Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 12.07.2018 v 06:27

Nemusím moc literaturu, která je prvoplánově humorná. Raději mám, když jde o nějaký běžný příběh (třeba kriminální :-D ) a je v něm nadávkováno něco z osobního života detektiva, trochu nevtíravého humoru a trochu sexu. A samozřejmě nezbytná atmosféra. To mi ke štěstí stačí. :-)

Richie1
Richie1 12.07.2018 v 08:40

Já dávám asi větší přednost světové literatuře. Třeba v oblasti scifi a fantasy mám pocit, že ta světová literatura je lepší a je tam i větší výběr.
V žánru historickém je také velký výběr ze světových autorů, ale mám rovněž několik oblíbených českých autorů, které řadím i nad ty světové - např. Vojtěch Zamarovský nebo Jiří Kovařík.

Sarah01
Sarah01 12.07.2018 v 09:35

R.E.M. - ano, měla jsem samozřejmě na mysli spíš genově.
Co se týká literatury, tak já nerozlišuju západ nebo východ. Co mě zaujme, to si přečtu. I když pravda je, že z ruské jsem toho nejvíc přečetla na škole. Měli jsme i v ruštině tehdy povinné čtenářské deníky, ale učitelka nenutila číst knihu všechny, přečetl jeden, udělal referát, který si všichni ostatní opsali :-)

Dudu
Dudu 12.07.2018 v 10:13

Někdy ten celý barák stojí na tom, jak si s tím překladatel poradí. Takovým typickým, knedlíkově se svíčkovou vonícím psaním byl jistě Karel Čapek - ten je jistě tím správným příkladem.

Makropulos
Makropulos 12.07.2018 v 10:42

„... byla jsem poměrně dost skeptická. Jen málo čtu knížky od českých autorů a už vůbec od nich nečtu fantasy a sci-fi.“
„...ze začátku jsem byla až moc skeptická, česká autorka? Nic pro mě...“
„Musím se přiznat, že jsem se trochu přemáhala k přečtení, protože nemám dobré zkušenosti s českými spisovateli.“
Tady jsem si dovolila ocitovat z některých komentářů zde na DK. Tento přístup mě vlastně udivuje. Já nevidím žádný důvod, proč nečíst české autory a mohu říci, že u mě je to vlastně skoro naopak. České autory dost vyhledávám. Například v roce 2018 jsem přečetla 22 knih českých autorů. A jinak je mi celkem jedno, zda je to na východ nebo na západ. Od Ruska po Ameriku, od Islandu po Brazílii. Velmi ráda objevuji autory ze zemí, které jsou něčím odlišné, nebo jsou daleko, nebo zjednodušeně řečeno, ráda se i z beletrie dozvídám nové věci.

intelektuálka
intelektuálka 12.07.2018 v 11:08

Navážu na Makropulos:

na české literatuře jsem vyrostla a z nových autorů, kteří se mi líbí, uvedu:
Bolavá, Hanišová, Táborská, Hájíček , z detektivní tvorby Klevisová a Goffa,
a z básníků stará i nová česká tvorba. Je jich určitě více - tito mne napadli nyní...


Marika Vanova
Marika Vanova 12.07.2018 v 16:56

Mám letos přečteno 28 českých z celkově 49 přečtených knih. Ale jo, vnímám to, že čtu letos více české knihy a těší mě to.

Sarah01
Sarah01 12.07.2018 v 17:23

"ráda se i z beletrie dozvídám nové věci"

Přesně moje řeč, i z beletrie se člověk může poučit.

Dudu
Dudu 12.07.2018 v 22:17

Autoři, kteří obohacují svá díla zajímavosti z historie či vědy, jsou v mé knihovně vždy vítáni. Jedním z nich je Jeffrey Deaver.

Raksa.A
Raksa.A 13.07.2018 v 15:10

Sarah01, díky beletrii jsem mívala jedničku z dějepisu, neb jak pravila jedna paní učitelka, dějepis jsou v podstatě jen drby...

