100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet


alekis
alekis 17.11.2023 v 21:37

Jednou ze 100 věcí, které stojí za přečtení, ale tady na DK je hodně opomíjená, je fantasy série Kroniky Fey.
Autorka Kristine Kathryn Rusch stvořila neobvyklý příběh s neobyčejnými reáliemi i postavami. Alespoň doteď jsem nic podobného nečetla. Naštěstí žánr fantasy má hodně široký záběr :-).
Protože série má málo přečtení a ještě méně hodnocení, jejichž počty se s každým následujícím dílem navíc ještě snižují, tak tímto příspěvkem na Kroniky Fey chci aspoň upozornit a třeba případné čtenáře nalákat. Všechno je naštěstí k nalezení v e-podobě :-).
Kroniky jsem četla už 2x a přes tisíce knih všech žánrů, které je záhodno přečíst, tuším, že si je časem přečtu i potřetí.
Vzhůru na Modrý ostrov, jehož mírumilovní obyvatelé jednoho dne s hrůzou zjistí, kdo jsou Feyové.

hankapimi
hankapimi 17.11.2023 v 23:06

Alekis, děkujeme za příspěvek a tip na dobrou fantasy...
Pěkný večer všem.

alekis
alekis 18.11.2023 v 16:26

Další, na DK téměř úplně opomíjená série je fantasy pentalogie Království boží, autor Paul Kearney.
Obrovský záběr: politika, náboženství, konflikty, ale co víc - bitvy, zrady, vraždy, ztracené životy i lásky a kromě dramatické alternativní reality i brutální fantasy...
Četla jsem celkem dávno a z té šíře záběru si pamatuji jen, že Corfe, jehož dramatickou cestu, kromě několika cest jiných, např. v 1. díle zrovna výpravu kapitána Hawkwooda, sledujeme všemi pěti díly - tedy Corfe mě tehdy naprosto okouzlil, tak jak jen může vzít za srdce vymyšlená papírová postava.
Ach jo, když čtenářka nepotkává toho pravého v realitě, musí vzít zavděk alespoň hrdinou literárním :-)).
Tuto sérii doporučuji všem, kdo mají rádi složitější propracované příběhy s více dějovými linkami. Je to hodně inteligentní a zábavná záležitost!

Text příspěvku byl upraven 19.11.23 v 13:34

alekis
alekis 20.11.2023 v 19:08

Horory knižní i filmové obcházím obloukem... :-)
https://1url.cz/9usjl

encyklopedie
encyklopedie 20.11.2023 v 20:48

úplně souhlásím s fenclem, je to borec, který daným věcem o kterých píše rozumí, a rozumíme si spolu
většina dnešních hororů je film o hnusu, prasečině ...zkrátka ztráta času

alekis
alekis 20.11.2023 v 21:29

Václav Cílek napsal knihu Odolné město a k tomu je tu rozhovor
https://1url.cz/vus4W


alekis
alekis 26.11.2023 v 17:15

Další - tentokrát spíše sci-fi série, která rovněž není příliš vyhledávaná, je trilogie Ráj, autor Harry Harrison.
Je to alternativní historie, v níž dinosauři nevyhynuli, naopak se vyvinuli v inteligentní tvory, žijící v organizované společnosti. V době, o níž čteme, začíná nesmiřitelný konflikt mezi nimi a lidmi, jsoucími (zřejmě, je záhodno repete) na úrovni pozdní doby kamenné.
Jo, to teda bude boj!
Je to geniální dílo s vytvořenými jazyky obou skupin a perfektně popsanými dinosauřími technologiemi na bázi fauny a flóry - žádné stroje!
Kam se hrabou upíři, draci, čarodějové a zavazadla s nožičkami!
Obálky - hlavně ta u 3. části - ta by každého pravověrného fantasmagorika musela odradit, ale nesuďme podle obalu, důležitý je obsah a ten je, alespoň podle mého vkusu - no prostě podle mého vkusu :-).

