Účelově zkreslené hodnocení knih


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.06.2021 v 13:09

On se spíš děje opak. Viz kniha, kterou jsem si přečetla jenom kvůli tomu, že jsem vážně neměla sebemenší tušení po přečtení anotace, o čem to je:
https://www.databazeknih.cz/knihy/papirova-labut-344974

A takhle se teď anotace píšou! Zní to jako něco jiného, ale je to stejné jako sto knížek předtím.

Proto jsou ukázky knih fajn. A když se kouknete na ukázku, která je u ebooku, je často i poměrně dlouhá.

A potom čtěte knihu, co má 350 stran a na straně 320 zjistíte, že teprve teď končí anotace :(

Text příspěvku byl upraven 14.06.21 v 13:10

PanPredseda
PanPredseda 14.06.2021 v 13:15

Já jsem zjistil, že v ukázkách, i pokud mají rozsah pouze jednu či dvě stránky, už se nedá jen tak snadno schovat autorské neumětelství. ;-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.06.2021 v 13:21

Kolikrát i z první věty. Proto první věta je hodně důležitá. A je hodně těžké vybrat správnou ;)

Naias
Naias 14.06.2021 v 13:40

"Vzhledem k násilnému obsahu, sexu a vulgarismům je román určen vyzrálým čtenářům."

No prosím, a ja som si myslela, že vyzrálý čtenář znamená dačo iné. Veru, človek sa učí celý život.

kapr
kapr 14.06.2021 v 14:09

Ukázky vesměs vítám. Spoilery v anotacích mi jdou proti srsti. Spoilery v komentářích nemám rád. V obou případech mám na mysli skutečné spoilery, ne případy, kdy autor přešlapuje na hraně, neb nedaleko ní. Já se snažím spoilerům ve svých komentářích vyhýbat jak čert kříži. Pokud se mi to tak úplně nepodaří, zkusím se vrátit a text opravit. Když to nelze, ale text se jinak formulovat nedá, raději kliknu na tlačítko pozor spoiler i v těch případech, kdy jsem, podle svého názoru, skutečnému spoilerování ještě poměrně dalek.

kapr
kapr 14.06.2021 v 14:14

Naias
On se jen někdo pokoušel gramotně tlumočit rodičům potencionelně obdarovaných svůj názor, že dotyčná knížka není vhodná právě pro dívky ve věku devíti let. (Chi - chi.)


PanPredseda
PanPredseda 14.06.2021 v 14:15

Dospělý a vyzrálý nemusí být vždy synonyma.

knih-o-mol
knih-o-mol 14.06.2021 v 14:24

Muze mi nekdo rict co je spoiler? Dokazu si to predstavit u detektivky, ale u ostatnich? Prevypraveni deje? Treba u Jogasutry - joga je ovladnuti cinnosti mysli? A je to venku.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.06.2021 v 14:28

"Vypracovaná postava za šest týdnů" už v názvu teoreticky taky vyspoileruje konec. Ale ne, když knihu dáte mě :D

PanPredseda
PanPredseda 14.06.2021 v 14:32

Ad kniho-o-mol:
Prozrazení takové informace z knihy, že si pak čtenář řekne: To už nemá cenu číst.

PanPredseda
PanPredseda 14.06.2021 v 19:28

Když jsme tu řešili anotace, tak jsem si vzpomněl na anotaci k této knize: https://www.databazeknih.cz/knihy/vrazdy-a-jine-zbesilosti-426105
Pokud je mi známo, je převzata přímo ze stránek nakladatelství Volvox Globator.
V anotaci jsou přímo zmíněné povídky:
Sud vína amontilladského,
Skokan,
Anděl pitvornosti
a Vrah jsi ty!
Dále se objevují náznaky, ve kterých lze poznat povídky:
Nikdy se s čertem nesázej o hlavu!
a Metoda doktora Téra a profesora Péra (kdy je, čert ví proč, zmíněn naprosto mylný název Šílený psychiatr).
Smutné na tom je, že kniha z povídek uvedených výše obsahuje pouze Anděla pitvornosti a Nikdy se s čertem nesázej o hlavu. Ostatní povídky, které jsou v anotaci buď přímo vyjmenovány, nebo opsány nástinem děje, v této sbírce chybí.
:-/

Adhara
Adhara 15.06.2021 v 10:39

Vidíte, a pre mňa je práve spojler často dôvodom, prečo si knihu prečítať. :-) V beletrii sú pre mňa informácie druhoradé, na prvom mieste je spracovanie.

Naias
Naias 15.06.2021 v 11:20

Aké je spracovanie, to sa človek dozvie skôr z ukážky než zo spoileru, nie? Čo prezradí o spracovaní napríklad informácia, že tá a tá postava zomrie alebo aká je identita postavy, ktorá sa tam pohybuje zamaskovaná?

