Čtení v knihkupectví


natashka
natashka 27.08.2022 v 20:01

Ahoj, zjistila jsem, že v knihovně na truc nemají poslední díl série. Nedávno jsem ale byla v Luxoru a všimla jsem si křesílek mezi regály, a tak mě napadlo, jestli si prostě nemůžu sednout, přečíst knihu, a pak ji zpátky vrátit :D Jestli mě třeba nevyhodí, nebo něco takového.

Adhara
Adhara 27.08.2022 v 20:10

V teenagerských rokoch som takto prečítala knihu, na ktorú som nemala peniaze. Nie však na jeden záťah, ale po malých častiach, v priebehu týždňov až mesiacov. Nikto s tým nemal problém.

alekis
alekis 27.08.2022 v 20:11

Toto je opravdu hodně zapeklitý problém... A k tomu ještě ta knihovna, co trucuje a trucuje...

Škoda, že jste se nezeptala přímo v Luxoru, zda jsou křesílka k použití. Ale doufám, že tady se najde někdo, kdo s vámi tuto otázku prodiskutuje.
Připomněl se mi hezký film Láska přes internet, tam lidi čtou v knihkupectví - ale to je v Americe... a tam je možné všechno...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.08.2022 v 20:15

Natashka, nevím, jak je to dneska, ale já jsem mládež nikdy nevyhazovala. A to to brali na stojáka, protože jsme neměli křesílka. Takže když mají křesílka, tak asi tohle nevadí. Proč by tam jinak byly?!?!?! Zeptejte se přímo jich. Určitě budou rádi, že se kniha líbila, a když jí potom někde dáte hezké hodnocení na jehož základě si knihu koupí alespoň jeden člověk, bude to dobře pro všechny. Přeci jen...na tomhle principu fungují i knihovny.

Dada077
Dada077 28.08.2022 v 15:59

natashka - nevyskúšaš, nevieš

knih-o-mol
knih-o-mol 28.08.2022 v 20:14

V Luxoru jsem si knihy četl a nikdo mne nevyhazoval. Je fakt ze jsem cetl jen cast abych si udelal predstavu jestli si mam knihu koupit. V Luxoru jsem měl akorat jeden problem, kdyz jsem si chtel koupit obal na vlastni ucebnici svedstiny. Ten mi chteli prodat i s mou vlastni ucebnici, coz jsem odmitl. Hadal jsem se s prodavackou ze zaplatim jen obal a pak s privolanym vedoucim. Knihu mi zabavili. Nakonec sli kontrolovat stavy zasob jestli jim nechbi, coz mel byt dukaz jak tvrdili - ze jsem ji ukradl. Kdyz jim vsechno sedelo ani se neomluvili - pokud muzu jdu jinam.


xmarek
xmarek 28.08.2022 v 22:12

Já takto četl knihu v Tescu, "Promrhané životy", préj bestseller. Pokaždé když jsem tam šel, tak jsem přečetl pár stran a vrátil ji zpět. A jelikož jsem tam chodil docela často tak jsem ji dal.
Podstata? U mně to bylo prosté, napsal jsem mnoho svých věcí, šířil je zdarma, takže SYSTÉM vlastně nic netratil. A autor? Až zjistíte jaký zlomek peněz ti pisálci dostavaj tak to fakt nebudete řešit. Co Vám můžou? Vyhodí, vyhodí. A pokud chtějí brečet, ať brečí. Přeji hezký den.
Marek Xara Quarda

Aivinka
Aivinka 29.08.2022 v 11:31

My v práci máme křesílka. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by si někdo přišel přečíst celou knihu, spíš si přečte pár stran aby se ujistil, že tohle chce opravdu mít doma a má cenu to koupit, ale že by tady seděl 3-5 hodin aby knihu dočetl... no nesetkala jsem se s tím a nevím jak bych to řešila kdyby ano. Samotné by mi ale nebylo příjemné, kdybych seděla, četla a chodili kolem mě zaměstnanci nebo jiní zákazníci.

reader.007
reader.007 09.09.2022 v 09:32

Luxor je knižní supermarket, tam kolem tebe neposkakují prodavači aby se ti vlichotili co bys zrovna ráda, jen ti u kasy sečtou tržbu. Proto bych si se špatným svědomím nedělala hlavu. Já to sice provozovat nedokážu - na čtení potřebuju klid a čas. Spoustu času. Doby, kdy jsem mohla číst i když se kolem mne skoro střílelo z kanónu jsou tytam.
Ale moje dcera čte ráda, hodně a hlavně neskutečně rychle (a kupodivu si to i pamatuje), takže ta takové čtení (v obchodech v křesílku) praktikuje bez zardění, zatímco maminka zdlouhavě vybírá, co doma ještě nemáme :-)

KerrKnock
KerrKnock 14.09.2022 v 12:30

Mně by se asi nelíbilo to, že bych pak přišla do knihkupectví a koupila si knihu, kterou už někdo držel v ruce a celou ji přečetl. Mám ráda to kouzlo nových knih a nenapadlo by mě, že to někdo bude takhle praktikovat.

