Co musí obsahovat skvělá kniha?


bamba
bamba 09.08.2021 v 21:15

Mne úplne stačí, že sa páči mne. Neznamená, že je všeobecne obľúbená a na zozname top ten alebo henten. Ale rozlišujem knihu na prečítanie a knihu, ktorú chcem mať.

smazenaryba
smazenaryba 10.08.2021 v 02:20

DeepSea21 - Ak sa obzriem za históriou vami založených vlákien typu "napíšte čo si myslíte o tomto autorovi", kde ani nezačnete diskusiu, len čakáte, že ľudia vám poslušne budú písať referáty a čakať na vašu pochvalu, a naopak, ak niekto vyjadrí nesúhlas, hneď sa ponosujete na hnidopichov, tak áno, radšej ďalšie vlákna nezakladajte. Vďaka.

Text příspěvku byl upraven 10.08.21 v 02:22

DeepSea21
DeepSea21 10.08.2021 v 21:55

smazenaryba: Pokud nemáte něco k tématu, nepřispívejte. Taky děkuju.

smazenaryba
smazenaryba 11.08.2021 v 00:38

Irónia...

Koka
Koka 11.08.2021 v 09:05

DeepSea21 - a vy byste neměl také něco k tématu? Zatím tady jen známkujete odpovědi jiných, ale vůbec jsme se nedozvědeli, co podle vás musí obsahovat skvělá kniha.
Nebo to mám brát tak, že vy vůbec netušíte, jak skvělá kniha vypadá, co tak asi obyčejně obsahuje, a proto se na to ptáte jiných?

A popos: nejvyšší známku za vynikající odpověď jste udělil čtenářce (spisovatelce?), která vyjmenovala některé kvalitativní atributy. Napadlo vás, jak je tedy možné, že ani se znalostí toho, co má obsahovat skvělá kniha, nepíšou všichni jen samé skvělé knihy?
Napadlo vás, že použití "klíčových" komponentů (ten seznam uživatelky Adhara), jaký vám doporučí na každém - patrně i dálkovém - kurzu tvůrčího psaní, vůbec ale vůbec nemusí vést ke výsledku, který lze nazvat skvělý?

A závěrem: pokud nikdo, kdo nemá co k tématu, nemá právo přispívat, pak uvažte, zda vy jste tady správně ...

PanPredseda
PanPredseda 11.08.2021 v 09:13

Ad Koka:
"Napadlo vás, že použití "klíčových" komponentů (ten seznam uživatelky Adhara), jaký vám doporučí na každém - patrně i dálkovém - kurzu tvůrčího psaní, vůbec ale vůbec nemusí vést ke výsledku, který lze nazvat skvělý?"
Mohu-li si dovolit přirovnání, bude to podobné jako s vařením. Recept bude stejný, ale výsledky mohou být různé, podle toho, jak kdo umí vařit, jak kvalitní zvolí suroviny, jak moc jídlo okoření apod.


Koka
Koka 11.08.2021 v 09:16

PP - přesně! Kdyby postačilo si na á- čtyřku sepsat, co tam má být, co může a co nesmí - pak by tiskárny nestačily všechna ta geniální skvělá pohlcující díla ani tisknout. Sama bych pak možná jedno napsala :=)

PanPredseda
PanPredseda 11.08.2021 v 09:24

Ještě se sluší podotknout:
Sice jsem od Adhary přečetl zatím jen jednu knížku, ovšem dovolím si tvrdit, že se drží "receptu", ale hlavně psát umí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.08.2021 v 09:27

A potom je ironie, že mi přijde, že dost autorů na to už přišla. Moc dobře ví, co tam dát a v jakém příměru. A nechtějí si to zkazit do příště a pojistí se. Bohužel to potom působí, jako kdyby znovu vydali stejnou knihu, a jenom změnili jména, ale ono se to tak jako tak prodává. Tak proč něco měnit? Dobře se to čte a to prodává. Kniha nemusí mít žádnou hodnotu, ale dobře se čte. Třeba tak, že jí zvládnete cestou letadlem na dovolenou a na letišti jí dáte nějakému nebožákovi, kterej neví, do čeho půjde. Druhý den nevíte, o čem to bylo. Ale v ten moment to strašně potřebujete. Je to úplně stejné jako milion druhů cukrovinek. Furt je to to samý. Cukr a něco navíc, aby mohl být jiný název. Po snězení se možná cítite chvíli dobře, ale potom se to prázdno stejně vrátí. A je jedno, co vám před chvílí tak moc chutnalo. Je to prostě prázdno. Nic víc nic míň...