Eicherik
Eicherik 13.07.2018 v 17:02

Dějepis. Jak se říká "Dějiny píší vítězové". ;-) Dějepis je takový pružný "obor". O určité dějinné události referují dějepisáři z různých zemí odlišně. Stejně tak se o stejných událostech píše různě v jiných dobách a v jiných režimech. Jestli někoho zajímají určité dějinné události, tak aby se dopracoval co nejblíže pravdě musí prostudovat co nejvíce pramenů. :-)

Eicherik
Eicherik 13.07.2018 v 17:53

Tak Ota Fink v novém kabátě stále není na obzoru, ale objevila se Krvavá fontána, což je čtvrtý díl série Augustin Veliký. Tuhle sérii vůbec neznám, ale určitě ji vyzkouším. :-) Neplést prosím s Fontánou pre Zuzanu. :-D

denib
denib 13.07.2018 v 18:05

Už jsem dočetla nejnovějšího Gamache - pro mě opět vynikající. Navíc tento díl vyloženě vzbuzuje zvědavost na další, který ale bohužel zatím není.
A teď pokračuji se sérií s Harrym Boschem, což je fakt výborný chlápek. Akorát mě nepřestává fascinovat, že Harry nosí kufřík. Nějak si neumím představit drsňáka s kufříkem :-) Jinak se mi ale tahle série hodně líbí.
Abych se zase nepředetektivkovala, prokládám to románem z Afriky Jako stébla trav.

Eicherik
Eicherik 13.07.2018 v 18:12

Přinesl jsem si domů ten Dům za duhovou zdí. Za 20,- Kč no nekup to. ;-) A za chvíli se pustím do Exnera. :-)

denib
denib 13.07.2018 v 18:23

Takže máme detektivní víkend :-)

R.E.M.
R.E.M. 13.07.2018 v 18:51

Já mám rozečtený další díl Cadfaela (pokud se 1,5 přečtené stránky dá brát jako rozečtená kniha.)

Text příspěvku byl upraven 13.07.18 v 18:53

denib
denib 13.07.2018 v 19:00

Samozřejmě že ano. Knihu beru jako rozečtenou od okamžiku, kdy do ní dám záložku :-)

Eicherik
Eicherik 13.07.2018 v 19:13

Ano správně. Každý víkend alespoň jednu detektivku. ;-)

Dudu
Dudu 13.07.2018 v 20:34

Správně - detektivkami se nesmí šetřit. Mám sice pracovní víkend, ale na Otíka a jeho krasavici s velkým frňákem si čas udělám.

denib
denib 15.07.2018 v 16:19

Milí detektivkáři i ostatní čtenáři, jak se vám tento víkend čte? Čtete něco dobrého, co stojí za to doporučit ostatním?

Eicherik
Eicherik 15.07.2018 v 17:51

denib: Já dočítám 12. 12.. Je to teda jízda. Chybí mi ještě 100 stránek, ale k doporučení to asi bude. :-) Netušil jsem, že tolik lidí bere drogy. :-D No ale je to jenom knížka. ;-)

denib
denib 15.07.2018 v 18:24

A to 12.12. v názvu je datum? Zvláštní název...

Eicherik
Eicherik 15.07.2018 v 18:48

denib: Název zvláštní je, ale co znamená Ti prozradit nemohu. Ještě asi 40 stránek. :-)

Hraboshka
Hraboshka 15.07.2018 v 19:08

Tenhle víkend se mi čte dobře - jsem na dovolené, to toho vždycky nejvíc přečtu. :-)
Takže jsem dočetla Píseň o Bernadettě. Opravdu je to zvláštní kniha, hlavně tak posledních sto stran stálo za to. Místy byla moc krásná, místy zase docela dost děsivá. Každopádně skvělá.
A začala jsem číst knihu Radleyovi - upíři odvedle. Zatím zajímavé, upíry mám hrozně ráda, tak uvidím.

Eicherik
Eicherik 15.07.2018 v 19:26

denib: 12. 12. doporučuji. Na můj vkus trochu přehnané, ale čte se to dobře. :-)

Hraboshka: Upíry mám taky rád, jen v trochu klasičtějším hávu. :-)



Vložit příspěvek