https://www.databazeknih.cz/serie/raj-500

encyklopedie
encyklopedie 26.11.2023 v 17:51

to je to nejlepší, co je z dinosauří alternatívní historie napsáno

alekis
alekis 03.12.2023 v 22:03

Tentokrát chci upozornit na třídílnou fantasy sérii Prokletí Chalionu, která je také téměř úplně stranou zájmu čtenářů... Což je škoda.
Poslední část, Boží lov mě příliš nezaujala, ale nechci ji zavrhovat. První dva díly, Prokletí Chalionu a Ochránkyně duší jsou jedny z mých nejoblíbenějších knih.
Anotace u obou jsou dostatečně vypovídající, takže k obsahu nic psát nebudu. Není to úplně snadné čtení, než čtenář(ka) zvykne na některé pojmy, autorka totiž zčásti používá vytvořený jazyk, než pochopí, o jaké prokletí kráčí a než se prokouše náboženstvím Pěti bohů, které je skvěle vymyšleno, včetně příběhu, odkud se objevil pátý bůh Bastard.
Kdysi jsem v Levných knihách, kam se bohužel nebo možná naštěstí málokdy dostanu, objevila Ochránkyni duší. Až později se mi podařilo získat celou sérii a když to řeknu slovy klasiků, patří do zlatého fondu mých fantasy oblíbených :-).

https://www.databazeknih.cz/knihy/prokleti-chalionu-prokleti-chalionu-21829

alekis
alekis 05.12.2023 v 08:13

Hororům se vyhýbám, ale toto vypadá zajímavě ... :-)
https://1url.cz/Gud33

encyklopedie
encyklopedie 08.12.2023 v 17:19

...každý rok se na Mikuláše projdeme s manželkou podívat se na české čertíky, andílky a Sv.Mikuláše
Letos jsme se byli poprve podívat na novou zápaďáckou kulturu... krampusáky
Výsledek - pár idiotů v příšerných maskách, mezi nimi už samozřejmě pár ožralých hovad ...a chudáci malošci strachy posraní až za ušima ....

keri.H
keri.H 08.12.2023 v 17:41

encyklopedie: Stačilo mi vidět to jen někde na videu a řekla jsem, že tohle za mě fakt ne. A nechápu ty rodiče, co tam berou děti.

encyklopedie
encyklopedie 08.12.2023 v 18:07

keri.H - taky nechápu ....opravdu to byl HNUS

hankapimi
hankapimi 08.12.2023 v 22:13

Přátelé,
už delší dobu si můžu hlavu ukroutit, kam ten svět spěje?

alekis
alekis 09.12.2023 v 17:28

Přidávám hlas
encyklopedie - nejsem už malošek, ale potkat je, budu taky pos... až za ušima...
keri.H - na video bych se ani nedívala, stačily mě letmo fotky, fakt hnus fia... Aha! No tak hnus modrozelený..!
hankapimi - taky se podobně takto ptám... a neblaze tuším, že (obrazně řečeno) - jak hovoria bratia Slováci: do riti.
:-(

encyklopedie
encyklopedie 09.12.2023 v 18:01

Mikuláš byla vždycky celovesnická událost ...když začal být na obchůzce, venku byla celá dědina...
bohužel dnes už i ti čeští se leckdy propadají "do západního Německa" ...ať se člověk podívá kde chce, všechno spěje k prodlouženým zádům...

alekis
alekis 10.12.2023 v 19:39

Pravověrný scifista a zároveň fantasmagorik by neměl vynechat skvělou čtyřdílnou sérii Pán ledové zahrady. S každým dílem počet hodnocení na DK klesá, asi ji dost lidí opustilo uprostřed čtení. Přitom je to hodně dobrá záležitost a navíc ze sousedních luhů a hájů...
Ke všem dílům jsou samozřejmě anotace a komentáře, takže bude lepší se v případě zájmu obrátit tam. Je to podle mého o trochu víc fantasy, než sci-fi, přesněji řečeno, je to kříženec, na kterém se autor vyřádil do milé vůle :-).
Při prvním čtení jsem byla bez dechu, tak to bylo napínavé, a později jsem si užila opáčko, neboť poprvé se některé části děje v tom fofru kamsi vytratily... a teď samu sebe podezřívám, že možná do Zahrady půjdu potřetí :-).
Některé části příběhu jsou geniální. Celková myšlenka, nápad, jsou skvělé. Jak často si musím zavzdychat: To nevymyslíš! Jak často závidím autorům jejich nápady a zpracování...
No, Jarek by se měl pochlapit a spáchat ještě nějaké pokračování :-).

