Romantické knihy pro muže?


bubka
bubka 17.05.2018 v 23:02

a co příklad? stačí se podívat na českou klasiku, Nečetl jsem a číst nebudu Babičku - tak mluví dnešní vzdělanec, kdopak dnes po večerech louská Malou Doritku nebo Olivera Twista? Annu Kareninu? Oblomova? Robinsona? Tři mušketýry? o Hraběti Balsamo nemluvě? F.L. Věka? Nanu? a další a další. jsou z těch knih filmy, jsou z nich výcucy a velice krátká převyprávění a jak dobře jsou hodnocena,
Například poslední vydání Podivuhodné cesty Nilse Holgerssona, která z knihy udělala mizerný, nepoetický a jazykově jednoduchý výcuc, shrabuje ceny.

To není nic proti klasice, ale je to o současném čtenářském vkusu, jednoduchém, rychlém, aby se něco dělo a odsejpalo to, žádné popisy, kdo by to četl, vše na hraně i dobrého vkusu

Nevylučuji samozřejmě, že se to změní ale zatím to tak je. Lidé a zejména děti odchovaní počítačem prý nejsou s to udržet dlouhodobě pozornost, pokud se něco nemění stále před jejich očima, klipová generace je to prý - výjimky jsou možné.

samozřejmě, že po většině dnešních knižních senzací po létech pes neštěkne, tak tomu bylo přece vždy, ale my, jako i současníci před námi, jen těžko rozeznáme, která současná díla jak dopadnou.

Text příspěvku byl upraven 17.05.18 v 23:37

reader.007
reader.007 17.05.2018 v 23:10

Alix: Jak už jsem říkala - Scarlett a její milostné trampoty jsou v té knize sice nosnou linkou příběhu, nicméně to, proč je kniha tak skvělé čtení, nemá s nějakou romantikou vůbec co dělat. Já osobně ji třeba hodnotím jako jednu z nejlepších knih definujících válku - vznik, příčiny, důsledky.

smazenaryba
smazenaryba 18.05.2018 v 05:07

bubka - Tak inak. Prečo by sme mali odporúčať tieto "mizerné, nepoetické, jazykovo jednoduché výcucy" ? Len preto že sa predávajú ? To nechajme na predajcov, ktorým nejde o duchovné zážitky čitateľov, ale o zisky.

bubka
bubka 18.05.2018 v 14:16

no ale my nic nedporučujeme, jen konstatujme.

smazenaryba
smazenaryba 18.05.2018 v 14:55

Bubka - Citujem "tvůj návrh k četbě se míjí dobou i současným čtenářským vkusem, to už se nečte ani jako povinná četba, od čeho jsou k mání výcucy a obsahy"

To je z Fahrenheitu ?

Koka reagovala na otázku, ponúkla svoje uprimné odporučenia. Mám romantiku v knihách rád, no nemyslím si, že existuje vyložená mužská varianta ženských romantických románov. To je proste nonsens. Koka ponúkla romantiku v knihách, ktoré niesu len lacnými príbehmi o láske. Ja sa s jej odporučeniami stotožňujem.

Text příspěvku byl upraven 18.05.18 v 15:00

bubka
bubka 18.05.2018 v 18:44

smazenaryba- koka doporučila a já jsem vyslovila své podezření, že doporučené nezaujme, sama jsem nic nedoporučila, v jiných příspěvcích jsem jen řekla, kde vidím romantiku pro muže já....jo, snad Hvízdavého Dana jsem pochválila.... o čem tedy diskutujeme? Jo a laciná romantika pro muže podle mého názoru existuje a napsala jsem to ...podle tvého ne... no a?


Koka
Koka 18.05.2018 v 19:04

Jedním ze základních znaků literárního romantizmu byla "vnitřní rozervanost" knižního hrdiny. Zmítal se v obavách, vášni, nepochopení ... Jakoby byli autoři předjímali, co se jednou kolem romantizmu strhne na DK. Zbytečně. Je to jenom jedno ze slov, které zdegenerovaly, čas a lhostejní čtenáři setřeli jeho původní význam, tak se tady o to, prosím, nehádejte.

Text příspěvku byl upraven 18.05.18 v 19:24

bubka
bubka 18.05.2018 v 19:26

Koka, já jsem taky vnitřně rozervaná třeba když si vzpomenu, co jsem zkusila kvůli své obhajobě Babičky a to právě od novodobých intelektuálů,, kteří jsou hrdi na to, že ji nečetli a ani nevědí, že je to povídka. Nebo co kvůli Chaloupce strýčka Toma....a té jeho nudné autorce....

