Hledám marně slušný název......


encyklopedie
encyklopedie 06.03.2020 v 14:58

...nejde najít, protože tohle je fakt k nasrání.....
Stav české překladové literatury dostává pořád a pořád od nakladatelů pořádně na prdel....

NAKLADATELSTVÍ XYZ
https://www.databazeknih.cz/serie/city-blues-8766
ZAŘEZÁNO!
Odpověd na dotaz k dalšímu dílu této série ...."Je mi líto, ale třetí knihu již nechystáme. Důvodem jsou nízké prodeje, které bohužel neodpovídají našim představám.

NAKLADATELSTVÍ VYŠEHRAD
https://www.databazeknih.cz/knihy/detektiv-sean-duffy-mraziva-hlubina-330116
ZAŘEZÁNO!
...odpověd na dotaz, kdy vyjde pokračování
"Dobrý den, děkuji za zájem. V současné chvíli nemáme bohužel vydání dalšího dílu v plánu. Minulé svazky se neprodávaly dle očekávání, takže jsme prozatím od nákupu dalších licencí ustoupili."

......kolik je rozdrbaných dobrých sérií a zůstává nedokončeno ......pak má být čtenář slušný

......děkuji kamarádovi za upozornění, protože bych čekal na pokračování těchto sérií

Text příspěvku byl upraven 06.03.20 v 15:00

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.03.2020 v 15:12

:( :( :(

Chtěla jsem začít s Mrazivou hlubinou v nejbližší době

:( :( :(

siena
siena 06.03.2020 v 15:13

Jejda, to je smutné. Knihy Adriana McKintyho jsou zajímavě psané, ještě o zajímavějším tématu.
Ono se ale nakladatelstvím nelze moc divit. Když se knihy nekupují, dost těžko po nich chtít, aby vydání byla pro ně ztrátou. Když ještě uvážím, alespoň předpokládám, že právě vydáváním detektivek se snaží vydělat na jiné, "ztrátovější", knihy.

baghira
baghira 06.03.2020 v 15:26

Ber to jako motivaci. Třeba série Stephanie Plum od Janet Evanovich mě donutila k tomu, zlepšit si angličtinu čtením zbytku v originále.

Koka
Koka 06.03.2020 v 16:09

Když zde encyklopedie zasadil dutou vrbu, do níž se lze vyžalovat, připojím se také:

Pro naši "malou" jsme od přátel dostali pár starších knih ze série Detektivní kancelář Podkova.
https://www.databazeknih.cz/serie/detektivni-kancelar-podkova-977
Samozřejmě, po letech "skladování" v knihách chybí jakási "drobná součástka", která je prý nezbytná k přečtení skrytého (zašifrovaného) textu na konci každé kapitoly - kouzelná podkova, která se na příslušné místo za kapitolou nasadí a čtenáři pomůže vyluštit, co je tam skryto.
Obrátila jsem se mailem na Office Managerku divize Knihy vydavatelství Mladá fronta s prosbou, zda se takové náhradní podkovy u ncih ještě nenajdou. Ale ani po týdnu jsem nedostala žádnou reakci.
Pokud je tady někdo z MF, divize Knihy, a mohl by mi pomoci, bylo by to od něj hezké :=)
Nebo nenajde se nějaký odrostlý čtenář, kterému přebývá ta podkova? (předpokládám totiž, že by nám na všechny knížky stačila jedna, tedy že ten princip "prozáření" skrytého textu je ve všech těch knihách stejný, ne?)

Lector
Lector 06.03.2020 v 16:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


encyklopedie
encyklopedie 06.03.2020 v 16:56

.....v knihovnách se setkávám s podobným stavem - otázka - proč nemáte koupený /třeba/ čtvrtý, pátý díl série té a té..... odpověd je jasná : ONO se to nečte, tak to nekupujem...
Do pr....kýnka ....ONO se to musí čtenáři nabídnout .....jinak jsou tam osoby, které si říkají knihovníci na dvě věci /všichni víme na které....
...ještě, že mám v knihovně pořád jakési slovo ......málokdy se staně, že zůstane nedokoupeno

bamba
bamba 06.03.2020 v 18:23

tiež čakám márne na preklady, alebo aspoň na originál v angličtine, ale chápem nakladateľstvo, ktoré sa chová a rozmýšľa ekonomicky.

