svým způsobem, a ne nepodobná té naší .

Eicherik
Eicherik 01.08.2016 v 19:20

MarkétaLore: to je od Tebe hezké. :-)

Richie1
Richie1 01.08.2016 v 20:35

Eicheriku, vždy jsem měl nejradši období starověkého Říma, ale máš pravdu - v poslední době hodně inklinuji k Řecku. Přece jen právě tam nastal ten neuvěřitelný rozmach lidského ducha, díky němuž se národy v Evropě a kolem Středozemního moře posunuly obrovským skokem dopředu. Římané od nich mnohé převzali.
Stěhování národů v 5.-6. století a vnitřní rozpory římské říše ukončily úžasné období antiky a poslaly Evropu na mnoho staletí do kulturního úpadku. I křesťanství v tom hrálo podstatnou roli, bohužel spíše negativní než pozitivní. Čímž nechci tvrdit, že vše v křesťanství bylo špatné - jistě by se našly horší starověké kulty.

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů Vojtěch Zamarovský napsal výbornou knihu Řecký zázrak, jejíž název přesně charakterizuje to, co se ve starověkém Řecku stalo. Velmi doporučuji.
http://www.databazeknih.cz/knihy/recky-zazrak-41294

Ellbereth
Ellbereth 02.08.2016 v 06:56

Richie1: jj také díky za výklad :-D jsem zase o kousek chytřejší. Jinak mi bylo vcelku jasné, že úpadek Říma probíhal postupně. Myslím si, že byli zkrátka příliš nenažraní a postupně je multikulti rozežralo zevnitř. Pár slabých vládců a bylo vymalováno. A podle toho co jsi psal, tak největší ničení mohlo probíhat od roku 390 do prvního dobytí. Což zase není tak dlouhá doba.

MarkétaLore: jen si dovolím malou úpravičku. Do velkého koncilu kolem roku 1000 se světila sobota, ne neděle :-) stejně jako si poupravili desatero.

Luvák
Luvák 02.08.2016 v 09:23

Jo, jo, ať žije vzájemné utvrzování ve stereotypech ;)


Ellbereth
Ellbereth 02.08.2016 v 09:58

V jakých stereotypech? Řekla bych, že jeden monumentální stereotyp si tu po staletí budovala katolická církev. Proč si církev malovat na růžovo?? Co bylo, bylo, nemá smysl se v tom rýpat a ani to odsuzovat, ale nepřiznat si, že naše civilizace má zkrátka krvavé kořeny jako mnoho dalších, je prostě nesmysl. Co je přebudování starých svatyní na kostely, když ne ničení? Nenásilné by bylo, kdyby tam kromě křížů nechali i původní sochy. Co pálení knih a také představitelů pokrokových názorů a objevů? To je také nenásilné šíření víry?? Pokud ano, tak naše dějiny jsou zřejmě jedna obrovská lež a kde je tedy pravda. Katolickou církev posuzuji i podle nových skutků, není to tak těžké. Někdo ale radši dá přednost konspiračním teoriím, že?

Dále by mě také zajímalo, kterou pohanskou víru ovlivnilo křesťanství a jak dlouho taková víra vydržela. Zatím jsem si zde nepřečetla ani jeden příklad, abych po tom mohla pátrat. Takže jasné, je jednodušší zkritizovat než vysvětlit.

MarkétaLore
MarkétaLore 02.08.2016 v 10:27

žádnou. Poslední pohanská země v evropě- Litva- kde jsem mimochodem před měsícem byla, přijala křestanství v r. 1310(třináct set něco...) dodnes se tam bujaře slaví slunovrat, je to jeden z nejoblíbenějších svátků, z toho lze odvodit jak naprostá většina lidí protože většina lidí má charakter, se nechtěla vzdát náboženství a zvyků svých otců. Nejdříve bylo křesťanství srandosekta , jejichž stoupenci se nechali dobrovolně zabíjet, ale možná i pro to, že obloudili dost lidí, ochotných položit život jako ježiš. vymyšlený to měli dobře. To pak ateisti nemaj šanci? Jak to měli pohani s nebem? Asi jen pro vyvolené, že? Jednou bych chtěla napsat román o tom, jak křestani zametali s pohanama, ve chvíli, kdy už měli převahu, myslím, že se k nim chovali jak k dobytku, když si vemete , že Bořivoj musem přijmout křest, aby se s ním v německu vubec bavili. Ale beru to jen pocitově, taky nemám moc načteno.

