Postava hledá autora - pomozte jí!


tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 12:58

A co ten Ferenc Vosátko, kterého jsem střílela jako prvního?

tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 12:58

No jasně! Hostinský, oženil se! Dala jsem ho hned na poprvé! :-)

woodward
woodward 01.01.2018 v 13:13

Mea culpa, já si nevšiml, že už jsi toho Vosátku uhádla. Jasně že je to Ferenc.
Je to tvoje.
Mimochodem, mně ten seriál nijak moc nenadchnul. Bass napsal knihu o Evropě a o Češích v Evropě, jenže televizní tvůrci poplatní době a vládnoucím rudochům z toho udělali spíš příběh o Češích proti všem. Například místo Achilla Breburdy, Čecha jak poleno, řeznického synka z Kardašovy Řečice, což je nádherná postava, nastrčili nedůvěryhodného, německy mluvícího kapitalistu atd.atd.

reader.007
reader.007 01.01.2018 v 13:20

že vám tu do toho vpadám... nebyla ta poplatnost směrována spíše německé koprodukci?

tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 13:23

Přiznám se, že já viděla jen seriál, který mne v pubertě hodně okouzlil (o čemž svědčí, že si ještě něco pamatuji!). Když jsem nakoukla do knížky, zklamalo mne především to, že celá prehistorie cirkusu, jak se dostal do rukou Berwitze a co vše "předcházelo Vaškovi", je tam shrnuta asi na stránce a půl... Ale už hodně dlouho mám tu knížku v merku, že se k ní chci vrátit.

reader.007
reader.007 01.01.2018 v 13:28

Já jsem ji při momentální inventuře objevila v knihovně a taky se na ni rychtuju, když jsem do ní nahlédla, trochu mi připomněla letos... ehm, loni přečtenou Mariolu. Ta je ale o dost kratší a reflektuje prostředí loutkářů a později herců


tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 13:30

Nová hádanka (cirkus Humberto můžeme řešit paralelně):
Hledáme nyní reálně existující historickou postavu, která figurovala jako postava vedlejší v mé oblíbené sérii historických románů, v níž se nimrám už celý poslední rok. Hledáme šlechtice, který byl pověstný svým vtipem a úspěchy u žen, v nichž sekundoval samotnému panovníkovi. V jedné z knih je scéna, kdy s panovníkem sešplhají vyhaslým komínem do místnosti, kde spí dvorní dámy, zatímco jejich vymrzlí společníci hlídají na střeše. Několikrát si poseděl v Bastile a když byl vězněn v Pignerolu, svedl tam dceru slavného spoluvězně (který si zde odpykával trest a dcerka za ním přijela po víc jak 10 letech samovazby na rodinnou návštěvu). Hledaný se nakonec oženil s královou příbuznou, přestože její rodina nejprve sňatku nepřála. Prosím o celé jméno šlechtice i jeho přízvisko (a samozřejmě autorku knižní série).

soukroma
soukroma 01.01.2018 v 13:45

Je to samozřejmě tvoje oblíbená série Angelika od Anne Golonové, ale z plejády postav mohu opravdu jen tipovat: zkusím prince de Condé.

tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 14:21

Tak ten to není :-). Princ de Condé je o generaci starší než náš hledaný. K jeho identifikaci by měly přispět především dvě indicie: patřil do úzké panovníkovi suity (o jakého panovníka šlo je nabíledni) a oženil se s panovníkovou příbuznou.

tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 15:32

Hledaný šlechtic figuruje jako filmová postava snímku z roku 1961, ve kterém se objevili Belmondo, Noiret či Delon.

soukroma
soukroma 01.01.2018 v 15:49

Péguilin Antoine Nompar de Caumont de Lauzun
(fuška ho najít - vždycky mě překvapí, jak málo je na francouzské wikipedii o sérii Angelika, když je v ní dost i z jejich historie - vy se tomu tady přitom věnujete hodně usilovně, i když vyhledávání na http://angelique.cz mi moc nepomohlo ;-(

tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 16:00

Výborně! Pro ostatní doplňuji: Péguilin (Puyguilhem), vévoda de Lauzun byl blízkým přítelem Ludvíka XIV. a nakonec se oženil s jeho sestřenicí Anne Marií Louiseou d'Orléans de Montpensier alias Vznešenou slečnou. V Pignerolu svedl Fouquetovu dceru Marie-Madeleine, která zde po návštěvě s otcem zůstala.

