Oblíbené první věty v románech


Alix
Alix 27.03.2012 v 21:08

Oheň osvětloval tři nahrbené postavy. Do bublání kotle zaskřípal tajemný hlas: " Kdy my tři se zas sejdem ve vichřici, v hromobití a plískanici?"
Zavládlo ticho.
Po chvíli se ozval jiný hlas, který pojal roli mnohem civilněji: "No, mně by se to docela hodilo příští úterý."

Terry Pratchett, Soudné sestry

Alix
Alix 27.03.2012 v 21:18

A já nemohu odolat!

Pan Aaron Blattberg.
Zde.
Slečna Carmen Caravellová.
Ste!
Pan Karl Finstenwald.
Pšítomen!
Paní R. R. Rodriguezová.
Sí.
Pan Wolfgang Schmidt.
Ja!
Yussel Spitz.
Ticho.
Z poslední lavice se ozvalo mručení pana Guse Matsukase a skon čilo oznámením: " On nechal studium. On vzdal. On nebude. On žikal mne, ať žikam."

Leo Rosten a kniha Pan Kaplan má stále třídu rád.

kivera
kivera 07.05.2012 v 15:20

Kdesi daleko v zaostalých a nezmapovaných končinách onoho cípu západního spirálního ramene naší Galaxie, který už dávno vyšel z módy, leží jedno malé, bezvýznamné žluté slunce.

Douglas Adams - Stopařův průvodce po Galaxii.


KLAP! Od toho okamžiku ve všech technických zařízeních na planetě Zemi vodiče nebyly schopné vést elektrický proud.

Ondřej Neff - Tma 2.0

Ruw
Ruw 21.05.2012 v 12:59

"V hajzlu jsem," pomyslí si Zajda Munro ve chvilce jasnozřivosti příznačné pro ty, kdo mají brzo zemřít.
- Smrt Zajdy Munroa -

Marwin
Marwin 04.08.2012 v 19:34

Cibulka byl synem Cibuláka a měl sedm bratrů : Cibuličku , Cibulinku , Cibuláčka a tak dále , všechna jména vhodná pro váženou rodinu cibulí .

Gianni Rodari : O statečném Cibulkovi

Gnomo
Gnomo 04.08.2012 v 21:51

Takže třeba: „Milý příteli, budu ti vyprávět příběh svého života, jak sis přál. Kdyby to byl jen příběh o mém životě, myslím, že bych ho nevyprávěl."

a nebo: „Věřím, že pravým cílem našeho života je hledání štěstí. To je jasné. Ať už jsme věřící či nikoliv, ať vyznáváme to či ono, my všichni hledáme v životě něco lepšího..."


Gnomo
Gnomo 04.08.2012 v 22:10

Ha. Vidím, že jsem těch vět napsal poněkud víc, ale pořád jsou to „první věty v románech". Chyba však byla ta, že ta druhá „první věta v románu", nebude román. Nu což, stalo se a za to se omlouvám.

WEIL
WEIL 06.08.2012 v 02:57

Těch vět je moc.

Vzpomenu jednu, už mi naskočí druhá, třetí atd.

Tak třeba E.E.Koloman - Kamarád, co se pokouší lhát co nejméně:

Doktoři potřebují pacienty, ne aby je léčili, ale aby na nich vydělali.
Učitelé potřebují žáky. Ne aby je učili, ale aby na nich vydělali.
Politici potřebují voliče. Ne aby je uspokojovali, ale sebe aby uspokojili.
Farář potřebuje plný kostel, aby lid zbavil přebytečných peněz a slíbil jim, co slíbit nemůže.
atd.
Takže vždy to tak v novo době je, že pacienti, žáci, studenti, voliči, šoupači peněz do církví - jen slouží těm, co se na nich pěkně obohacují.

A změnit se to nedá.
Atd.

Karea
Karea 06.08.2012 v 23:52

Lidi… provádějí ty nejšílenější věci.
- V temnotě - Rob Thurman -

Žádná hvězda se nikdy nedotkne této země básníkovým světlem jiskřících tajemství ani ji slunce neprozáří paprsky tepla a života.
- Domovina - R. A. Salvatore -

Člověk by si myslel, že toho dne by se i slunce bálo vyjít...
- Zrození - Thomas Harris

Nevím, kdy to lidé podělali úplně, ale myslím, že pohár přetekl, když ukřižovali Krista.
- Drsný spasitel - Miroslav Žamboch

Moc dobrý téma k diskuzi=) Už jen podle první věty jsem si vyhlídla další čtení!

Frakira
Frakira 07.08.2012 v 11:44

"Byl to takovej ten večer, kdy jdete na čísi narozeniny a celou cestu v tramvaji myslíte na to, že zapadnete k baru a budete pít celou noc..."
(ze zrovna dočteného Modrého soumraku nad městem Daniela Krhuta)

Text příspěvku byl upraven 07.08.12 v 11:45

eraserhead
eraserhead 07.08.2012 v 19:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 04.12.2012 v 23:31

Necítím se ještě tak stár, abych obracel svůj zrak výlučně do minulosti.

