Čitateľské fórum.

DISKUZE » O knihách


woodward
woodward 18.03.2020 v 16:54

reader.007: to je velká pravda. třeba Tři muži v člunu v překladu Vladimíra Henzla nemají konkurenci. Knížku, co jsme měli doma má teď ségra, tak jsem si musel opatřit vlastní a nejdřív jsem si koupil právě jakýsi "novotvar" a musel jsem se ho urychleně zase zbavit. Naštěstí těch vydání s Henzlovým překladem je několik a není těžké je v antikvariátech sehnat - aspoň teď ne; za totáče to bylo složitý, dlouhý léta jsem to měl doma jen v originále, ještě po tátovi.

reader.007
reader.007 18.03.2020 v 17:19

woodward: jo, to je jedna z mála výhod přehlcenosti trhu: fajnšmekři mají z čeho vybírat

newtory
newtory 18.03.2020 v 17:31

Inak pozeral som slovenské vydania a z piatich sú štyri rôzne preklady (ich autori). České majú všetky tú istú prekladateľku.

Petass
Petass 18.03.2020 v 18:36

Newtory: Myšlenka na četbu bible je na místě a už se k tomu také dlouho chystám... Obávám se ale, že v současné situaci nebudu schopná ji zvládnout. Mám doma děti, home office, domácnost, teď ještě šiju roušky, když se dostanu ke knížce, což je momentálně absolutně nenáročná Dáma s kaméliemi, tak zjistím, že čtu tu samou větu 3x... věřím, že se brzy všichni trošku uklidníme, vše je nové, pravidla se mění každý den... Na Bibli to ale v nejbližších 14 dnech určitě nevidím...

newtory
newtory 18.03.2020 v 19:12

Aspoň v mikro dávkach (12-20 riadkov denne) to môžete skúsiť, ak to nepôjde, tak to nepôjde
Môže byť aj paralelne čítanie. Kto bude čítať, tak bude, kto nie tak nie (ja si "dám" Genesis a ak vydá, tak aj ostatné) a ak budem mať možnosť a dostanem sa aj k dohodnutej knihe, samozrejme sa k vám pridám .
Navrhnite čokoľvek iné, k čomu sa dostaneme aj ostatní, tak aby to aspoň trocha korešpondovalo so zameraním vlákna. Hlasovanie nie je teraz dôležité, myslím, že sa zhodneme aj bez toho.

Text příspěvku byl upraven 18.03.20 v 19:13

Petass
Petass 18.03.2020 v 20:27

Tak já se teda hecnu. Jdu najít dědictví po babičce... Co ostatní? Chcete paralelně Púa? Nebo jiný návrh?


newtory
newtory 18.03.2020 v 20:51

Mám Pú-a, mám ho rád, ale teraz ho nezvládnem.

Mohol by som napríklad nejakého Dickensa, ak ho majú aj ostatní.

Text příspěvku byl upraven 18.03.20 v 20:51

Petass
Petass 18.03.2020 v 20:59

Nemám doma skoro nic... zkusím se podívat, co je tam dál v krabici od babičky... A nebo že by tu "Babičku"? Tu máme možná všichni...

newtory
newtory 18.03.2020 v 21:11

Ja viem že to bude znieť čudne, ale ja ju nemám.
No mohol by som si ju vypočuť na youtube.

Petass
Petass 18.03.2020 v 21:22

Počkáme co ostatní, prohledáme během zítřka domácí zásoby a na něčem se určitě shodneme.

Mirka2778
Mirka2778 18.03.2020 v 21:59

Jsem marná. Púa nemám, z Dickensa pouze Nadějné vyhlídky a Babičku taky nemám, ale tu bych snad byla schopná číst i v e-podobě.
Ale abych nebyla za úplného ignoranta, zděděnou, doslova příruční bibli jsem neztratila. Formát cca A6, papír- průklepák to sice není, ale má k němu dost blízko. Velikost písma: jako když si chcete na obale čokoládové tyčinky přečíst složení výrobku. Rok vydání jsem nenašla, jen poznámku: podle posledního vydání Kralického z roku 1613.