Ve filmu Amours célèbres jej hrál J. P. Belmondo.

soukroma: Ono toho moc není v sekci Postavy, ale v jednotlivých dílčích tématech v Diskusi :-/.

soukroma
soukroma 02.01.2018 v 11:21

Svého autora hledá agentka SOE, která by si bývala zasloužila válečný kříž za svoji akci pro úspěšný průběh dne D, ale nedostala ho, protože ani britským ženám se prostě nedával.

soukroma
soukroma 02.01.2018 v 22:46

Autora máte mezi 100 nejoblíbenějšími.
A není to jeho jediná kniha z 2. světové války, i když oblibuje i historii starší.
A nikdy v jeho knihách nechybí drama a napětí.

soukroma
soukroma 04.01.2018 v 00:39

Dnes večer šel v televizi film s velice podobným námětem. Hledaná postava musela postavit narychlo tým žen v Británii, aby těsně před předpokládaným datem invaze ještě narušila komunikační uzel poblíž Remeše, samozřejmě za cenu nemalých ztrát. Kódové jméno týmu (a titul knihy) bylo odvozeno od jedné místní legendy, v níž hrál roli velmi hlučný černý pták z řádu pěvců.

soukroma
soukroma 04.01.2018 v 10:42

Nikdo si netroufá? Titul knihy už máte naservírovaný, autora přiblíženého tak, že to už víc nejde, takže hrdinku máte na dosah. Víc nápověd už ani být nemůže. A pořád nic.

soukroma
soukroma 04.01.2018 v 19:03

Tady se vážně nikdo nesnaží! A to nový rok teprve začal, příliš brzy na únavu...
Už snad jen (do)poradím ohledně autora - Velšanů mezi první stovkou autorů asi moc nebude (i když tady má, kdoví proč, právě on nálepku národnosti britské, takže je to zase indicie tak trochu pro znalce či zvídavé :-)

Marylaa
Marylaa 04.01.2018 v 19:09

Tak já se zkusím zapojit, próze jsem podle nápovědy do hledala nějakou knížku. Postava bude asi Felicity Clairetová autor Ken Follet

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 19:10

soukroma
soukroma 04.01.2018 v 20:37

Ano, správně, jsou to Kavky od Kena Folleta, s hlavní postavou Felicity Clairetovou zvanou Flick.

Marylaa může zadávat.

Marylaa
Marylaa 04.01.2018 v 21:56

Tak to zkusím, snad to zvládnu.
Autora hledá majitel jednoho kusu nábytku. Ten kus nábytku odehrál důležitou roli pro začátek jednoho příběhu. (I když v některých vydáních je na začátek umisťování dětství teto postavy, hledaný autor to ale nenapsal v takovém pořadí)

soukroma
soukroma 05.01.2018 v 18:35

Vůbec netuším, zejména ta poslední indicie mě zmátla - na dílo se od jeho vzniku sáhlo až tak? Bude to asi chtít další nápovědy...

Marylaa
Marylaa 05.01.2018 v 18:44

Už napovídám, jde o sérii knih. Hledaná postava se vyskytuje ve třech. V jedné jako chlapec (chronologicky je ta kniha první), v knize, kterou autor napsal jako první ( chronologicky druhá), tato postava není zmiňována jménem, ale vědeckým titulem.

Marylaa
Marylaa 06.01.2018 v 00:27

Ten kus nábytku, který se nacházel v domě hledané postavy, je v názvu knihy.

Hun
Hun 06.01.2018 v 02:16

Aha, a nehledá Digory Kirke z Letopsiů Narnie svého autora Cliva Staplese Lewise? A šlo by o jeho skříň...

Marylaa
Marylaa 06.01.2018 v 06:52

Správně. Jsou to tihle dva.



Vložit příspěvek