Filosofování pod starým mohutným dubem


denib
denib 28.09.2023 v 15:19

Dějepis 8/10
Latina 10/10 - ale tady jsem snad všechno jen tipovala

Eicherik
Eicherik 28.09.2023 v 19:36

Do pátku ještě několik hodin zbývá, ale já se už ptám. Kde jste? Já jsem nyní v Istanbulu (Historička), ale v téhle knize se cestuje velice často, takže jsem každou chvíli jinde. Kniha není moc dobře hodnocena, ale já jsem zatím velmi spokojen. Hlavním tématem tohoto románu je Vlad III. Dracula neboli Vlad Tepes. Doporučuji čtenářům, kteří mají rádi upírské příběhy. :-)

R.E.M.
R.E.M. 28.09.2023 v 20:48

Ještě stále jsem na jižním pólu - Antarktida a okolní ostrovy, ledová moře.

romusak
romusak 28.09.2023 v 21:15

Eicherik: trilogie Století byla skvělá, jen škoda, že jsou to tak úzké svazečky. Pár stovek stran navíc bych určitě ještě zvládl. No a od Kyši-Kotlety, tzv. Řezníka z Bruntálu, jsem přečetl kdeco, na Sudetenland se dost těším, ale nebudu to řešit přes knihovnu, já prostě napíši Ježíškovi.

keri.H
keri.H 29.09.2023 v 07:42

Nacházím se v Jelení Hoře (Prokletý kraj).

Eicherik
Eicherik 29.09.2023 v 15:05

romusak: Mohlo by to být o něco tlustší. ;-) Ježíšek je dobrej nápad. :-)


Marika Vanova
Marika Vanova 02.10.2023 v 08:12

Byla jsem ve Finsku se starou paní plukovníkovou, která vařila jed a mohu tuto knihu plnou černého finského humoru jen doporučit, parádně jsem se bavila.

Pavlína197
Pavlína197 02.10.2023 v 10:21

Já byla kousek vedle, ve Švédsku, s Rebeckou Martinssonovou. A dobrý. Děkuju za tip. :) Krve jen trochu, spousta sněhu, konec napínavý.
Zkusím i A. Indriðasona, ale toho nemají u nás v knihovně, tak ho nejdřív musím někde sehnat.

Marika Vanova
Marika Vanova 02.10.2023 v 14:47

Pavlíno - to jsem ráda, že se líbilo, mám od ní přečteno vše, kromě té poslední knihy Vina otců.

denib
denib 02.10.2023 v 15:11

O víkendu jsem skoro nečetla, pořád mám blok. Ale když už jsem četla, tak jsem byla s Pohádkou v nějakém jiném a teda zatím dost zvláštním světě. A taky jsem nakoukla do knihy Příběh umění, kterou jsem si minulý týden koupila a udělala jsem si tím fakt obrovskou radost. Uvidíme, jestli tu radost budu mít i během čtení :-))

Pavlína197
Pavlína197 03.10.2023 v 08:57

Marika - líbilo. Jen se špatně srovnávám s těmi švédskými jmény a názvy. :-D Zkoušela jsem si nastudovat švédskou výslovnost, ale brzy jsem to vzdala. Přišlo mi to hrozně složité. Naučit se to by mi trvalo asi dýl než přečíst všechny knihy od Å. Larsson. :-DDD

Marika Vanova
Marika Vanova 03.10.2023 v 14:23

Pavlíno - už si to nepamatuji, je to déle, ale asi jsem s tím musela mít stejný problém. Vždycky si to nějak pro sebe upravím, abych to rychle přečetla a moc se u těch jmen nezdržovala.

Marika Vanova
Marika Vanova 03.10.2023 v 14:25

Pavlíno - ale koukám, že čteš Paví hody, ty jsem četla v červenci, napiš pak, jak se ti to líbilo.

