Čtenářský deník

DISKUZE » Volná diskuze


JulianaH.
JulianaH. 31.08.2019 v 03:29

Zdravím,
ráda bych se zeptala těch, kdo si vedou čtenářský deník (nebo jiné výpisky z četby), jakou formu jste mu dali? Na internetu jsem našla jen tipy pro vytvoření školního čtenářského deníku, který má přece jenom strukturu přizpůsobenou dětem (otázky typu Komu bys knížku doporučil? nebo O který žánr jde?).
Zapisujete si u beletrie děj, nebo spoléháte na to, že si ho budete pamatovat / vyhledáte si ho? Vyjmenováváte důležité postavy? Poznamenáte si citáty? Píšete, jak jste se k dílu dostali?

Já jsem si během studia na ZŠ i SŠ vedla zápisky o četbě v klasickém deníku, takže neměly žádnou danou strukturu. Někdy jsem si vypsala citáty/básně, jindy jsem popsala děj, výjimečně jsem se zmínila i o fyzické podobě knihy, ale nejčastěji jsem zapisovala jen svoje dojmy a názory. Občas jsem si také do deníkových sešitů nalepila lístečky s jednotlivými postřehy v bodech. Z odborných knih dodnes dělám podrobné excerpce, které ale mám uložené zvlášť.
Teď na universitě jsem se rozhodla vrátit k nějaké formě čtenářského deníku, ale nevím, jakou zvolit. Takže díky za odpovědi. :)

Text příspěvku byl upraven 31.08.19 v 03:33

JáJejí
JáJejí 31.08.2019 v 06:56

Nebudu vám vůbec užitečná, zato si podrchmám ego! :-)

Na gymplu, v dobách předsametových jsem si do jednoho zápisníku formátu menšího, než A5, z první republiky (dědictví! Nejsem tak stará, to je tak blbě vypadám! :-)) přepsala skoro celou sbírku Václava Hraběte, protože se nedala koupit a xeroxy a ormigy (pro vás mladší kopírky) byly pod zámkem.

A moc se mi ten proces zalíbil, takže jsem si koupila zápisník další, čínský, v rádobyhedvábné vazbě, a tam pokračovala s výpisky z právě čtených knih.

A po "all these years" už těch výpisníků mám více než třicet a pořád pokračuju.
Ale nemá to strukturu zápisu v čtenářském deníku, jen si napíšu autora, titul a měsíc/rok, kdy jsem knihu četla a pak si tam vypisuju věty, odstavce, stránky, které si chci někdy přečíst znovu.

Mí blízcí se mi často - v dobrém - smějí, že u některých knih by bylo lepší si knihu koupit (není to ale vždy možné ani v pokročilém globálněmonopolním kapitalismu :-)) a vybrané pasáže podtrhat, nebo si úryvky přefocovat.
Nebudu jim vykládat, že tím, že si části cizích textů ručně přepisuju, dělám hodně pro spisování vlastní, že?

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 31.08.2019 v 09:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 31.08.2019 v 10:27

Prestala som si viesť čitateľský denník, hneď ako to bolo možné /asi koniec zdš/ - vadilo mi písanie hlavných myšlienok, pátranie po červenej niti a ako zlatý bonus - nutnosť niečim to dokresliť. A nevrátim sa k tomu, nanajvýš sa pokúšam mať zoznam toho, čo som prečítala, aby som to nečítala viac krát a zoznam toho, čo by som si rada prečítala.

encyklopedie
encyklopedie 31.08.2019 v 16:03

bamba ....jsem na tom stejně .....poslední čtenářský deník jsem založil na začátku deváté třídy. Na konci roku jsem ho odevzdal..... na první straně se vyjímala věta
" Přečetl jsem 192 knih"
.................a jinak nic /ještě, že mě učitelka znala .....

Text příspěvku byl upraven 31.08.19 v 16:07

bamba
bamba 31.08.2019 v 17:39

encyklopedie - mne chodila moja triedna do mojej tašky a vyberala mi z nej knihy - to ale bolo počas gympla. Dostávala som sa k tým knihám po rodičkách - kam chodil otec s o zoznamom, toho čo sa má nafasovať späť.
...ešteže ma moja triedna až tak dobre nepoznala...