Padfoot
Padfoot 18.03.2020 v 23:01

Já jsem svolná celkem k čemukoliv, většina věcí se dá sehnat jako ekniha, takže nemám překážek.
Bibli otvírám celkem pravidelně, takže ani tam nevidím problém. Dokonce jsem se chystala ji začít od Genesis číst, protože mi došlo, že i když znám do nějaké míry všechny části, nikdy jsem ji nečetla celou popořadě... A pokud chcete něco k situaci, můžeme skočit rovnou do Zjevení, ať ta deprese za něco stojí :)
Púa tu mám taky rozečtenýho a pokud dojde na Dickense, tak se mi tu z police vysmívaj Nadějné vyhlídky.
Upřímně mi nevadí číst víc knih najednou, moc mi teď nejde vydržet sedět na jednom místě. Jsem doma už druhý týden a mám ponorku už i sama na sebe :D.

woodward
woodward 19.03.2020 v 09:54

Jestli mohu něco poznamenat jakožto outsider (tuhle diskusi jsem objevil úplně náhodou až nedávno), doba je sice složitá, ale zas až tak drsné to není; kolektivní čtení v Bibli bych ponechal na horší časy. Spíš než co jiného si tahle doba žádá obyčejnou lidskou moudrost a nadhled bez přemrštěně pochmurné vážnosti: Co takhle Erasmova Chvála bláznivosti? Klasika to je docela určitě, je to moudré a je to i zábavné. A za měsíc se to dá stihnout lehce.

bamba
bamba 19.03.2020 v 10:02

woodward - daj niečo kratšie - mesiac je pri tejto potvore príliš dlhá doba. Biblia je dobrá, ale v tomto čase je to až príliš ťažké. Všetci sme momentálne outsideri. Insideri môžu byť z hygienických dôvodov maximálne v počte 5.

woodward
woodward 19.03.2020 v 10:07

Kratšího? Myslíš že nás virus nenechá dočíst ani mizerných 140 stránek? Nešiř paniku! Měsíc je lhůta, kterou si vymysleli zakladatelé tohohle vlákna, ne já.

bamba
bamba 19.03.2020 v 11:00

pardón ja som si myslela, že mesiac je tvoja iniciatíva. Radšej šíriť paniku ako vírus? Obávam sa, že ani jedno nie je vhodné.

woodward
woodward 19.03.2020 v 11:21

panika je horší než virus. jak známo, nejhorší smrt je z vyděšení.

reader.007
reader.007 19.03.2020 v 11:30

Sice mám známého který se pomalinku mátoří, ale abych to zlehčovala, toho jsem daleka...

A jestli chce místní parta číst Bibli, konkrétně Starý zákon, sice se nepřidám, ale jako nestranný pozorovatel jsem toho mínění, že se jim bude ta Bible shánět mnohem lépe než Erasmus

Lector
Lector 19.03.2020 v 11:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Petass
Petass 19.03.2020 v 11:32

Měsíc jsme si na začátku odhlasovali, ale mám pocit, že jsme to snad nikdy nedodrželi :) možná jen tu Tess jsme zvládli rychle... Navrhuji sestavit žebříček kam každý, kdo se chce připojit, navrhne 1 knihu a pak 1 odhladujeme. Navrhuji Púa. Woodward svůj tip dal také. Co na to Newtory?

woodward
woodward 19.03.2020 v 11:37

reader.007: Já to nezhlehčuju. Ale to, co se momentálně děje, je opravdu spíš šíření paniky než co jinýho. Podílejí se na tom média i vláda rovným dílem. Rozumně mluví doktoři, regionální politici, policajti a dokonce i ekonomové. Ale Babiš & spol. se vyžívají v dramatických (většinou zcela nekonkrétních) prohlášeních a média ty jejich žvásty pomáhají roztrubovat!

Text příspěvku byl upraven 19.03.20 v 11:40

reader.007
reader.007 19.03.2020 v 11:55

Komentář na tohle téma nechám jinam, sem patří čtení, tak hlásím, že jsem včera přežvýkala notoricky známou první "balonkovou" kapitolu a výsledek:
syn pozorně poslouchal až do úplného unudění... chci říci usnutí, mladší dcera se dožadovala pokračování (na které už jsem neměla oči ani nervy), puberťačku nepočítám, ta raději luštila příručku pro chov králíků.

Naias
Naias 19.03.2020 v 12:12

Chovateľské príručky môžu byť veľmi zaujímavé, a ak sú o prasatách, upokojujú nervy.

woodward
woodward 19.03.2020 v 12:36

Znamená to, že chovatelské příručky například o koních nervy neuklidňují?

Naias
Naias 19.03.2020 v 12:41

To neviem, o tom som sa nedočítala. Ale o príručke o chove prasiat by ti zasvätene porozprával lord Emsworth z Blandingsu.



Vložit příspěvek