PanPredseda
PanPredseda 11.08.2021 v 09:34

Tak já radši budu číst ty autory, kteří do toho "cukru" přidají i nějakou ingredienci, kterou by člověk nečekal a ta tomu dodá nezapomenutelnou (byť třeba trochu zvláštní) chuť.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.08.2021 v 09:38

PanPredseda: a to je důvod, proč nevěřim na seznamy a recepty. Jasně, jsou určitý pravidla. Ale je jedna věc horší než cukr. Sterilno.

PanPredseda
PanPredseda 11.08.2021 v 09:45

Jenže pokud jsem kuchař-začátečník, měl bych se receptu držet a postupně zkoušet experimentovat.
Nebo, abych se vrátil k literatuře, respektive k poezii:
"Podrobíme-li analýze díla profesionálních básníků, často zjišťujeme, že se zdánlivě žádnými pravidly neřídí, a přesto se nám jejich verše zdají dokonalé. V tom spočívá podivuhodnost poezie. Neznamená to ovšem, že by se zásady kvalitního rýmu a rytmu mohly bezuzdně ignorovat. Výtvarný umělec, který se hodlá věnovat pouze abstraktním obrazům nebo geometrické grafice, taky musí mít nejprve zvládnuty základní malířské techniky, realistickou kresbu, kompozici, perspektivu."
(rymy.cz/rymy.htm)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.08.2021 v 10:00

Proto vychází tolik chladných debutů bez jediného momentu, který vyvolá nějakou větší emoci. Psát se podle mě může naučit každej. To neni problém. Ale naučit se psát tak, aby šlo i něco zevnitř, to je něco jiného. A potom jsem zpátky u toho, co jsem psala. Můžu risknout a změnit vzorec. Možná proto se to všechno rozhodne duhou knihou, potažmo třetí, podle toho, jaká je zvolena cesta u té druhé knihy.

Já jsem skromná, a abych se držela vlákna, mě stačí uvěřitelné charaktery. Proto mám ráda série. Ať autor klidně nechá své hrdiny trpět i několik knih. Jo, jo, mrkám na tebe do nebíčka, Terry Goodkinde. Ale pokud je kniha jednorázovka, která se silně soustředí na děj, tak za těch 300 stran, autor neprodá svoje postavy. A je to potom ve výsledku nuda. A je jedno, že se tam furt něco dělo. Tj kniha do letadla nebo busu ...

PanPredseda
PanPredseda 11.08.2021 v 10:07

Zhruba 15 let zpátky jsem hltal P. K. Dicka. Ten do svých děl moc cukru nesypal, to spíš tam dával LSD. Tehdy se mi nakonec "přejedl" (přesmažil?, přefrčel? :-/), ale zase jsem několik kousků, které považuji za skvělé, přečetl.

bamba
bamba 11.08.2021 v 11:46

veľké Rusko malo školu dľa pisatelej - teda ak niekde mali vyjsť vyštudovaní a perfektne píšuci autori tak odtiaľ.
Kucharina je u mňa remeslo, ale je pravda, že zabiť a chytiť lumpa asi tiež dokáže kde-kto.

Adhara
Adhara 11.08.2021 v 12:20

Zoznam, ktorý som napísala, nie je žiadnym všeobecne uznávaným zoznamom z kurzov tvorivého písania (mimochodom, nikdy som nijaký neabsolvovala). Hodnotí totiž kvalitu jednotlivých komponentov a nešpecifikuje, ako konkrétne sa má tá kvalita dosiahnuť. Na to je množstvo možností, no všetky sú náročné a navyše hrá úlohu aj individuálny vkus. Navyše aj tieto veľmi všeobecné požiadavky sú len obrazom môjho individuálneho vkusu, nie návod na knihu, ktorá sa bude páčiť každému. Napriek tomu môj zoznam nehovorí, že zápletka musí byť taká a taká, postavy také a také, koniec šťastný či smutný. To už by sa dalo prirovnať ku kuchárskej knihe. Alebo zoznamy typu „Veta nesmie mať viac ako desať slov, pomer slovies k príslovkám musí byť 3:1“, atď. Pretože aj keď je pravda, že dlhé vety by sa vo všeobecnosti nemali veľmi používať a čítavosti textu vo všeobecnosti pomáha veľké množstvo slovies s malým množstvom prídavných mien, existuje bezpočet výnimiek, kedy je porušovanie týchto (i ďalších podobných konkrétnych) pravidiel k dobru veci. Zato si neviem predstaviť, že niekto v snahe napísať plnú, hlbokú a nesterilnú knihu cielene siahne k preklepom, štylistickej neobratnosti, otrepanosti, predvídateľnosti a plochosti postáv. A ešte menej si viem predstaviť, že takéto vybočenie zo zaužívaných mantinelov inak kvalitného autora čitateľ ocení ako novú, osviežujúcu zmenu.