Naozaj som si nestihla vypestovať kladný vzťah ku čitateľskému denníku - ale v mojom okolí to aspoň dvaja ľudia mali radi.


JulianaH.
JulianaH. 31.08.2019 v 19:35

Děkuji vám všem za odpovědi. :)

Twinny
Twinny 01.09.2019 v 00:23

Píšu si deník z toho důvodu, abych za pár let věděla, co a kdy jsem přečetla a jak na mně kniha v té době zapůsobila. Nějaké knihy plánuji číst znovu, hlavně klasickou literaturu, jestli jí tentokrát ocením, pokud se mi to nepovedlo napoprvé.
Píšu si datum prvního čtení (opakované čtení ne), autora a jeho národnost. Český a originální název, popř. sérii a o kolikátý díl jde. Počet stran, datum prvního vydání, překladatele a žánr. Obsah píšu tak, abych neprozradila to hlavní (vraha atd.) A svůj názor. Jelikož si buduji knihovnu z knih, které mně opravdu hodně zaujaly, tak její "členy" označuji.
Zatím mám první sešit, ale až ho dokončím, na posledních pár stránek si udělám rejstřík - autoři podle abecedy a jejich přečtené knihy + pořadí přečtení (které si k jednotlivým knihám píšu), abych je bez problému našla.
Jinak tam mám seznamy k přečtení, grafy, obrázky a tak.

bamba
bamba 01.09.2019 v 12:19

Twinny - tie grafy sa týkajú čoho?

Twinny
Twinny 01.09.2019 v 12:28

bamba - počtu knih přečtených v jednotlivých měsících určitého roku. Vždycky se prvního podívám, kolik jsem předchozí měsíc přečetla a zaznamenám bod do grafu a spojím čarou. Jsem na tohle ujetá. Teď mně napadá, že bych mohla sledovat i žánry v jednotlivých letech. Sledovat vývoj čtenářských preferencí.

ijcro
ijcro 01.09.2019 v 20:44

Deníky jsem nikdy nepsal, úplně jsem se hrozil, že bych měl zdokumentovat svoje myšlenkové pochody v mozku a dát jim nějaký tvar.

Ale musím připustit výjimku, moje první knížka jako deník napsaná byla, i když popisovala události pouhého jediného týdne.

Knihomolová
Knihomolová 03.09.2019 v 23:09

Ja jsem zapisnikovy uletak. Mam specialni zapisnik na Stephena Kinga. Tam si pisu, co jsem precetla, zvlast knihy a zvlast povidky. K kazde prectene knize ci povidce pak pripisuju sve dojmy, myslenky apod., dale uryvky z prectene Kingovy tvorby a jeho myslenky, obraty atp. Taky si zapisuju, ktere jeho knihy mam v knihovne, vydani a rok vydani. Taky si tam maluju, skicuju a vypisuju, ktere jeho knihy si musim koupit v nejblizsi dobe. Tot ke Kingovi. Co se tyce dalsich knih, staci mi DK, to je muj e-book o knihach. Ale protoze verim, ze jednou prijde masivni blackout, internet, mobily a pocitace upadnou do temnot a lidstvo se vrati na stromy (nadsazka, nejsem pako), tak brzy vse co tady mam, prepisu na papir. Rada pisu, rada zapisnikuju, takze je to pro mne nevyhnutelny krok. Co tam bude? Nazev, autor, rok prvniho vydani, nakladatelstvi, me dojmy, uryvky, citaty, myslenky, pro me zajimave obraty ci slova a tak podobne. Hodnoceni na urovni hvezd vynecham, nejsem astrolog. A samozrejme nebudou chybet moje maluvky. Dale si udelam seznam knih, ktere jsou graficky hezky zpracovane (vim, nesud knihu podle obalu, ale ja jednoduse na krasne zpracovani nedam dopustit). A taky seznam mych oblibenych autoru, seznam oblibenych ilustratoru a take nesmi chybet seznam ,,co si musim jednou precist'' a ,,nikdy vice mi to nedavejte do ruky'' (na mem soukromem hejt seznamu se vyradim, protoze zde, na DK, obvykle negativy setrim a radeji se nevyjadrim vubec). Dale si udelam seznam oblibene detske literatury, za prve kvuli me lasce k detske knize, za druhe pro dceru, at nezapomenu, a za treti ze studijnich duvodu. Takze tak.

