Co musí obsahovat skvělá kniha?


DeepSea21
DeepSea21 08.08.2021 v 13:39

Co podle Vás musí mít kniha, aby Vás zcela pohltila?

PanPredseda
PanPredseda 08.08.2021 v 16:44

Čtivý příběh, od kterého se mi nechce odtrhnout. ;-)
(Výhodou je pak absence pravopisných chyb a řádění tiskařského šotka, ale pohlcující knize jsem schopen odpustit to, pokud se tam nacházejí.)

Atuin
Atuin 08.08.2021 v 21:06

Nic speciálního, jen musí být zkrátka skvělou knihou, což může vytvořit kombinace mnoha faktorů. Nejdůležitější možná je aby autor/autorka uměli psát. Pak na prvcích o čem píší ani nezáleží.

ijcro
ijcro 09.08.2021 v 08:35

Ono to tak asi úplně není. Ta kombinace faktorů není dána jen tím, co je uvnitř každé knihy. Dneska jde spíš (obchodně) o to, aby byla kniha co nejblíže mainstreamu daného žánru, a tím pádem byla trochu předvídatelná, a měla dobrý marketing; aspoň takový, jako má, namátkou, Robert Bryndza, Jo Nesbø anebo třeba žánrově Vilma Kadlečková...

Okrajové žánry se do mainstreamů neprotlačí anebo si (z nouze, nutnosti) vytvoří vlastní na fanouškovské bázi (a pokud jsou tištěné, tak jen do vyprodání nákladu).

V některých případech do výsledného díla zasahují nakladatelé ve smyslu třeba: dílo je příliš dlouhé, má nízkou dynamiku, chybí romantická linka, musí to mít jen jednu pointu, vrahem nesmí být zahradník a tak podobně :) čímž pozmění mnohdy smysl původního autorského záměru, ale zvýší si prodejnost oním přizpůsobením se předvídatelnému mainstreamu... Jestli je to dobře nebo ne, to se těžko posuzuje, pokud neexistuje možnost srovnat primární dílo s finálním na pultech knihkupectví.

PanPredseda
PanPredseda 09.08.2021 v 08:43

Ad ijcro:
Jenže to už se dostáváte z kategorie "skvělá kniha" spíše do kategorie "kniha, která se bude prodávat". Pravda, rozdíl není tak markantní jako mezi skvělou ženou a ženou, která se bude prodávat, ale je tam. ;-)

Koka
Koka 09.08.2021 v 09:12

Název tohoto diskuzního vlákna a první "odpalovací" otázka nejsou totožné, ptají se na různé věci (což je docela divné, když - předpokládám - název diskuze a první příspěvek napsal stejný člověk).
Nuže: skvělá kniha nemusí obsahovat vůbec nic konkrétního (pokud jde o obsah, děj, postavy, stylistické a jazykové prostředky atd.) , protože za skvělou knihu mnozí čtenáři považují i texty, které z pohledu jiných čtenářů nejsou vůbec ale vůbec skvělé. (Patřím mezi ty, kteří zde často žasnou, jaké knižní odpady jsou někteří schopni zde chválit do nebes, a také mezi ty, kteří si zoufají nad úpadkem literárního vkusu většinové čtenářské populace ...) .
A pak je tady ta druhá otázka: kniha, která mě úplně pohltila. U mne je to pouze takový příběh, který se nepodobá žádnému předchozímu, který není předvídatelný. Ale protože jsem už toho v životě přečeta opravdu hodně hodně, tak najít knihu, která mě překvapí, je už čím dál těžší.
Navíc - knihu, která mě pohltí natolik, že kvůli ní "nechám, aby se pálil guláš", jen abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat - tu také nepovažuji za to nejkvalitnější čtivo. Cením si zejména knih, které mě nepohltí, ale naopak - u kterých zvolním, které mě přinutí přečíst si nějaký výjimečný odstavec i třikrát za sebou, které i v jediné kapitolce mi dají námět na přemýšlení do druhého dne, ....


DeepSea21
DeepSea21 09.08.2021 v 09:32

Koka: Název tohoto diskuzního vlákna a první "odpalovací" otázka nejsou totožné, ptají se na různé věci (což je docela divné, když - předpokládám - název diskuze a první příspěvek napsal stejný člověk).
Co musí obsahovat skvělá kniha a co musí obsahovat kniha aby Vás pohltila, jsou totožné otázky. Jeden by si myslel, že na knižní databázi nebudou mít lidé problémy s porozuměním textu...