Koka
Koka 18.05.2018 v 19:36

bubka,tak použij - třeba i na Babičku - slova, která jsem napsala na konto zdejší reflexe romantizmu: "čas a lhostejní čtenáři setřeli její původní význam". S dnešními bestsellery to nedopadne jinak. Dnes jsem navštívila jedno "asi 10-hektarové" knihkupectví, alespoň mým nohám se zdálo, že musím procházet lány světa, abych našla jeden "menšinový titul". A když jsem zpomalila a rozkoukala se, cože mě obklopují za díla na těch haldách, štelážích, pyramidách - tak místo nohou mě začalo bolet mé literární vědomí. Ale všechno přebolí .... :=)

triatlet
triatlet 18.05.2018 v 21:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 18.05.2018 v 21:20

Možno by stačilo, keby autor upresnil, čo si pod pojmom "romantický" predstavuje, najlepšie pomocou pár príkladov.

Koka
Koka 19.05.2018 v 10:16

triatlet - stačí nebýt jednostraně omezený a akceptovat i skutečnost, že slovo romantický má svůj prapůvodní význam v romantice psané romantiky v období romantizmu. Že vás moje návrhy neobohatily - to věřím, nejste sám, komu Puškin, Byron, Mácha nic neříká. Hodnoty, před kterými jste si mnozí a dobrovolně (!) zavřeli dveře, vás pochopitelně nikdy nemohou ani obohatit, ale ani je nemůžete vlastně dost dobře vědomě odmítnout, neboť o nich nic nevíte.
Že si literaturu romantizmu dovedete vyhledat i sám? Myslím, že konkrétně vy jste jí nikdy ani nehledal, a pokud byste tak i učinil, tak byste možná našel jenom to, co tam (na "sítě") vložili ti, kteří věděli, nebo si mysleli že vědí, co je to ten romantizmus - dokladem jsou i některé tipy v tomto vlákně.
A že vás obohatilo Lectorovo doporučení a moje ne? To jenom dokazuje vaší osobní podjatost, neboť Klub nenapravitelných optimistů jsem tady ve svém komentáři ke knize doporučovala již v roce 2013, tedy dávno dávno před Lectorem, a pak již několikrát v různých diskuzích. Ale romantika to stejně není a ani vy ji svými preferencemi z té knihy neuděláte.

kní
kní 19.05.2018 v 12:49

Každý člověk má svoji "romantic side", dokonce i muži - je na čase, aby to přestali zapírat a už vůbec by se za to neměli stydět, anobrž hrdobit.

kapr
kapr 19.05.2018 v 16:43

Spor vychází z posunu významu pojmu, jako následku vývoje společnosti v průběhu více nežli století. Vyznavači současného pohledu si budou s puristy, bránícími striktně původní význam, jen obtížně hledat body, na kterých by se mohli setkat, přestože ony skutečně existují. Jak jinak by k onomu pozvolnému posunu mohlo dojít, kdyby oba konce vývoje neměly vůbec nic společného.

triatlet
triatlet 19.05.2018 v 17:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 19.05.2018 v 17:54

triatlet- vy jste tem Mikkinen, který založil toto vlákno a jemuž jsem radila a doporučovala ty romantiky? Nebo jste se jenom připletl do tohoto vlákna ne proto, že se o radu ptáte, ani proto, že na dotaz odpovídáte, tedy někomu radíte, ale jen proto, abyste pošťuchoval? Kibic, který stojí opodál a pokřikuje?
Rozdumávání nad tím, zda a jak a koho knihy obohacují, je tady v tolika vláknech a píspěvcích v rubrice zvané pro mě cizím slovem "blog", že nerozumím, proč jste si pro předvádění své sečtělosti romantické literatury vybral právě toto vlákno.
Ale protože mé doporučení vás neobohatilo (což ani nebylo jeho cílem), ale mě diskuze s vámi už pouze ochuzuje, končím.

triatlet
triatlet 19.05.2018 v 18:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Mikkinnen
Mikkinnen 20.05.2018 v 07:25

Děkuji všem za diskuzi a za některé zajímavé tipy. Trochu se to téma posunulo někam, kam jsem úplně nechtěl. Ale to je možná má chyba,která vznikla, když jsem toto téma zakládal. Možná jsem to nenapsal zcela přesně. Upřímně jsem slovem "romantický" myslel něco trochu jiného než knihy z období romantismu. Spíše jsem měl na myslel toto: například tzv. literatura pro ženy je v podstatně o vztazích mezi lidmi. Jedná se nejčastěji o běžné životy a řešení různých vztahových a mezilidských problémů, lásek apod. Což mi přijde skvělé, kdyby to ovšem nebylo tak jednostranně zaměřené na jedno pohlaví. Zatímco literatura, která je doporučována mužům je zejména typu: historický, válečný, thriller, fantazy či sci - fi. Tedy něco na míle vzdálené normálnímu běžnému životu. Takže jsem měl na mysli knihy jako jsou "Muzeum nevinnosti, Anna Karenina, Klub nenapravitelných optimistů, Monpti, Láska je jen slovo. Každopádně i tak děkuji za podněty a přeji klidnou neděli.

