Stará nebo nová fantastika?


alexLytton
alexLytton 25.01.2021 v 10:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 10:26

@Lenka.Vílka:
i fantasy mají své kulisy a atributy, na které lze naroubovat jakékoliv charaktery.

Dost často se zde v komentářích u knih objevuje slovo "předvídatelnost".
Pro žánry je předvídatelnost (kulis, typických charakterů a atributů) naprosto nezbytná. Horší je předvídatelnost v toku příběhu. Někdy je to o podivném hodnocení autora komentáře, jelikož o předvídání napíše až o přečtení poslední kapitoly, jindy je to opravdu chyba autora, kdy vyzradí v nevhodném uzlu příběhu něco, co mělo být skryto až do posledního odstavce. A bohužel často se stává, že už gró příběhu vyslepičí anotace.

Všiml jsem si u některých posledních komentářů velkou rozkolísanost názorů; buď se knížka bezmezně líbí, anebo je odsuzovaná skoro až k odpadu. Tím pádem si myslím, že asi u některých knih je zavádějící anotace a také i žánrové zařazení, které by možná mělo být mnohem jemnější (nebo je to jen špatným pochopením štítkování či jejich bezobsažností?)

Text příspěvku byl upraven 25.01.21 v 10:51

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 10:27

AlexLytton: první odstavec jste měl napsat hned na začátek, ono to teď lépe dává do světla kontext :)

Nikde jsem nepsala, že se mi zdá ubohé, že jste přiznal chybu. Doufám tedy, že jde tedy o špatné pochopení slov a potom následná dedukce. Dík za ten váš první odstavec ;)

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 10:36

@alexLytton:
Já se k tématu na Sardenu okrajově vyjádřil v nějakém komentáři.
btw, vyjadřovali se k němu především autoři a recenzenti. Širší čtenářská diskuze jako taková tam ani neproběhla, ta se může otevřít, když bude zájem mezi čtenáři tady na DK (nebo ČBDB).
Ale jak píšu, když bude zájem a bude diskutujících účastníků dost. A už jsem psal někde výše, nejsem úplně ten pravý diskutér.

Text příspěvku byl upraven 25.01.21 v 10:52

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 10:48

Ijcro: mě předvídatelnost vadí leda tak v detektivkách.
Ale na druhou stranu. Co si my čtenáři myslíme, že budou spisovatelé pořád vymýšlet?! Potom je napadne něco originálního a je to tak ujetý, leč originální, že si to koupí málo lidí :(

Moje poslední čtená kniha třeba. Kdybych si přečetla, co je na zadní straně, přijdu o pointu, ke které jsem se prokousala během četby a bylo to pro mě potom napínavější. Hned mi bylo líto toho, kdo to tam vzadu četl...
(Viz to, jak jsem už jednou psala, že se už ani nekoukám na trailery většiny filmů. Dávají tam toho prostě moc a tím to akorát zkazí.)

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 10:53

@Lenka.Vílka:
Nebo taky po navnadění zničí veškerá očekávání.


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 11:05

Zaujalo mě toto:

"Já to vidím tak že sci-fi vlastně bylo vždycky tak trochu agitka. Pokud autor netlačil čistě techniku tak většinou šlo o to zpropagovat jeho vidění světa, jeho představu o lidských právech, postavení jednotlivých skupin obyvatel, rasismus / antirasismus. Sci-fi autoři byli v tomhle vždycky napřed takže tady to volání po větší progresi chápu."

A není to tak snad ve všech žánrech?

Na druhou stranu, když se dívám na knihy, které teď výchozí, často se ptám, zda o tom píšou, protože je poptávka, příkaz, aby to tak viděli nebo protože to tak vidí doopravdy.

A kolikrát je děsivý si představit, že to vážně takhle vidí. A těm většinou potom dám odpad mezi nadějnými komentáři. A potom se ptám, proč tak kladně hodnotí. Protože to tak vidí i oni? Je mi smutno i za ně :(

Text příspěvku byl upraven 25.01.21 v 11:22

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 11:06

Ijcro: nebo :D

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 11:22

@Lenka.Vílka:
Agitka určitě.
Hlavně probíhá společností nějaká vlna změny vidění světa, na kterou reagují i autoři fantastiky. Akorát některé aspekty jsou do žánru narvány pod tlakem v zájmu části společnosti, na úkor té většinové, která obvykle mlčí.