Jiří Karásek ze Lvovic: Vzpomínky

Raksa.A
Raksa.A 05.12.2012 v 20:41

Říkejte mi Ismael.
Bílá velryba
Ale pamatuju si to spíš z filmu. Nevím, jak je to dlouho, ale byl to ten film s Gregory Peckem jako kapitánem Achabem a byl to tenkrát nový film. A začínal tím, jak jde hrdina dolů z kopců a říká "Tell me Ismael" - film nebyl dabovaný, měl titulky a já toho chlapa slyším, jako by to bylo dneska...

scully
scully 06.12.2012 v 18:27

Měsíc.Překrásný měsíc. Úplněk,zářící,narudlý měsíc, noc světlá jako den, měsíční svit ozařující zemi a přinášející radost,radost,radost.Přinášející rovněž plnokrevné volání tropické noci,jemný a divoký hlas větru ježícího chloupky na předloktí, dutý nářek hvězd,zuby skřípající řev měsíčního světla na vodní hladině.

Jeff Lindsay Drasticky děsivý Dexter

elfos
elfos 18.06.2013 v 23:00

Charlie Asher kráčel životem, jako mravenec kráčí po vodní hladině - jako kdyby se při každičkém chybném kroku mohl zřítit do bezedné hlubiny.

Christopher Moore - Špinavá práce

Standa Šebek
Standa Šebek 03.09.2013 v 12:37

Ve tmě byla ruka a držela nůž. Měl rukojeť z leštěné černé kosti a ostří tenčí a ostřejší než břitva. Kdyby vás řízl, nejspíš byste si toho ani nevšimli, tedy ne hned. Ten nůž už udělal skoro všechno, co měl v tom domě udělat, a ostří i rukojeť byly mokré.
- Neil Gaiman - Kniha hřbitova

V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.
- J.R.R. Tolkien - Hobit

Potom se říkalo, že ten člověk přišel ze severu, Provaznickou branou.
- A. Sapkowski - Zaklínač

Text příspěvku byl upraven 03.09.13 v 12:38

joni
joni 21.09.2013 v 22:11

nejlepší je stejně začátek knihy memento (R. John)
„Tak tedy definitivně. Konec!" :-)

Standa Šebek
Standa Šebek 22.09.2013 v 22:14

\"Po celý kalný, ponurý podzimní den, v němž se neozval jediný hlásek, v němž tísnivé mraky visely z nízké oblohy, projížděl jsem zcela sám na koni neobyčejně pustou končinou země a teprve s večerními stíny dorazil jsem na dohled k neblahému domu Usherů.\"

E.A.Poe - Zánik domu Usherů.

Od doby, co jsem viděl Švankmajerovo geniální zfilmování této povídky, nedokážu první tuto větu přečíst, aniž bych ji neslyšel hlasem Petra Čepka.

tyzik.cejka
tyzik.cejka 25.09.2013 v 15:40

není to ze žádného románu ale prostě jsem si to tak vymyslel a líbí se mi to
kde vítr tam je vzduch
a v těch krajích je dobrodruh
jdi za tím mužem
hej
hej
hej
ach ach tam byl vzduch
dobrodruh

eliska22
eliska22 19.10.2013 v 18:51

"Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém."
-L. N. Tolstoj - Anna Karenina

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 16.12.2013 v 23:24

To je krásné téma :)

Přidávám odkaz na 100 nejlepších počátečních vět, na který jsem narazila nedávno při brouzdání.
http://americanbookreview.org/100bestlines.asp

U mne vede:
"Marley byl mrtev, abychom to vzali hned z kraje, o tom se vůbec nedá pochybovat."

Mimochodem, tak mne napadá, že i na toto by bylo dobré hádací vlákno :)

Lachenauerin
Lachenauerin 16.12.2013 v 23:51

"Gdototutaxmrdí," hádal pohoršený Gabriel.

-Zazi v metru, Raymond Queneau (překlad Zdeněk Přibyl)

herdekfilek
herdekfilek 17.12.2013 v 00:57

Dnes přišel do nebe malý Franta Novák, ten, který se nikdy nemyl, nečesal, bil Honzu Pekulíka a házel kamením.

= Z notesu svatého Petra; Jarmila Hašková =

Text příspěvku byl upraven 17.12.13 v 00:58

evelinaevelina
evelinaevelina 17.12.2013 v 01:03

Krásné "znovunalezené" vlákno (dívala jsem se, že existuje již minimálně rok). Hned jsem věděla, ze kterých knih můj příspěvek bude - ovšem musela jsem se jít napřed podívat a opsat:

"Velmi prospěšno bývá člověku hovořiti s dámami moudře o věcech slušných jako jsou: krása květin, kamene, tvora, koně, holuba, zvěře, jelena, srna, vrabce, laštovice, mravence, včely, ryby, motýla, stromů, dubu, lípy, buku, javoru, břízy, jalovce, jehličnatých i listnatých stromů..."
- Nedorozuměmní s rozumem aneb KONBA ŽIJBY (Jakub Hron Metánovský)

"Nakladatelství Hamoun a synové vydalo konečně dlouho očekávaný první díl Metterlingových seznamů prádla (Sebrané seznamy prádla Hanse Metterlinga, díl první, 437 s. plus XXXII stránek předmluvy, rejstřík, 18 dolarů 75 centů) se zasvěceným komentářem známého metterlingovského badatele Gunthera Eisenbuda."
- Vyřídit si účty (Woody Allen)

Standa Šebek
Standa Šebek 17.12.2013 v 20:37

"Kapitán Crozier vystupuje na palubu a zjišťuje, že na jeho loď útočí duchové z nebes."

Dan Simmons - Terror



Vložit příspěvek