Filosofování pod starým mohutným dubem


braunerova
braunerova 02.04.2018 v 10:32

Sarah01: tak to se omlouvám. Ty nové Dějiny Ruska - přečetl jsem ukázku, na které je odkaz v diskuzi, ale na mě je to psané moc šroubovaně, vzdal jsem to. Jinak si myslím, že znát několik lidí nebo navštívit nějakou zemi nevypovídá vůbec o ničem. Každý národ utváří jeho historie. Tím nemyslím nějakou dějinnou epizodu, jako byla třeba 2.světová, ale stovky let jeho vývoje.
Marbo: k tvojí poslední větě - byl jsem na tom podobně.
Eicherik: vůbec jsem netušil, že to rozpoutá takové vášně. Vracím se zase k historickým románům, tam je klidněji.

EmmaKrizova
EmmaKrizova 02.04.2018 v 10:51

Na Šindlera mám v podstatě osobní vzpomínky. Bydlela jsem asi 3 km od jeho fabriky. Babička vzpomínala,, že jako malá chodila s maminkou nakupovat kolem plotu fabriky. A za plotem stáli židi a prosili o chleba. A oni jim vždycky kousek hodili , i když byly chudí. Takže u mě to moc hrdina není. Nechávat lidi hladem. Takhle se prostě dělají pohádky.

Sarah01
Sarah01 02.04.2018 v 11:39

braunerova - ano, každý národ utváří jeho historie. Ale poznat ji jenom z knih, které píšou zase jen lidi, je pro mě málo a subjektivně zkreslující. Samozřejmě, pokud zemi navštívím nebo budu osobně znát její obyvatele, můžu si udělat pohled a tedy zase svůj subjektivní. Ale každopádně se dozvím víc, než jen z knih. Pohled na historii se léty dost mění a vždy je vydáván za tu správnou pravdu. Jen letopočty jsou vždy stejné.

braunerova
braunerova 02.04.2018 v 12:12

sarah01: tak tohle bylo krásně řečeno, to je to pravé filosofování pod starým dubem. Rád bych oponoval, ale tohle je tak hezká tečka za dnešní bouřlivou debatou, že si to nechám na jindy. Hezké velikonoce všem.

newtory
newtory 02.04.2018 v 15:39

Tak ako,nevytopili ste nikto susedov ?

Eicherik
Eicherik 02.04.2018 v 16:52

newtory: ???


denib
denib 02.04.2018 v 17:10

Kluci se přece polévají vodou :-)
Já Velikonoce neslavím, takže nevytopila :-)

pavlinda
pavlinda 02.04.2018 v 17:26

denib-kluci?Na Moravě děvčata:-)

denib
denib 02.04.2018 v 17:54

Já myslela, že kluk holku vymrská a ona ho poleje ...

Naias
Naias 02.04.2018 v 18:06

Denib, ty si v detstve polievala chalanov? To sú pekné spomienky! Ja si zas pamätám, ako ma každý šibač polial inou voňavkou. Des.

braunerova
braunerova 02.04.2018 v 18:09

Denib, Pavlinda, Naias, newtory: Nemáte ty vzpomínky nějaké pomotané? Já si pamatuji, že jsem všude dostal panáka :)

Naias
Naias 02.04.2018 v 18:12

V detstve? Zaujímavé.

denib
denib 02.04.2018 v 18:15

Nikoho jsem nepolévala. Jen jsem si to tak myslela - evidentně blbě :-) Zřejmě zapracovala moje touha po spravedlnosti :-)

braunerova
braunerova 02.04.2018 v 18:22

V Praze se chodí na koledu od 18 :) Popravdě, že bych byl koledovat jako dítě si nepamatuju, asi se to tenkrát moc nenosilo.

kapr
kapr 02.04.2018 v 18:51

K tomu Kemerovu, mnohá, ne-li všechna obchodní centra mají takovou organizaci jezdících schodů a všeho ostatního, aby vás udrželi uvnitř. Když přicházíte jste hned u schodů, když odcházíte, tak vás často schody zavezou do přízemí na opačnou stranu nežli je východ. Už v Kotvě byla orientace velice na pováženou. Snad úplně nejhorší je Palladium, kde k přechodu do jiného podlaží najdete příslušné jezdící schody v každém patře na jiném místě. Proč se zmiňuji o jezdících schodech - protože se po nich dá i chodit, zvláště v nouzi. Mnohdy je tam obtížné rychle zjistit ve kterém patře se nacházíte a ve kterém je vlastně východ. Až bude jednou v Palladiu hořet, zůstanou tam podle mého názoru stovky lidí. Chodím tam velice nerad. Napsal bych nechodím. Bohužel řada poboček všeho možného má večer nejdéle otevřeno právě v Palladiu, a tak se tomu někdy nelze vyhnout.