Eldar80
Eldar80 03.09.2019 v 23:22

Excelová tabulka s parametry v procentech. Komentáře na DK. Stačí.

Arwen777
Arwen777 08.09.2019 v 13:50

Já si čtenářský deník vedu už dlouhá léta. Je to rozevíratelný kroužkový blok ( dnes již několik podle žánru) a zařazuji podle abecedy, podle autora. Poznamenávám si název, autora, nakladatelství a rok vydání a naznačení děje pro připomenutí. Někdy přidám dojmy a citáty. Dále si vedu seznam přečtených knih podle let. Všechno rukou. Jsem také psavec ;-). Za dazabázi knih jsem vděčná hlavně kvůli názorům ostatních a kvůli rychlému přístupu k novinkám, ale ručně psaný čtenářský deník je moje srdcovka...

vladomach
vladomach 09.09.2019 v 17:45

Také píši rukou, A4 formát, název knihy, jméno autora, nějaká malůvka charakterizující knihu, no a moje dojmy a pocity.

zanzara
zanzara 10.09.2019 v 09:06

Kdysi snažil jsem se napsát do poznámkového bloku aspoň něco o tom, co mě v knihach anebo ve filmech zvláště záujalo. Často jsem ale na to zapomněl. Ted' vedu několík čtenářských deníků, ve kterých zapisuju vlastní dojmý a asociace ze čtení - podle jazyka čtení. Ale to už jen v sití. A hlavně, abych si vzpomněl na vlastní dojmy. Bohužel skoro nikdo nemá dneška touhu ani čas, aby si povidat o knihách. Nebo dnes čteme knihy, o kterých nejde mluvit, anebo je to možná úplně zbytečné?

Text příspěvku byl upraven 15.04.20 v 20:36

JáJejí
JáJejí 10.09.2019 v 09:27

zanzara, přijďte na Sraz DK, chystá se další brněnský!
https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/brnenske-srazy-uzivatelu-dk-1277/str-33#new

Posledně jsme byli celí tři a o knihách se bavili zvesela a dlouze!
:-)

Text příspěvku byl upraven 10.09.19 v 09:28

book_fan
book_fan 17.12.2019 v 20:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

vladomach
vladomach 19.01.2020 v 19:49

Na youtube sleduji holku, která je zapálená čtenářka a brzy snad i spisovatelka. Moc prima holka (mar marilee). Je to ovšem tím, že to má načteno, když máš co říct, řekneš toho hodně a pokud máš i dobrou hlavu, řekneš toho tím víc, přidáš totiž vlastní názor.

pollyX
pollyX 13.02.2021 v 07:58

Ahoj. Co by jste doporučili na čtenářsky deník pro dvanáctiletou holku, co nerada čte? Předem děkuji za tipy.

siena
siena 13.02.2021 v 08:01

Co nerada čte?

Eicherik
Eicherik 13.02.2021 v 08:34

Jsou lidé, kteří neradi čtou. Někdy to ale může změnit dobře zvolená kniha.

siena
siena 13.02.2021 v 08:38

Jaj, ta mladá slečna, ne kniha... tak to se omlouvám, za nepochopení.

pollyX, zkuste se porozhlédnout po zdejších seznamech, diskuzních vlákne, domnívám se, že už se tu v minulosti řešilo čtení pro mladé slečny (např. https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/kniha-pro-mladou-slecnu-1292/str-8#id)

Já bych mohla doporučit kniha Anna ze Zeleného domu:
https://www.databazeknih.cz/knihy/anna-ze-zeleneho-domu-anna-ze-zeleneho-domu-32557

Text příspěvku byl upraven 13.02.21 v 08:56

JanČerný
JanČerný 30.05.2021 v 17:44

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli by jste měli radu na knihu do čtenářského deníku pro 10 leté dítě. Prosím, cokoliv budete vědět tak mi prosím poraďte. Za každou radu budu moc rád.

Hezký den

Koka
Koka 30.05.2021 v 18:43

Chlapec nebo dívka?



Vložit příspěvek