kní
kní 20.05.2018 v 09:54

Nic si z toho nedělej, Mikkinnene, tady se každé téma posune někam... jinam...
Ono to dělení literatury na ženskou (jaksi podřadnou, 'pravého muže' nehodnou) a ostatní by mělo už dávno patřit na smetiště dějin, ale v naší kotlině stále vesele žije. Nedávno jsem někde četla, že nám chybí prožitek revolučních 60. let, kdy jinde ve svobodném světě probíhaly studentské, sexuální aj. revoluce a společenské proměny - a u nás po pražskojarním politickém tání přijely tanky a přišlo normalizační temno. Takže jsme společensky poněkud zastydlejší.

Jacck
Jacck 20.05.2018 v 10:40

no kní, nejsem si jistý, jestli to je jen historicky a kulturně dané. Možná mužský a ženský mozek funguje trochu odlišně v některých věcech. O ženách se tvrdí, že mají tendenci vztahy a podobné věci moc "řešit", tj rozebírat, rozpitvávat, babrat se v emocích. Muži to většinou vidí jako zbytečnou zatěžující činnost a problémy řeší analyticky-racionálně
https://legacy.blisty.cz/art/13901.html
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2006/cislo-7/rozdily-mezi-muzem-zenou.html

kní
kní 20.05.2018 v 12:43

ano, analyticky-racionálně - nejlépe válkami
no asi to bude hlavně dané těmi zvyklostmi, o rozdílech mezi mužským a ženským mozkem kolují veřejností pěkné bludy, moderním výzkumem již vyvrácené

bubka
bubka 20.05.2018 v 13:27

jo jo, ženy se furt jen patlají a patlají, zatímco muži racionálně zvažují, vezměte si třeba Jacck.....asi se počurám smíchy

TakySimona
TakySimona 20.05.2018 v 16:53

Když už se diskuse definitivně a asi nevratně utrhla od tématu, přisadím si:

Pokud by se mozek i toho nejprimitivnějšího obratlovce v jednom okamžiku mohl věnovat jen jedné úloze, nepřežil by ani tu vteřinu.

Ten předsudek o údajném ženském multitaskingu / mužském monotaskingu vyplývá spíše z toho, že některé lidské činnost je jaksi z podstaty možné provádět falešně paralelně, tedy přepínat svou pozornost mezi 2-3 takovými v řádu vteřin, u jiných to prostě nejde.

Opravdu si myslíte, že překladatelka, když si zapisuje konečné znění nějakého komplikovaného souvětí, které ji napadlo při "míchání zásmažky", v tutéž minutu odpočítává čas, který může nad papírem/klávesnicí strávit, aby se jí mouka nepřipálila?
:-)

Text příspěvku byl upraven 20.05.18 v 21:55

Jacck
Jacck 20.05.2018 v 22:46

nepamatuju se, že bych kdy četl nějakou přímo romantickou knihu, jejímž primárním tématem by byla právě ta romance (tj něco na způsob Ptáci v trní atd). Možná si někdy přečtu Jane Austenovou. Pokud jde o romantické filmy, tak většina z nich je celkem blbučká, ale pár se mi líbilo, třeba
https://www.csfd.cz/film/72032-stvoreni-pro-lasku/prehled/
https://www.csfd.cz/film/29221-amelie-z-montmartru/prehled/
https://www.csfd.cz/film/2498-madisonske-mosty/prehled/
https://www.csfd.cz/film/7570-na-hromnice-o-den-vice/prehled/
https://www.csfd.cz/film/201845-barevny-zavoj/prehled/
https://www.csfd.cz/film/6485-pres-palubu/prehled/

jinak romance je i v takových knihách jako třeba Šogun od Clavela
https://www.databazeknih.cz/knihy/asijska-saga-sogun-15387?c=all
nebo třeba Sienkiewiczově trilogii
https://www.databazeknih.cz/knihy/spisy-henryka-sienkiewicze-ohnom-a-mecom-1-88150
to by pro muže mohlo být zkousnutelnější

Text příspěvku byl upraven 20.05.18 v 22:50

Alix
Alix 20.05.2018 v 23:28

Mám ráda klasiku...



Vložit příspěvek