Richie1
Richie1 02.08.2016 v 11:01

Také jsem přemýšlel, jak "se pohanská vyznání mohla v lecčem inspirovat křesťanským učením". Nic podstatného mě nenapadlo.
Ono by to šlo docela těžko. Většina pohanských kultů byla polyteistická - už jen z tohoto důvodu byla špatně slučitelná s monoteistickým křesťanstvím. Pohanské kulty mohly zpravidla koexistovat vedle sebe (přinejmenším v římské říši to tak platilo), zatímco křesťané (a také židé) byli velmi nesnášenliví ve své víře. Neznávali žádnou jinou víru než tu svou.
Takže ve chvíli, kdy křesťanské náboženství v římské říši zvítězilo, začali křesťané okamžitě potírat veškeré pohanské kulty. A celý raný středověk v Evropě je ve znamení boje křesťanů proti pohanským národům - buď přijmou křesťanství, nebo budou trpět. Později se křesťanství násilím vyváželo i mimo Evropu.
Nedovedu si představit, jak se tedy pohanské kulty mohly inspirovat od křesťanů. Jakmile se dostaly do těsnějšího styku s křesťanstvím, byly vykořeněny i třeba násilím.

O středověké Litvě zrovna čtu v knize Křižáci od Sienkiewicze. Litva dost vytrpěla od Řádu německých rytířů. Křižáci tam ve jménu šíření víry dobývali a zotročovali rozsáhlá území, kde pak prováděli násilnou christianizaci obyvatel. A samozřejmě i v případě, kdy už převážná část Litvy byla křesťanská, tak dál pokračovali ve svých útocích - pod rouškou šíření křesťanství ale získávali především ekonomický zisk.
Až jim polský král Vladislav II. Jagellonský zatnul tipec v bitvě u Grunwaldu roku 1410. I náš Jan Žižka tam proti křižákům bojoval a získával zkušenosti, které později zúročil v husitských válkách.

Eicherik
Eicherik 02.08.2016 v 18:57

MarkétaLore: ten román napiš. Germánské pohanské nebe byla Valhalla, ale mohli tam jen muži a ještě jenom ti, kteří padli v boji a nebo oblíbenci Odina nebo Freyji.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Valhalla
Ale nebylo to klasické nebe. Bojovníci se tam chystali na poslední bitvu všech bitev při Ragnaroku.
Pohanští Slované a nebo Keltové to měli zase trochu jinak.

Ellbereth
Ellbereth 03.08.2016 v 13:21

Mám dotázek, když jste takoví šikovní historikové :-D víte o nějaké knize, která je o člověku zvaném velký muftí neboli Amín al-Husajní. Přijde mi, že tady opět co se historie týče řádil nějaký šotek. Našla jsem jen ne zrovna důvěryhodné zdroje nebo wiki a tam mi někdo tvrdil, že na to taky nelze spoléhat. I když zase podle jiných výzkumů se tvrdí, že wiki je přibližně stejně spolehlivá jako ostatní encyklopedie s tím rozdílem, že je poněkud obsáhlejší. K této osobě mám takovou svojí teorii, tak bych ráda zjistila pár věcí, ale asi bych to tu radši neřešila, jelikož je to takové fuj téma.
A ještě odbočím....co nějaké fajn čtení o Číně? Teď jsem četla Pod nebesy od Kaye a dost mě to chytlo. Tak bych se asi docela ráda dověděla něco více. :-) díky

Eicherik
Eicherik 03.08.2016 v 21:08

Ellbereth: uvidíme, jestli se někdo chytne. Mě to neříká nic. A k té druhé otázce. Jediné co se trochu blíží mému zájmu o Čínu je soudce Ti. :-D
http://www.databazeknih.cz/serie/pribehy-soudce-ti-1722

woodward
woodward 03.08.2016 v 21:38

ellbereth: pár zmínek o jeruzalémském muftím jsem našel v dějinách Izraele od Martina Gilberta. (Jmenuje se to jednoduše "Izrael") Ale žádnou knihu, která by byla vyloženě "o něm" neznám.