Můžu ale doporučit se zeptat v knihovně, zda dělají něco jako "knihy na přání". U nás to máme a funguje to tak, že když přijdou čtenáři s tím, že by rádi nějakou knihu, sepíšeme to na seznam a pak se knihy hromadně dokupují. Pokud je to navíc poslední díl serie, která už v knihovně je, je to jen otázka času.
Případně můžete využít služby MVS (meziknihovnická výpůjční služba), kdy si objednáte knihu z jiné knihovny a třeba u nás to stojí cca 60 Kč. :)

Covid2020
Covid2020 28.09.2022 v 15:50

Proč tak komplikovaně. Zajdu do některé vědecké knihovny a tam si knihu půjčím nebo si ji nechám poslat domů výpůjční službou. Smůlu mají křováci bydlící mimo sídlo vědeckých knihoven. Ti si musí za MVS platit. Proto v menších obcích žijí diskriminovaní nevzdělaní křováci.

Adhara
Adhara 28.09.2022 v 17:31

Covid2020: Pretože nové knihy sa v knižniciach prakticky nevyskytujú?

Ja som registrovaná v dvoch väčších knižniciach a v oboch márne čakám na známe tituly, ktoré si chcem prečítať, ale nie až tak veľmi, aby som za ne platila. Niektoré vyšli už pred rokmi. A stále nič...

Marthas
Marthas 28.09.2022 v 18:45

To: KerrKnock: Kde jsou časy, kdy MVS (Meziknihovní Výpůjční Služba) stála 60,-Kč? Ty jsou dávno pryč. Už před covidem, což jsou 4 roky, stálo pouze poštovné u této služby 120,-Kč. Od té doby nevyužívám. Do té doby jsem si takto půjčila cca 6 knih, které naše knihovna neměla. Tehdy totiž hodně zdražilo poštovné. V případě, že knihu bude mít pouze knihovna, která za poskytnutí požaduje navíc peníze, se vám to ještě pěkně prodraží. A k vašemu dalšímu příspěvku: U nás se knihy tzv. "na přání" zrušili zhruba před 6 lety. Nemyslím, že moc dlouho přežili konec systému Carmen. I když i tritius, tam může mít políčko na požadavek na dílo, tak to musí být požadováno danou knihovnou a když není... Kdo se nudí, může si přečíst něco o principech tohoto katalogu a jím poskytovaných služeb.
To Adhara: Ale i vyskytují, ale u nás bohužel pouze bestsellery a to ještě určitého typu : Severská krimi, drsná krimi inspirující se Americkou drsnou školou, erotické romány....
No prostě většina nových knih mě v knihovním výběru poslední dobou žánrově mýjí. Knihy co chci číst, buď nemají vůbec anebo pouze jako e-knihu, což pro mne vychází nastejno.

Text příspěvku byl upraven 29.09.22 v 15:04

Adhara
Adhara 28.09.2022 v 19:38

Marthas: Ale ja tiež píšem o bestselleroch - z hlavy mi napadá Meyerová, Weir... viem, že by som pravdepodobne márne čakala v knižnici na niečo, čo vyšlo v 500 ks náklade vydavateľstva s jeden a pol pracovníkmi. Takúto knihu si aj preto skôr kúpim, podporím. Kým bestselleristi neskrachujú, ak si ich knihu iba vypožičiam na prečítanie. Len keby ju aspoň v tej knižnici mali... možno u vás je to inak, ale na Slovensku bieda.

KerrKnock
KerrKnock 29.09.2022 v 14:53

Marthas: U nás v knihovně se cena pohybuje většinou kolem 60 Kč. Holt je to různě po ČR cenově jinak :). Jinak u nás fungují knihy na přání tím stylem, že je zapisujeme na náš seznam ručně v knihovně. Není k tomu potřeba žádného katalogu.

Marthas
Marthas 29.09.2022 v 16:03

To Adhara: Já tím chtěla říct, že poslední dobou kupují bestsellery toho žánru, který nečtu. Takže skoro žádná nová Young Adult. Samozřejmě Meyerovou mají, ať už Stephanii nebo Marissu ale to jen proto, že vyšly v letech, kdy to ještě kupovali tedy mezi lety 2004 -2020.
Teď ať už z nedostatku místa, což nechápu, když vyřadili min 200 000 svazků anebo z nedostatku poptávky kupují pouze co u nás prý frčí čili mnou zmíněné žánry a knihy pro děti do 10 let, a odborné publikace.
To Kerrknock: Ale to by různé být nemělo, protože poštovné "doporučený balíček i doporučené psaní" mají mít posledních cca. 5 let stejné. Ledaže by obě naše knihovnice byly špatně obeznámeny. Koneckonců tu poslední MVS, co jsem měla jsme měla ještě za 60,-Kč v roce 2017. Později jsem ale zaslechla jak se to této službě baví knihovnice s klienty a to už padla cena 120,-Kč.