Pavlína197
Pavlína197 04.10.2023 v 14:31

Mariko - moc teď komentáře nepíšu, ale vědět dám. Zatím mi to přijde celkem depresivní. A pochopila jsem správně, že ty paví hody nebyly z pávů?

denib
denib 04.10.2023 v 17:54

R.E.M.: Vidím, že sis do knihotéky přidala knihu o van Goghovi. Ještě jsi jí asi nečetla, ale stejně by mě zajimalo, jaká je. Jsou to spíš reprodukce nebo spíš text o jeho životě? Připadá mi, že na takový život je 95 stran celkem málo.

Eicherik
Eicherik 04.10.2023 v 21:49

Naias: Na poličce už mám přichystaný druhý díl s názvem Osudná zima. :-)

R.E.M.
R.E.M. 04.10.2023 v 22:22

denib: knihu Vincent van Gogh jsem nečetla a jen velmi letmo prolistovala.

Postřehy, které píšu, jsou po druhém, ovšem taky letmém prolistování...
V knize jsou text a reprodukce vyvážené - odhaduji, že přibližně v poměru jedna ku jedné.
Větší formát. Část reprodukcí je půlstránková, část zmenšená na velikost cca 5 x 7 cm, některé reprodukce jsou celostránkové, výjimečně dvoustránkové.
Text doplňuje menší reprodukce, sem tam je vložen celostránkový text.
Texty stručně (až stroze, zdá se mi) shrnují životopisná data umělce. Kromě životopisu jsou tam stručné popisy vybraných obrazů.
Zatím nedokážu odhadnout, jak moc je text kvalitní.
Předpokládám/doufám, že když je autor historikem umění, tak v knize úplné bláboly nebudou.



Získala jsem knihu ve výprodeji knihovny.
Objevili jsme ji a neodolali... (stejně jako u Záhadných Etrusků, Pana Tompkinse v říši divů, hm, a dalších pěti, šesti? knížek) :-)

PS: Vincent patří k mým oblíbeným malířům. Je zajímavé sledovat vývoj jeho tvorby, „proměny" atmosféry obrazů, zachycených témat...

Text příspěvku byl upraven 04.10.23 v 22:27

Marika Vanova
Marika Vanova 04.10.2023 v 23:04

Pavlíno - pochopila jsi správně, žádní pávi, ale.. asi už jsi zjistila, pro mě trochu šok, ale co jsem mohla čekat?

keri.H
keri.H 05.10.2023 v 05:55

denib: Jsem zvědavá, jak se ti bude líbit Ready Player Two. :)

denib
denib 05.10.2023 v 05:57

R.E.M.: Moc děkuji za info. Kdybych jí měla takhle před nosem ve výprodeji, taky bych neodolala :-)

denib
denib 05.10.2023 v 06:13

keri.H: Zatím se mi to líbí. Čtivé, napínavé, dobře popsané jak a proč lidé utíkají z reálného světa do virtuálního a co to se světem dělá. Vadí mi ale, jak se vůbec nechytám v popisech her, filmů atd. Nejsem schopná pátrat s knihou a prožívat to. Jsem odkázaná na roli moc pasivního diváka. I když mám už tip na to, jak to dopadne :-)

denib
denib 06.10.2023 v 11:22

Víkend už buší na dveře. Do jaké postavy se při čtení převtělíte? :-)

keri.H
keri.H 06.10.2023 v 14:40

denib: Já se převtělím rovnou do dvou postav Heleny a Terezy, obě mají problémy, kterým musí čelit. (P. Křivánková - Chalupa)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.10.2023 v 14:50

Já budu pokračovat ve sbírce Muži, kteří nemají ženy. Jestli na neděli bude čas, budu pokračovat s Frankensteinem nebo začnu Tudy přijde něco zlého. Když čas dovolí, mrška jedna :)

Text příspěvku byl upraven 06.10.23 v 14:51

denib
denib 06.10.2023 v 14:54

Frankensteina jsem četla celkem nedávno. Ačkoli jsem příběh znala, byla jsem překvapená atmosférou knihy.



Vložit příspěvek