https://www.databazeknih.cz/knihy/pan-ledove-zahrady-pan-ledove-zahrady-22761

alekis
alekis 17.12.2023 v 12:01

Jak se tomu říká? Nosit dříví do lesa?
Kniha má tisíce přečtení, stovky komentářů. Přesto jsem si jistá, že jsou mezi námi milovníci fantasy a hororu - neboť o tom to je, kteří se jí vyhnuli obloukem. Pokud o ní psali do deníku povinné četby, opráskli obsah od kamaráda - kamarádky, a knihu nikdy neotevřeli.

Ta věc má mnohem širší rozměr. Vlastním knihu toho názvu, takovou těžší bichli, kde je spousta čtení, ale teď mluvím pouze o části, která je specifická - je ve verších!
Ano, je to absolutní fantasy zkřížená s hororem, je to unikum dokonale zrýmované, básnickým jazykem k potěše čtenářstva sestavené, je to staré, ale dobré! Je to Erbenova Kytice! :-)
Kytici jsem četla jako malé dítě, asi osmileté. Nejhorší byla Svatební košile, to je skutečný horor, ani Vodník nezaostává... Ani... Ani... Nejhorší bylo Záhořovo lože, tomu jsem tehdy moc nerozuměla, těžké téma, těžký jazyk. Jinak jsou ty verše ale tak sugestivní, rýmy tak dokonalé, že aniž jsem se je učila nazpaměť. pamatuju si celé pasáže.
Erbene! Kájo! Jardo! Seš fakt dobrej, máš na to! :-)

https://www.databazeknih.cz/knihy/kytice-23857

Text příspěvku byl upraven 17.12.23 v 12:02

encyklopedie
encyklopedie 17.12.2023 v 17:43

kytice? tenhle výtvor jsem nikdy nedokázal přečíst ...básničky jsou pro mne odmalička blé........

alekis
alekis 17.12.2023 v 18:40

encyklopedie
Já už dnes žádnou poezii nečtu, ale přečti si aspoň Svatební košili, z ní jsem se schýtala děsem, horor jak vyšitý. Když umrlec natahuje ztuhlou paži po dívce, co před mrtvým ženichem našla útočiště v márnici... tož to píše..!
Tělo tvé bílé, spanilé, bylo by co ty košile... Brrr!
A malý vodníček vejpůl na prahu... To není horor?

encyklopedie
encyklopedie 17.12.2023 v 18:45

svatební košile/+oblek/ mi visí ve staré skříní už 48 roků... STAČÍ /nepotřebuji o tom ještě po létech číst
cháchá

alekis
alekis 17.12.2023 v 18:47

encyklopedie
Ty si prostě a jednoduše děláš z klasika vrtulu!! No toto! To asi nerozchodím :-))

encyklopedie
encyklopedie 17.12.2023 v 19:05

...tak si na to sedni...já dokonce neviděl ani ten příšerný film
stačilo mi sem tam kouknout, když se na to žena dívala

alekis
alekis 17.12.2023 v 19:45

Však to není propaganda na film, ale na ty zvučné verše...
Zelené šaty, botky rudé, zejtra moje svatba bude...
A ... Malá, hnědá, tváře divé, pod plachetkou osoba... o berličce, hnáty křivé, hlas vichřice podoba...
:-))) (velký smajlík)

encyklopedie
encyklopedie 17.12.2023 v 20:50

alekis....já znám z Vodníka jediný veršíky
Hastrmane tatrmane melou
Kolo mlýna klape Kampou celou
Na pentle se dívka těžko chytí
Zkus nabídnout víc než vodu k pití....



Vložit příspěvek