JSEM SI JISTÁ, ŽE UPRAVA PŘÍSPĚVKU NEBYLA NUTNÁ, TAKŽE NEDĚKUJI MODERÁTORŮM, ŽE MI SMAZALI TEN ODKAZ NA TRITIUS. TOHLE UŽ JE TRAPNÉ. URČITĚ ZÁMĚRNĚ ŠÍŘÍM, MALLWARE ČI JINÉ ŠKODLIVÉ ODKAZY!!! :DDD

KerrKnock
KerrKnock 30.09.2022 v 10:03

Marthas: Já nevím, jak by to mělo, nebo nemělo být. Ale jsem knihovnice a uvádím vám cenu, kterou u nás účtujeme (ano, i já osobně) lidem, kteří si u nás zařídí výpůjčku přes MVS. Zatím každý, kdo ji přišel zaplatit, platil 60 Kč. Každopádně to už zabíháme asi trochu mimo příspěvek.

UPRAVENO: Respektive abych to uvedla na pravou míru, knihovna si může rozhodnout, zda bude mít nějaký příspěvek za poskytnutí knihy. Tudíž my čtenáři účtujeme za naší knihovnu 60 Kč (za zprostředkování té služby), ale pokud si knihovna, která knihu půjčuje, stanoví vlastní cenu, musí se samozřejmě připočítat.

Text příspěvku byl upraven 30.09.22 v 13:53

Marthas
Marthas 30.09.2022 v 15:49

To KerrKnock: Jistě, s tím souhlasím. O něčem takové jsme psala o pár komentů výše.
Já se jen divím, tomu co jsem slyšela, u nás v knihovně a to těm cca.120 Kč, což je dvojnásobek a nikde tam nebylo řečeno, že je to poštovné plus poplatek pro poskytující knihovnu. Anebo jak to tedy u nás praktikují, protože kdyby to bylo nadále 60,-Kč, mohla bych i já MVS využívat dosud. Za předpokladu, že by mi nezapomínali posílat avíza e-mailem, jako to bylo minule. Vím, že vždy říkali, že se snaží najít knihovnu, která to poskytuje zdarma či nejlevněji, tak jsem si pak myslela, že mluví o samotném poštovném. Zvlášť když jsme to slyšela dvakrát, ve dvou různých případech.
S tím, že nejsme už přímo u tématu bych si hlavu nelámala. Jsme prostě tochu off topic či jak se to říká. To se tu stává docela často a nikdo nás za to naštěstí nesmaže.
PS Pro jistotu už mlčím:D

Janadvorackova
Janadvorackova 11.10.2022 v 20:20

V knihkupectví jsem si četla maximálně anotace a pak si knihu koupila. Koupím, když se mi pak nelíbí, nebo si ji nechci nechat, prodám. Nevidím v tom problém. A také, jak tu někdo psal, na čtení to chce klid. Sednout si s čajíkem někam do pohodlí, ne postávat mezi regály. Musím k tomu mít i tu atmošku :).

No ale je tedy fakt, že v knihkupectví by mě nerušili sousedi, když... ehm... spí. To se doma někdy děje.

pavlinda
pavlinda 16.10.2022 v 18:36

Já si chodím čist do Luxoru poezii:-)

xmarek
xmarek 22.07.2023 v 18:26

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

Nermal
Nermal 15.01.2024 v 18:08

Číst knihy v knihkupectví mi připadá stejné jako okusovat rohlíky v potravinách...
Někteří lidé si dokonce chodí do sámošky přečíst noviny.

Text příspěvku byl upraven 15.01.24 v 18:10

Kaz,krkavec
Kaz,krkavec 17.01.2024 v 19:49

ahoj kde se vám čte líp doma či venku

Hypatia1010
Hypatia1010 03.04.2024 v 14:48

Já si asi tak posledních deset let v knihkupectví obvykle čtu kromě anotace také několik úryvků z knihy. Obvykle začátek 1 až 1,5 strany a pak kousek z prostředka, abych zjistila, jestli mi kniha vůbec stojí za nákup. Když jsem si knihy vybírala dříve jen podle anotace, tak se mi několikrát stalo, že jsem začala číst a pak se knihou horko těžko prokousávala, jak mě nebavila. Je to podobné jako upoutávky k filmům - do těch dají to nejlepší, a když pak shlédnete celý film, tak zjistíte, že je to vlastně nuda.



Vložit příspěvek