Tialexa
Tialexa 25.01.2021 v 11:45

Já čtu nejradši fantasy, ale taky je těžké poznat co dál je to ještě za žánr.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 11:46

Ijcro: asi bych měla přiznat, že za sebou mám "sci-fi", které je agitka od začátku do konce, ale brala jsem to z jediného důvodu. Že autorka do toho zakomponovala věci, které "má od sebe", jinak bych to asi znechuceně odložila, že tohle do mě hustit nebudou, ať to dají do jiných knih, pokud na to mají kvóty,.. :(
Podle mě by se to mělo používat jenom v moment, kdy to tak autor vážně má a vidí, ne protože si myslí, že takhle to bude mít větší úspěch. Naivní názor, já vím... :/
Já nemlčím, v knize to zkritizuju. Nemám možnost udělat víc. Narozdíl od jiných, kteří umí "zařídit", aby kniha vůbec nevyšla, že? :( :( :(

Dave_Jame
Dave_Jame 25.01.2021 v 14:03

@alexLytton
Nevadí když se přidám do diskuze? Částečně mě vždycky moderní progresivní lidé fascinují úzkostí svého rozhledu, jako by tvorba, která si dává za cíl nabourat konvence a prozkoumat hranice Gendrového nebo Sociálního smýšlení, byly nějakým módní výstřelkem posledního desetiletí. Přesto že je řada autorů, které tato témata zkoumala, i úspěšně, před desítkami let.
Není to dlouhé, co jsem četl sérii Xenogenesis od Octavia Estelle Butler, série stará, jako jsem já sám. Celá trilogie si hodně pohrává se sexualitou, rasismem a mnoha dalšími tématy, ne však způsobem, aby se čtenáři vnucovala.
Na druhou stranu zrovna čtu něco od paní Neomilnerové, na jejíž tvorbu bych reálně rád slyšel názor někoho s progresivního směru.

Text příspěvku byl upraven 25.01.21 v 14:09

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 14:33

@Dave_Jame:

Tady asi nejde o hranice jako takové, ale jejich posouvání směrem k nekompatibilním sociálním skupinám (pod různými záminkami, ono je něco jiného hranice zkoumat a něco jiného je neomylně posouvat). Podstatou našeho světa je konflikt a nerovnováha, a je jedno jaké je povahy, finanční, sociální, náboženská, sexuální, genderu, stáří, smrti... (++++)

Pro vyprávěné příběhy prostě existují kulisy a atributy, které jsou dané a pro tok děje příběhu důležité, aby je cílová komunita přijala.

Mimochodem, proto pohádky končí tou kouzelnou větou "...a žili šťastně až do smrti" s nějakým dovětkem - tam už totiž konflikt z pohádky skončil a není už o čem psát (nuda-nuda-nuda). ;)

Adhara
Adhara 25.01.2021 v 19:10

Ja som taký zvláštny čitateľ, že odreagovanie bez veľkých myšlienok si neviem predstaviť. Pokiaľ ma kniha ničím aspoň trošičku neobohatí, neodreagujem sa, ale skôr sa naštvem.

Navyše som vyrastala na hard sci-fi o kozmických lodiach s čisto mužskými posádkami. Tak som začala v puberte písať hard sci-fi s čisto mužskými posádkami. A potom som počúvala sťažnosti od čitateliek, kde sú ženy a vzťahy. :-)

Young adult mi pripadajú na jedno kopyto, česť výnimkám. Lenže to aj knihy o teenageroch pre dospelých. Tí knižní teenageri sú tak strašne stereotypní, čo sa osobností týka. V knihách pre mládež a dospelých sa teenageri odlišujú len mierou zobrazenia násilia a sexu.

Tiež odjakživa neznášam, pokiaľ ľúbostné vzťahy nie sú súčasťou zápletky, nevyhnutnou zložkou príbehu, ale sú k nemu prilepené, „aby sa to dobre predávalo“. Tento fenomén často vidieť v sci-fi. Na všetku ostatnú vatu čitatelia nadávajú (aj v prípade, že to vata nie je, len niečo nepochopili), ale pokiaľ ide o vatu v pohode pridruženého ľúbostného príbehu, ktorý sa dá ľahko vyškrtnúť, nadávam len ja sama.

Rovnako nemám rada, keď autori používajú fantastické prostredie len ako kulisy, ktoré nemajú pre príbeh žiadny poriadny úžitok. Razím názor „literárnej Occamovej britvy“: „Čo sa môže odohrávať na Zemi, v súčasnosti a bez fantastiky, to sa aj má odohrávať na Zemi, v súčasnosti a bez fantastiky!“ :-)

Realistickosť je u mňa na jednom z popredných miest.

Btw., všimli ste si, že dnešné mladé autorky často píšu o dievčinách, ktoré sa ocitajú v cudzích svetoch a tam plnia nejakú významnú úlohu? Kde to autorky nabrali? Bol to nejaký knižný, hit, ktorý všetky kopírujú?

