ISBN e-knih


paulhunter
paulhunter 27.09.2020 v 18:31

Zde vkládejte dotazy na ISBN e-knih, pokud si nejste jistí anebo nemůžete údaj dohledat. Ostatní uživatelů vám zde mohou pomoci.

luculi
luculi 27.09.2020 v 19:40

Ahoj, marně se snažím najít ISBN na následující e-knihy
- Smrtící žár od Briggs
- e-knihy zdarma od Doyla, co přidala DK (https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni?aid=107)

pobijecmuch
pobijecmuch 12.10.2020 v 11:45

luculi -
Smrtící žár (EPUB, MOBI)
https://knihy.abz.cz/prodej/smrtici-zar

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 11:48

Pobijecmuch:
Myslíš 978-80-7398-328-4?
To je ale stejné jako papír a všichni to víme (řešeno poprvé jinde) a proto knihu nelze kvůli stejnému isbn vložit...psal paulhunter v té druhé diskusi...
Já mám ebook doma a tam je ono 978-80-7398-328-4

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 11:50

pobijecmuch
pobijecmuch 12.10.2020 v 12:04

Dříve měly eknihy stejné ISBN jako papírové. A tuším, že až posledních 5 let vydavatelé přiřazují ke každému formátu jiné ISBN. Je to pořád nejednotné, jsou vydavatelé, kteří i nyní přidělí ke třem formátům jedno ISBN. A na Slovensku dodneška např. slovenský Slovart má stejné ISBN jak u papírové, tak i u eknihy. Viz. eknihy Dominika Dána, které vlastním.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 12:09

Tak je potom blbé, že jeden moderátor řekne, že to sem nemá vkládat a druhý, že je to v pohodě :D

Luculi: můžete tedy vložit ;)


pobijecmuch
pobijecmuch 12.10.2020 v 12:16

Ale já tady nevidím napsané, že se to nemůže vložit.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 12:23

Psala jsem v jiném vlákně hned v první reakci, proto moderátor tohle vlákno vytvořil, aby se neplevelilo a bylo to na očích :)

paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 13:09

Lenko, já přece nepsal, že se nemůže vkládat identické ISBN u e-knih, napsal jsem pouze:
"S tím jsem se nesetkal, že by e-kniha měla stejné ISBN jako papírová verze. Můžu poprosit o nějaký konkrétní příklad?"

Národní knihovna tyto případy nakladatelům zakazuje. To, že se to ale dělo v praxi, je věc druhá. Pár takových knih (a jsou to výjimky primárně na Slovensku, jak píše i pobijecmuch) existuje - systém povoluje vkládání duplicitních ISBN v případě papírové vs elektronické knihy.

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 13:10

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 13:25

Paulhnter: v tom případě se omlouvám, pochopila jsem asi špatně odpověď na:
"jeste posledni otazecka, kdyz to isbn nenajdu ani v knize, protoze je tam uvedena papirova verze, ani nikde na webu, tak e-knihu nemuzu vubec vlozit ze?"
A tam bylo: "Bohužel ne."

V tom případě je to dobré pro všechny ostatní, že pokud bude v ukázce ebooku pouze isbn papírove, ne isbn formátů, lze vložit. Toto tady ještě nikdy na "plnou hubu" nezaznělo. Děkuji za informaci :)

paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 13:31

Nevím, jestli si úplně rozumíme, takže to napíšu ještě jednou :-)

1) E-kniha může mít identické ISBN jako kniha papírová (i když jsou to výjimečné případy a nakladatel by měl udělovat ISBN unikátní) a lze ji vložit do DK.

2) Je potřeba vždy vložit do DK správné ISBN dané knihy. Vkladatel by ji měl mít nejlépe u sebe, aby v tiráži nebo na titulní straně (nebo jinde) našel správné ISBN k danému vydání.

3) Pokud e-shop nebo nakladatel má na webových stránkách ukázku z tištěné knihy, kde je tedy uvedeno i ISBN tištěné knihy, pak se toto ISBN nesmí vkládat k e-knize, protože je to z 99 % špatně (pokud se nejedná o výjimky z bodu 1).

Zjednodušeně řečeno - jen majitel e-knihy může mít jistotu správného ISBN. Navíc může být dost těžké poznat, co je ukázka z e-knihy a co je ukázka z papírové knihy. Spousta nakladatelů ale uvádí u jednotlivých ISBN i formáty e-knih.