Adhara
Adhara 16.06.2021 v 11:53

Naias: isteže, spracovanie a spojler spolu nesúvisia. Nechcela som povedať, že spojler často prezradí niečo zaujímavé, čo anotácia nie a čo je práve magnetom pre mňa. A tak začnem čítať, nie kvôli prekvapeniam, ale kvôli tomu, že som zvedavá na spracovanie. Preto si tiež chcem prečítať knihy, ktoré som najprv videla sfilmované.

elle223
elle223 17.06.2021 v 11:33

U některých knih spoilery vadí, u některých vůbec ne. Pokud je např. detektivka postavená na ději, kdy se už od začátku knihy řeší záhada, kdo je ze sedmi zůčastněných na jakési od světa odřízlé horské chatě vrahem, přičemž si dopředu přečtu, že vrahem je "pan Zahradník", tak je to problém (viz Eduard Fiker).
Na druhou stranu např. v detektivkách od Raymonda Chandlera je děj (např. tuctová vražda barové tanečnice jejím bývalým milencem) naprosto nepodstatný - v jeho knihách jde z 99,9% jen o tu omáčku okolo, a nikoli o onu naprosto banální a tuctovou vraždu. Častokrát jsem po přečtení jeho knih přemýšlel, o co vlastně v té knize šlo - zápletka prakticky žádná a přesto většinu jeho knih hodnotím maximem 10/10*. To samé např. některých knih od Ed McBaina..
Když do kin přišel velkofilm Titanic, tak taky každý od začátku znal spoiler - věděl, jak film skončí - jeho potopením..

PanPredseda
PanPredseda 17.06.2021 v 11:43

Pokud spoiler nevadí, není to spoiler. ;-)

ijcro
ijcro 17.06.2021 v 12:11

Jsou spoilery a "spoilery", viz Titanic.
U některých děl, napsaných třeba před padesáci či více léty to ani vadit nemusí, pokud je to všeobecně známé dílo (nemám na mysli zrovna Babičku), ale u autorů nové vlny to samozřejmě vadit může.

Atuin
Atuin 17.06.2021 v 17:18

Mě by tedy nenapadlo číst komentáře před tím než přečtu knihu. Možná to není obvyklé ale rozhodně je to bezpečnější :-)

kapr
kapr 17.06.2021 v 18:22

Bezpečnější to je, ale částečně se pokouším vybírat si knihy ze žebříčku, podle hodnocení, (pravda ne vždy příliš úspěšně.) Tehdy si přečtu "všechny" komentáře, zvláště pak ty které napsali osvědčení hodnotitelé - komentátoři. Někdy mne k přečtení zláká dokonce i jen jediný komentář. V knihovně si naopak půjčuji v první řadě podle autora, ve druhé podle názvu knihy. Přinesené úlovky pravidelně probírám, a někdy, spíše výjimečně dojde i k tomu, že knihu vrátím nakonec bez přečtení, vzácně dokonce i aniž bych ji doma byl vůbec otevřel.
Obsahuje-li komentář stručnou citací má pro mne hned dvojnásobnou hodnotu. Komentáře o jedné, dvou třech větách zpravidla při výběru moc nepomohou. Ne vždy se mi podaří doprovodit vlastní komentář vhodným úryvkem. Někdy se k tomu dostanu dokonce až po letech, například při opakované četbě, třeba jen části knihy. Domnívám se, že na nadpoloviční část spoilerů lze narazit spíše v nepovedených redaktorských anotacích, nežli v komentářích čtenářů.

encyklopedie
encyklopedie 17.06.2021 v 19:00

Atuin....trefa do černého ....nečíst komentáře před knihou!!!! ....máš *****
Než si "popravit" dobrou knihu svinským spojlerem, raději neznámou knihu , která nechytne po 50-ti stránkách hodím do koše...

PanPredseda
ijcro
ijcro 12.07.2021 v 10:27

Docela by mě zajímalo, pokud má kniha více jak třeba padesát/sto komentů, jestli je někdo (důsledně) čte? Odhlédnu-li samozřejmě od diskuzních vláken typu "Slovný futbal" či "Trojslovný příběh", které evidentně v toku příspěvků dávají smysl snad jen přispěvovatelům. ;)

Mně osobně docela vadí kouskování po stránkách, mám u pecka velký displej a chci vidět pokud možno co nejvíce textu. Přizpůsobit to nějak nejde a takzvaně "vytisknout" si komentáře taky není možné. Na fulltext vyhledání ve vláknu komentů lze jen zapomenout...

Jenže čím větší displej, tím méně informací a tím více obrázků a klikání :(

PanPredseda
PanPredseda 12.07.2021 v 10:29

Když mne kniha z nějakého důvodu zaujme, projdu si všechny stránky komentářů. A hledám v nich ty zajímavé a přínosné.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.07.2021 v 11:01

Bohužel asi majitel přišel na to, že uživatelé přišli na to, jak zobrazit všechny příspěvky na jednu stránku, protože nechtěl asi přijít o reklamy a "doporučovánu knih", tak to už nejde... :(

Já rychle přejedu očima a když má komentář víc jak pět řádek, ráda prolistuju. Takže kazím představu "důležité jsou jenom první příspěvky" :D

Text příspěvku byl upraven 12.07.21 v 11:02

PanPredseda
PanPredseda 12.07.2021 v 11:28

Ad Lenka.Vílka:
Proto jsem ráno napsal těch řádků osm a kousek. :-D



Vložit příspěvek