Čeština ze všech vinglů


pavlinda
pavlinda 13.01.2018 v 22:34

Moje babička říkala sklípku na uhlí "šopna".

Koka
Koka 14.01.2018 v 16:33

Z vysvětlivek na konci hrozně smutné knihy Advent - krutého příběhu od Jarmily Glazarové
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/advent-303822
jsem vybrala několik zajímavých slov z Beskyd:

četina – drobné rozsekané jehličnaté větévky, podestýlá se jimi dobytku, když není slámy. Po vyhození z chléva je četina chudičkým hnojivem polí

mostiny – kulaté pně, hrubě přitesané, které tvoří hrbolatou podlahu chléva

kozub – kuželovitá ozdoba špičatých štítů. Na půlkruhu spodní desky bývají nápisy o původu stavby a stavebníkovi

strzub – kůl zhotovený z tenkého kmene smrku, zbaveného kůry, jehož větévky trčí na všechny strany v podobě kolíků. Na strzubech se suší seno, jetel i obilné mandele.

lešči – jestli

zibák – kudla

krpě – sněžnice z jívové dýhy, spojené do oblouku a vypletané drátem.

říkať – modlit se / poříkaj – pomodli se

pohrádka – visutá příhrada v chlévě, na niž se ukládají stoličky a nádoby na mléko – hrotice.

blud – zmatení, ztráta orientace, která člověka postihne na určitých místech v lesích. S bludem se setkal věrojatně každý horal na Beskydě. V stoupajícím rozčilení se chodí dokola kolem téhož místa i více hodin a nelze rozpoznat ani nejznámější podrobnost. Aby kouzlo pominulo, stačí pojíst kousek chleba.

šklebík – malinká petrolejová lampička s nechráněným knotem, která se staví do dřevěné zasklené svítilny

řízma – ve sněhu upěchovaná dráha s kopce do údolí, kudy se na saních sváží pokácené dříví

schlopec – dvířka ve štítě vedoucí na půdu, kudy se vhazovalo seno

obrtel – dřevěná závora otáčející se na hřebíku

ríče – modlí se / neríče – nemodlí se

babinec – kupka sena

fojt – nejbohatší sedlák s dědičnou hodností rychtářskou; jeho žena - fojtka

nechlápej – nemlaskej

slibka – věrolomné panny, které nedodržely své sliby, nemají po smrti pokoje – zpívají, lákají muže svým zpěvem do pustin, utancují je k smrti

ščury – pulci a mloci

mžigutky – řasy

špírek – domácí čertík, skřítek

čupec – ostrý vršek

opukál – klacek

pluta – nepohoda, nečas, liják

Text příspěvku byl upraven 02.02.18 v 22:16

denib
denib 02.02.2018 v 21:42

Při čtení Pražského hřbitova mě zarazilo, že v restauraci sice neměli pórek, ale měli kozí bradu. Netušila jsem, že existuje zelenina "kozí brada pórolistá".
Našla jsem, že se kdysi pěstovala pro kořen (podobný černému kořeni) – jde jej vařit, dusit na másle, dávat do salátů apod., využitelné jsou i mladé listy na špenát nebo do salátů.

Viki9
Viki9 03.02.2018 v 19:12

... u nás se říká lidově "kozí brada" každé jemné travičce, co lehá pod kosou a nejde posekat ... Kozí brada luční (Tragopogon pratensis) o které píšete, snad u nás ani neroste - nevím, že bych jí byl kdy zahlédl ... ale třeba se jen špatně dívám :-)

denib
denib 03.02.2018 v 19:36

Luční a pórolistá jsou podle internetu různé druhy. Luční by u nás snad růst měla. Ale pórolistá, která se používá v kuchyni, asi ne. Já se ale v rostlinách vůbec nevyznám. Jen mě v knize překvapilo to spojení kozí brady místo pórku.

siena

woodward
woodward 01.03.2018 v 08:08

Kozí brada říkávali kdysi Walteru Ulbrichtovi - "Genosse Ziegenbart" ;)

TakySimona
TakySimona 25.07.2018 v 13:05

Tohle je tůze roztomile interdisciplinární:

Píše se ve větě "Schrödingerova kočka je živá nebo mrtvá." čárka před slovem "nebo"?
:-)

Text příspěvku byl upraven 25.07.18 v 13:07

Lector
Lector 25.07.2018 v 13:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

TakySimona
TakySimona 25.07.2018 v 13:21

Lectore, napište mi, prosím, do soukromé zprávy, jak přesně byste reagoval, abyste navázal na zdánlivou nezáludnost otázky.
Moje verze má...netypicky...jen dvě slova!
:-)

woodward
woodward 25.07.2018 v 13:23

Je-li to věta oznamovací, čárka tam nejspíš nebude. Je-li to otázka, nezabýval bych se tím, jelikož otázka takto položená stejně nedává smysl.