Ellbereth
Ellbereth 04.08.2016 v 06:49

Každopádně děkuji za typy :-) a je to tedy dost zajímavé, ten člověk nebyl zase až tak nedůležitá postava v dějinách, aby se o ní vědělo tak hrozně málo. Zavání mi to manipulací, jak už jsme se bavili :-)
Ještě se zeptám....z jaké doby je soudce Ti? Asi by mě nejvíce zajímalo období dynastie Tchang, kdy byl největší rozmach umění. Je to nějaké sedmé stolení n.l.

woodward
woodward 04.08.2016 v 08:03

no, potíž je v tom, že skutečný soudce Ti pocházel nějak z toho sedmého nebo osmého století - už nevím přesně, ale chce to si přečíst předmluvy k van gulikovým knihám, tam to někde je. Nicméně Van Gulik, aby učinil ty příběhy zábavnější a přitažlivější pro evropského čtenáře, posunul všechny reálie do období dynastie Ming - což je století 14.-17. To se považuje za zlatý věk čínské civilizace.

Eicherik
Eicherik 04.08.2016 v 19:28

Jedna filosofická anketa. Nikdy jsem nebyl příznivec básniček, ale tyto dvě od Sándora Petöfiho mám rád už od mládí.
http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/sandor-petofi/pisen-vlku-basne.html
http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/sandor-petofi/pisen-psu-basne.html
Otázka je jednoduchá. Byli by jste raději vlkem a nebo psem?

Ellbereth
Ellbereth 04.08.2016 v 20:12

Rozhodně vlk i se všemi strastmi života. Není to jen mráz a hlad ;-)

Richie1
Richie1 04.08.2016 v 20:27

Určitě vlk, nejlépe někdy v minulosti, kdy ještě nebyli tak ohroženi člověkem.

reader.007
reader.007 05.08.2016 v 01:33

Když už musím vybírat, tak raději toho vlka, ten má alespoň šanci...

Mimochodem, hezký básničky, hned jsem si vzpomněla na Curwoodova Kazana.

MarkétaLore
MarkétaLore 05.08.2016 v 09:06

pokud má pes pánička, co mu dá postor, tak to taky neni špatný, myslím si.

Ellbereth
Ellbereth 05.08.2016 v 09:36

Tak on život s milujícím páníčkem bude pravděpodobně mnohem veselejší a snazší, ale ono jde o tu myšlenku. Pes má stále pána a pokud pána nemá a nemá výchovu, je nežádoucím. Vlk je volnost, bojovnost a přirozený vývoj věcí.

R.E.M.
R.E.M. 05.08.2016 v 11:40

Určitě vlkem, ovšem nejlépe v létě v Beskydech :-).A hlad bych taky zrovna nemusela mít každý den.

reader.007
reader.007 05.08.2016 v 11:44

Tak to já vlkem raději v těch Skalistých horách, po Evropě by to byla kličkovaná mezi chovateli ovcí, myslivci a neméně pomatenými ochránci přírody :-)

Eicherik
Eicherik 12.08.2016 v 16:47

reader.007: tak Borovice už je doma. Dočtu Válku vlků a pustím se do ní. :-)

bamba
bamba 12.08.2016 v 17:34

keď už slovenského básnika Petofiho tak napríklad:
Mi kék
Az ég!
Mi zöld
A föld!
modré je nebo,
zelená je zem.

Zöld föld felett, kék ég alatt a
Hangos pacsírta fütyörész;
Dalával a napot kicsalta,
A nap rá gyönyörködve néz.

Mi kék
Az ég!
Mi zöld
A föld!
Zöld a föld, kék az ég, tavasz van...
És én oly sült bolond vagyok,
Hogy idebenn a szűk szobában
Kadenciákat faragok!



Vložit příspěvek