PanPredseda
PanPredseda 25.01.2021 v 19:46

Přiznám se, že fantasy prakticky nečtu, možná pár povídek z různých sbírek. Radši mám horror, případně sci-fi. Ale to jsem se chtěl zeptat: co je to ta genderová rovnost?

jaskr
jaskr 25.01.2021 v 21:20

Takze cela tato diskuze je o tom, ze fantasy se vyvinula z zanru pro zastydle pubertaky (an,o trochu trollim) v plnohodnotnou literaturu, ktera reflektuje realitu a soucasna temata . A z meho pohledu je to naprosto v poradku.

PanPredseda
PanPredseda 25.01.2021 v 21:22

Otázkou je, jak definujete realitu a která současná témata stojí za to v literatuře reflektovat. ;-)

alexLytton
alexLytton 26.01.2021 v 00:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 26.01.2021 v 02:05

Přemýšlím, jestli cítím potřebu být kvůli tomu, co čtu, titulován slovy jako 'misogynní strejc', 'zastydlý puberťák' nebo třeba 'rasista'.

Text příspěvku byl upraven 26.01.21 v 03:08

Dave_Jame
Dave_Jame 26.01.2021 v 05:02

@PanPredseda
Tu potřebu někoho nějak titulovat má spíš ta druhá strana, většinou když jim dojdou argumenty.

@alexLytton
hezky řečeno. Já jsem dospěl k názoru, že člověk by si měl držet, i v rámci žánru rozhled.
Domácí tvorba nebo cizí. Soudobá, 20 let, století zpět. Kniha které chce jen pobavit, nebo naopak vás zamyslet. Věhlasná světová "klasika" nebo prvotina mladého českého autora. Zkouším každý rok přečíst něco od každého. Rád vyhledávám autorky, protože píší jinak než autoři. Pravda, často při takových průzkumech narazím na horší věci.

PanPredseda
PanPredseda 26.01.2021 v 07:52

Ad Dave_Jame:
Můžete prosím uvést nějaký příklad?

Dave_Jame
Dave_Jame 26.01.2021 v 09:57

@ PanPredseda
jen aby jsme si rozuměli, myslíte příklad toho titulování? Nebo příklad nějaké nějaké skupiny knihy, které jsem popsal v části určené alexLytton?

PanPredseda
PanPredseda 26.01.2021 v 10:04

Ano, příklad toho titulování. (Nejlépe s dohledatelným zdrojem, jako je článek za začátku této stránky diskuse.)
---
Dejte mi třeba titul 'grammar nazi', ale vysvětlete mi prosím, jak můžete napsat "aby jsme"?!

Text příspěvku byl upraven 26.01.21 v 10:13

Dave_Jame
Dave_Jame 26.01.2021 v 10:34

@PanPredseda
Popravdě jsem chtěl jen uvést obecný příklad bez konkrétních odkazů a toto téma ukončit. Nechci takovou debatou zahlcovat vlákno. Ale toto je náhodou hezký příklad. Existují určité formy poruch učení, které mají za následek projevy, které si jejich autor ne zcela uvědomuje, nebo si jich je vědom. Já vím, že můj psaný projev má mnoho takových chyb. (Aby jsme, záměny I/Y). Snažím se je hlídat, ne vždy úspěšně.
Titul "grammar nazi" by se dal označit za další takový zobecněný pojem ve stejném duchu jako vámi uvedené příklady. Kdybych si to bral osobně, snažil se vás podkopat, asi bych ho použil, nebo něco podobného. Takto vás jen poprosím o odpuštění této malé chybky, a přehlédnutí dalších takových.

Text příspěvku byl upraven 26.01.21 v 10:39

ijcro
ijcro 26.01.2021 v 10:47

Nevím jak ostatní, ale já se často při výběru titulu pletu. Dám na anotaci (např. Darwinovo rádio), která ale vypíchne jen jeden aspekt a ostatní pomine:

"Nečtěte to! Jste-li slabší povahy se sklonem k nespavosti, nečtěte to! Budete se bát! Protože... co kdyby se to stalo i vám? Co když se právě vám narodí dítě s dvaapadesáti chromozomy (a to už je vážně moc, když nám běžně stačí šestačtyřicet), dítě, které mluví od narození, ale raději se dorozumívá jinak... A které změní i své rodiče. Darwinovo rádio je kniha plná napětí, strachu, a hlavně příběhu, který se opakuje pokaždé, když náš mnohem chytřejší genom rozhodne, že nastal čas na inovaci lidské rasy."

Dost dlouho trvalo, než jsem si zvyknul na způsob vyprávění, abych se v tom balastu konečně něco dozvěděl o instalaci nového Homo Superior.

A pak to nečtěte!



Vložit příspěvek