Text příspěvku byl upraven 09.08.21 v 09:34

ijcro
ijcro 09.08.2021 v 09:33

@Koka:
To je ale už o osobních preferencích, někdo miluje škvár nejhrubšího zrna a považuje ho za literární vrchol a někdo jiný si nedá na Čechova či Gogola ani sáhnout. Najít nějaký průsečík je pak těžké a zase sklouzáváme do "nějakého" mainstreamu.
Ale o osobních preferencích toho tady už bylo napsáno...

PanPredseda
PanPredseda 09.08.2021 v 09:35

Ad DeepSea21:
"Co musí obsahovat skvělá kniha a co musí obsahovat kniha aby Vás pohltila, jsou totožné otázky."
V tomto případě souhlasím s Kokou, že skvělá a "pohlcující" kniha nejsou vždy to samé.

DeepSea21
DeepSea21 09.08.2021 v 09:37

Dobře. Napsal jsem to jenom protože, skvělá kniha a kniha která Vás pohltí jsou pro mě zcela totožné termíny. Každý to tak ovšem mít nemusí.

Text příspěvku byl upraven 09.08.21 v 09:38

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.08.2021 v 09:48

Jednou mě pohltila kniha, přestože to byla kravina, ale dobře napsaná. Potom jsem jí zostuzená hodila stranou. A šla se umejt do sava. Taky myslím, že to jsou dvě různý věci...

Text příspěvku byl upraven 09.08.21 v 09:49

Adhara
Adhara 09.08.2021 v 09:50

Za mňa aspoň pár bodov z tohto:

- Prekvapenia, ktoré som nečakala, ale súčasne logicky vyplývajú z deja
- Sympatické postavy s únosným množstvom (a rozsahom) ľudských chýb
- Kvalitné a do detailov premyslené prostredie
- Štylistická obratnosť
- Vyváženosť zložiek deja a dejových línií
- Dobre podaný kontrast
- Pestrosť charakterov vystupujúcich postáv
- Nezvyčajné, zaujímavé témy a prostredia
- Prepojenie na známe fakty a realitu
- Viacvýznamovosť textu a jeho vnútorná prepojenosť
- Dostatočná psychologizácia postáv
- Uveriteľný koniec

A naopak, nesmú tam byť:
- Otrepané témy spracované otrepaným spôsobom
- Chýbajúca atmosféra
- Chýbajúci dej
- Predvídateľný dej
- Bezkontextové ľúbostné vzťahy
- Autorova neznalosť faktov
- Logické chyby
- Nesympatické či ploché hlavné postavy
- Rozprávačovo tvrdenie niečoho, čomu všetky náznaky protirečia
- Neuveriteľne podaný happyend
- Silný rozpor s mojou skúsenosťou
- Megalomanstvo
- Preklepy
- Vymyslenie nejakej „zázračnej“ technológie, ktorá má veľký význam pre dej a nie je nijako vysvetlený princíp jej fungovania (sorry, ale toto dokáže každý)

DeepSea21
DeepSea21 09.08.2021 v 09:51

Nejspíš už diskuze zakládat nebudu. Místo aby se řešilo téma a v klidu se přidávaly názory, vždycky se najde nějaký hnidopich který řeší naprosté nesmysly.
První dva příspívající problém neviděli, protože žádný není.
No nic...

Text příspěvku byl upraven 09.08.21 v 09:53

ijcro
ijcro 09.08.2021 v 09:54

@DeepSea21:

Co je skvělá kniha? Z jakého úhlu pohledu?
Kterou mi všichni doporučují a která se dobře prodává? Kterou četli všichni? O které se furt mluví a komentuje?

Kniha která mě pohltí nemusí být skvělá, pohltila jen mě ;) ale co někoho jiného, taky ho sežere?

@PanPredseda: ;)
Jak říkával Karel Vlach - i negativní reklama je reklama...

Neustále zmiňujete autora Pocheho... někdy mám pocit, že mu děláte taky takovou negativní reklamu. Když se o někom hodně mluví, byť v plejorativním slova smyslu, mnoho čtenářů si řekne: Aha, to je zajímavé, jen jestli je to pravda, taky se přesvědčím, jakým je špatným to autorem; a začne se pídit po dalších informacích, případně si i něco od autora přečte...
A o to jde ne, dostat autora do širšího povědomí čtenářstva?

DeepSea21
DeepSea21 09.08.2021 v 09:58

Adhara: Tomu říkám skvělý příspěvek k tématu. Díky.