sola_lupa
sola_lupa 07.03.2020 v 12:26

Překlady nejsou u spousty sérií a marně s tím bojuju snad od 15. Ty knihy se nečtou, protože všichni čtou momentálně jen to, co jim nastrčí knihkupectví nebo nakladatelství přímo pod čumák, to znamená všechny tituly, na které je reklama na Instagramu, Facebooku, Youtube. Případně jsou nabídnuty "reading copies" lidem, kteří knize udělají reklamu na svém blogu či účtu kdekoliv na nějaké internetové platformě. V důsledku toho se momentálně čtou především severské detektivky, young adult od CooBoo, knihy jako Hana, Tatér z Osvětimi a další. Případně se čtou knihy od Omegy a další vydané pod Naše nakladatelství bez ohledu na kvalitu překladu, protože na tyto knihy jsou ohromné slevy a na to slyší každý.

siena
siena 07.03.2020 v 12:41

sola_lupa, já bych k tomu přidala i způsob vyprávění, mám na mysli konkrétně detektivky. I když ono se to týká i ostatní beletrie, zvláště historických románů. Pro čtenáře není atraktivní číst příběh, kde je jen jedna oběť, nebaví je číst nějaké obyčejné vyšetřování, nezdají se jim ani samotné pohnutky pachatelů. A už vůbec, když se jedná jen o "obyčejnou" krádež, "kdo by to chtěl číst?". Zkrátka, musíme si zvyknout na to, že vychází knih hodně, že některé mají mimořádné PR, lepší než jiné. Některé ho nemají vůbec a ještě se v nich píše o "nezajímavých" věcech, z "nezajímavé" doby...Děje se tak již delší čas, už jsem takto přišla o několik autorů.

Text příspěvku byl upraven 07.03.20 v 12:42

sola_lupa
sola_lupa 07.03.2020 v 14:00

siena: Nejde o to, že by některé knihy byly vyloženě nezajímavé. Pouze na ně člověk v knihkupectví narazí, ale neosloví ho, protože je nezná z propagace na internetu. Proto je obejde obloukem. A to se děje často. Právě spousta knih, které jsou propagované, přijde hodně lidem nezajímavá, ale už ji koupili, cíl tak byl splněn, prodala se.
Ano, děje, všímám si toho hodně dlouho a pokaždé mě to mrzí.

siena
siena 07.03.2020 v 18:48

sola_lupa, já neměla na mysli sebe sama. Koukám, že jsem to napsala poněkud nejasně. Já vycházím z místních komentářů, jak hodnotí a proč. A věřím, že zrovna knihy pana Adriana McKintyho patří mezi ty, které, i kdyby byly propagované, tak mnozí zdejší čtenáři nekoupí, ani neocení...

Hesonit
Hesonit 09.03.2020 v 08:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.03.2020 v 09:27

Všimla jsem si jedné věci, třeba to začne být módní i u jiných vydavatelů. Nevyznám se v systému kupování práv na knihy. Spíš na knihy, než autory, když jeden auror vychází současné na více místech.

Jedna kniha byla z fragmentu a druhá buď z cooboo nebo taky fragment, kdy trilogii zařízly po druhém díle a vyšel jenom ebook. Takže:
- na vydání třetího dílu by prodělali, tak vydali alespoň ebook, protože první dva díly si přeci jenom někdo koupil
- třetí díl už měli dávno přeložený, protože nečekali, že se série zařízne, třeba tam byly jiné důvody
- jde vidět, že vydavatel ruší série i YA knihám

Myslím, že by byla slušnost, vydat v těhle případech alespoň ebook a když se bude kniha prodávat, vydat papírovou. To by slušnost velila mě.

Pár dní zpět jsem totiž narazila na jednu zajímavou věc u vydavatele Kalibr, takže na knihu čekám velkou reklamní masáž. V edičním plánu mají první díl série, kniha ještě ani nevyšla a už je oznámený datum vydání druhého dílu. Úplně nový autor, který u nás ještě nic nevydal. Co když se to nebude prodávat? Bude, oni si to zařídí, ve světě se to prodávalo, bude i u nás. A basta!