Čo sa týka mojej tvorby, každá moja kniha je z úplne iného prostredia s inými charaktermi a problémami postáv (prirodzene, okrem tých kníh, čo sú súčasťou – zatiaľ len klíčiacich – sérií). Stavila som na pestrosť, hoci časť čitateľov to neoceňuje. A tí mi zanechali pár nepriaznivých komentárov pod mojimi knihami, pretože po prečítaní prvej mojej knihy očakávali „to isté, len v ružovom“, ale v ďalšej to už nedostali.

Lucy Sun
Lucy Sun 11.08.2021 v 18:31

No já bych si spíš položila otázku co je skvělá kniha?
Pro mě je skvělá kniha Bible je nadčasová a ovlivňuje myšlení lidí.
A knihy která mě pohltily?
No to záleží jak se vyspím a jakou mám náladu.

majík1
majík1 11.08.2021 v 20:31

Mně pohltily knihy Markéty Harasimové - nechybí v nich napětí,pak mám ráda a pohltily mne knihy Patrika Hartla-skvěle popsané děje a knihy jsou ze života běžných lidí

DeepSea21
DeepSea21 12.08.2021 v 10:30

LucySun: Ovlivňuje, to jistě. Lidi jsou ovečky. Náboženství je zlo.

Text příspěvku byl upraven 12.08.21 v 10:30

PanPredseda
PanPredseda 12.08.2021 v 14:40

Bible, Bible...
To je ta kniha, kde se (mimo jiné) píše "Nepokradeš"?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2021 v 14:41

PanPredseda: palec nahoru :D

Lucy Sun
Lucy Sun 14.08.2021 v 12:14

A druhé přikázání je že nebudeš mít jiného boha mimo mne. Bych řekla že je pro tebe pan Poch asi jako bůh, když musíš o něm psát všude do diskusí na internetu

Text příspěvku byl upraven 14.08.21 v 12:16

gladya
gladya 14.08.2021 v 17:17

Vlastně ani nevím. Knížka mě musí něčím zaujmout a oslovit. Nepožaduju vysokou literární úroveň, stačí , když se autor trefí do mého gusta nebo jen momentálního rozpoložení.
To je odpověď na otázku, debata je trochu jinde.
A co mě může zaujmout? Například:
Zajímavý příběh
Myšlenková hloubka
Jazyk
A je toho asi mnohem víc.
Nutnou podmínkou je, že autor ovládá základy řemesla, že umí psát.

Text příspěvku byl upraven 14.08.21 v 17:50

PanPredseda
PanPredseda 15.08.2021 v 08:24

Ad Lucy Sun:
1) Chápu Vás správně, že mi nabízíte tykání?
2) Bibli nečtu, tudíž si mohu vybírat, která přikázání se mne týkají a která ne.

vas
vas 18.08.2021 v 11:40

Skvělá kniha musí zřejmě obsahovat přesný opak obsahu než obsahuje moje méně obsažná e-kniha Mimozemci z Lekotilu. Byl jsem na ni velmi pyšný, protože jsem tam zapletl pár velmi originálních a myslím si, že doposud literárně nespletených zápletek. Tak moc jsem se těšil, až vyjde jako normální papírový exemplář! Dnes mi ale nakladatelský redaktor napsal pochvalný, leč definitivně zamítavý mail. Můj Pegas pak naposledy zamával polámanými kuřecími křidélky a teskně zafrkal. Chvíli se ještě opile motal po obýváku. Potom lidským hlasem zaržál, vzepjal se a natáhl kopyta. R.I.P.
Normálně končím, seru na to a z jeho žíní si vyrobím harfu. Lituji jenom promarněného času, který jsem mohl věnovat něčemu smysluplnějšímu, třeba vyřezávání figurek koťátek a vojáčků v turbanech z jádrového mýdla nebo sháněním sponzorů na expedici do bílé svatyně Salazare. Děkuji přátelům i oponentům z Databáze a odcházím do literární ilegality.



Vložit příspěvek