Čtete? A co čtete, když jsou knihovny zavřené?


Luc061
Luc061 15.04.2020 v 15:18

Zajímalo by mě vzhledem k omezení a uzavření knihoven a knihkupectví (teda až na eshopy), jak řešíte právě tento problém.
Jestli jste si třeba stihli půjčit a nakoupit před uzavřením. Nebo jestli jste se přiklonili k e-knihám, audio. Neposloucháte čtení v rádiu? :) A tak dále a tak dále...
Prosím o jakékoliv komentáře, nápady, doporučení a inspiraci i pro ostatní, jak to máte vy :) ;)
A pokud čtete, čtete více či méně?

KnihomolkaEva
KnihomolkaEva 15.04.2020 v 16:45

Pár knih z knihovny jsem měla, ale už je mám všechny přečtené. Teď čtu e-knihy a knihy půjčené od mamky a od bratra. Ale stejně se děsím, že mi to do konce karantény nemůže vystačit. Čtu asi o něco více, ale hodně jsem četla i předtím.

cukrovka
cukrovka 15.04.2020 v 17:21

Já jsem si vyměnila pár knih z kolegy z práce a některé jsem si stáhla z internetu. Už se ale moc těším až knihovny otevřou abych si mohla vybrat knížky podle své nálady a chuti.

jant02
jant02 15.04.2020 v 19:03

Mám doma tolik knih, že bych musel být odříznutý od veřejných knihoven několik let, abych je přečetl.
Pro inspiraci uvádím část jedné poličky, jak jdou knihy za sebou:
Fowles - Francouzova milenka
Forsyth - Den pro šakala
J. S. Foer - Naprosto osvětleno
R. Gary - Příslib úsvitu
Gončarov - Oblomov
Gordon - Poslední Žid
Golding - Dědicové
Grass - Plechový bubínek
Greene - Náš člověk v Havaně
Greene - Honorární konzul / Doktor Fisher ze Ženevy
Høeg - Cit slečny Smilly pro sníh
Hamsun - Mystérie
Hečko - Červené víno
Heller - Bůh ví
Heller - Něco se stalo
Jefremov - Athéňanka Tháis
Jaroš - Tisíciletá včela
Jelineková - Lačnost
Kertész - Fiasko
Kukučín - Dom v stráni
Kawabata - Tanečnice z Izu...
Kessey - Tak mě někdy napadá

atd. To je asi 1%

Jsem zásoben na dlouhou dobu, ale stejně bych už moc rád navštívil naší městskou knihovnu a to hned ze dvou důvodu: je příjemné a osvěžující prohodit pár vět s lidmi, kteří dělají práci, která je baví. A druhý důvod: rád čtu knihy, které doma nemám. Ty co jsou doma počkají :-)

Evelin2506
Evelin2506 15.04.2020 v 19:54

Já vybrala vše, co jsem měla odloženo - moc toho nebylo, protože čtu pořád a všude. Půjčila jsem si od sestry a mám elektronickou čtečku + poslouchám čtení na pokračování. Předevčírem začalo nové čtení - Paměti Giacoma Casanovy v podání Luďka Munzara.
Doporučuji.

JulianaH.
JulianaH. 15.04.2020 v 21:16

Čtu zásoby, které se mi doma nakupily; jsou to desítky a desítky knih, takže hádám, že by vydržely klidně dalšího půl roku. Zároveň mám doma ještě tři knihy z universitní knihovny, u nichž se mi automaticky prodloužila výpůjčka. Přečetla jsem i dvě tátovy knihy, něco jsem si stáhla z internetu a k tomu poslouchám audioknihy. :) Hlavně se ale dostalo na ty, jejichž četbu jsem odkládala, protože ve veřejné knihovně vždycky bylo něco "lepšího" a lákavějšího než v té mojí.


PanTydlitát
PanTydlitát 16.04.2020 v 00:19

My stahujeme eknihy zdarma a jinak se vracíme ke klasikám, které jsme precetli jiz tooolikrát…

keri.H
keri.H 16.04.2020 v 07:58

Mám ještě pár nepřečtených knich doma, něco jsem si koupila z eshopu. A k tomu poslouchám audioknihy, třeba při vaření, uklízení nebo před spaním.
Čtu tak nějak normálně jako předtím. Mám vždy obodbí, kdy čtu více a kdy méně.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.04.2020 v 09:18

Knihy se dají sehnat i v karanténě, vychází i dost novinek, ebooky ve větší míře dřív jako papírová než předtím. Problém jsou knihovny. Ty teď půjčují pouze ebooky. Já byla třeba mile překvapená, že naše knihovna dokupuje i starší ebooky. A taky zvýšila možná počet zápůjček najednou. Problém nastane, pokud nejste na ebooky. A co jste si chtěli koupit, tomu bylo vydání posunuto. Třeba Host posunul, ale vydvatele z albatros media novinky vydávají. Nasenakladatelstvi také dál vydává, přestože jeho největší odbytiště má stále zavřeno.
Já mám doma pár knih. V knihovně jsem byla den předtím, než jí zavřeli. Mrzí mě jenom to, že jsem zapomněla na Pustiny od Kinga :(
Ale doma mám nějaké zásoby. A jak vidím, jsme na tom psychologicky všichni podobně. Teď knihy z knihovny, ty doma počkají. Takže teď je řada na těch, co jsou doma ;)

jana14
jana14 16.04.2020 v 09:55

I když jsem starší ročník, tak před pár lety jsem si překvapivě zvykla na e-knihy. Dokonce jim dávám někdy přednost a to ze dvou důvodů: a) Je mnoho knih na jedno použití a kam s nimi? Do knihovny už po úvaze přidávám jenom ty s trvalou hodnotou. b) některé knihy jdou špatně do ruky, jsou hodně objemné, těžké a mají malá písmenka. E-knihu si mohu upravit a čte se mi lépe, v posteli i ve tmě...Pokud se mi e-kniha opravdu zalíbí, koupím si ji i do knihovny. Při karanténě mám k dispozici obsáhlou knihovnu a vracím se i ke klasikům (V. Neff, Norbert Frýd, Kožík, Irving Stone, Staré řecké báje atd.), doplňuji e-knihami. Nákupem i zdarma-legálně, nabídka je dost velká a překvapivě jsou k dispozici i někteří soudobí autoři.

