ISBN e-knih


paulhunter
paulhunter 12.10.2020 v 22:51

Holt Doyle má bohužel smůlu. Buď to ISBN existuje, ale MKP ho nikde neuvedla anebo (a co je pravděpodobnější) se v roce 2012 na přidělení vykašlali. V tento okamžik do DK ale nepatří. Stejně tak do něj nebude patřit mé vydání Údolí strachu (na jehož text ze zmíněného roku se nevztahují práva) s mou vlastní obálkou, grafickou úpravou atd.

A ještě uvedenu jednu důležitou informaci - obálky u titulů v sekci Eknihy zdarma zde na DK neodpovídají (a ani nemohou) jednotlivým vydáním. Jsou náhodné.

Text příspěvku byl upraven 12.10.20 v 23:00

Avathar
Avathar 03.01.2023 v 18:09

Zdravím.
Neviem, či sa tu táto téma už riešila, ale zaujímalo by ma, či by sa nedali pravidlá upraviť tak, aby sa do databázy mohli vkladať aj elektronické knihy bez ISBN. Napríklad český básnik Tomáš Přidal vydal hneď dve (Pontiak a Židle se mrtvých nebojí), rovnako napríklad sa oficiálne predáva aj táto: https://www.martinus.sk/?uItem=148436.

Chápem, že pravidlo, že pri e-knihách sa musí uvádzať ISBN je (asi) z toho dôvodu, aby sa do databázy nevkladali rôzne na kolene urobené elektronické samizdaty amatérov, ale čo tak urobiť výnimku, pokiaľ ide o zavedených autorov/autorky či pokiaľ sa elektronické knihy bez ISBN predávajú v internetových kníhkupectvách? Fungovať by to mohlo podobne ako pri tlačenej knihe bez ISBN, kde by sa postol link na zdroj (obchod, knižnicu...).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 03.01.2023 v 19:19

A kdo bude rozhodovat o tom, kdy autor začíná být "zavedený", aby dostal výjimku z pravidel? I když...nikdy jsem neviděla bitku autorů, tak třeba by to bylo zajímavé ;)
I když automaticky předkládám, že tahle kniha isbn nemá, a právě proto je zadarmo, tak nemá to isbn, když jinak tenhle vydavatel knihám isbn dává, ale ty holt nejsou zadarmo. Takže si nejsem jistá, zda je potom fér, že stačí být v eshopu, aby si kniha zasloužila výjimku...

Text příspěvku byl upraven 03.01.23 v 19:58

Avathar
Avathar 03.01.2023 v 19:26

Zavedený autor je napríklad ten Tomáš Přidal. Vydal viacero kníh pod hlavičkou vydavateľstva. Ale ok, bol to len nápad. Pokiaľ je to nepriechodné, bojovať za to nebudem.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 03.01.2023 v 19:27

Já pouze prezentuji svůj názor v rámci toho, co jsem si přečetla u knihy. Dole přes Napište nám se může něco změnit, rozhodně ne tady ;)

pobijecmuch
pobijecmuch 03.01.2023 v 19:48

Avathar - a vy myslíte, že se to nebude zneužívat. Já si myslím, že rozhodně ano.
Na DK patří oficiálně vydané knihy a eknihy. Elektronická kniha bez ISBN ve mně hned vyvolá něco nelegálního, nebo spáchané doma v PC.
Už vidím moderátory jak budou místo normálních oprav trávit spoustu času hledáním eknih a autorů a zjišťovat v odkazech zda taková ekniha existuje.
Osobně si myslí, že je to problém autorů. Nevím co je vede k tomu, aby si zdarma nepožádali o ISBN.
S tímto nápadem rozhodně nesouhlasím.
Jinak vlákno bylo duplicitní.

Text příspěvku byl upraven 04.01.23 v 08:22


Irsaf
Irsaf 07.01.2023 v 13:19

https://www.palmknihy.cz/ekniha/temny-mlyn-366098
Nemůžu najít ISBN na vytvoření eknihy.
Není ani u Dobrovskýho.

jirin@
jirin@ 07.01.2023 v 14:22

Irsaf - na palmknihy.cz v ukázce uvedeno ISBN 978-80-908822-4-9

Irsaf
Irsaf 27.05.2023 v 13:35

Kniha Tma -Jakub Bouda.
9 díl série Aforkalypsa.
Chtěla jsem ji přidat, ale nikde není uvedeno ISBN.

jirin@
jirin@ 28.05.2023 v 08:26

Irsaf - Pro tento titul nalezeno 999-00-035-9246-0 (https://www.ikiosek.cz/detail/cncebooks-827063-aforkalypsa-tma).
U některých e-knih, často když autor je zároveň vydavatelem a není registrován v systému ISBN, nezačíná ISBN klasicky 978-80..., ale je uváděn kód začínající 999-00..., který je předznamenán návěštím ISBN.
Koncem roku 2022 byl vznesen dotaz na provozovatele webu, zda bude možné záznamy e-knih s kódem, který začíná 999-00... vkládat do DK a tento kód vložit do záznamu jako ISBN.
Dle vyjádření provozovatele webu je možno záznamy e-knih s takovým kódem do DK vložit, pokud kód projde kontrolou ISBN.

Irsaf
Irsaf 28.05.2023 v 11:59

Jirin@ - díky



Vložit příspěvek