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 13:42

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 13:38

Takže se Smrtící žár smí vložit nebo ne? Uživatelka knihu má. Je tam tedy to isbn. Stejné jako papírová verze. Stačí mi odpověď ano nebo ne. Děkuji :)

paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 13:41

Pokud uživatelka tuto knihu má, jedná se o oficiální verzi a je tam opravdu stejné ISBN jako u papírové verze, tak ano, je možné takovou knihu vložit do DK :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 13:45

Ok, v tom případě je to potom těžké dokázat. Proto jsem se ptala... Dík za reakci :)

jirin@
jirin@ 12.10.2020 v 14:15

Informace k přidělování ISBN u online publikací - cituji ze zdroje:

https://ikaros.cz/isbn-a-online-publikace
Ještě v r. 2009 nehrálo elektronické publikování, natož trh s online publikacemi u nás žádnou roli. Během r. 2010 se však začalo ukazovat, že rozmach obchodování s těmito publikacemi nelze ignorovat a že se budeme muset vypořádat s přidělováním čísel ISBN online publikacím i u nás v Národní agentuře v ČR. Od července 2010 lze proto čísla ISBN přidělovat i těmto publikacím, ale jakým konkrétně? Ujasníme si nyní, s jakými typy online publikací se můžeme setkat a kterým lze přidělovat čísla ISBN.
-------------------------
Další užitečné informace v citovaném zdroji.

luculi
luculi 12.10.2020 v 21:14

Dobrá. Zkusím vložit, tak snad to tam vydrží :-D

luculi
luculi 12.10.2020 v 21:30

A k tomu Doylovi, pokud mám originál e-knihu, tam ISBN není uvedeno, ale je tam napsaný že vychází z té a té knihy z toho a toho roku, tak můžu taky použít isbn papírové knihy?

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 21:35

paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 21:56

Luculi: Můžu jen pro zajímavost poprosit o odkaz na papírovou knihu? :-)

luculi
luculi 12.10.2020 v 22:00

paulhunter: stáhla jsem si třeba Údolí strachu tady https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni?aid=107 , záznam na papírovou verzi je tady https://www.databazeknih.cz/knihy/pribehy-sherlocka-holmese-udoli-strachu-7404

paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 22:17

Tady to vidím jako problém. Městská knihovna v Praze v e-knize uvádí, že "Znění tohoto textu vychází z díla Údolí strachu tak, jak bylo vydáno v nakladatelství Mladá fronta v roce 1974". V roce 1974 u nás ISBN ještě nebylo používáno, tím pádem nemůže být použito z papírové knihy na elektronickou.

Tohle bude spíš dotaz na samotnou Městskou knihovnu. Ale troufám si říct, že ISBN nemá, protože takový text už ani není vázán autorským právem a je volně šiřitelný.

Update: V knize je uvedeno: Text díla (Arthur Conan Doyle: Údolí strachu), publikovaného Městskou knihovnou v Praze, není vázán autorskými právy.

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 22:19

luculi
luculi 12.10.2020 v 22:26

paulhunter: takže není možnost jak vložit záznam jako e-knihu...

paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 22:30

Obávám se, že v tomto případě ne. Kdokoliv ten text může užívat ke svým účelům (včetně MKP), takže se nedivím, že si k těm e-vydáním nikdo nenechá přiřadit ISBN.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 22:33

No, je tady hodně knih, které vydává knihovna Praha jako ebooky a potom přijdou sem, protože mají po právech, na stažení zadarmo. A všechny mají isbn všech formátů. Co zkusit napsat tomu, kdo ty knihy vkládá a zeptat se ho? :)
Hele, možná se nic nikdo nedozví, ale možná taky jo ;)

Třeba zde. Je vloženo, má tři formáty, v ukázce není ani jeden:
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/malo-o-mnohem-453923
Tam jsou u knihy (v knihovně) vypsané, to je pravda, ale třeba má fígl na neposlušné tituly ;)
Za optání se nic nedá :)

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 22:40

paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 22:40

My (moderátoři) sem vlastně nevkládáme e-knihy, je to jen odkaz na stažení e-knih z MKP, nic víc. A třeba u toho Údolí strachu fakt žádné ISBN není, u nich na stránkách to taky není dohledatelné (protože tam prostě nebude).

Lenka: U toho Čapka jsou ta ISBN vypsána přímo v dokumentu, úplně na konci. U Údolí není nic.

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 22:43

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.10.2020 v 22:43

Ale třeba mnou zmiňované Málo o mnohém má všechno vypsáno:
https://search.mlp.cz/cz/titul/malo-o-mnohem/4377580/#/getPodobneTituly=deskriptory-eq:97604239-amp:key-eq:4377580
Tak je divný, že přestože i vydali jako ebook i to Údolí strachu, musí s tím dělat herečky :D zajímavé...



Vložit příspěvek