Knihy, po kterých pátrám - poraďte


Nelly
Nelly 15.06.2018 v 12:38

reader.007 : napsala jsem "knížku", tedy ne kalendář - požadavkem je tedy klasická knižní publikace, kde ke každému svátku, významnému dni apod. bude i pár vět o jejich vzniku, tradici apod. Kalendář nestačí, a ten, kdo ji po mně chce, nechce tyto informace vyhledávat na internetu...

Text příspěvku byl upraven 15.06.18 v 12:40

Alma-Nacida
Alma-Nacida 15.06.2018 v 20:11

Zdravím, je myslím od Evy Tinkové knížka České svátky a tradice, ale je to spíš pro děti myslím... https://www.megaknihy.cz/historie/72478-ceske-svatky-a-tradice.html?utm_si=RFlidjRTZUc2TnpJME56ZzNNalEzT0E9PQ==&;utm_pab=0&matchtype=&network=g&device=c&creative=63152076610&keyword=&placement=&param1=&param2=&adposition=1o1&campaignid=193922770&adgroupid=19959225370&feeditemid=&targetid=pla-436851164394&loc_physical_ms=1003753&loc_interest_ms=&searchtype=search&gclid=Cj0KCQjwx43ZBRCeARIsANzpzb8P39-v8kX4u64dSCOn4xOZ6pyLFmU_qRMXfAlt1D6qkUJjYWEiiYAaAo9-EALw_wcB

Alma-Nacida
Alma-Nacida 15.06.2018 v 20:13

Tak ještě jsem našla Petr Prýmek: Svátky v Čechách. :-)

kapr
kapr 15.06.2018 v 22:35

Všiml jsem si před lety, že ve Windows se dají nastavit v kalendáři státní svátky snad všech států světa tak, že na každý den zpravidla nějaký ten jeden připadá, obvykle ji bývá spíše více. Pátrat po jejich původu, to je běh na dlouhou trať.

Koka
Koka 16.06.2018 v 11:22

Nelly - viděla jsem to v jakési zeměpisné encyklopedii, ovšem už netuším, která z těch stovek existujících to byla. U každé země byl údaj o rozloze, počtu obyvatel, hrubém domácím produktu, délce průměrného života atd. atd. ... a také výčet jejich státních svátků (ovšem bez bližšího vysvětelní a původu daného svátku). Doporučuji tedy - hledejte v zeměpisech světa, tam by to mělo být.
Pokud jde o svátky v ČR, tak doporučuji (nejen) pro děti:
https://www.databazeknih.cz/knihy/znate-nase-svatky-240812

TakySimona
TakySimona 16.06.2018 v 11:45

Zkoušela jste se zeptat "české souhrnné knihovnické zkušenosti" na stránkách
https://www.ptejteseknihovny.cz/ ?

V jejich archívu jsem podobný dotaz nenalezla.


Nelly
Nelly 16.06.2018 v 13:57

Děkuji všem za tipy - ani jsem takovou odezvu nečekala - budu ještě pátrat, kniha není pro mne, tak snad najdu něco vyhovujícího...

Deniska147
Deniska147 18.06.2018 v 16:38

Krásný den všem,
obracím se na vás s prosbou. Hledám knihu, kterou jsem četla na střední škole a měla na ni výborný referát, nicméně si nemohu vzpomenout jak se jmenuje :/
Děj se odehrává v České republice, dobu nemohu datovat, nicméně je to stará kniha, autorka může být Javořická, nebo jí hodně podobná. Jedná se o děvče, která má zrzatého chlapečka, tuším že s nějakým hajným (?) a ocitnou se při bouřce v lese, na matku spadne strom a toho zrzečka se ujme právě ten hajný.
Poraďte prosím. Příběh nebyl dlouhý, možná že to byla jen jedna povídka, já už vážně nevím :D.
Díky moc všem.

Knihomůrka57
Knihomůrka57 21.06.2018 v 13:55

Tak jak jsem hledala Háta a háťata, tak to skutečně byla Vernerová, už jsem si znovu přečetla, děkuji Ulrišce a zdravím, krásné léto všem

marsepl
marsepl 21.06.2018 v 22:25

Dobrý den, nemůžu si vzpomenout na jednu knihu z období nactiletého. Byla to fantasy kniha, kdy děti jeli někde k přibuzným a tam vlezli do televize a byli v jiném světě a tam zažili dobrodružství, mělo to i pokračování a mělo to takový naboženský podtext ale moc mě to tenkrát bavilo pomůžete diky

Simda
Simda 22.06.2018 v 20:42

Ahoj, hledám povídku, kterou jsem z části slyšel kdysi youtube. Jednalo se o hororovou povídku, kdy byl nějaký inženýr kontaktován telefonem někým (zástupce firmy?), který po něm chtěl, aby jim spravil co nejdříve nějaký přístroj či stroj. Inženýr na dané místo jel, snad ještě tu noc, ikdyž vše bylo nakvap a moc se mu to nezdálo, ale bylo za to myslím dost peněz, tak se rozhodl to vzít a jel spravit ten stroj. Na místě byl zaveden kamsi do sklepa nějakého domu (?) a tam byl varován nějakou ženou, ať uteče. Dál jsem to už neslyšel a rád bych věděl, jak to dopadlo:-) Dík za pomoc.