Eicherik
Eicherik 02.04.2018 v 19:01

Něco na tom je. Kdysi jsem byl v nákupním centru na Chodově. Podle e-shopu tam měli jedno DVD, poslední v Praze. Když jsem tam dojel, tak dotyčný obchod byl zrušený. A ačkoliv v terénu mám řekl bych velmi dobrou orientaci, tak z tohoto obchoďáku jsem se nemohl dostat ven. Několikrát jsem skončil v garážích a pod.. :-D

Marika Vanova
Marika Vanova 02.04.2018 v 19:21

My jsme s mamkou vždycky polívaly kluky s pomlázkama, oni nás vymrskali a pocákali hnusnou voňavkou, tak to bylo u nás.
Dneska jsme se vymrskali doma navzájem a protože jsme na pomlázce neměli mašle, tak tam dcera navěsila ponožky, samozřejmě čisté.

newtory
newtory 02.04.2018 v 19:21

U nás sa polieva. Polieval som vždy len v rámci rodiny a najbližších ľudí (neobiehal som susedov ani spolužiačky).
Vodou len veľmi decentne (20 ml striekačka) a potom neutrálna Kölnisch wasser u nás dostupná DDR verzia na nerozoznanie od originálu
https://www.ddr-duftmuseum-1949-1989.de/beko-alberna

Text příspěvku byl upraven 02.04.18 v 19:23

Sarah01
Sarah01 02.04.2018 v 19:25

Já mám zkušenosti s nákupními centry v Opavě a třeba opavská Breda má úplně hluchá místa, ze kterých by se člověk nedostal ven, pokud by neprošel uličkami k eskalátorům, zvlášť v 1. podlaží. Jinak supermarkety nemám ráda od té doby, co u nás začaly, mám v nich divný pocit stísněnosti, prý to je tou halou bez oken s umělým osvětlením. Bohužel nakupovat v nich musím, u nás ve městě zlikvidovaly všechny malé obchodníky :-(

Sarah01
Sarah01 02.04.2018 v 19:34

Ad Velikonoce - na jižní Moravě byla tradice polévat studenou vodou rovnou z kyblíku, nejedna holčina to potom odstonala, moji vrstevníci už naštěstí od těchto praktik ustoupili. Tady na severu si s sebou nosí rozprašovac s vodou a máčení je jen symbolické, voňavky se nepoužívají, aspoň o tom nevím.

intelektuálka
intelektuálka 02.04.2018 v 19:44

Sarah - tady u nás se naštěstí nepolévá - ale mrská.... a je to dobrý, zatím sedím...

Raksa.A
Raksa.A 02.04.2018 v 20:42

Máma byla z Užhorodu a vždycky vykládala, že u nich byla pomlázka, že kluci mrskali a holky sehnaly tu nejsmradlevější voňavku a polévaly je.
braunerova - já se na tu televizi koukla vlastníma očima, chtěla jsem vědět a vím. A s kadetem Bieglerem nemá cenu ztrácet čas.

Richie1
Richie1 03.04.2018 v 08:27

Eicherik: znám většinu pražských nákupních center a Chodov je myslím největší (po tom současném rozšíření) a zároveň nejméně přehledný. Také v něm pravidelně bloudím, a to jsem tam byl už mnohokrát.

newtory
newtory 03.04.2018 v 20:12

Tiež som ako dieťa napočúval viacero príbehov kde hlavnú úlohu zohrali príšerné ruské voňavky. Tie by možno mali používať namiesto farby ktorá znehodnotí bankovky pri krádeži. To by ho chytili raz dva,ani psov by nepotrebovali,"vyčuchal" by ho aj psovod.

newtory
newtory 04.04.2018 v 13:08

Metallica live v Prahe :
lepšie priblíženie:
https://www.youtube.com/watch?v=OYq-IA6qpuo
lepší zvuk:
https://www.youtube.com/watch?v=mvvUSUw2J88



Vložit příspěvek