Text příspěvku byl upraven 09.08.21 v 09:58

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.08.2021 v 10:02

Ano, DeepSea21, klasika. Položíte otázku (bez svojí vlastní odpovědi, samozřejmě na začátku), potom někdo odpoví, ale trochu jinak, než je pro vás ok (jak překvapivé! Každý reaguje jinak, protože jsme lidské bytosti ne panáci po libotomii), a to je důvodem pro útěk. Nádech, výdech, otázka to špatná není. Jenom pochybuju, že lidi stojí o to, jenom sypat z rukávu tituly knih. Chtějí to rozebrat. A to je podle mě fajn :)

ijcro
ijcro 09.08.2021 v 10:06

@Adhara:
Myslím že je to už o celkovém rozvržení příběhu, které je doménou spíš scénáristů a dramaturgů než běžných autorů. Použijí-li se neuváženě všechna pravidla, pak dozajista vznikne nějaká bramboračka.

A reálně s rukou na srdci, kolik procent příběhů v knihách splňuje tahle kritéria a naplní všechna naše očekávání?

PanPredseda
PanPredseda 09.08.2021 v 10:09

Ad ijcro:
Opravím Vás, je to (Robert) Poch, nikoli Poche (abychom nekřivdili autorům, kteří se tak skutečně jmenují či jmenovali).
Otázkou je, o co jde kterému konkrétnímu autorovi, ale pokud to zobecníme na to, že ve výsledku je dobře, když se knihy prodávají, tak autor, který se dostal do širšího povědomí čtenářstva jako plagiátor a lhář, jehož díla jsou často nekvalitní, toho mnoho neprodá.
(Dost informací lze načerpat ze zdrojů, které jsou volně dostupné, případně si čtenář zakoupí jednu knihu, aby pak společně s Poeovým Havranem řekl: Nevermore!)

Naias
Naias 09.08.2021 v 10:14

Mne teda chýbajúci dej nevadí, to by som si neužila autobiografie. O mé rodině a jiné zvířeně a Já, Asimov sú skvelé knihy, písali ich ľudia, ktorí si to, čo zažívali, aj užívali a bolo to cítiť. Navyše sú bystrí a so zmyslom pre humor.

DeepSea21, nečudujte sa, že sa tu rieši problém, čo ste vlastne chceli povedať, keď svoje názory považujete za fakty. Veď ste sám napísali, že každý to tak mať nemusí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.08.2021 v 10:15

Trochu mi ta očekávání (obsahová, která jsou vypočítaná div ne na Počet slov toho a toho) vlastně ruší tu věc, které se říká moment překvapení. Občas je až moc velký umělkování a propočítávání na škodu a působí uměle... :(

Text příspěvku byl upraven 09.08.21 v 10:16

PanPredseda
PanPredseda 09.08.2021 v 10:16

Mám-li sypat z rukávu knihy, které jsem četl nedávno:
---
Knihy, které mne pohltily (a zároveň je považuji za skvělé):
Jana Plauchová - Úvod do teórie chaosu
Jaroslav Beneš - Tajemství včerejška
---
Kniha skvělá, avšak nepohlcující:
E. A. Poe (výbor básní v Nezvalově překladu)

ijcro
ijcro 09.08.2021 v 10:22

@Lenka.Vílka:

Bohužel, dneska to není o ničem jiném než o očekávání. Nakladatel vydá jeden díl románu a hned se hovoří do dalším. Pointa se odsouvá někam do budoucnosti a děj se víc natáhne... v podstatě se jedná o průzkum trhu skrz "předobjednávky"

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.08.2021 v 10:26

Ijcro: jako když má třeba vydavatel v plánu první díl na srpen, ale v červenci oznámí, že v prosinci vydá díl druhý, a jedná se o neznámého autora? :D to mě taky vždy dostane ;)

ddkk
ddkk 09.08.2021 v 12:26

Sleduji tuto diskusi a dovolím se vrátit k původní otázce. Pro mne je skvělá kniha taková, která obsahuje dobře napsaný pokud možno skvělý a neotřelý příběh.

Adhara
Adhara 09.08.2021 v 12:42

@ ijcro: ktorá kniha splnila všetky moje podmienky? Žiadna. To je len ideál. Ale otázka znela, čo musí mať skvelá kniha, nie ktorú konkrétnu knihu považujete za skvelú.
Podľa týchto pravidiel sa pri tvorbe vždy snažím riadiť aj ja sama. Či vznikla bramboračka, o tom sa už čitateľ musí presvedčiť sám.

DeepSea21, PanPredseda: ďakujem.



Vložit příspěvek