Marylaa
Marylaa 23.06.2018 v 10:40

To mně připomíná jeden případ Sherlocka Holmese, s názvem "Inženýrův palec", ale vzhledem k tomu, že ho měli kontaktován telefonem, tak asi podobnost bude čistě náhodná (nebo nenáhodná, ale v každém případě to asi přece jen nebude ono).

Simda
Simda 27.06.2018 v 10:02

Marylaa: Díky za tip, poslechl jsem si tu povídku Inženýrův palec, ale není to ono:-(

Lucissia
Lucissia 28.06.2018 v 08:42

Ahoj, hledám takovou "hloupou" knížku. :-) Četla jsem ji asi před deseti lety, o holce, která jede nečekaně s tetou na dovolenou, myslí, že tam bude nuda, ale objeví se tak parta lidí, mezi nimi kluk, do kterého se zamiluje a on snad dělá průvodce na zámku... Knížka je místy strašidelná, jako že tam tu dívku honí po zámku duch, slyší hudbu z tanečního sálu a tak. Myslela jsem, že je to Lanczovka, ale prošla jsem anotace ke všem jejím knihám a nenašla jsem ji. Tak zkouším tu. Děkuji

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 28.06.2018 v 10:04

Lucissia: to je mi povědomé, nejspíš jsem četla na základce - pamatuju si, že ta dívka se jmenovala Julie a tetička jí pořád říkala "Jůůlie" - a že byla podobná nějaké šlechtičně z obrazu na zámku či co :) Tipuju, že by to mohlo být fakt od Lanczové - https://www.databazeknih.cz/knihy/prazdniny-pro-zalaskovane-2171

Lucissia
Lucissia 28.06.2018 v 10:50

Děkuji. Ano, ta dívka byla podobná šlechtičně, ale určitě se nejmenovala Julie ani tato knížka není ta pravá.

InaPražáková
InaPražáková 28.06.2018 v 11:27

Lucissia: Pak možná https://www.databazeknih.cz/knihy/kapky-rosy-99615. Strašidelná zápletka tam je, hrad také, ale zřícenina, tetička se tuším nevyskytuje. Matně si vzpomínám na dívčiny představy či sny o tom, že je svého druhu reinkarnovaná šlechtična, která v hradu dřív žila.

Lucissia
Lucissia 28.06.2018 v 11:50

Jo, tak to jsem četla nedávno, ale taky to není ono. Už začínám uvažovat, že to byla jiná spisovatelka...

Damato
Damato 29.06.2018 v 11:27

Dětská literatura-
Dobrý den, pro svou vnučku sháním knihu, kterou četli v dětství o prázdninách moji kluci- malý kluk odjel k tetě na prázdniny, vezl sebou meloun. Kluk byl od maminky rozmazlený , u tety ( možná v myslivně , nebo někde u lesa) s dětmi se zpočátku choval nemožně, na všechno bral prášky , které mu maminka zabalila- prostě spratek, ale během prázdnin se z něj stal "ostřílený" a férový kluk. Kniha byla s krásnými ilustracemi, pamatuji si hlavně ten meloun, že byl i na hlavní straně knihy.
Děkuji za info a všem přeji krásné léto.

Lucissia
Lucissia 29.06.2018 v 12:53

Damato, to asi nebude ono, ale podobná kniha je Srub radosti.

Damato
Damato 29.06.2018 v 13:01

Lucissia - děkuji i podobné knihy na prázdniny pro prvňáka uvítám.

Daněka
Daněka 29.06.2018 v 15:34

Lucissia: Se úplně stydím, že si to pamatuju, ale myslím že to byla tahle :D https://www.databazeknih.cz/knihy/stopa-v-mem-srdci-104215

Lucissia
Lucissia 29.06.2018 v 20:19

Damato, Srub radosti si ráda přečtu i já dospělá, ale chystám se, že ji budu předčítat synovi. I když stará, tak pěkná kniha. :-)

Lucissia
Lucissia 29.06.2018 v 20:20

Daněka, a to je ona. Podle anotace se to nedalo poznat. Super. Je mi sice lehce za to, že si občas Lanczovku přečtu, stydno, ale ona je tak super odpočinková. :-D

shyrael
shyrael 01.07.2018 v 16:19

Zdravím, před časem jsem cetla historický román. O nějakém lordu, kterému našel ženu sluha. Měl hodne dětí, většina nebyla jeho ale on je přesto vzal za vlastní. Presto byl pro ostatni netvor. Ta zena se o ty deti starala. Myslím že to byla Emily ale nevím... Nevíte jak se kniha jmenuje popř autor??? Dekuji za jakou kolik pomoc



Vložit příspěvek