PS: sice čtu HH, protože to je "hustý", ale zárověň si vychutnávám právě ty jednoneboštíkovky. Takže na tom nejsem asi ještě tak špatně...

Hesonit
Hesonit 09.03.2020 v 09:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.03.2020 v 09:54

Hesonit: Albatros media. Má to jeden háček. Vyšehrad patří taky do albatros media a xyz taky. Tak pokud jim na méně čtené tituly nevydělávají dost jednodušší romance a YA literatura, tak to už je hodně smutný. Ale zase...nevím, jak moc si mezi sebou přesouvají peníze :/

Pardon, Harry Hole=HH ;) taky albatros media

Tady je seznam toho, co tam všechno patří:
https://www.albatrosmedia.cz/c/o-nas/

Text příspěvku byl upraven 09.03.20 v 10:02

keri.H
keri.H 09.03.2020 v 10:08

Jeden z důvodů, proč moc nečtu série je právě ten, že jsem začala číst sérii a nebylo pokračování nebo pokračování bylo až po letech a to už jsem třeba četla něco jiného a kniha mě po takové době už nebavila.
A občas se mi stalo, že série byla dokončená, ale knihovna neměla některý díl a kvůli jednomu nepřečtenému dílu jsem si sérii kupovat nechtěla, když to nebyla série, kterou bych nutně chtěla mít doma. Takže většinou hledám jen ty knihy, kdy jsou vydány všechny díly.

Hesonit
Hesonit 09.03.2020 v 10:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 09.03.2020 v 10:27

Hesonit, někteří tak naštěstí činí:)

ijcro
ijcro 09.03.2020 v 10:34

Jsou série, kde je možné číst v podstatě jakou jako samostatný příběh a provazba na další díly není tak silná resp. kontextu nevadí (třeba Harrisonův Ráj). Pokud se opravdu jedná o příběh, rozložený do spousty dílů, pak to je asi pro pochopení příběhu dost problém, a chybí-li dokonce zakončení pro celou sérii...?

Hesonit
Hesonit 09.03.2020 v 10:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.03.2020 v 10:52

Hesonit: trochu bych zareagovala na to, co jste psala keri.H

Trochu to připomíná situaci ve filmovém průmyslu. Dost filmů se dnes točí tak, že má konec, že to je konec, kde je "něco", kdyby první díl dost vydělal, ale zárověň tam je To "něco" tak malé, kdyby to nevydělalo dost, a štvalo to diváka míň. Sice kultura a bla bla, ale především jde hlavně peníze.
(Toto psát v době, kdy jsem se těšila na nového 007 a přestože důvod zrušení premiéry zabalili hezky, je to zvláštní ve stejné době podobné řešit u knih. Prostě prachy.)
A nejsem si jistá, zda v současném světě, který je jenom o penězích, není největším nepřítelem čtěnáře právě série.

Text příspěvku byl upraven 09.03.20 v 10:55

Hesonit
Hesonit 09.03.2020 v 11:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 09.03.2020 v 11:29

Takový osud potkal třeba TV seriál V (Visitors z r. 2009). Skončil s depresivně otevřeným koncem po dvou sériích a už se nikdy nedokončí (v tomto případě snad zapůsobily právní spory ABC s původním majitelem práv a autorem).

A jak se říká, dvakrát nevkročíš do stejné řeky. Zrovna včera jsem viděl Terminátor: Temný osud a musím říct, že je to už jiný příněh, byť se stejnými charaktery. Ale Mackenzie Davisová byla v kontrastu s Nataly Reyesovou fakt super!

ijcro
ijcro 09.03.2020 v 11:35

Ještě poznámka k vydavatelství MF. Byl s nimi problém už před léty (-6 let), když jsem jim nabízel nějakou mou drobnou práci. Oni "zásadně" s pisálky nekomunikovali, ani emailem, ani telefonem ani papírovou poštou, prostě se chovali jako pravá černá díra...

...ale třeba má někdo jinší zkušenost

Text příspěvku byl upraven 09.03.20 v 12:15



Vložit příspěvek