Twinny
Twinny 16.04.2020 v 10:32

Mám hromadu svých nepřečtených knih, ze které jsem něco málo konečně přečetla. A rodiče mají zase knihy jiných žánrů, než čtu já, takže si trošku rozšiřuju obzory.

Josh
Josh 16.04.2020 v 10:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jana14
jana14 16.04.2020 v 12:48

Josh: Proč tak ironicky? Třeba i nějaké tipy čekal. Copak nejsou vždy vítané?

newtory
newtory 16.04.2020 v 16:23

Z tých cca 1500 kníh (nemám všetky v knihotéke) mám prečítaných cca 600-700, takže smrť z absencie písaného slova nehrozí.

Adhara
Adhara 16.04.2020 v 18:29

Uzavretie knižníc považujem za jedno z najnezmyselnejších karanténnych opatrení. Tých desať ľudí, čo sa tam denne ukázalo, by veľa ohrozenia neprinieslo.

Zostávajú mi už len e-knihy, ktoré nemám až tak v obľube, prípadne knihobúdky, v ktorých je ale zriedkavé nájsť nejaký skvost. Viac času na čítanie v karanténe však oproti bežnému stavu nemám, nečítam viac ako obvykle a preto mi kríza z nedostatku čítania zatiaľ nehrozí.

jana14
jana14 17.04.2020 v 15:09

Adhara: Jsem přihlášená na f stránce "Co čteme" a podle ohlasů je těch, kteří trpí nedostatkem knížek, docela dost. Kdyby se otevřely knihovny, tak myslím, že to bude mnohem víc než 10 lidí a to často ve stísněných, nevětraných prostorách. Také knihy nelze nijak efektivně dezinfikovat....No nevím, já dám přednost e-knihám. Ćlověk si zvykne.

Yaruschka
Yaruschka 17.04.2020 v 15:57

Já jsem si naštěstí za poslední rok a půl neustále kupovala knihy a jen ukládala do knihovny (cca 150 kousků), nečetla jsem je a chodila si pro jiné do knihovny :)):))....já věděla, že na to dojde dřív než v důchodu!!! :)):))

reader.007
reader.007 17.04.2020 v 23:01

jana14: o tom desinfikování bych si dovolila polemizovat... Co ozónování? To je efektivní dost a pro prostory typu knihovny ideální

jana14
jana14 17.04.2020 v 23:12

reader.007 - už jsem o tom ozonování četla, bylo by to skvělé, ale prý je to moc drahé. Co dodat? Musíme vydržet.

reader.007
reader.007 18.04.2020 v 11:09

Všechno co dělá stát je "drahé". To je tím, že to neplatí lidé, ale stát a ten na to má (tohle mimochodem není moje myšlenka, ale je tak blbá, že si nedokážu odpustit potěšení ji citovat) :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.04.2020 v 11:15

Jo, jo, sociální stát. Co teď dostaneme, to nám "stát" přes nás zpátky vytáhne z peněženek. Ale raději toto než nesociální stát.

Jinak naše město je najednou určitě rádo, že nestihli koupit víc nových tramvají (tam ozon je), v těch starých si lidi otevřou okýnka ;)

Třeba z toho něco ušetří a skončí to v knihovně :O

PS: smutná to knihovna, kde se nesejde víc jak deset lidí :( A to jsme relativně díra a vždy je lidí až až...

reader.007
reader.007 18.04.2020 v 11:19

U nás do knihovny začali lidi (děti) chodit až když ji předělali v takový jako "klub pro mládež" s rozšířenou otevírací dobou. Zas tam ale nechodím já a raději jsem si zřídila průkazku o město dál.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.04.2020 v 11:24

Chybí mi čtvrtky! Čtvrtky s novinkama! Když jde člověk do knihovny hned na desátou, kdy otvírá!

To i stará babička zapomene na bolest (ráno byla v kaufu, je protáhlá) a pere se s mladýma o nové knihy...ach! Chybí mi ty dny naplněné štěstím!

gladya
gladya 18.04.2020 v 21:45

Jsem už několik let zvyklá na čtečku, i na audioknihy jsem si zvykla, takže karanténa nevadí, Navíc jsem si dvě knížky objednala v e-shopu.

Paradoxně toho přečtu míň, home office mi moc času neušetří, spíš naopak. Řešit některé věci on-line znamenalo naučit se používat nové programy a postupy. A chybí mi čas na čtení v MHD

Eva40
Eva40 19.04.2020 v 06:50

Já teď spíš poslouchám audioknihu od Tajný deník Karla IV. pak Císař a Císařovna, Císař a synové. Akorád přemýšlím jestli vyšlo něco o Karlu IV. mladším bratrovi Janu Jindřichovi poradíte mne? Děkuji



Vložit příspěvek