TakySimona
TakySimona 25.07.2018 v 13:27

Chytil jste se do pasce, woodwarde!

Kdyby to měla být věta tázací, měla by na konci otazník a vysoce pravděpodobně i jiný slovosled.

:-)

VlKa
VlKa 25.07.2018 v 13:34

Kvantová mechanika je nad moje možnosti, ale z hlediska jazyka jde o to, jaký je poměr mezi větnými členy "mrtvá" a "živá". Pokud slučovací, je to bez čárky, pokud vylučovací (obdoba buď - nebo), je to s čárkou.

Nedokážu posoudit, kam to dokáže posunout výše zmíněná kvantová mechanika.

woodward
woodward 25.07.2018 v 13:36

Inu, já už se s tím nějak vyrovnám. Vzpomněl jsem si na jinak nepříliš zdařilou sci-fi Briana Aldisse Bílý Mars, kde jakési děvče, zabývající se fyzikou, vykládá jinému děvčeti (už fakt nevím v jakým oboru dělala ta druhá) o Schroedingerově kočce která je vlastně současně živá i mrtvá, ta druhá dívka, fyzikou nedotčená asi jako já, položí záludnou otázku: "a pro tu kočku je to dobře nebo špatně?" Načež se fyzikální vědkyně urazí! :)

Lector
Lector 25.07.2018 v 13:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

TakySimona
TakySimona 25.07.2018 v 13:54

to woodward, k otázce druhé slečny (vsadila bych barefoot boty, že byla na rozdíl od té fyzičky sličná!):

Na to má přece odpověď klasik Medvídek Pú:

"Obojí! A s chlebem se, prosím, neobtěžuj!"

Text příspěvku byl upraven 25.07.18 v 13:57

VlKa
VlKa 25.07.2018 v 13:58

Takže tu čárku dáme do závorky a bude vymalováno. :-)

TakySimona
TakySimona 25.07.2018 v 14:00

to VIKa: Jak se výslovností rozliší kulaté, hranaté resp. složené závorky?
:-)

Text příspěvku byl upraven 25.07.18 v 14:00

VlKa
VlKa 25.07.2018 v 14:04

Stejně blbě jako se vysloví čárka. :-)

woodward
woodward 25.07.2018 v 14:08

TakySimona:
Jestli si dobře vzpomínám, ta fyzička byla Australanka a ta druhá, která vlastně celej ten příběh vypráví, je Číňanka. A ta fyzička je docela určitě rázné, energické, POHLEDNÉ děvče. Nepokoušej se to číst, Aldiss vymyslel marťanskou utopii a fakt se mu to moc nepovedlo.
Jo, a ta Číňanka není blbá.

Text příspěvku byl upraven 25.07.18 v 14:11

TakySimona
TakySimona 25.07.2018 v 14:10

to VIKa:
Čárka se vyslovuje velmi snadno, pokud ovšem nesdílíte geniální nápad jednoho obchodního managera jisté radiostanice, že když pošle zprávaře na kurz rychlomluvení, zvýší se efektivita&produktivita jejich práce!
:-)

Text příspěvku byl upraven 25.07.18 v 14:19

Lector
Lector 25.07.2018 v 14:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

VlKa
VlKa 25.07.2018 v 14:15

Špatně jsem se vyjádřila... Jak se ve výslovnosti liší čárka od pomlčky? :-)
Off-topic: Kolik procent populace ovládá čárky alespoň tak nějak rámcově?

TakySimona
TakySimona 25.07.2018 v 14:19

to woodward:

Svůj roční limit počtu přečtených sci-fi knih právě překračuju s Chvalozpěvem na Leibowitze. Tenhle žánr čtu opravdu jen velmi výjimečně a na doporučení, že konkrétní kniha přerůstá hranice žánru.

Já psala něco o korelaci či dokonce kauzalitě mezi národností, občanstvím, vzhledem a duševními kvalitami?
Jsem přece dnešní a mám #MeeToo teoreticky zrešeršováno, přece!
:-)

Text příspěvku byl upraven 25.07.18 v 14:21

VlKa
VlKa 25.07.2018 v 14:21

Lector: Měla jsem na mysli běžnou komunikaci. Strojově namluvený text je kapitola sama pro sebe. :-)



Vložit příspěvek